مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

راهکارهایی برای افزایش خلاقیت در محل کار

توضیحات کوتاه :
داشتن خلاقیت در محیط کار به بازدهی بیشتر کار کمک زیادی می‌نماید. خلاقیت شما وابستگی شدیدی به خلق‌وخوی شما دارد. خلق‌وخو هم به نوبه خود به اشتیاق، انگیزه و مثبت‌گرایی وابسته است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 1.5k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
راهکارهایی برای افزایش خلاقیت در محل کار

 

خلاصه ای از مقاله

 برای افزایش خلاقیت در فضای کاری چه می‌توان کرد؟ فضای اداری و کار کارمندی 8 ساعته می‌تواند بسیار خسته کننده باشد به ویژه اینکه بسیاری از کارمندان موقعیت‌های کمی برای بیرون رفتن از محل کار و تنوع بخشیدن به روزِ کاری خود دارند. اما این به آن معنا نیست که نمی‌توانید در درون فضای اداری، کمی خلاقیت را چاشنی کار خود کنید. در این مقاله به راهکارهایی می‌پردازیم که می‌توانند ذهن شما را از یکنواختی خسته کننده رها کنند.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

خلاقیت در بیزینس و محل کار

محیطی که در آن زندگی و کار می‌کنیم تأثیر زیادی بر نحوه تفکر و احساسات ما دارد. اگر همه چیزهای اطراف ما همیشه یکسان و یکنواخت باشند، ذهن ما پس از مدتی دچار کرختی می‌شود و پویایی خود را از دست می‌دهد. همینطور، اگر هر روز، در یک مکان، یک کار تکراری را با شیوه یکسانی انجام دهید، مطمئناً افکاری هم که دارید یکسان بوده و نمی‌توانید به شیوه متفاوتی فکر کنید. زمانی که نتوانید متفاوت فکر کنید، خلاقیت در شما از بین رفته و این دور باطل همین طور ادامه پیدا می‌کند. خلاقیت شما وابستگی شدیدی به خلق‌وخوی شما دارد. خلق‌وخو هم به نوبه خود به اشتیاق، انگیزه و مثبت‌گرایی وابسته است.

 

لایف استایل افراد موفق چگونه است؟

 

تلاش برای داشتن یک رویکرد مثبت در فضای اداری می‌تواند دشوار باشد. همچنین اگر خلاقیت شما به دلیل رویکرد منفی شما از بین برود، نرخ بهره‌وری مؤثر شما با کاهش شدیدی مواجه خواهد شد. بنابراین برای افزایش خلاقیت در فضای کاری چه می‌توان کرد؟ فضای اداری و کار کارمندی 8 ساعته می‌تواند بسیار خسته کننده باشد به ویژه اینکه بسیاری از کارمندان موقعیت‌های کمی برای بیرون رفتن از محل کار و تنوع بخشیدن به روزِ کاری خود دارند. اما این به آن معنا نیست که نمی‌توانید در درون فضای اداری، کمی خلاقیت را چاشنی کار خود کنید. در این مقاله به راهکارهایی می‌پردازیم که می‌توانند ذهن شما را از یکنواختی خسته کننده رها کنند.

زمانی که ما مدت زیادی را در یک جای تکراری می‌نشینیم، ذهن ما به آن فضا عادت می‌کند و این اولین گام در جهت از دست دادن خلاقیت است. به همین منظور، به مدت یک تا دو ساعت، روبه‌روی میز خودتان در صندلی مهمان بنشینید. این کار به شما یک دید جدید از فضای دفتر می‌دهد. اگر صندلی مهمان یا دفتر خصوصی ندارید، جای صندلی خود را تغییر دهید و لپ‌تاپ و دیگر لوازم را به آنجا منتقل کنید. حتی کوچکترین تغییرات در مکان شما می‌تواند خلاقیت و حس‌های شما را بیدار کند. در روز چند بار جای خود را عوض کنید. ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد اما تفاوت‌های زیادی ایجاد می‌کند.

 

مقاله پیشنهادی: 8 دستورالعملی که به شکوفا شدن خلاقیت کمک می‌کند

خلاقیت در محل کار

 

اول از همه، چند اثر هنری خریداری کنید. نیازی نیست که آثاری گرانبها باشند. آثاری را خریداری کنید که توجه شما را جلب می‌کنند و برایتان جالب هستند. همچنین عکس افراد مهم زندگیتان را قاب کنید و در فضای دفتر شخصی خود قرار دهید. هر چند هفته یک بار جای این آثار هنری و عکس‌ها را روی دیوارها تغییر دهید. گاهی اوقات آنها را با عکسهای جدید جایگزین کنید. حتی می‌توانید آنها را با آثار هنری که درمنزل دارید نیز جایگزین کنید. آثار هنری می‌توانند به افزایش خلاقیت کمک زیادی کنند.

اگر در دفتر خود فضایی دارید که استفاده نمی‌شود، از همکاران خود نظرسنجی کنید و خلاقانه‌ترین کاربرد را برای آن فضا پیدا کنید. می‌توانید صندلی‌های جدید در آنجا بگذارید، یا گل و گیاه طبیعی، یا تخته وایت‌برد یا اثر هنری الهام‌بخش. البته قبل از آن با مدیر خود صحبت کنید و با شرح مزایای فضای کاری خلاقانه، او را متقاعد به تغییر کاربری فضا کنید.

 

 افزایش خلاقیت در محل کار

 

بخشی از خلاقیت ذهنی ما از طریق ارتباط با دیگران و الهام گرفتن از آنها ایجاد می‌شود. جلسات مانند کلا‌س‌های مدرسه نیستند که هر کس جای مخصوص به خود را داشته باشد. در جلسات سعی کنید در کنار افراد مختلف بنشینید، در گفتگوهای آنها شرکت کنید و ببینید هر کدام از آنها چه حرفی برای گفتن دارد. در نهایت، از اینکه با این همه ایده متفاوت مواجه می‌شوید شگفت‌زده خواهید شد.

ایده‌های ساده هم می‌توانند خلاقیت را تقویت کنند. هر ایده‌ای که به ذهن شما می‌رسد را یادداشت کنید، حتی ایده‌های ساده‌ای که به نظر احمقانه می‌رسند. یک بخش اساسی رسیدن به یک ایده خوب این است که همه ایده‌هایی که به ذهنتان می‌رسند را جایی ثبت کنید و هیچکدام را به دلیل معمولی بودن نادیده نگیرید. همچنین ثبت ایده‌های بقیه مردم نیز می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. یک لیست از ایده‌ها اشته باشید و در زمانها و مکان‌های مختلف آنها را به صورت آگاهانه مرور کنید.

 

مقاله پیشنهادی: استفاده از تکنیک طوفان فکری برای افزایش خلاقیت

 خلاقیت در محیط ادلری

 

در زمان استراحت خود جملات الهام‌بخش بخوانید، ویدیوهای انگیزشی تماشا کنید، به آهنگ مورد علاقه خود گوش دهید. حتی می‌توانید بازی‌ها یا پازل‌هایی را در محل کار انجام دهید که ذهن را به چالش می‌کشند. بسیار مهم است که در زمان استراحت خود حتماً کاری انجام دهید که در راستای این هدف شما باشد. نشستن و هیچ کاری نکردن یا در شبکه‌های اجتماعی بدون هدف چرخیدن هیچ کمکی به خلاقیت شما نمی‌کند.

روتین‌ها می‌توانند برای برخی اهداف مفید باشند اما می‌توانند خلاقیت را دچار مشکل کنند. تغییرات کوچک در روتین‌ها می‌تواند باعث خلق تجربیات جدید و انرژی بخش و افکار خلاقانه برای شما شوند. به عنوان مثال، به جای اینکه با اتومبیل شخصی به محل کار بروید، با اتوبوس بروید. با افراد متفاوت ناهار بخورید. چیزهای جدید را امتحان کنید.

 

 افزایش خلاقیت در محیط ادلری

 

طوفان فکری اهمیت اساسی در تفکر خلاق دارد. حداقل روزی یک بار برای این کار زمان بگذارید. تا زمانی که حداقل ده نکته را یادداشت نکرده‌اید، کار خود را متوقف نکنید. این نکته‌ها را به لیست ایده‌هایی که در بالا ذکر کردیم اضافه کنید.

مسلماً ولخرجی برای چیزهای غیرضروری کار درستی نیست. اما گهگاه خریدهایی که به تقویت خلاقیت و بهره‌وری کمک می‌کنند لازم هستند. به عنوان مثال می‌توانید پاک‌کن‌های رنگی، تقویمی با تم مورد علاقه‌تان، یک تابلو اعلانات بزرگ یا یک میز هنری برای خود بخرید. این‌گونه وسایل می‌توانند ذهن ما را از حالت یکنواختی بیرون آورند و به فرایند پرورش خلاقیت کمک کنند.

 

چگونه می توان از اینترنت درآمد دلاری کسب کرد؟

 

در این مقاله با روش‌هایی آشنا شدیم که می‌توانند ما را در پرورش ذهن خلاق کمک کنند و از توقف فرایند تفکر خلاق به دلیل یکنواختی فضای کاری جلوگیری کنند. فضایی که ما در آن کار می‌کنیم اهمیت زیادی دارد چون بخش اعظم وقت خود را در شبانه روز در این قسمت می‌گذرانیم. بنابراین با ایجاد تغییراتی کوچک می‌توانیم به ذهن خود تمرین دهیم و آن را از یکنواختی و تنبلی دور کنیم.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/increase-creativity-work
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط