وبسایت عزت خواه در حال به روز رسانی میباشد ، در صورت کاهش سرعت لطفا صبور باشید ، با تشکر از همکاری شما صفحه اصلی

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

نقش رشد فردی در موفقیت

توضیحات کوتاه :
نکاتی که در این مقاله می‌خوانید اگرچه بسیار ساده هستند، اما در دراز مدت تأثیر بسیار بزرگی بر زندگی شما به جا خواهد گذاشت و به رشد و توسعه فردی شما کمک شایانی خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 1.6k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
نقش رشد فردی در موفقیت

 

خلاصه ای از مقاله

در این مقاله به رازهای موفقیت روبین شارما می پردازیم. اگرچه این نکات بسیار ساده هستند، اما در دراز مدت تأثیر بسیار بزرگی بر زندگی شما به جا خواهد گذاشت و به رشد و توسعه فردی شما کمک شایانی خواهد کرد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

رموز موفقیت از زبان روبین شارما

در این مقاله می‌خواهیم 11 راز موفقیت از زبان روبین شارما، نویسنده کتاب «راهبه ای که فراری‌اش را فروخت» را برایتان بازگو کنیم. نکاتی که در این مقاله می‌خوانید اگرچه بسیار ساده هستند، اما در دراز مدت تأثیر بسیار بزرگی بر زندگی شما به جا خواهد گذاشت و به رشد و توسعه فردی شما کمک شایانی خواهد کرد.

1. سکوت کردن را بیاموزید

یک انسان به طور متوسط، کمتر از 30 دقیقه در کل ماه را در حالت سکوت و آرامش مطلق می‌گذراند. سعی کنید در طول روز حداقل 10 دقیقه یک جا نشسته و از سکوت لذت ببرید. در این ده دقیقه صرفاً به موضوعات مهم زندگی‌تان و به وظایفی که بر عهده‌تان است فکر کنید. سکوت به واقع یکی از مهارت‌های طلایی زندگی است. همانطور که زمانی استاد ذن هم اشاره کرد: «سکوت، فضای بین میله‌هایی است که قفسی را سرپا نگه می‌دارند.»

 

مدیریت کسب و کار

 

2. قدرت اراده خود را تقویت کنید

تقویت قدرت اراده یکی از بهترین استراتژی‌های زندگی است که می‌توانید برای آن سرمایه گذاری کنید. در این قسمت از مقاله راهکارهایی ارائه کرده‌ایم که به تقویت نیروی اراده شما کمک کرده و شما را به فردی قوی‌تر تبدیل می‌کند. زمانی که شما بتوانید قدرتمندتر شوید، این شانس را خواهید داشت که موفقیت‌های بیشتری را نیز تجربه کنید.

3. سعی کنید ذهن خود را متمرکز نگه دارید

سعی کنید در همه حال ذهنی متمرکز داشه باشید. به این منظور وقتی کاری را انجام می‌دهید، به هیچ چیز دیگری فکر نکنید. وقتی به سرکار می‌روید، تعداد قدم‌هایتان را تا رسیدن به دفتر کارتان بشمارید. اگرچه چنین کاری دشوار است، اما ذهن شما به سرعت آن را درک می‌کند. در این صورت این شما هستید که افسار ذهنتان را در دست می‌گیرید و نه بر عکس. ذهن شما باید سرانجام به آرامی شعله شمع دریک گوشه باشد و بادی نتواند آن را خاموش کند. 

 

افراد موفق

 

4. اراده شما همانند یک ماهیچه است

به این معنا که باید برای تقویت اراده، ابتدا باید آن را ورزیده کنید. در این راه باید سختی‌هایی را نیز تحمل کنید که البته زودگذر هستند و در نهایت شما را به هدف مورد نظرتان یعنی داشتن نیروی اراده قوی می‌رسانند. در این جا، چند نمونه از تمرین‌های تقویت اراده را برایتان بازگو می‌کنیم. هر گاه گرسنه می‌شوید، یک ساعت بیشتر صبر کنید و بعد غذا بخورید یا وقتی دارید کار سختی را انجام می‌دهید و وسوسه می‌شوید که از جایتان بلند شوید و مثلاً مجله روی میز را ورق بزنید یا با همکارتان صحبت کنید، در مقابل آن مقاومت کنید. دیری نخواهد گذشت که می‌توانید ساعت‌ها روی یک صندلی بنشینید و با تمرکز کامل به کارتان بپردازید. اسحاق نیوتن، یکی از بزرگترین فیزیکدانان کل تاریخ، گفته است: «اگر من خدمتی به جهان کرده‌ام، صرفاً نتیجه تفکر صبورانه‌ام بوده است.» نیوتون می‌توانست ساعت‌ها یک جا آرام بنشیند و بدون این که تمرکزش به هم بخورد فقط فکر کند. اگر او توانست این مهارت را در خود تقویت کند، حتماً شما هم می‌توانید.

5. کمتر حرف بزنید و بیشتر گوش کنید

یکی دیگر از راهکارهایی که به تقویت اراده شما کمک می‌کند این است که در برخورد با دیگران، محدودیت‌هایی برای خود قائل شوید. مثلاً کمتر صحبت کنید (قانون 60/40 یعنی 60 درصد مواقع گوش کنید و تنها 40 درصد زمان را حرف بزنید). با این روش نه تنها بین بقیه افراد محبوب می‌شوید، بلکه به خاطر این که بیشتر وقت را در حال گوش کردن هستید، به دانشتان افزوده می‌شود. چرا که زندگی هر روز مطلب جدیدی را به ما می‌آموزد. همچنین از شایعه گسترانی یا قضاوت درباره کسی که اشتباهی انجام داده است، خودداری کنید و به جای غر زدن، شخصیتی شاد و سرزنده در خود ایجاد کنید. به این ترتیب می‌توانید بر افراد دیگر هم تأثیر بگذارید.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه به خودشناسی و رشد شخصیتی دست پیدا کنیم؟ | عزت خواه دات کام

رسیدن به موفقیت

 

6. جای افکار منفی را به افکار مثبت بدهید

افکار مثبت ذهن شما همیشه باید بر تفکرات منفی‌تان غالب باشند. همچنین باید ذهن خود را شرطی کنید تا فقط به سمت افکار مثبت سوق پیدا کنند. تفکر منفی در واقع یک فرآیند شرطی شده است که در آن الگوهای منفی ، بخش زیادی از ذهن را اشغال کرده‌اند. خودتان را از زیر بار افکار منفی و محدودیت‌ها رها کنید تا ذهن شما فقط و فقط روی افکار مثبت متمرکز شود.

7. شوخ طبع و شاد باشید

سعی کنید روحیه شوخ طبعی داشته باشید و آن را در طول روز حفظ کنید. این حالت نه تنها از لحاظ جسمی برایتان مفید است، بلکه در شرایط دشوار، باعث از بین رفتن تنش شما شده و جوی عالی را برای شما به وجود می‌آورد. به تازگی خبر جالب توجهی منتشر شده است که بر اساس آن اعضای قبیله تاریپان در آمریکای جنوبی رسم دارند که نیمه شب از خواب بیدار می‌شوند و برای هم لطیفه تعریف می‌کنند. سران قبیله حتی اگر در خواب عمیقی هم باشند بیدار می‌شوند تا به لطیفه گفتن بقیه گوش کنند و بعد دوباره در عرض چند ثانیه به خواب می‌روند.

8. مدیریت زمان را جدی بگیرید

یک هفته، تقریباً 168 ساعت است که تقریباً زمان زیادی است و طی آن می‌توانیم به بیشتر هدف‌هایی که می‌خواهیم برسیم. نسبت به مدیریت زمانی که در اختیار دارید جدی باشید. هر روز صبح چند دقیقه‌ای را صرف برنامه ریزی برای روزتان کنید. همچنین اولویت‌های کاری‌تان را مشخص کنید و بر روی وظایفی که باید فوری انجام دهید اما مهم نیستند (مثلاً تماس گرفتن با افراد مورد نظر)، و نیز وظایفی که مهم هستند اما فوری نیستند، تمرکز کنید.

این نوع برنامه ریزی، تأثیر زیادی در رشد و توسعه فردی و حرفه‌ای شما دارد. منظور از فعالیت‌های مهم و غیر اضطراری، کارهایی است که منافعشان پایدارتر بوده و در دراز مدت خود را نشان می‌دهند. ورزش کردن، برنامه ریزی راهبردی، توسعه روابط و آموزش حرفه‌ای از جمله این فعالیت‌ها هستند. همیشه هنگام اولویت بندی وظایفتان، کارهای مهم را به کارهای کم اهمیت ترجیح بدهید.

 

نقش رشد فردی در موفقیت

 

9. با افراد مثبت اندیش معاشرت کنید

همیشه سعی کنید با افراد مثبت اندیش و موفق نشست و برخاست کنید. چون می‌توانید مطالب زیادی از آنها بیاموزید. در مقابل اگر با افرادی که تفکرات بدبینانه دارند و همیشه در حال شکایت کردن از شرایط هستند معاشرت کنید، انرژی شما برای انجام دادن کارها تحلیل می‌رود. داشتن رابطه با کسانی که همیشه به دنبال ارتقا شخصیت خود و بهره مندی از شرایط موجود هستند، باعث می‌شود در مسیری که برای رسیدن به اهدافتان برمی دارید، همسفران خوب و قابل اطمینانی داشته باشید.

10. با توجه به داشته های‌ خود انرژی خود را بیشتر کنید

استیفن هاوکینگ که یکی از بزرگترین فیزیکدانان جهان است گفته است ما انسان‌ها روی سیاره کوچکی به نام زمین زندگی می‌کنیم که به دور ستاره‌ای نسبتاً کوچک به نام خورشید می‌گردد. خورشید نیز خود در مرزهای خارجی یکی از صدها میلیون کهکشان جهان قرار دارد. با در نظر گرفتن عظمت کیهانی، آیا مشکلات ما دیگر اهمیتی دارند. ما انسان‌ها برای مدت کوتاهی در این دنیا زندگی می‌کنیم، پس چرا نباید تجربه شگفت انگیزی از زندگی در این جهان داشته باشیم؟ چرا نباید با تلاش خود میراثی ارزشمند برای دیگران به جا بگذاریم؟ حال که متوجه عظمت جهان شدید، فهرستی از تمام داشته‌هایتان تهیه کنید.

در رأس این فهرست، خانواده و سلامتی را بنویسید، چون وجود آنها آنچنان برای ما عادی شده است که دیگر به اهمیتشان فکر نمی‌کنیم. خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید و غذایی که می‌خورید هم از جمله داشته‌های مهمتان است. بر روی کاغذ، حداقل 50 مورد بنویسید و هر چند روز یک بار، فهرست را دوباره بخوانید، در این صورت انرژی روحی‌تان بالاتر رفته و متوجه نعمت‌های زیادی که در اختیارتان است خواهید شد.

 

فروش در آمازون

 

11. مسیر حرکت خود در زندگی را مشخص کنید

در یک یا دو جمله به طور شفاف مشخص کنید، چه مسیری برای زندگی‌تان انتخاب کرده‌اید و قرار است در انتها به کجا برسید. بیانیه مأموریت و هدف شما، بیانگر ارزش‌های شما بوده و چراغ راه زندگی شما برای رسیدن به رویاهایتان خواهد بود. درطول یک ماه، چند ساعتی وقت بگذارید و پنج یا ده اصل حاکم بر زندگی‌تان را بنویسید. در این جا منظور، قواعدی است که شما کارهایتان را بر مبنای آنها پیش می‌برید. کمک کردن به دیگران، رعایت اصول شهروندی، کسب ثروت یا تبدیل شدن به رهبری مقتدر از جمله این اصول هستند.

بیانیه مأموریت زندگی‌تان را به طور مرتب بررسی و در صورت لزوم اصلاح کنید. وقتی در مرحله‌ای از زندگی‌تان به مشکلی برخورد کنید که ممکن است شما را از مسیرتان منحرف کند، می‌توانید سریع به بیانیه مأموریت خود رجوع کنید و دوباره انرژی لازم برای ادامه راه را پیدا کنید.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/role-of-self-development-in-success
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط