مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

درس های موفقیت از ایلان ماسک (بخش دوم)

توضیحات کوتاه :
ایلان ماسک بنیانگذار شرکت‌های بزرگ و تعیین کننده‌ای مثل تسلا، پی پال و SpaceX می‌باشد. او جزء آن دسته از نوآورانی می‌باشد که شما می توانید هر لحظه منتظر یک ایده جدید و جالب از سمت او باشید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 1.6k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
درس های موفقیت از ایلان ماسک (بخش دوم)

 

 

جهت مشاهده کامل ویدئو و کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید

 

خلاصه ای از مقاله

همانطور که شاید بدانید باتری‌های خودروهای تسلا در کارخانه‌ی گیگافکتوری که در ایالت نوادا قرار گرفته است، ساخته می‌شود و هدف از ساخت سقف‌های پنل خورشیدی این است که نیروی مورد نیاز این کارخانه بسیار تعیین کننده، تأمین شود. در ادامه بخش دوم مصاحبه‌ای که ایلان ماسک با برنامه TED و مجری این برنامه یعنی، کریس آندرسون، انجام داده است را می‌توانید بخوانید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

ایلان ماسک نامی شناخته شده در عرصه تکنولوژی

اگر شما جزء کسانی باشید که به تکنولوژی و کارآفرینان موفق در این زمینه علاقه مند باشید، به طور حتم با ایلان ماسک آشنایی دارید. ایلان ماسک بنیانگذار شرکت‌های بسیار بزرگ و تعیین کننده‌ای مثل تسلا، پی پال و SpaceX می‌باشد. او جزء آن دسته از نوآورانی می‌باشد که شما می توانید هر لحظه منتظر یک ایده جدید و جالب از سمت او باشید. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های او برای آینده ساخت سقف‌های مجهز به پنل‌های خورشیدی در دنیا می‌باشد.

همانطور که شاید بدانید باتری‌های خودروهای تسلا در کارخانه‌ی گیگافکتوری که در ایالت نوادا قرار گرفته است، ساخته می‌شود و هدف از ساخت این سقف‌ها این است که نیروی مورد نیاز این کارخانه بسیار تعیین کننده، تأمین شود. در ادامه مصاحبه‌ای که او با برنامه TED و مجری این برنامه یعنی، کریس آندرسون که یکی از مدیران و بنیان گذاران این برنامه بوده است را می‌توانید بخوانید.

 

ساخت باورهای یک میلوینر نابغه

 

همه چیز درباره خودروسازی تسلا

کریس: «خوب از کامیون Semi نام بردید و فکر می‌کنم برنامه‌ای دارید که در سپتامبر امسال اعلام عمومی کنید. ولی من کنجکاو هستم که بدانم آیا چیزی هست که بتوانید امروز به ما نشان دهید؟»
ایلان: «به شما یک عکس تبلیغاتی از کامیون را نشان خواهم داد. واقعی است.»

کریس: «بسیار خوب»
ایلان: «قطعاً این یکی از مواردی است که ما می‌خواهیم در مورد ویژگی‌های هدایت خودکار، خیلی محتاط باشیم. درست است؟»

کریس: «نمی‌توانیم چیز بیشتری از آن را ببینیم اما شبیه به یک کامیون کوچکِ خودمانی و شهری نیست. در حقیقت کمی گردن‌کلفت به ‌نظر می‌رسد. این چه نوع کامیونی است؟»
ایلان: «این یک کامیونت با وظایف سنگین و برای مسافت‌های طولانی ساخته شده است. بنابراین توانایی حمل حداکثر بار در یک بُرد طولانی را دارد و اساساً به ‌منظور تسهیل وظایف سنگین کامیون‌ها طراحی شده است. امروزه مردم فکر می‌کنند که این امکان‌پذیر نیست. آن‌ها فکر می‌کنند که کامیون‌ها قدرت یا بُرد کافی را ندارند و اکنون با این کامیون تسلا می‌خواهیم به شما نشان دهیم که این‌گونه نیست. در واقع یک کامیون الکتریکی می‌تواند بر گشتاور هر کامیونت دیزلی چیره شود و اگر یک مسابقه‌ی طناب‌کشی با کامیون‌ها داشته باشیم، برای مثال با کامیون تسلا، حتماً تریلی دیزلی را به سمت خودش خواهد کشید.»

 

درس های موفقیت


+: «در کوتاه‌مدت، این کامیون‌ها بدون‌سرنشین هستند. این‌ها کامیون‌هایی هستند که راننده‌ها مایلند آن را برانند.»
-: «بله، نکته‌ی واقعاً جالب در این‌جا این است که منحنی گشتاور دور موتور در یک ماشین الکتریکی، صاف و هموار است. در حالی ‌که در یک موتور دیزلی این منحنی به صورت تپه است. بنابراین، این یک کامیون بسیار چالاک خواهد بود. شما می‌توانید مانند یک ماشین اسپورت با آن رانندگی کنید. هیچ دنده‌ای وجود ندارد و تک‌دنده است.»

+: «پس می‌توان فیلم بسیار خوبی از روی آن ساخت. نمی‌دانم چه فیلمی و نمی‌دانم آیا پایان خوبی خواهد داشت یا نه، ولی فیلم فوق‌العاده‌ای خواهد شد.»
-: «این یک تست رانندگی عجیب و غریب بود. زمانی که داشتم با نمونه اولیه‌ی این کامیون رانندگی می‌کردم. واقعاً احساس عجیبی داشتم. چرا که شما در حال رانندگی کردن درون این کامیون بزرگ می‌باشید اما در کنار آن خیلی فرز و چابک هستید.»

+: «صبر کن، شما سوار یک نمونه از این ماشین‌ها شده‌اید؟»
-: «بله، من با آن در محوطه پارکینگ رانندگی کرده‌ام و به خودم گفتم: عجب احساس خوبی به آدم می‌دهد.»

 

مقاله پیشنهادی: رازهای موفقیت ایلان ماسک

ایلان ماسک

 

برنامه های ایلان ماسک برای داشتن آینده ای روشن تر

+: «خب از یک تصویر واقعاً زمخت به سراغ یک تصویر لطیف‌تر برویم. این یک خانه‌ی زیبا از سریال «زنان سرسخت» است یا چیزی دیگر؟ در این‌جا چه خبر است؟»
-: «خوب، این تصویری از آینده را ترسیم می‌کند که به ‌نظر من نشان می‌دهد چیزها به چه شکلی تکامل پیدا خواهند کرد. یک ماشین الکتریکی در پارکینگ خانه وجود دارد. اگر بین ماشین و خانه را نگاه کنید، در واقع سه‌ عدد Powerwall (باتری خانگی تسلا) در کنار خانه قرار داده شده‌اند. سقف خانه هم خورشیدی می‌باشد. این یک سقف شیشه‌ای خورشیدیِ واقعی است. این تصویری از واقعیت است. در حقیقت یک خانه‌ی ساختگی ولی واقعی است. این یک خانه‌ی ساختگیِ واقعی است.»

+: «بعضی از این سقف‌های سفالی اساساً در خودشان انرژی خورشیدی دارند.»
- «بله، سفال‌های شیشه‌ای خورشیدی که می‌توانید ساختار و نمای آن‌ها را تا یک سطح بسیار صاف بتراشید. همچنین روزنه‌های ریزی در شیشه‌ها است، به‌طوری که اگر از سطح خیابان یا نزدیک به آن، به سقف نگاه کنید، تمام سفال‌ها شبیه به هم به‌نظر می‌رسند؛ چه یک سلول خورشیدی پشت آن باشد، چه نباشد. پس با نگاه‌کردن از سطح زمین، یک نمای کاملاً صاف می‌بینید. اگر از یک هلیکوپتر به آن نگاه کنید، می‌توانید داخل آن را هم ببینید که بعضی از سفال‌های شیشه‌ای در پشت‌شان یک سلول خورشیدی دارند و بعضی ندارند. ولی از سطح خیابان نمی‌توانید ببینید.»

+: «این سلول‌ها را در سقف‌هایی قرار می‌دهید که در معرض نور زیاد خورشید باشند و این قیمت سقف‌ها را بسیار ارزان می‌سازد. درست است؟ این سقف‌ها خیلی هم از سقف‌هایی با سفال معمولی گران‌تر نیستند.»
-: «بله. ما شک نداریم که یک سقف با پنل خورشیدی بسیار ارزان‌تر از یک سقف معمولی به ‌اضافه‌ی پول برق خواهد بود. به عبارتی دیگر، این از لحاظ اقتصادی، بسیار مقرون به صرفه خواهد شد. ما فکر می‌کنیم عالی خواهد شد. به این فکر کردیم که ضمانت نامحدود داشته باشیم. ولی بعد مردم فکر می‌کنند خوب، وقتی در مورد یک چیز بی‌ارزش صحبت می‌کنند، لابد آن را ضمانت هم خواهیم کرد. ولی در واقع این یک شیشه‌ی سخت است. بعد از این‌که خانه، خراب شود، تنها چیزی آن‌جا باقی می‌ماند، سفال‌های شیشه‌ای است که هنوز سالم مانده‌اند.»

+: «جالب است. شما این را تا چند هفته دیگر بیرون خواهید داد. فکر کنم با چهار نوع سقف مختلف.»
- «بله، داریم با دو‌تا شروع می‌کنیم و دوتای دیگر هم اوایل سال آینده معرفی خواهند شد.»

 

درس های موفقیت از ایلان ماسک

 

تسلا و سبزترین کارخانه جهان

+: «هدف شما چندتا است؟ به اعتقاد تو، چه تعدادی از خانه‌ها از این نوع سقف‌ها خواهند داشت؟»
-: «فکر می‌کنم در نهایت تقریباً همه‌ی خانه‌ها یک سقف خورشیدی خواهند داشت. موضوع این است که یک بازه‌ی زمانی حدوداً 40 یا 50 سال را در نظر بگیریم. به‌طور متوسط، یک سقف در هر 20 الی 25 سال تعویض می‌شود و شما بلافاصله شروع به جایگزینی همه‌ی سقف‌ها نمی‌کنید. ولی در نهایت، اگر قرار است که به آینده بروید، مثلاً به 15 سال بعد، داشتن سقفی که خورشیدی نباشد، کمی عجیب خواهد بود.»

+: «اگر درست متوجه شده باشم، با توجه به مقرون و به صرفه بودن انرژی خورشیدی، و این که قابل دسترسی هم هست، آیا همه می‌توانند به این انرژی دست پیدا کنند و از شبکه برق شهری خارج شوند؟ »
-: «بله، این تا حدی درست است. بستگی به خانه و مساحت سقف هم دارد. اما درست است. فکر می‌کنم که همه خانه‌ها در ایالات متحده این قدرت را دارند که انرژی مورد نیازشان را از آفتاب تأمین کنند.»

+: «بنابراین نکته‌ی کلیدی در اقتصادی بودنِ ماشین‌ها، کامیون Semi و این خانه‌ها، پایین آمدن قیمت باتری‌های لیتیوم - یون است که شما تحت عنوان تسلا ریسک بزرگی روی آن کردید. از جهات مختلف، این تقریباً صلاحیت اصلی شما است. شما تصمیم گرفته‌اید که واقعاً شایستگی آن را داشته باشید. فقط باید بزرگ‌ترین کارخانه‌ی تولیدی در جهان را می‌ساختید تا منبع باتری‌های لیتیوم- یون دنیا را دو‌ برابر کنید. داستان این موضوع چیست؟»
-: «بله، این گیگا‌فکتوری (GigaFactory) است. پیشرفت‌های گیگا‌فکتوری تاکنون به شکل یک الماس است و وقتی که تکمیل شود شبیه یک الماس بزرگ خواهد شد و این ایده‌ای است که در پشت آن است و در راستای جهت شمال جغرافیایی می‌باشد. این جزئیات کوچکی از کارخانه است.»

+: «ظرفیت نهایی تولید مثلاً صد گیگاوات ساعت باتری در سال را دارد. درست است؟»
-: «صد گیگاوات بر ساعت. ما فکر می‌کنیم کمی بیشتر، ولی بله. این باتری‌ها اکنون در حال تولید شدن هستند.»

+: «شما این ویدئو را تهیه کردید؟ منظورم این است که سرعت فیلم زیاد شده است؟»
-: «این ورژنِ کُند ‌شده است. »

+: «چقدر سریع کار می‌کند!»
-: «خیلی،  با حداکثر سرعتش کار کند، شما نمی‌توانید سلول‌ها را بدون پرتو نور ببینید. کاملاً محو است.»

 

فروش در آمازون

 

آینده هیجان انگیز تکنولوژی با تسلا

+: «ایلان، یکی از ایده‌های اصلی تو درباره‌ی ساختن آینده‌ای هیجان‌انگیز این است که دیگر درباره‌ انرژی احساس گناه نمی‌کنیم. به ما کمک کنید که بتوانیم آن را مجسم کنیم. اگر دوست دارید بگویید که چند گیگافکتوری لازم است که به آن‌جا برسیم؟»
-: «در حدود صد تا، تقریباً. ده‌ تا هم نه، هزار تا هم نه، صد‌تا.»

+: «به‌نظرم جالب است. شما می‌توانید تصور کنید که چه‌چیزی لازم است تا جهان را از استفاده‌ی گسترده از سوخت فسیلی دور کنید. مانند این که در حال ساخت یک گیگافکتوری هستید، که حدود 5 تا 10 میلیارد دلار هزینه دارد. یعنی جالب است که می‌توانید آن پروژه را از قبل تجسم کنید. شما در تسلا در حال برنامه‌ریزی هستید که احداث دو کارخانه‌ی دیگر را هم اعلام کنید. درست است؟»
-: «فکر کنم محل احداث دو تا چهار گیگافکتوری را تا آخر امسال اعلام خواهیم کرد. بله، احتمالاً چهارتا.»

+: «این‌جا اطلاعات بیشتری به ما نمی‌دهید؟ مثلاً کجا؟ کدام قاره؟ می‌توانید به این سوال جواب ندهید.»
-: «ما باید یک بازار جهانی را هدف قرار دهیم.»

ایلان ماسک برای ساختن آینده‌ای بهتر و روشن‌تر برای همه مردم جهان ایده‌ها و فکرهای بسیار خوبی را در سر دارد. او در تلاش است که به این ایده‌ها جامعه عمل بپوشاند و شرایط خیلی بهتری را برای همنوعان خود ایجاد کند.

هدف ما از ارائه این مطالب کمک به شما دوست عزیز است تا با استفاده از موارد مطرح شده، در زندگی شخصی یا حرفه‌ای خود یک گام جلوتر بروید. اگر مشتاق هستید در کنار یک زندگی آرام، شغلی فارغ از مکان و زمان را هم تجربه کنید، برای کسب اطلاعات لازم درمورد فروشندگی در وبسایت آمازون با ما در آموزش فروش در آمازون همراه باشید. همچنین با دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی از تجربیات دانشجویان این دوره بهره ببرید.

 

 

بخش سوم مصاحبه را در مقاله درس های موفقیت از ایلان ماسک (بخش سوم) بخوانید.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/success-lesson-from-elon-musk-part2
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط