تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

عوامل موثر در رشد شخصیت و موفقیت

توضیحات کوتاه :
موفقیت یک هدف همگانی است. تعریف موفقیت برای هر کس متفاوت است. اما هر فردی که می‌خواهد به این مهم دست پیدا کند، باید بتواند از هر نظر رشد نموده و بهتر شود.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.1k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
عوامل موثر در رشد شخصیت و موفقیت

 

خلاصه ای از مقاله

در این مقاله قصد داریم به بخش های مهمی که باید در آنها بهتر شوید  و عوامل موثر در رشد شخصیت و موفقیت اشاره کرده و راهکارهای مناسب برای پیشرفت در این زمینه‌ها را عنوان نماییم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

موفقیت اتفاقی نیست

موفقیت یک هدف همگانی است. تعریف موفقیت برای هر کس متفاوت است. اما هر فردی که می‌خواهد به این مهم دست پیدا کند، باید بتواند از نظرات مختلف رشد نموده و بهتر شود. در این مقاله قصد داریم به بخش های مهمی که باید در آنها بهتر شوید، اشاره کرده و راهکارهای مناسب برای پیشرفت در این زمینه‌ها را عنوان نماییم.

 

راه اندازی کسب و کار

 

راهکارهای مربوط به رشد عاطفی

1. از حمایت دیگران بهره مند شوید

زندگی می‌تواند سخت باشد. زمانی که در زندگی دچار مشکلی می‌شوید، اینکه مثبت بمانید و در مسیر دستیابی به اهداف خود حرکت کنید، کمی دشوار است. مشکلات همیشه بزرگ و غیرقابل حل نیستند اما می‌توانند توانایی شما برای پیش رفتن در مسیر موفقیت را تحت تأثیر قرار دهند. سعی کنید در این مواقع از حمایت عاطفی دیگران بهره مند شوید. حتی می‌توانید با مشاور یا افراد متخصص مشورت کنید و برای پیدا کردن انگیزه و راه حل، برای مشکلات از آنها کمک بگیرید. فراموش نکنید که قرار نیست شما همیشه و در هر موقعیتی تنها باشید و به تنهایی پیش بروید.

2. خودتان را بشناسید

برای تغییر شرایط باید ابتدا خودتان را بشناسید. مطمئن باشید هیچ کس به اندازه شما نمی‌تواند نسبت به توانایی‌ها و حتی نقاط ضعف شما آشنایی داشته باشد. شما می‌توانید از آزمون‌های روانشناسی که به همین منظور تدوین شده‌اند نیز استفاده نمایید. سعی کنید شخصیت خود را از 5 نظر بررسی نمایید: ذهنیت، انرژی، طبیعت، تدبیر و هویت.

3. سعی کنید صبح‌ها طلوع خورشید را ببینید و از زندگی لذت ببرید

طلوع خورشید را مشاهده نموده و از این لحظه زیبا لذت ببرید. نیازی نیست که به دنبال به اشتراک گذاشتن این لحظه با دیگران از طریق اینستاگرام، توئیتر یا هر شبکه مجازی دیگر باشید. سعی کنید به جای اینکه دنبال گرفتن لایک از دیگران باشید، به دنبال لذت بردن از آن لحظه و رسیدن به احساسات خوب باشید.

 

عوامل موثر در موفقیت

 

4. به موسیقی گوش دهید

بر اساس تحقیقی که توسط دیوید لویس هادگسان، محقق انگلستانی انجام شده است، گوش دادن به موسیقی به ویژه موسیقی‌های آرامش بخش می‌تواند اضطراب را تا 65 درصد کاهش دهد. پس سعی کنید هر روز زمان کوتاهی را صرف گوش دادن به موسیقی‌های مورد علاقه خود نمایید.

5. خندیدن را از یاد نبرید

خندیدن مثل یک مدیتیشن سریع می‌تواند میزان استرس و فشار خون شما را کاهش داده و ذهن‌تان را باز کند. پس سعی کنید خندیدن را فراموش نکرده و از هر فرصتی برای شاد بودن و خندیدن استفاده کنید.

6. عملکرد خود را بررسی کنید

آخرین باری که از خودتان پرسیده‌اید: «عملکرد من چگونه بوده است؟» را به یاد می‌آورید؟ آیا زمانی که این سؤال را از خودتان پرسیده‌اید، پاسخ درستی هم به آن داده‌اید؟ هر روز از خودتان بپرسید که من امروز چه کارهایی را به درستی و چه کارهایی را اشتباه انجام داده‌ام. ما بیشتر اوقات ناراحتی روزانه خود را بارها تکرار کرده و در ذهن خود تشدید می‌کنیم. شما می‌توانید با عنوان کردن این افکار با صدای بلند، از تسلط آنها روی حالت روحی خود کم نمایید.

 

 

مقاله پیشنهادی: چگونه به خودشناسی و رشد شخصیتی دست پیدا کنیم؟ | عزت خواه دات کام

عوامل موثر در رشد شخصیت

 

7. هوش عاطفی خود را آزمایش کنید

همه ما به دنبال بررسی میزان هوش عقلی خود هستیم اما چند درصد از شما تاکنون به دنبال بررسی میزان هوش عاطفی خود بوده‌اید؟ گفته می‌شود هوش عاطفی ما روی شغل، موفقیت، روابط، مهارت‌های ارتباطی و خیلی موارد دیگر تأثیر می‌گذارد. سعی کنید با انجام آزمایش‌های مربوط، میزان قدرت احساسی خود را محاسبه نمایید.

8. تلفن همراه خود را کنار بگذارید

روزانه هزاران هزار عامل وجود دارد که می‌توانند تمرکز ما را برهم بزنند. طبق مطالعه‌ای که در مجله Experimental Psychology انجام شده است، تمرکز شما می‌تواند به راحتی با شنیدن یا حتی احساس لرزش گوشی نیز از بین برود. حتی اگر شما بعد از شنیدن این صدا، گوشی تلفن خود را برندارید باز هم تفاوتی نمی‌کند. سعی کنید تلفن همراهتان را از دید خود خارج کنید و برای 10 دقیقه بدون توجه به آن کار خود را انجام دهید.

9. قدردان بودن را تمرین کنید

شما می‌توانید با به خاطر آوردن موارد مثبتی که در زندگی دارید، قدرت خود را حفظ کنید. مطالعات زیادی نشان می‌دهند که با قدردان بودن نه تنها فرد به یک خوشحالی پایدار دست پیدا می‌کند بلکه نسبت به دیگران کمتر دچار مشکلات جسمانی می‌شود. هر روز 3 مورد مثبت زندگی خود را یادداشت نمایید.

10. به اطرافیان خود عشق هدیه دهید

با محبت کردن به دیگران میزان اکسیتوسین، هورمون عشق، در مغز شما افزایش پیدا می‌کند. بدین ترتیب شما همیشه احساس سخاوتمندی و شادمانی می‌کنید. شما می‌توانید برای یکی از عزیزان خود که مریض شده است سوپ درست کنید یا در مراسم‌های خیریه شرکت کنید. به طور کلی سعی کنید هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا به دیگران احساس خوبی داده و خودتان هم متقابلاً آن احساس را پیدا کنید.

 

 رشد شخصیت و موفقیت

 

11. افکار نگران کننده خود را از بین ببرید

مطمئن باشید که شما هیچ وقت با فکر کردن به نگرانی‌ها و مشکلات نمی‌توانید آنها را حل کنید. فکر کردن صرف، نمی‌تواند راه حلی به شما ارائه دهد. پس به جای اینکه فکر خود را به طور پیوسته درگیر یک موضوع نگران کننده کنید، کمی به فکرتان استراحت دهید و سپس با آرامش بیشتر به آن موضوع فکر کنید.

راهکارهای مربوط به رشد ذهنی

1. در برنامه خود استراحت هم قرار دهید

گاهی اوقات، یک فرد بیشترین یادگیری را در زمانی دارد که در حال یاد گرفتن چیزی نیست. شما می‌توانید با انجام بازی که به آن علاقه دارید، به مغز خود استراحت دهید. شما در حین بازی کردن نه تنها از آن لذت می‌برید بلکه در کنار آن موارد مختلفی را نیز یاد می‌گیرید. چرا که شما به طور مداوم در حال ترکیب کردن و خلق موارد جدید هستید.

2. یک دفتر یادداشت داشته باشید

دفتری که باید داشته باشید به هیچ عنوان به دفتر قوانین یا کارهایی که باید انجام دهید، شبیه نمی‌باشد. در این دفتر باید یادداشت کنید که در حال حاضر در چه جایگاهی هستید و قرار است به چه جایگاهی دست پیدا کنید. شما می‌توانید نقل و قول‌های مورد علاقه خود، عکس‌های الهام بخش و لیستی از بزرگ‌ترین رویاهایی که در سر دارید را در آن قرار دهید. همین الآن یک دفترچه را برداشته و این کار را آغاز کنید.

3. مطالعه کردن را فراموش نکنید

همیشه مطالعه داشته باشید. با این کار شما از نظر ذهنی پیشرفت کرده و با طرز فکر افراد دیگر و اتفاقاتی که پیرامون شما در حال رخ دادن است، آشنا می‌شوید.

4. کلمات جدید یاد بگیرید

دایره لغات خود را افزایش دهید. مطمئناً شما در حال حاضر دایره لغات خوبی دارید اما سعی کنید هر روز آن را بیشتر کرده و قوی‌تر نمایید. با این کار ذهن شما درگیر شده و باهوش‌تر از قبل خواهید شد. با این کار شما می‌توانید ایده‌های بهتری داشته و به شکل موثرتری با دیگران ارتباط برقرار کنید.

 

عوامل موثر در رشد شخصیت و موفقیت

 

5. مهارت‌هایی را یاد بگیرید که در مدرسه به شما آموزش داده نشده اند

به احتمال زیاد هیچ یک از شما در دانشگاه مهارت حل مسئله، تصمیم گیری، رهبری و مدیریت زمان را یاد نگرفته‌اید. سعی کنید این مهارت‌ها که عوامل بسیار مهمی در موفقیت شما به شمار می‌روند را یاد بگیرید تا بتوانید پیشرفت نموده و به هدف خود دست پیدا کنید.

6. سرعت مطالعه خود را افزایش دهید

همه کتاب‌ها مثل هم نیستند و شما مجبور نیستید که تمام کتاب‌ها را دقیق و کلمه به کلمه مطالعه کنید تا به مفهوم مورد نظر دست پیدا کنید. سعی کنید سریع‌تر و مؤثرتر مطالعه کنید. هدف گذاری خود را در ازای هر یک دقیقه‌ای که مطالعه می‌کنید، 50 تا 5000 کلمه قرار دهید و سعی کنید به این هدف دست پیدا کنید.

7. با فرهنگ آشتی کنید

هیچ وقت سعی نکنید با این بهانه که سر من شلوغ است از توجه به فرهنگ و هنر دوری کنید. اگر می‌خواهید از نظر ذهنی رشد کرده و بهتر شوید، هنر و آثار هنرمندانه را دنبال کنید. به موزه، نمایشگاه، آثار باستانی و مکان‌های این چنینی رفته و فرهنگ حاضر در آنجا را دنبال کنید.

 

فروش در آمازون

 

8. یک زبان جدید یاد بگیرید

یادگیری زبان جدید می‌تواند خیلی روی ذهن شما و بهبود عملکرد آن تأثیر داشته باشد. روزانه بین 10 الی 20 دقیقه را به یاد گرفتن زبان جدیدی که به آن علاقه دارید، اختصاص دهید.

9. سؤالاتی که در دوران کودکی داشتید را دوباره به یاد بیاورید

شما باید در ابتدا کتاب سؤالات پابلو نرودا، برنده جایزه نوبل را خریداری نمایید. در گام بعدی آن را روی میز مطالعه خود قرار دهید. سپس شروع به خواندن آن کرده و به سؤالاتی که درون آن نوشته شده است فکر کنید. مطمئن باشید که برخی از سؤالات و پاسخ‌های آن برایتان بسیار جالب و شگفت انگیز خواهند بود.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/factors-influencing-success
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط