بهترین ایده راه اندازی کسب و کار آنلاین با سرمایه زیر 100 دلار مشاهده وبینار رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

راز موفقیت جک ما (بخش دوم)

توضیحات کوتاه :
در دنیای فناوری و تکنولوژی، کارآفرین‌های بسیاری از فضای اینترنت برای خلق و گسترش ایده‌ها استفاده کرده‌اند. جک ما یکی از همین افراد موفق است که توانسته سایت علی بابا را به خوبی هدایت کند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 1.3k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
راز موفقیت جک ما (بخش دوم)

 

خلاصه ای از مقاله

در این مقاله به بخش دوم صحبت های جک ما در خصوص مسیر موفقیت شرکت علی بابا می پردازیم. مسیری که حاوی مطالب ارزشمندی برای افرادی است که قصد دارند مسیر موفقیت را با پشتوانه پربارتر طی نمایند.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

جک ما از رازهای موفقیتش می‌گوید

در دنیای فناوری و تکنولوژی، کارآفرین‌های بسیاری از فضای اینترنت برای خلق و گسترش ایده‌های خود استفاده کرده‌اند. جک ما یکی از همین افراد موفق است که توانسته سایت علی بابا را به خوبی هدایت کند. موفقیت‌هایی که مؤسس شرکت تجارت الکترونیک علی بابا به دست آورده می‌تواند انگیزه‌ای الهام بخش برای افرادی باشد که از وضعیت شغلی خود شکایت دارند.

در بخش اول مقاله راز موفقیت جک ما به بخشی از سخنان او درباره دلایل موفقیتش اشاره شد. در ادامه توصیه‌های جک ما عنوان خواهد شد که می‌تواند راهگشای کارآفرینان باشد. 

 

چگونه باور میلیونرهای نابغه را بسازیم؟

 

چه نکاتی باعث رشد سایت علی‌بابا شدند؟

ما دوام آوردیم. نمی‌گویم که موفق شدیم. ما در علی‌بابا هیچ‌وقت نمی‌گوییم که شرکت موفقی هستیم. نمی‌گوییم موفق هستیم تا وقتی که به مدت صد و دو سال دوام بیاوریم. فقط 18 سال از آن گذشته است. 84 سال دیگر در پیش داریم. در این 84 سال هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد. چون به نظرم یک نکته‌ای است که همه  می‌دانند.

وقتی حس کنید که موفق شدید، همان‌جا مشکلات آغاز می‌شوند. در اینجا برخی از نکاتی که باعث دوام ما شدن را به شما می‌گویم. اول، باید به آینده ایمان داشته باشیم. باید عاشق کارمان باشیم. باید عاشق مشتریای‌هایمان باشیم. اگر هدفی برای آینده نداشته باشید، تیم شما هم نمی‌داند چطور باید کار کند.

 

مسیر موفقیت جک ما

 

توصیه‌های جک ما برای موفقیت

- اعضای تیم باید در راستای هدف مشترک مشارکت داشته باشند

کارمندان را استخدام نکنید تا برای شما کار کنند. آن‌ها را استخدام کنید تا برای رسیدن به یک هدف مشترک کار کنند. توصیه من به جوانان این است که اگر 20 سالتان است، به یک شرکت خوب بروید، یک رئیس خوب پیدا کنید تا از او یاد بگیرید چطور باید کار کنید. اگر 30 سالتان است و می‌خواهید خودتان مستقل کار کنید، بنابراین مستقل کارکنید.

اگر 40 سالتان است، کاری را انجام بدهید که واقعاً در آن مهارت دارید. اگر 50 سالتان است، برای جوانان وقت صرف کنید، به آنها شانس بدهید، و قدرت‌تان را هم حفظ کنید. اگر 60 سالتان است، با نوه‌هایتان در یک ساحل وقت بگذرانید. این‌ها توصیه‌های کلی هستند. شغل شما هر چیزی که باشد، باید عاشق آن باشید. اگر عاشق کارتان نباشید، به مشکل برمی‌خورید.

 

راز موفقیت علی بابا

 

- یک تیم سازی درست داشته باشید

توصیه دوم این است که تلاش کنید یک تیم خوب درست کنید. تیم خوب یعنی چه؟ تیم خوب به معنی داشتن افراد با استعداد فارغ التحصیل هاروارد یا از شرکتهای تراز اول چندملیتی نیست. به یاد دارم وقتی اولین 5 میلیون دلارمان را کسب کردیم، به خودمان گفتیم آهان الان پولدار شدیم. از 50 هزار دلار رسیدیم به 5 میلیون دلار. بنابراین باید کارمندان عالی استخدام کنیم.

- برای موفقیت در کسب و کار بزرگ فکر کنید

ما ده معاون بسیار عالی و مجرب از شرکت‌های چندملیتی استخدام کردیم. یکی از آنها معاون بازاریابی یک شرکت بزرگ بود. او به من یک طرح بازاریابی داد با سرمایه 12 میلیون دلار. به او گفتم ما فقط 5 میلیون دلار داریم. چطور برای بازاریابی دوازده میلیون دلار سرمایه تهیه کنم؟ او گفت: «جک، من هیچ‌وقت برنامه‌ای زیر 20 میلیون دلار تنظیم نمی‌کنم.»

 

مقاله پیشنهادی: در مسیر موفقیت بدون توقف گام بردارید | عزت خواه دات کام

سایت علیبابا

 

- افراد مناسب را انتخاب کنید

افراد مناسب را انتخاب کنید و نه لزوماً بهترین افراد را. بهترین افراد آنهایی هستند که شما به آنها آموزش می‌دهید. بهترین افراد در بازار پیدا نمی‌شوند. بهترین افراد را شما باید تربیت کنید. اگر بهترین افراد را استخدام کنید اما مناسب کار شما نباشند، مثل این است که موتور بویینگ 747 را روی یک تراکتور گذاشته باشید. در این صورت، هیچ‌کدامشان راضی نیستند، نه موتور بویینگ راضی است و نه تراکتور بیچاره. بنابراین، کارمندان مناسب را پیدا کنید.

- روی کالا و خدمات بیزینس خود متمرکز شوید

نکته بعدی که می‌خواهم به شما بگویم این است که حتماً روی کالاها و خدمات خود تمرکز کنید. هدف شما تعیین می‌کند که چه افرادی با شما کار کنند. افرادی که با شما کار می‌کنند کیفیت کالا و خدمات را تعیین می‌کنند. به عنوان رئیس، مدیر عامل یا مؤسس شرکت، شما باید اطمینان حاصل کنید که مشتری از کالا و خدمات شما راضی باشد.

من هیچ دانشی در مورد کامپیوتر ندارم و از فناوری پیشرفته متنفر هستم. افرادی مثل من، زمانی که اسم فناوری پیشرفته را می‌شنوند، می‌ترسند. اما وقتی دنبال حمایت دولت هستیم به دولت می‌گوئیم که ما فناوری پیشرفته داریم. از طرف دیگر به مشتری و کاربرهایمان می‌گوئیم که خیلی ساده است. بنابراین برای دو سال اول، من کالاهای وبسایت علی‌بابا را تست می‌کردم.

چرا که می‌دانم من و 80 درصد مردم دنیا و جهان تجارت که مثل من هستند، تمایل داریم با یک کلیک به چیزی که می‌خواهیم برسیم. بسیاری مواقع، هنگامی که مهندسان، نرم افزارهای عالی طراحی می‌کنند خیلی هیجان زده‌اند اما من نرم افزار را تست می‌کنم. اگر نتوانم از آن استفاده کنم می‌اندازم داخل سطل. در صورتی که من بتوانم از نرم افزار استفاده کنم یعنی 80 درصد مردم هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

رموز موفقیت جک ما

 

- مهم‌ترین نکته برای استارت آپ ها توجه به مشتری است

چهارمین نکته مهمی که هر استارتاپی باید به آن توجه کند، این است که مشتری در درجه اول، کارمندان در درجه دوم و سرمایه گذاران در درجه سوم اهمیت هستند. این مشتری است که به شما پول می‌دهد. این کارمندان هستند که با خلاقیت و نوآوری‌هایشان باعث رضایت مشتری می‌شوند.

عقیده من این است که اگر مشتری راضی باشد و کارمندان راضی باشند، سرمایه گذاران هم راضی خواهند بود. من از شیوه وال استریت که سرمایه‌گذار را در اولویت اول قرار می‌دهد خوشم نمی‌آید. وقتی سرمایه گذار در اولویت باشد، راستی و درستی از بین می‌رود.

- همیشه نسبت به هدف متمرکز بمانید

به عنوان یک استارتاپ، لطفاً تمرکزتان را حفظ کنید. استارت‌آپ‌های زیادی می‌شناسم که اهداف‌شان آنقدر زیاد است که هر روز هدفشان را تغییر می‌دهند. فرض کنید 9 خرگوش روی زمین هستند. اگر تلاش کنید یک خرگوش را بگیرید، خرگوش را تغییر ندید، خودتان را تغییر بدهید.

پس یادتان باشد از بین آن 9 خرگوش، روی یک خرگوش تمرکز کنید تا بتوانید همان خرگوش را بگیرید. در صورتی که دائماً بخواهید خرگوش را تغییر بدهید هیچ چیزی دست شما را نمی‌گیرد. بنابراین از تغییر استقبال کنید و خودتان را تغییر بدهید.

 

موسس علی بابا

 

- با تغییرات سازگار شوید

نکته بعدی که می‌خواهم بگویم این است که دنیا تغییر کرده است. دنیا با سرعت زیادی در حال تغییر است. از تغییر شکایت نکنید. چون شما چه شکایت کنید و چه شکایت نکنید، تغییر رخ می‌دهد. وقتی جوان بودم، از بیل گیتس خوشم نمی‌آمد، از مایکروسافت خوشم نمی‌آمد، از اوراکل خوشم نمی‌آمد. چون فکر می‌کردم آنها تمام شغلهای مناسب من، تمام موقعیت‌ها را از من گرفته‌اند. وقتی جوان هستید دوست دارید خودتان را با بیل گیتس و لری الیسون، مقایسه کنید و بنابراین ناامید می‌شوید. بهتر است که خودتان را با همسایه‌هایتان مقایسه کنید. از آنها یاد بگیرید. مثلاً چرا آرایشگرتان ... .

دیروز رفته بودم به دیترویت. در آنجا دیدم که تعداد آرایشگرها بسیار زیاد است. نمی‌دانم چرا؟ مثلاً زمانی یک آرایشگاه باز می‌کنید باید بفهمید چرا آرایشگاه آقای A بهتر از آرایشگاه آقای B است. این موارد و نکات درونی است که باید یاد بگیرید. فرصت‌ها کجا هستند؟ فرصت‌ها همه جا هستند. درست در جایی که همه در حال شکایت هستند.

بهترین فرصت آن است که بتوانید مشکلاتی که در موردشان شکایت می‌شود را حل کنید. دنیا تغییر کرده است و ما در دوره بسیار بسیار حساسی از انقلاب فناوری به سر می‌بریم. در هر انقلاب فناوری، پنجاه سال اول خیلی حساس است. در این پنجاه سال، 20 سال اول تغییر در فناوری است و سی سالِ بعد در مورد به کار‌گیری فناوری است.

بنابراین، در اولین دوره انقلاب فناوری، اگر اولین شرکتی بودید که از ماشین بخار استفاده می‌کردید، موفق می‌شدید. در دومین دوره، اگر شرکتی بودید که از الکتریسیته زودتر و سریعتر استفاده می‌کردید، موفق می‌شدید. در این دوره از انقلاب فناوری هم باید از تغییر استقبال کنید، آینده را ببینید و خودتان را تغییر بدهید. در این صورت شانس شما بیشتر می‌شود.

 

علی بابا

 

- درک درستی از آینده داشته باشید

به نظر من دنیا خیلی خطرناک شده است. چرا؟ اولین انقلاب فناوری به جنگ جهانی اول منجر شد. دومین انقلاب فناوری منجر به جنگ جهانی دوم شد. الان در آستانه سومین انقلاب فناوری هستیم بنابراین باید همه با هم در مقابل دشمنان مشترک یعنی فقر، بیماری و تخریب محیط زیست بجنگیم. در غیر این صورت، نسل بشر با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین باید آینده را درک کنیم.

- عصرجهانی سازی راه را برای موفقیت شرکت‌های کوچکتر باز کرده است

نکته بعدی این است که مردم جهانی‌سازی را دوست ندارند. من قویاً به جهانی‌سازی اعتقاد دارم. شدیداً به تجارت آزاد اعتقاد دارم. 20 سال پیش، جهانی‌سازی مخصوص شرکت‌های بزرگ بود. 200 سال پیش جهانی‌سازی تحت کنترل چند امپراتور و پادشاه معدود بود. در بیست سال گذشته، جهانی سازی تحت کنترل 60 هزار شرکت بزرگ بوده است.

جوانان هیچ شانسی نداشتند، بیزینس‌های کوچک شانسی نداشتند. زنان هیچ شانسی نداشتند. کشورهای در حال توسعه هیچ شانسی نداشتند. اما با این وجود، اقتصاد جهانی به خاطر جهانی‌سازی پیشرفت زیادی داشته است. اگر بتوانیم 6 برابر، حتی 60 برابر، شرکت‌های بیشتری را حمایت کنیم، آن‌ها هم می‌توانند جهانی شوند. می‌توانند جهانی خرید و فروش کنند.

این باعث تغییر زیادی می‌شود. خب وقتی اینقدر سریع تغییر رخ می‌دهد، ممکن است بپرسید معنی این تغییر چیست. برای من؟ برای بچه‌هایم؟ چه تغییری باید در خودم ایجاد کنم تا با تغییر سازگار شوم. چه کارهایی باید در این زمینه انجام دهم.

 

 جک ما

 

- کارآفرینان باید بهترین استفاده را از فضای اینترنت داشته باشند

من توصیه‌ای که به بسیاری از ادارات دولتی می‌کنم و دوست دارم به کارآفرینان هم بگویم این است که توجه ویژه‌ای به سی سال آینده داشته باشید. در بیست سال گذشته شاهد ظهور گوگل، آمازون، فیسبوک، علی‌بابا اوبر و شرکتهایی از این دست بوده‌ایم.

در سی‌سال آینده قرار نیست شرکت‌های کامپیوتری برنده شوند بلکه شرکت‌هایی برنده می‌شوند که از اینترنت بهترین استفاده را ببرند. با استفاده مناسب از اینترنت، این شرکتها موفق می‌شوند. بنابراین به سی سال آینده توجه ویژه‌ای داشته باشید. توجه ویژه به افرادی داشته باشید که زیر سی‌سال سن دارند.

- حرکت جهان به سمت شخصی سازی

امروزه حدود1.7 میلیارد نفر از اینترنت استفاده می‌کنند و اکثر این افراد زیر سی‌سال سن دارند. این زیر سی‌ساله‌ها نسل اینترنت هستند. این نسلی است که قرار است آینده را تغییر بدهد. لطفاً توجه ویژه به شرکت‌هایی داشته باشید که کارمندان کمتر از سی نفر دارند. چون شرکتهای کوچک متعلق به آینده هستند. شرکت‌های کوچک متعلق به قرن 21 هستند.

در صد سال گذشته در دوران صنعتی، همه چیز به مقدار، اندازه، و استاندارد‌سازی مربوط بوده است. در سی سال آینده، جهان از استانداردسازی به شخصی سازی تغییر رویه خواهد داد. بنابراین شرکتهای بزرگ با چالشهای عظیمی مواجه می‌شوند. شرکت‌های کوچک هم مشکل خواهند داشت اما مشکل شرکتهای بزرگ بسیار بزرگتر خواهد بود.

 

راز موفقیت جک ما

 

- توانمند سازی مهم ترین نکته موفقیت در کارآفرینی

به یاد داشته باشید که اگر می‌خواهید در کارآفرینی موفق باشید باید IQ ،EQ و LQ بالایی داشته باشید. LQ چیست؟ هوش عشقی. اگر می‌خواهید موفق باشید باید EQ داشته باشید. اگر هوش عاطفی شما بالا باشد، می‌دانید چطور باید با مردم رفتار کنید. اگر می‌خواهید شکست نخورید باید IQ داشته باشید. اگر خودتان این سطح هوشی را ندارید، تیم شما باید داشته باشد.

مثلاً من خودم IQ بالایی ندارم اما اعضای تیم من IQ بالایی دارند. افراد با IQ بالا نیازمند افرادی با EQ بالا مثل من هستند. LQ یا هوش عشقی در مورد علاقه به دیگران است. در قرن گذشته با استفاده از IT ما خودمان را توانمند کردیم. در قرن حاضر با DT یا فناوری داده‌ها، دیگران را توانمند می‌کنیم. بنابراین توجه ویژه به سی سال آینده، به جوانان زیر سی سال و شرکتهای زیر سی نفر داشته باشید.

 

چگونه با آمازون درآمد میلیاردی داشته باشیم؟

 

- توجه به کارمندان زن در سایت علی‌بابا

همچنین لطفاً توجه ویژه‌ای به زنان داشته باشید. میزان عشق زنان به انسان‌ها، بیشتر از مردان است. مردان عاشق خودشان هستند. یکی از رازهای موفقیت علی بابا این است که بیش از 48 درصد کارمندانش زنان هستند. 33 درصد مدیریت ارشد ما را زنان تشکیل می‌دهند. در قرن 21 زنان قدرت زیادی کسب خواهند کرد. چون قرن گذشته قدرت به معنای قدرت بدنی بود. در قرن حاضر، قدرت به معنای عقل و خرد و کاربرپسندی است.

من بسیار خوشحال هستم که زنان کارآفرین زیادی را می‌بینم به ویژه در حوزه اینترنت. مردم برایشان مهم نیست که شما مرد هستید یا زن. برای مردم مهم این است که چه کسی به آنها خدمات بهتری ارائه می‌کند، چه کسی بیشتر به آنها اهمیت می‌دهد. بنابراین به زنان توجه ویژه داشته باشید و تا آنجا که می‌توانید کارمندان زن استخدام کنید. همان کاری که ما در علی بابا انجام دادیم. و این رمز موفقیت ما بود که من در اختیار شما قرار دادم.

 

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می‌کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل‌های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کسب و کار بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس و دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت انگیز دوره آربی است.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/jack-ma-success-secret-part2
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط