روش‌های افزایش انگیزه کارکنان در محیط کار

اگر تاکنون داستان زندگی افراد موفق را مطالعه کرده باشید، می‌توانید در اکثر آنها یک ویژگی مشترک پیدا کنید. آن‌ها معمولاً از شغل خود خسته شده‌اند و احساس کرده‌اند که به یک تغییر اساسی یا انگیزه برای کار نیاز دارند. در نتیجه تصمیم به راه اندازی کسب و کاری گرفته‌اند که بتوانند از طریق آن احساس خوبی را در خود ایجاد کنند. برخی از آنها این شانس را داشته‌اند که خیلی سریع کار خود را رها کنند و به دنبال کسب و کاری که دوست دارند بروند یا شغل دیگری را پیدا کنند که می‌دانند با روحیه آنها سازگارتر است.

 

چگونه بیزینس خود را مدیریت کنیم؟

 

با این حال، همه از نظر مالی این امکان را ندارند که کار خود را با خیال راحت رها کنند و بنابراین شاید همچنان نیاز دارند که شغل فعلی را حفظ کنند تا بتوانند هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند. صرف‌نظر از این که اهداف شغلی آینده شما چه هستند، حفظ انگیزه برای ادامه دادن شغل فعلی می‌تواند کار دشواری باشد، به ویژه زمانی که شما می‌دانید شغلی که در آن مشغول هستید، کاری نیست که همیشه به دنبال آن بوده و رویای آن را در سر می‌پروراندید. با این حال، نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که می‌توانید انگیزه لازم را پیدا کرده و آن را در بالاترین حد ممکن نگه دارید. به همین منظور ما در ادامه این مقاله راهکارهایی را به شما ارائه می‌دهیم که به کمک آن‌ها می‌توانید در محیط کار انگیزه لازم را در خود ایجاد و حفظ کنید.

 

راه هایی ساده برای ایجاد انگیزه در محیط کار

 

1. روی هدف خود تمرکز کنید

بهترین راه برای حفظ انگیزه در محیط کار این است که درباره هدف خود و دلیل اصلی کاری که که انجام می‌دهید به درک واضح و مشخصی دست پیدا کرده باشید. حتی اگر فکر می‌کنید کسب درآمد هدف اصلی شما برای ادامه دادن شغل فعلیتان می‌باشد، باز نیاز دارید که کمی عمیق‌تر فکر کنید و از خودتان بپرسید: «چرا؟». یعنی باید از خودتان بپرسید چرا به دست آوردن پول بیشتر تا این اندازه برایتان اهمیت دارد؟ آیا دلیل آن حمایت مالی از خانواده است یا قصد دارید پول به دست بیاورید تا بتوانید کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید یا ادامه تحصیل بدهید؟ پس باید دلیل اصلی را پیدا کنید. این کار باعث می‌شود انگیزه شما تا حد زیادی درمحیط کار بالا برود. چرا که می‌دانید با کارهایی که انجام می‌دهید قرار است به چه هدف‌های مهمی برسید. این موضوع می‌تواند خیلی به شما کمک کند.

 

راه هایی ساده برای ایجاد انگیزه در محیط کار

 

2. ویژگی‌های مثبت شغل خود را شناسایی کنید

صرف‌نظر از شغلی که دارید، همیشه این امکان هست که در کار خود نکات مثبتی را پیدا کنید. شما باید زمانی را گذاشته و به کار فعلی خود فکر کنید. سپس 3 موردی که در حال حاضر از آن لذت می‌برید را یادداشت نمایید. اگر مواردی که یادداشت می‌کنید بیشتر از 3 مورد باشد بسیار عالی است. اما اگر بتوانید تنها همان 3 مورد را هم پیدا کنید یا حتی اگر به این عدد هم نرسید باز اشکالی ندارد. مسئله مهم این است که حتماً زمانی را به این کار اختصاص دهید و به نکات مثبت کار خود فکر کنید. زمانی که لیست شما کامل شد، باید آن را با خود به محل کارتان برده و در جایی قرار دهید که بتوانید در طول روز مرتب به آن نگاه کنید. زمانی که احساس کردید که انگیزه خود را از دست داده‌اید، به این لیست نگاه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید روی مواردی تمرکز کنید که برایتان در محیط کار لذت بخش است. در نتیجه حتی اگر از کاری که انجام می‌دهید رضایت کامل نیز نداشته باشید، باز هم احساس بهتری نسبت به قبل پیدا می‌کنید.

 

راه هایی ساده برای ایجاد انگیزه در محیط کار

 

3. نقش شغل خود در دستیابی به اهدافتان را مشخص کنید

اگر در محیط کار احساس رضایت کافی ندارید، باید برای خودتان یک شغل دیگر را در نظر گرفته و مسیر دست‌یابی به آن را ترسیم کنید. این اهداف و برنامه‌ها بیشتر از آنکه به شما کمک کنند تا به سمت جلو پیش بروید، باعث می‌شوند انگیزه لازم برای ادامه دادن کار فعلی خود را داشته باشید. چرا که به شما یادآوری می‌کنند که چه هدف بزرگی در پس تلاش‌ها و کارهای فعلی شما قرار گرفته است. این موضوع را به خاطر داشته باشید که شغل فعلی شما، تنها راهی است که شما را به درآمدی ثابت می‌رساند تا بتوانید بهتر برای آینده خود برنامه‌ریزی کنید. در صورت لزوم، فهرستی از اهداف خود تهیه کنید یا اهدافی که از کار فعلی خود دارید را یادآوری کنید. حتماً این کار را انجام دهید زیرا به شما کمک می‌کند فراموش نکنید که چه برنامه‌ای برای آینده خود دارید و به چه دلیلی شغل فعلی خود را حفظ کرده‌اید. همچنین این کار انگیزه شما را برای ادامه دادن و به جلو رفتن نیز بیشتر می‌کند. حتی می‌توانید یک تقویم برداشته و روزهایی که به سمت هدف اصلی خود نزدیک می‌شوید را بشمارید و به این ترتیب، انگیزه خود را در بالاترین سطح ممکن نگه دارید.

 

راه هایی ساده برای ایجاد انگیزه در محیط کار

 

4. دستاوردهای کوچک را دست کم نگیرید

آخرین باری که توانستید دستاوردی در شغل فعلی خود داشته باشید را به یاد بیاورید. آیا احساس خوبی نداشتید؟ مهم نیست عدم علاقه شما به کارتان تا چه اندازه می‌باشد، زیرا دستیابی به موفقیت همواره احساس خوشایندی را در شما ایجاد خواهد کرد. اگر احساس می‌کنید شغلتان نمی‌تواند شما را راضی کند، در نتیجه تمرکز بر روی موفقیت و دستاوردهای کاری، تقریباً غیرممکن خواهد بود. شما می‌توانید با به سرانجام رساندن وظایف کوچک و ساده، انگیزه پیش رفتن را در خودتان ایجاد کنید. زمانی که می‌بینید قابلیت‌های بیشتری برای رسیدن به موفقیت در محیط کار خود دارید، میل به موفق شدن در شما افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه می‌توانید وظایف سخت‌تر را نیز به راحتی انجام داده و انگیزه لازم را نیز داشته باشید. همیشه به یاد داشته باشید که موفقیت، میلِ رسیدن به موفقیت‌های بیشتر را در شما زنده نگه می‌دارد.

 

راه هایی ساده برای ایجاد انگیزه در محیط کار

 

5. به احساسات خود توجه کنید

حتی اگر شما از شغلی که دارید لذت می‌برید، تا زمانی که کیفیت احساساتتان شکل درستی نداشته باشد نمی‌توانید عملکرد خوبی داشته باشید. زمانی که احساس خستگی شدید می‌کنید، در زندگی شخصی خود سرگرمی کافی ندارید یا در محل کار یا بیرون از آن مشکلاتی دارید، احساسات ناشی از آنها روی کار شما تأثیر می‌گذارند. به همین خاطر، باید قبل از اینکه به محل کار خود بروید یا حتی در طول روز سعی کنید از نظر احساسی در بهترین حالت قرار بگیرید. برای مثال، در حین انجام یک کار دشوار، اندکی به خودتان استراحت دهید تا انرژی خود را بازیابی کنید یا با یکی از دوستان خود کمی حرف بزنید تا حال و هوای بهتری پیدا کنید. زمانی که شما خوشحال باشید، بهترین عملکرد را نیز خواهید داشت. پس در این مورد، شناخت احساسات و توجه به آنها اهمیت زیادی دارد.

 

چگونه بیزینس فروش کالا در آمازون را راه اندازی کنیم؟

 

در پایان باید گفت همیشه این شانس را ندارید تا به کاری مشغول شوید که از هر لحاظ برای شما بهترین باشد و به آن علاقه داشته باشید. همین امر نیز باعث می‌شود تا خیلی اوقات انگیزه خود را از دست بدهید. اما همانطور که مشاهده کردید این شانس را دارید که انگیزه خود را دوباره به دست بیاورید. 5 گام بالا به شما کمک می‌کنند تا احساس عدم رضایتی که دارید را تا حد زیادی از بین ببرید و انگیزه بیشتری را برای ادامه دادن شغل خود به بهترین شکل ممکن داشته باشید.

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/create-motivation-at-work
راه هایی ساده برای ایجاد انگیزه در محیط کار | عزت خواه دات کام

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

0 نظر

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط