موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

نقش ارتباطات در زندگی

توضیحات کوتاه :
ارتباطات جزء لاینفک زندگی همه ما انسان‌ها به شمار می‌روند. هیچکس نمی‌تواند تصور کند که زندگی انسانی بدون ارتباطات پیش رود. بدون داشتن ارتباط چه اتفاقی می‌افتد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 12.5k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
نقش ارتباطات در زندگی

 

خلاصه ای از مقاله

 در زندگی شخصی، ما نیاز داریم برای حل نگرانی‌های مختلف و مشکلات روزمره خود، با دیگران ارتباط برقرار کنیم. در زندگی حرفه‌ای نیز ارتباطات کمک می‌کند تا روابط سالم داشته و در میان همکاران اعتبار به دست بیاوریم. داشتن گفتگو به تنهایی به معنای ارتباط نیست. ارتباطات به شکل‌های مختلفی می‌توانند اتفاق بیفتند. تفاوتی نمی‌کند که شما چه نوع ارتباطاتی را انتخاب می‌کنید، مسئله مهم این است که از این طریق پیام مورد نظر خود را انتقال دهید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

برقراری ارتباط، بخش جدایی ناپذیر زندگی بشریت

ارتباطات جزء لاینفک زندگی همه ما انسان‌ها به شمار می‌روند. هیچکس نمی‌تواند تصور کند که زندگی انسانی بدون ارتباطات پیش رود. شما می‌توانید تصور کنید که اگر برای مدت طولانی اجازه حرف زدن نداشتید، چه اتفاقی پیش می‌آمد؟ مطمئناً احساس خفگی می‌کردید. در زندگی شخصی، ما نیاز داریم برای حل نگرانی‌های مختلف و مشکلات روزمره خود، با دیگران ارتباط برقرار کنیم. در زندگی حرفه‌ای نیز ارتباطات کمک می‌کند تا روابط سالم داشته و در میان همکاران اعتبار به دست بیاوریم. داشتن گفتگو به تنهایی به معنای ارتباط نیست. ارتباطات به شکل‌های مختلفی می‌توانند اتفاق بیفتند. گاهی اوقات، ما با حرف زدن درباره ایده‌ها، افکار و احساسات خود ارتباط برقرار می‌کنیم. گاهی نیز ممکن است با نوشتن کلمات و به شکل غیرشفاهی این کار را انجام دهیم. تفاوتی نمی‌کند که شما چه نوع ارتباطاتی را انتخاب می‌کنید، مسئله مهم این است که از این طریق پیام مورد نظر خود را انتقال دهید. ارتباطات یک فرآیند پویا، بدون وقفه و غیرقابل برگشت و در عین حال به صورت ذاتی، دو جانبه است. برقراری ارتباط یک فرآیند مداوم است. ما می‌توانیم ارتباطات را به عنوان یک محتوای مشترک بین دو یا چند فرد معنا کنیم.

 

چگونگی ساخت یک کسب و کار مناسب

 

محتوایی که به اشتراک گذاشته می‌شود، تجربیات، پیشینه، آموزش‌ها و یادگیری‌های هر فرد را دربر می‌گیرد. زمانی که این تجربیات، پیشینه‌ها و یادگیری در میان افراد، مشابه باشند، ارتباطات بیشتری بین افراد برقرار می‌شود. ارتباطات به ما کمک می‌کنند تا یکدیگر را بفهمیم. عدم برقراری یک ارتباط مؤثر می‌تواند مشکلات بسیاری را چه در زمینه شخصی و چه در زمینه حرفه‌ای به وجود بیاورد. یک روز بدون ارتباطات را تجسم کنید. ما خیلی سریع می‌توانیم فضای خالی ایجاد شده را احساس کنیم. آیا می‌توانید فراموش کنید که توانایی ارتباط برقرار کردن به صورت گفتاری است که ما را از حیوانات متمایز کرده است؟ ارتباطات کمک می‌کنند تا یک رابطه قدرتمند میان افراد به وجود آمده و ما یک اجتماع را تشکیل دهیم. علاوه بر این، دانش تنها عنصر ضروری برای دستیابی به موفقیت نیست. یک فرد ممکن است از دانش بالایی برخوردار باشد اما عملکرد او به طور عمده بر اساس توانایی او در برقراری ارتباط ارزیابی می‌شود. بنابراین، اگر شما می‌توانید به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنید، شانس بیشتری برای موفقیت در زندگی و کسب‌وکار خود دارید. 

برقراری ارتباط در کسب و کار

امروزه ارتباطات به یک فاکتور بسیار ضروری تبدیل شده است. اگر ارتباطاتی وجود نداشته باشد، فعالیت‌های انسانی متوقف خواهند شد. همه معاملاتی که میان انسان‌ها صورت می‌گیرند تنها از طریق برقراری ارتباطات امکان‌پذیر هستند. ارتباطات دقیقاً همان خونی است که به هر سازمانی زندگی می‌بخشد. داشتن ارتباطات مؤثر به ویژه در بازار اقتصاد جهانی امروز، یک عامل حیاتی برای موفقیت و بقای هر سازمانی به شمار می‌رود. تمامی کسب‌وکارها به افرادی با توانایی برقراری ارتباط مؤثر نیاز دارند. چرا که ارتباطات یک بخش بسیار ضروری از کارهایی است که در سازمان‌های تجاری مختلف صورت می‌گیرند. اهمیت آن را می‌توان در تمامی بخش‌ها از جمله بخش مدیریتی، فنی و اداری مشاهده نمود. در زمان حال، فاکتورهای زیادی وجود دارند که روی ارتباطات تأثیر بسزایی می‌گذارند. این فاکتورها عبارتند از:

 

مقاله پیشنهادی: مهارت ارتباط موثر با دیگران

نقش ارتباطات در زندگی

 

  • با پیشرفت علم و تکنولوژی ارتباطات به شکل سریع‌تری صورت می‌گیرند
  • محدودیت‌های جغرافیایی به علت دسترسی به وسایل حمل‌ونقل سریع‌تر، کاهش پیدا کرده است
  • رشد شرکت‌های چند ملیتی که منجر به ایجاد یک اقتصاد جهانی شده است
  • گسترش تکنیک‌های مدیریتی پیشرفته در نتیجه افزایش اهمیت حرفه‌ای بودن در مدیریت کسب‌وکار
  • انقلاب اطلاعاتی که تکنولوژی‌های شبکه بسیار پیچیده را به دنبال داشته است
  • تکثیر سیستم‌های ارتباطی در تمامی سطوح سازمان به دلیل دانش تخصصی که به بخش‌بندی سازمان منجر می‌شوند
  • پیشرفت‌هایی در زمینه علوم اجتماعی مثل روانشناسی و جامعه شناسی که درباره ذهن و رفتار انسانی و نحوه تأثیر آنها روی ارتباطات آگاهی لازم را به وجود می‌آورند.

ارتباطاتی که توسط سازمان‌های تجاری با هدف دستیابی به یک هدف مشخص صورت می‌گیرند، با نام ارتباطات تجاری شناخته می‌شوند. در حقیقت، ارتباطات تجاری یک نوع ویژه از ارتباطاتی است که برای پاسخ دهی به نیازهای سازمان برقرار می‌شوند. تمامی محتواهای قدرتمند مدیریت مدرن مثل مشارکت، انگیزه و همکاری حول ارتباطات شکل می‌گیرند. به گفته آر. لودلو: «ارتباطات تجاری در حقیقت فرآیند انتقال اطلاعات و درک متقابل میان افراد درگیر در آن کسب‌و‌کار است. ارتباطات حالت‌ها و رسانه‌های مختلفی را شامل می‌شوند.»

فواید برقراری ارتباط

برای رشد و توسعه هر سازمانی به برقراری رابطه مؤثر نیاز است. به اعتقاد اچ. جی. هیکز: «از ابتدای تولد یک سازمان، ارتباطات یک اصل بنیادی به شمار می‌رود. زمانی که این ارتباطات متوقف شوند، فعالیت‌های سازمان یافته نیز متوقف می‌شوند». بهبود مهارت‌های ارتباطی، شانس موفقیت در یک کسب‌وکار را افزایش می‌دهد. ارتباطات مؤثر، پیشرفت و شکوفایی را با خود به همراه می‌آورند. به علاوه، در این دوره، بحث‌های تخصصی، برنامه‌ریزی، تولید، فروش، تبلیغات، مدیریت مالی، رفاه و سایر موارد توسط بخش‌های مختلف اداره می‌شوند. در صورت نبود یک ارتباط مؤثر، مشکلات جدی در زمینه هماهنگی میان این بخش‌ها، به وجود آمده و موجب ایجاد هرج‌و‌مرج و سردرگمی می‌شود. همچنین با توجه به اهمیت رو به رشد روابط انسانی و مدیریت منابع انسانی در جهان امروز، ارتباطات نقش بسیار مهمی پیدا کرده‌اند. ارتباطات به یک مدیر کمک می‌کند تا روابط معنادار با زیردستان خود را توسعه، نگرش آنها را تغییر و روحیه آنها را افزایش دهد و همچنین از کارمندان خود تقاضای همکاری نماید. ارتباطات، افراد را به منظور دستیابی به اهداف مشترک به یکدیگر پیوند می‌دهد. همچنین لازم است روابط عمومی خوب نیز حفظ شود. بنابراین، انتظار می‌رود که مدیران در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های رسانه‌ای شرکت کنند تا یک تصویر مطلوب از سازمان خود ارائه دهند.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه ارتباط سالم ایجاد کنیم؟

نقش ارتباطات در زندگی

 

نقش ارتباطات موثر در موفقیت

ارتباطات مؤثر برای مدیریت بحران‌های مختلف و تضاد منافع در یک سازمان بسیار ضروری می‌باشند. همچنین لازم است به منظور مدیریت آخرین فناوری‌ها، آموزش‌های متناسب با این فناوری‌ها به کارکنان داده شود. زیردستان معمولاً از تغییرات در روش‌های کاری خشمگین می‌شوند. از دید مدیران، آموزش کارکنان یک چالش به شمار می‌رود. کارمندان با دریافت آموزش مناسب می‌توانند به شکل صحیح با شخصیت پویای سازمان سازگار شوند. همچنین آنها باید نسبت به اینکه این تغییرات منجر به بیکار شدن آنها شود، ترسی نداشته باشد. بنابراین، ارتباطات مؤثر می‌تواند به تغییر نگرش منفی کارکنان نسبت به پیشرفت تکنولوژی کمک کنند. این کار برگزاری جلساتی که نقش مهمی در عملکرد یک سازمان ایفا می‌کنند را تسهیل می‌بخشد. ارتباطات تجاری مؤثر تنها به مهارت‌های فرستنده پیام بستگی ندارد. بلکه به مهارت‌های گیرنده آن پیام نیز وابسته است. به همین دلیل ممکن است بگوییم که برقراری ارتباط به نوبه خود یک هدف نیست. بلکه در حقیقت وسیله‌ای برای رسیدن به هدف است.

 

یک بیزینس بسیار پر سود بسازید

 

پیش نیازهای ارتباطات

اکنون سؤال این است که ارتباطات چیست و چگونه شکل می‌گیرند؟ برای برقراری یک ارتباط مؤثر باید چه کارهایی انجام دهیم؟ از این رو شما باید درباره چگونگی آماده شدن برای برقراری ارتباطات اطلاعات کسب کنید. برای مثال شما می‌خواهید یک نامه بنویسید. به چه چیزهایی برای این کار نیاز دارید؟ یک تکه کاغذ، یک خودکار و یک میز. آیا به چیز دیگری برای این کار نیاز دارید؟ مطمئناً نیاز دارید. شما باید سه چیز مهم را داشته باشید: هدف، محتوا و مهارت‌های لازم. در تمامی گفتارها و نوشتارهای ما این سه عامل نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند.

«برای برقراری ارتباط مؤثر، ما باید بدانیم که همه ما با توجه به درکی که از جهان داریم، با هم متفاوت هستیم. ما از این درک به عنوان یک راهنما برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده می‌کنیم». آنتونی رابینز

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی کسب‌وکار آمازون شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/the-role-of-communication-in-life
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط