موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

استراتژی رشد آمازون

توضیحات کوتاه :
استراتژی رشد کمپانی آمازون چه بود که توانست به سرعت موفق شود؟ آیا زمانی را به خاطر می‌آورید که برای اولین بار در سال 1999 تبلت هوشمند بلک بری ارائه شد؟ عرضه این دستگاه یک انقلاب بزرگ بود.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.5k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
استراتژی رشد آمازون

 

خلاصه ای از مقاله

تمام افراد تمایل دارند از اصول اجرا شده در آمازون پیروی کنند اما آیا همه می‌توانند به همان صورت عمل کنند و موفق شوند؟ مسلماً افرادی که قصد راه اندازی یک بیزینس را دارند بودجه‌ای نامحدود یا سهم 43 درصدی بازار را در اختیار ندارند. اگر چنین افکاری شما را به نگرانی انداخته است باید گفت که خبرهای خوبی وجود دارد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

چگونه می‌توان همانند جف بیزوس یک بیزینس میلیون دلاری راه اندازی کرد؟

استراتژی رشد کمپانی آمازون چه بود که توانست به سرعت موفق شود؟ آیا زمانی را به خاطر می‌آورید که برای اولین بار در سال 1999 تبلت هوشمند بلک بری ارائه شد؟ عرضه چنین دستگاهی یک انقلاب بزرگ به شمار می‌رفت. یک ابزار موبایلی که شما را به هر جا یا هر کسی متصل می‌ساخت. متخصصان الکترونیک شیفته این ابزار جدید شدند و بلک بری به سرعت فراگیر و در دست همه افراد پیدا می شد. زمانی که اپل نیز عرضه شد همین اتفاق رخ داد. تکنولوژی جدید IOS انقلاب دیگری را به راه انداخت و مدت زمانی طول نکشید که بلک بری تبدیل به ابزاری منسوخ شد.

 

فروشندگی در آمازون و کسب درآمد

 

همه صاحبان کسب و کار، با این کابوس مواجه هستند که زمانی عمرشان به پایان خواهد رسید. امروز دیگر کسی به عنوان توصیه‌های تجاری به سراغ بلک بری نخواهد رفت. گزینه جایگزین دیگر برای این مورد بیزینس آمازون است. استارت آپی که به سرعت توانست گسترده و فراگیر شود و علاوه بر این استانداردهایی را برای بیزینس‌های دیگر در هر حوزه و زمینه ایجاد کند.

اکنون با استفاده از راهنمایی‌هایی که در کتاب Be Like Amazon: Even a Lemonade Stand Can Do It  آمده است می‌توان چهارچوبی برای راه اندازی بیزینسی شبیه آمازون در اختیار داشت. می‌توانید با استفاده از نکات ارائه شده در این کتاب، استانداردهایی بر طبق استاندارهای استفاده شده در آمازون برای بیزینس شخصی خودتان تعریف کنید. نویسندگان این کتاب 4 اصل اساسی را عنوان می‌کنند که منشأ رشد فزاینده آمازون به شمار می‌روند.

الگوگیری از استانداردهای آمازون

تمام افراد تمایل دارند از اصول اجرا شده در آمازون پیروی کنند اما آیا همه می‌توانند به همان صورت عمل کنند و موفق شوند؟ مسلماً افرادی که قصد راه اندازی یک بیزینس را دارند بودجه‌ای نامحدود یا سهم 43 درصدی بازار را در اختیار ندارند. اگر چنین افکاری شما را به نگرانی انداخته است باید گفت که خبرهای خوبی وجود دارد.

اگر قصد داشته باشید بیزینسی به سبک آمازون را راه اندازی کنید نباید نگران مقدار بودجه یا ابزارهای تکنولوژیکی خارق العاده باشید. شما می‌توانید در مورد رشد بیزینس خودتان مجدداً فکر کنید و دوباره «سیستم عملکرد» بیزینس‌تان را اجرا کنید. در این صورت است که می‌توانید عملکردی فراتر از بلک بری داشته باشید.

 

اصول موفقیت شرکت آمازون

 

چگونه می‌توان عملکرد خوبی همانند آمازون داشت؟

با اطلاع از 4 اصل پایه آمازون و البته اجرای آنها در بیزینس شخصی خودتان، شما نیز می‌توانید موفقیت‌های بزرگی را تجربه کنید. جف بیزوس بنیانگذار و مؤسس آمازون این اصول را به گونه‌ای طراحی کرده است که نمی‌توان برای آنها تاریخ انقضایی در نظر گرفت و در آینده با انتخاب هر حوزه‌ای از بیزینس یا محصولی برای ارائه، کارآمد واقع خواهد شد. نکات زیر از جمله این موارد هستند:

  • بازاریابی بیزینس به بیزینس (B2B)- خدمات وب آمازون
  • تجارت الکترونیک- آمازون دات کام
  • رسانه- آمازون پرایم
  • انتشار- واشنگتن پست

در هر یک از این موارد، 4 اصل مدل تجاری آمازون می‌تواند موجب رشد و پیشرفت شود.

 

مقاله پیشنهادی: رمز موفقیت در کسب و کار آمازون چیست؟

جف بیزوس

 

4 اصل موفقیت آمازون

استفاده از اصول چهارگانه آمازون بهترین راه برای شرکت‌هایی است که امروز می‌خواهند رشد و سودآوری را تجربه کنند. این اصول برای بیزینس‌های فیزیکی و دیجیتالی مؤثر واقع خواهد شد و موجب تصمیم گیری بهتر، اولویت بندی در کارها و اقدامات روزانه‌تان خواهد شد. بنابراین اجازه دهید در ادامه نگاهی به این اصول داشته باشیم.

اصل اول:

مشتری مداری شرکت آمازون

جف بزوس معتقد است به جای آنکه یک پله جلوتر از رقبا قرار گیرد باید تلاش کند یک گام جلوتر از مشتری‌های خودش بایستد. در حقیقت شما نیز اگر تمایل دارید همانند آمازون باشید باید به تجارب و سلایق مشتریانتان توجه داشته باشید، خواسته‌ها، نیازها و علایق مشتری را در صدر هر کار دیگری قرار دهید. آمازون توسط این اصل توانسته است عنوان مشتری مدارترین شرکت دنیا را ازآن خود کند.

به عنوان مثال، برای اینکه همیشه حواستان به مشتری باشد می‌توانید در هر اتاق هیئت مدیره یک صندلی به نشانه مشتری قرار دهید، یک نماد فیزیکی که همیشه در ذهن شما زنده بماند. آمازون اکو که در ابتدا به عنوان یک دستیار مجازی ساده شروع به کار کرد اکنون با پیشرفت بیشتر تبدیل به Echo Look شده است. آمازون هیچ گاه برای هیچ پروژه ای اقدام نمی‌کند مگر آنکه از منظر مشتری به این پروژه نگاه کرده باشد.

در صورتی که شخصی بخواهد پیشنهاد پروژه‌ای را بدهد در ابتدا باید به مزایایی که این طرح برای مشتری ایجاد خواهد کرد اشاره داشته باشد. تنها پس از بازنگری و بررسی طرح، از چشم انداز مشتری، برای مراحل بعدی پروژه اقدام خواهد شد.

 

رشد کمپانی آمازون

 

اصل دوم:

ایجاد نوآوری در آمازون

در حقیقت این اصل مربوط به ارائه ایده‌ها و روش‌های جدید برخورد با مسائل است نه اینکه صرفاً خود مسئله ابداع در میان باشد. منظور از نوآوری در آمازون این است که ارزشی به مشتری و خواسته‌های آن افزوده شود. در صورتی که ابداع و نوآوری ایجاد شده توسط شما در خدمت مشتری درنیاید و منفعتی برای آن نداشته باشد متعاقباً موجب رشد و پیشرفت شما نیز نخواهد شد. امروز، آمازون پایه‌های نوآوری در این شرکت را به واسطه هوش مصنوعی و فضای جو (به واسطه شرکت Blue Origin که شرکت فضایی خصوصی جف بزوس است) مستحکم‌تر کرده است.

اما نوآوری محدود به ایده‌های جدید افراطی نمی‌شود. نوآوری زمانی اتفاق خواهد افتاد که شما از دفتر اداری خود و اتاق‌های جلسات به خدمت مشتری درآیید. جف بزوس رویکرد نوآورانه‌اش را اینگونه توضیح می‌دهد: «من دوست دارم در مسیر ایده‌های جدید متحیر بمانم» هر زمان او دچار این تحیر می‌شود ترجیح می‌دهد اتاقش را ترک کند و به جای برگزاری جلسات رسمی، جلسات ساده‌تری برگزار کند. زمانی که نوبت به مدیریت پروژه ها می‌رسد او ترجیح می‌دهد در مورد دید کلی نسبت به پروژه سخت گیری داشته باشد اما در مورد جزئیات انعطاف پذیری بیشتری نشان دهد.

 

وبسایت آمازون

 

اصل سوم:

مهارت انطباق پذیری سازمانی در آمازون

منظور از مهارت انطباق پذیری سازمانی این است که هیئت اجرایی بدون در نظر گرفتن مرحله رشد بیزینس، توانایی انعطاف پذیری و سازگاری داشته باشد. در اغلب موارد که یک شرکت پیشرفت و رشد می‌کند این توانایی را به مرور زمان از دست می‌دهد. با از دست دادن این توانایی، شرکت به پایان راه خود نزدیک‌تر می‌شود. به عنوان مثال؛ در سال 1975 که کارمندان شرکت کداک دوربین دیجیتال را ابداع کردند، مدیریت به سرعت این نوآوری را سرکوب کرد. آن‌ها از این ترس داشتند که نوآوری دیجیتالی موجب بلعیده شدن فروش فیلم شود.

اکنون آیا جای تعجب وجود دارد که شرکت کداک در سال 2012 با ورشکستگی مواجه شده است؟ پس از این زمان، کمپانی کداک یک چرخش 180 درجه داشته است و اصل سوم بیزوس را سرلوحه فعالیت‌هایش قرار داده است. برای آنکه شما نیز شبیه آمازون باشید باید به همان اندازه قابلیت انعطاف پذیری و انطباق داشته باشید. Bryan Eiseneberg پیشنهاد می‌کند برای موفق شدن در این زمینه تیمی را تشکیل دهید که وظیفه‌اش صرفاً به چالش کشیدن شما باشد.

چرا که اگر شما نتوانید با نوآوری هایی که موجب تحریک جایگاه شما خواهند شد مبارزه کنید، فرد دیگری به سراغ شما خواهد آمد و این جایگاه را از شما باز پس خواهد گرفت. او در ادامه می‌گوید: «منابع لازم را در اختیار این تیم قرار دهید و به آنها آزادی عمل دهید، سپس خودتان منعطف باشد و ایده‌های آنها را استفاده کنید»

 

رموز موفقیت کمپانی آمازون

 

اصل چهارم:

بهینه سازی مداوم در شرکت آمازون

شاید بهینه سازی مداوم برای اکثر شرکت‌ها سخت به نظر برسد چرا که به این معنا خواهد بود که هرگز راضی نیستید و احساس می‌کنید به قدر کافی و لازم خوب نبوده‌اید. در هر موردی که تصورش را بکنید از مسئله بسته بندی و ارجاع کالا در بیزینس تا جزئی‌ترین موارد زندگی، مثلاً اینکه حتی آشپزخانه شما چه قدر تمیز شده است، همیشه جای بهبود و پیشرفت وجود خواهد داشت.

منظور از بهینه سازی این است که پروسه و فرآیند فعالیت های خودتان را بهبود دهید تا بتوانید برای مشتری ارزش بیشتری ایجاد کنید. شاید در نگاه کلی بگوئید تلاش برای پیشرفت، موجب از دست دادن درصدی از زمان و هزینه خواهد شد اما مطمئن باشید در بلندمدت نتایج بهتری را شاهد خواهید بود. اگر شما این ستون‌ها را به درستی پایه گذاری کنید، رضایت و شادی مشتری را به دنبال خواهد داشت و متعاقباً سودآوری شما بیشتر خواهد شد.

 

استراتژی آمازون

 

آمازون با ایجاد تغییرات کوچک، پیشرفت‌های بزرگ داشته است

Bryan Eisenberg به عنوان یک آزمایش و تست، دو مکعب روبیک را یکی از یک فروشگاه معروف و یکی هم از شرکت آمازون سفارش داد. نخستین چیزی که توجه او را جلب کرد این بود که قیمت مکعب روبیک سفارش داده شده از آمازون نصف قیمت، ارزانتر از فروشگاه دیگر بود. آمازون در این مورد در رتبه یک قرار گرفت. نکته دیگری که مورد توجه او قرار گرفت زمانی بود که جعبه‌ها توسط پست به دست او رسیدند. هر دو فروشگاه از سرویس ارسال رایگان دو روزه استفاده می‌کردند.

جعبه دریافت شده از آمازون نوار مخصوص این شرکت را داشت. این نوار مخصوص نیز یک نوآوری به شمار می‌رود چرا که آنقدر استحکام دارد تا بتواند بسته بندی مستحکمی برای جعبه‌ها باشد و از طرف دیگر می‌توان با دست آنها را به راحتی باز کرد. بنابراین تنها در چند ثانیه پس از تحویل گرفتن بسته پستی، فرزندان ایسنبرگ توانستند نوارها را باز کنند و با اسباب بازی جدید مشغول بازی شوند.

همه فروشگاه‌های اسباب بازی چنین بسته بندی را ارائه نمی‌دهند. برای باز کردن برخی بسته بندی‌ها شما به یک چاقو نیاز دارید و خود کالا نیز دوباره در یک محافظ قرار دارد که باز کردن آن به سختی و غیرممکن خواهد بود.

 

استراتژی رشد آمازون

 

بزوس متوجه این نکته شده است که تجربه مشتری از خرید با دریافت کالای سفارشی از شرکت پست UPS به پایان نمی‌رسد. بلکه نحوه بسته بندی کالا و نخستین جلوه محصول در نظر مشتری اهمیت فراوانی خواهد داشت. یک تغییر کوچک در این چشم انداز می‌تواند موجب تفاوت و تمایزهای خارق العاده‌ای شود. بنابراین نمی‌توان 4 اصل آمازون را راهی برای موفقیت بیزینس دانست بلکه این موارد موجب اثرات جانبی در موفقیت شما خواهند شد

این اصول موجب می‌شوند در یک لحظه از زمان با خودتان بگوئید بله این همان چیزی است که به دنبالش بودیم. بنابراین سؤال این جا است «چگونه می‌توان به این مرحله رسید؟» در خصوص محصولات دیجیتال، چگونه باید لذت و تجربه بصری برای دستیابی به محصولتان ایجاد کنید؟ به عنوان یک بازاریاب، تمایل افراد بیشتر بر این است که توجه خود را صرف فروش کنیم اما آنچه اهمیت بیشتری دارد این است که چگونه تجربه خرید مشتری را پس از دریافت محصول بهینه کنیم.

 

چگونه با فروش در آمازون کسب درآمد کنیم؟

 

کسب و کارهای فراوانی در ابتدا با قدرت شروع می‌کنند. در سال‌های اولیه نوآوری‌های فراوانی دارند و خدمات مشتری با کیفیتی را ارائه می‌دهند. اما با مرور زمان و رشد بیشتر، سطوح جدیدی را به بوراکراسی و شیوه مدیریت خودشان اضافه می‌کنند که در جهت نوآوری هستند اما انجام آنها غیرممکن می‌باشند. شور و شوق اصلی و ابتدایی که در جهت مشتری شکل گرفته بود اغلب از بین می‌رود، سودآوری، نخستین اولویت می‌شود و در نهایت نوآوری و بهینه سازی کمرنگ و متوقف می‌شود.

اصول چهارگانه آمازون به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا همواره شما را روی هدف متمرکز نگه دارند، اصول پایه‌ای که موجب رشد و سودآوری بیزینس شما می‌شوند. شما نیز اگر تمایل دارید بیزینس موفقی داشته باشید، این اصول را پایه‌های اساسی کسب و کارتان قرار دهید. در این صورت، می‌توانید به آسانی همانند آمازون شوید.

در غیر این صورت همانند شرکت‌های بلک بری، کداک، بلک باستر و سایر برندهای دیگر که نتوانستند نوآوری داشته باشند، خواهید بود. اگر درست به این موارد فکر کنید یک انتخاب آسان را در پیش خواهید داشت.

شغل هر فرد، بخش مهمی از زندگی روزانه او را شامل می شود. بنابراین انتخاب شغلی که در کنار درآمدزایی 24 ساعته، شما را از انجام کارهای مورد علاقه تان مانند سفر کردن و... محروم نکند زندگی پربارتر و جذاب تری را برای شما می‌سازد. پیشنهاد ما به شما برای آشنایی بیشتر با چنین شغلی و راهنمایی که در مسیر بیزینس آنلاین آمازون شما را از همه نکات مطلع سازد، تماشای ویدیوهای معرفی این بیزینس غول آسا و جهانی است. همچنین نتایج شگفت انگیز دوره آربی مسیر را بهتر به شما نشان می‌دهد.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/amazon-growth-strategy
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط