مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

تاثیر سلامت جسم و روح در موفقیت

توضیحات کوتاه :
امروزه دستیابی به موفقیت، به یکی از دغدغه‌های اصلی انسان‌ها تبدیل شده است. یکی از این موضوعات، افزایش سطح تمرکز ذهنی است که دستیابی به آن در گرو داشتن روح و جسمی سالم است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 4.2k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
تاثیر سلامت جسم و روح در موفقیت

 

خلاصه ای از مقاله

جسم و روح دو مقوله جدا از هم نیستند بلکه کاملاً به یکدیگر وابسته هستند و دستیابی به افزایش سطح تمرکز ذهنی، در گرو داشتن روح و جسمی سالم است. در ادامه این مقاله، برخی از کارهایی که می‌تواند به ارتقاء سلامت جسمی و روحی شما کمک کند را شرح خواهیم داد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

تأثیر سلامت جسم و روح در افزایش تمرکز

امروزه دستیابی به موفقیت، به یکی از دغدغه‌های اصلی انسان‌ها تبدیل شده است. در این میان گاهی ممکن است افراد نسبت به ساده‌ترین روش‌هایی که می‌تواند در موفقیتشان نقش داشته باشد، بی اعتنا باشند. یکی از این موضوعات، افزایش سطح تمرکز ذهنی است که دستیابی به آن در گرو داشتن روح و جسمی سالم است. جسم و روح دو مقوله جدا از هم نیستند بلکه کاملاً به یکدیگر وابسته هستند.

وقتی مثلاً انسان از یک بیماری جسمی رنج ببرد، بخش عمده حواس او به این مسئله معطوف شده و بنابراین نمی‌تواند درست تصمیم بگیرد. در مقابل، ناراحتی‌های روحی مثل افسردگی نیز باعث می‌شود فرد دچار ناامیدی و دلسردی شده و هیچ امیدی به آینده و موفقیت خود نداشته باشد. در ادامه این مقاله، برخی از کارهایی که می‌تواند به ارتقاء سلامت جسمی و روحی شما کمک کند را شرح خواهیم داد.

 

چگونه می توان کسب و کار را مدیریت کرد

 

1. به رژیم غذایی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید

برخی افراد با شنیدن کلمه رژیم، فکر می‌کنند که باید همیشه نیمه گرسنه بمانند و چیزهایی که دوست دارند را نخورند. منظور از رژیم، انتخاب هوشمندانه آن دسته از غذا یا ترکیب‌های غذایی است که بتواند عناصر مورد نیاز بدن را وارد آن کرده و عناصر مصرف شده قبلی را از بدن خارج کند. تغذیه درست به قدری برای بدن اهمیت دارد که هیچ درمانی نمی‌تواند به شکل دائم، کمبودهای غذایی ما را جبران کند.

در این قسمت، هدف ما آموزش علوم تغذیه نیست، چون کتاب‌های زیادی در این باره نوشته شده است که می‌توانید از آنها کمک بگیرید. علاوه بر انتخاب هوشمندانه غذا، باید به دفعات آن (بیش از 4 وعده اصلی در روز نشود) نیز توجه کرد. همچنین میانه روی در خوردن (به اندازه خوردن)، مصرف به اندازه آب (آب دستگاه‌های مختلف بدن را پاک کرده و از طرفی 70 درصد وزن بدن را هم آب تشکیل می‌دهد)، خوردن میوه و سبزیجات سبز یا خام و میوه‌ها برای تأمین ویتامین‌های مورد نیاز بدن از دیگر نکات قابل توجه به حساب می‌آیند.

از آنجا که فرآیندهای معمولی بدن سبب تولید اسید می‌شوند، در نتیجه باید راهی برای خنثی کردن یا متعادل کردن آنها وجود داشته باشد. استفاده درست از میوه و سبزیجات به تعادل اسید در بدن کمک می‌کند. به طور خلاصه می‌توان گفت، هر کس در زندگی خود به دنبال سلامتی است، باید نسبت به غذایی که می‌خورد حساس باشد.

 

 موفقیت

 

2. از معجزه تنفس عمیق غافل نشوید

پس از ورود غذا به بدن، نوبت به هضم و گوارش آن و سپس جذب آن توسط سلول‌های بدن می‌رسد. در همین زمان، خون، اکسیژن موجود در ریه‌ها را برداشته و به سلول منتقل می‌کند. به دنبال آن، با کنش اکسیژن و کربن، انرژی تولید می‌شود. یکی از عواملی که باعث افزایش ورود اکسیژن به بدن می‌شود، عمیق نفس کشیدن است. به این منظور یاد بگیرید که هنگام نفس کشیدن، ریه‌های خود را کاملاً از هوا پر کنید. البته لازم نیست همیشه به نفس کشیدن خود دقت کنید، چون این کار امکان پذیر نیست.

گاهی اوقات تا جایی که می‌توانید هوا را وارد ریه‌های خود کرده، نفستان را نگه داشته و در این هنگام با دست، ضربه‌های آرامی به کل قفس سینه‌تان وارد کنید. یکی از روش‌های عمیق نفس کشیدن این است که در سه گام عمل دم را انجام دهید (گام اول نفس کوتاهی بکشید، بعد کمی دیگر اکسیژن به داخل بکشید و در گام سوم، ریه را کاملاً از اکسیژن پر کنید) و در گام چهارم کل هوا را به بیرون بفرستید.

می‌توانید این روش را کمی تغییر داده مثلاً عمل دم را در دو مرحله انجام دهید و بعد از آن هوا را به بیرون بفرستید. یکی از نکات قابل توجه این است که هنگام خواب سعی کنید نفس عمیق بکشید و به خود نیز تلقین کنید که در طول خواب باید عمیق نفس بکشید. همیشه قبل از خواب پنجره را باز نگه دارید تا اکسیژن بیشتری وارد محیط شود. مهارت درست نفس کشیدن برای از بین بردن حالت‌های عصبی نیز مؤثر است.

 

مقاله پیشنهادی: تکنیک های آرامش واقعی در زندگی از زبان حسین عزت خواه

سلامت جسم و روح

 

3. تقویت قوای بدنی و تاثیر آن روی موفقیت

به این منظور می‌توانید پیاده روی‌های تند داشته باشید یا در باشگاه، تمرینات بدن سازی انجام دهید. البته برای ورزش کردن لازم نیست، همیشه از خانه خارج شوید. شما می‌توانید مجموعه‌های آموزشی که در این رابطه وجود دارد را تهیه کرده و در خانه انجام دهید. ورزش‌های هوازی از جمله تمرینات مفید هستند، زیرا طی آن ضربان قلب انسان بالاتر رفته و نیاز به اکسیژن بیشتری پیدا می‌کند. از طرفی با ورود اکسیژن به بدن زمینه برای افزایش سوخت و ساز نیز فراهم خواهد شد.

4. مدیتیشن انجام دهید

همانطور که می دانید داشتن تمرکز و فکر آزاد می‌تواند به شما در گرفتن تصمیمات درست و معقول کمک کند. یکی از روش‌هایی که می‌تواند به افزایش تمرکز شما کمک کند، انجام تمرینات تمرکزی مانند مدیتیشن است. برای انجام دادن مدیتیشن نیازی نیست حتماً حرفه‌ای باشید و تمام اصول و فنون آن را بدانید. بلکه کافی است هر روز به مدت چند دقیقه در محیطی آرام و بدون سر و صدا قرار بگیرید، چشمان خود را ببندید و بر عمل دم و بازدم خود تمرکز کنید.

یعنی به مسیر ورود هوا از بینی و خروج آن از دهان فکر کنید. برای شروع بهتر است به مدت دو هفته هر روز 2 دقیقه این عمل را انجام دهید و طی هفته‌های بعد، این مدت را افزایش دهید.

 

تاثیر سلامت جسم و روح در موفقیت

 

5. اگر می خواهید موفق شوید، ساعات خواب خود را کم نکنید!

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند به افزایش تمرکز شما کمک کند، این است که تعداد ساعات خوابتان کافی و بین 6 تا 8 ساعت باشد. برخی افراد تصور می‌کنند که وقتی کم می‌خوابند، در واقع ساعات بیشتری در اختیار دارند که می‌توانند به کارهایشان رسیدگی کنند، در حالی که برعکس، کم خوابیدن باعث می‌شود که نیروی ذهنی شما برای تمرکز و انجام کارها کاهش یابد، از طرفی وقتی خواب به اندازه نباشد، بدن شما نمی‌تواند فرآیند ترمیم سلول‌ها را به درستی انجام دهد.

امروزه بیشتر افراد حتی در زمان خواب و در رختخواب نیز همچنان در حال استفاده از تلفن همراه و چک کردن شبکه‌های اجتماعی هستند و به این ترتیب زمان مفید خواب خود را کاهش می‌دهند. نور صفحه نمایش و محتوای مطالبی که می‌خوانید، خود باعث برهم خوردن خواب شما می‌شود. بنابراین باید سعی کنید عادت استفاده از تلفن همراه در رختخواب را کنار بگذارید و از هر عاملی که باعث بر هم زدن خوابتان می‌شود، دوری کنید.

6. به منظور دستیابی به موفقیت در زندگی، نگرانی و استرس ر ا از خود دور کنید

اگر هر سه مرحله بالا را به درستی رعایت کنید، اما نتوانید با احساس نگرانی، شک و تشویش خود مبارزه کنید، انرژی بدنتان از بین خواهد رفت. استرس باعث ترشح هورمون‌هایی در بدن می‌شود که بر عملکرد سایر دستگاه‌های بدن، تأثیر سویی به جا می‌گذارد. شما باید سعی کنید هر دو نیروی جسمی و ذهنی را با هم تقویت کنید. طوفان‌های هیجانی، حسادت، نفرت، زود عصبانی شدن، کینه جویی یا میل به انتقام گرفتن، نگرانی بابت شکستها یا اشتباهات و دیگر حالت‌های روحی باعث می‌شود انرژی طبیعی بدنتان تحلیل رفته و زمینه برای شکست روحی، اخلاقی و فیزیکی شما فراهم شود.

 

با فروش در آمازون کسب درآمد کنیم

 

تصمیمات عاقلانه زمینه ساز موفقیت

در این مقاله درباره یکی از عوامل موفقیت در زندگی، یعنی تمرکز و تأثیر سلامتی روحی و جسمی بر آن پرداختیم. داشتن جسم و ذهن  سالم، به انسان کمک می‌کند که در زندگی، تصمیمات عاقلانه و منطقی بگیرد. تصمیمات عاقلانه نیز به نوبه خود زمینه ساز موفقیت شما در زندگی و کسب و کارتان خواهد شد.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/mental-and-physical-health-and-success
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط