افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

انواع مشتری در کسب وکار و نحوه شناسایی آنها

توضیحات کوتاه :
راههای مختلفی برای دسته‌بندی انواع مختلف مشتری بازدیدکننده از سایت وجود دارد. مسلم است که هرچه بهتر بتوانید به هر نوع از مشتری خدمت‌رسانی کنید، بهتر می‌توانید فروش داشته باشید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 3.2k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
انواع مشتری در کسب وکار و نحوه شناسایی آنها

 

خلاصه ای از مقاله: 

آیا وبسایت فروش آنلاین شما نسبت به فروش، ترافیک بیشتری دارد؟ آیا همه استراتژی‌ها را امتحان کرد‌ه‌اید تا مشتریان بیشتری را جذب کنید اما هنوز نرخ تبدیل شما پایین است؟ این موضوع ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، سایت شما تنها برای یک نوع خاص از مشتری طراحی شده است و به دیگر انواع مشتری توجهی نکرده است. یا اینکه استراتژی بهینه‌سازی نرخ تبدیل مناسبی ندارید. بسیاری از مواقع، مشکل این نیست که شما چه می‌فروشید یا حتی چگونه آن را به فروش می‌رسانید. در این مقاله به برخی از این موانع می‌پردازیم و توصیه‌هایی برای مقابله با این موانع ارائه می‌دهیم.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

انواع مختلف مشتری

فرض کنیم شما در یک مرکز خرید شلوغ یک مغازه دارید. اگر یک روز در ورودی بایستید و به افرادی که وارد می‌شوند سلام کنید، و از آنها بپرسید که "امروز چرا به مغازه من آمدید؟" انواع مختلف مشتری زیر را شناسایی خواهید کرد:

1. مشتریانی که برای دیدن آمده‌اند. برخی از بازدیدکنندگان تنها برای دیدن به فروشگاه شما سر می‌زنند. آنها به دنبال چیز خاصی نیستند بلکه تنها برای وقت‌گذرانی آمده‌اند و می‌خواهند ببینند چه چیزی توجه آنها را جلب می‌کند. آنها حتی ممکن است به دنبال یک فروشگاه دیگر باشند اما در مرکز خرید گم شده‌اند.

2. مشتریانی که به دنبال ارزانترین قیمت هستند. برخی از مشتریان شنیده‌اند که فروشگاه شما حراج گذاشته است پس می‌خواهند ببینند آیا کالای خوبی را می‌توانند پیدا کنند یا خیر.

 

نحوه کسب درآمد دلاری در کوتاهترین زمان

 

3. خریدار واقعی. برخی از مردم با هدف به فروشگاه می‌آیند. آنها دقیقاً می‌دانند که چه می‌خواهند و به آنجا آمده‌اند تا آن را خریداری کنند.

4.افرادی که در مورد یک کالا تحقیق می‌کنند. برخی نیز یک ایده کلی از آنچه که می‌خواهند در نظر دارند اما می‌خواهند کالاهای مختلف و قیمتهای آنها را با هم مقایسه کنند.

5. مشتریان جدید. برخی از این افراد نیز تقریباً جدید هستند. آنها از بازدید قبلی خود از فروشگاه شما لذت برده‌اند و دوباره بازگشته‌اند تا ببینند چه چیز جدیدی برای فروش دارید.

6. مشتریان ناراضی. برخی از آنها برای پس دادن یک جنس خریداری شده آمده‌اند. خرید قبلی، به هر دلیلی، برای آنها راضی کننده نبوده است. آنها به دنبال خدمات مشتریان هستند.

7. مشتریان وفادار. برخی از آنها هم از بهترین مشتریان شما هستند. آنها مرتباً به شما سر می‌زنند و از خرید در فروشگاه شما لذت می‌برند. 

این یک ارزیابی مناسب از مشتریانی است که به یک فروشگاه سر می‌زنند و با استفاده از آن می‌توان نیازهای هر مشتری را برطرف کرد. نکته جالب توجه این است که همین موارد برای فروشگاههای آنلاین نیز صادق هستند. اگر بتوانید یاد بگیرید که چگونه انواع مختلف مشتری را شناسایی کنید و چگونه با آنها برخورد نمایید، توانایی شما برای جذب این مشتریان افزایش می‌یابد.

 

مقاله پیشنهادی: تکنیک جذب مشتری و افزایش مشتری های وفادار

انواع مشتری

 

نکات مهم برای شناسایی و خدمت رسانی به انواع مختلف مشتری

راههای مختلفی برای دسته‌بندی انواع مختلف مشتری بازدیدکننده از سایت وجود دارد. مشتریان بالقوه به سایت شما سر می‌زنند و می‌دانید که اکثر آنها به یکی از هفت گروهی که در بالا ذکر شد تعلق دارند. مسلم است که هرچه بهتر بتوانید به هر نوع از مشتری خدمت‌رسانی کنید، بهتر می‌توانید فروش داشته باشید. برای برآورده کردن نیازهای این مشتریان، شما باید به برند و منابع خود توجه کنید تا بتوانید بهترین تاکتیک‌های مناسب مشتری را اتخاذ نمایید.

چگونه بازدیدکننده سایت را به مشتری تبدیل کنیم؟

نکته اصلی در اینجا، یک استراتژی اساسی فروش است: نیاز را پیدا کن و آن را برآورده کن. اگر این کار را در تمامی سطوح بیزینس خود انجام دهید، بازگشت سرمایه شما بسیار رضایتبخش خواهد بود. برای تبدیل بازدیدکننده به مشتری، به موارد زیر توجه کنید.

افرادی که تنها برای بازدید آمده‌اند را دست کم نگیرید

مشتریانی که فقط نگاه می‌کنند، از لحظه لذت می‌برند. اگر بتوانید توجه آنها را جلب و کاری کنید که آنقدر در سایت شما بمانند که یک محصول توجه آنها را جلب کند، ممکن است بتوانید آنها را تبدیل به مشتری کنید. با این وجود، ممکن است یک مشتری پس از چندین بازدید، اولین خرید خود را انجام دهد. بنابراین اگر کمی نگاه می‌کنند و سایت را ترک می‌کنند ناامید نشوید. این کار بین این دسته از مشتریان رایج است. می‌توانید آنها را ترغیب کنید تا ایمیل خود را وارد کنند. در این صورت، شانس این که آنها را تبدیل به مشتری کنید بالا می‌رود.

 

مقاله پیشنهادی: استراتژی های موثر فروش 

نحوه شناسایی مشتری

 

جلب رضایت مشتریانی که به دنبال قیمت پایین هستند

این کار بدین معنا نیست که با رقبای خود وارد یک جنگ کاهش قیمت شوید. ارائه تخفیف مسلماً یک روش بهینه‌سازی نرخ تبدیل نیست. اما بهتر است که درک کنید بسیاری از مشتریان از دیدن تخفیفات هیجان‌زده می‌شوند. حتی یک تخفیف یا مزیت کوچک می‌تواند "نه" را به فروش تبدیل کند. امروزه هیچ کس حاضر نیست قیمت کامل کالا را پرداخت کند. همه مشتریان، حتی مشتریان ثروتمند، دوست دارند تخفیف بگیرند. بنابراین برای محصولات خود کوپن و کد تخفیف ارائه دهید. محصولات تخفیفی را در سایت خود برجسته کنید تا قابل دیدن باشند.

برای مشتری واقعی یک مسیر مستقیم به سمت خرید ایجاد کنید

خرید از شما باید بدون دردسر باشد. هرگونه مانع بر سر راه خرید مشتری را از بین ببرید و به آنها چیزی بدهید که می‌خواهند. در طراحی ناوبری وبسایت، سادگی همیشه حرف اول را می‌زند. مشتریان در فرایند خرید خود اصلاً از پاپ‌آپ یا فرایندهای طولانی و پیجیده خوششان نمی‌آید. آنها می‌خواهند محصول شما را بخرند، پس نیاز آنها را برآورده کنید. برای این کار، صفحه لندینگ سایت خود را ارزیابی و بهینه‌سازی کنید.

به افرادی که برای تحقیق به وبسایت شما سر می‌زنند کمک کنید

آیا شما هم قبل از خرید، یک جستجوی ساده انجام می‌دهید؟ اکثر افراد این کار را انجام می‌دهند. تحقیق‌کننده‌ها می‌خواهند مطمئن شوند که همه گزینه‌ها را در نظر گرفته‌اند و سپس تصمیم بگیرند. کار شما این است که در این مسیر به آنها کمک کنید. به این منظور، هرگونه اطلاعات، جزییات و دستورالعملی که مربوط به محصول است را ارائه دهید. شما باید تعیین کنید تحقیق‌کننده‌ها به دنبال چه نوع اطلاعاتی هستند و دقیقاً همان اطلاعات را به آنها بدهید.

 

مقاله پیشنهادی: تکنیک های جذب مشتری

جذب مشتری

 

مشتریان جدید را دریابید

اگر مشتری پس از خرید از شما حس خوبی داشته باشد، به احتمال زیاد دوباره از شما خرید خواهد کرد. مشتریان جدید می‌خواهند مطمئن شوند که با خرید از شما تصمیم درستی گرفته‌اند و اینکه شما از اینکه آنها مشتری شما هستند خوشحال هستید. شما می‌توانید با ارسال ایمیل از خرید آنها تشکر کنید، یا وقتی دوباره به سایت شما باز می‌گردند به آنها خوش آمد بگویید، پیشنهادات ویژه به آنها ارائه دهید و پس از هر خرید از آنها تشکر کنید.

نحوه برخورد با مشتریان ناراضی

درست است که اکثر مشتریان سختگیر هستند و نمی‌توان آنها را راضی کرد. اما باید به آنها نشان دهید برای جلب رضایت آنها از هیچ کاری دریغ نمی‌کنید. مشتریان ناراضی یک منبع عالی برای بازخورد هستند. اگر مکرراً از آنها مشکلات مشابه را می‌شنوید، پس باید در رفع آن اقدام کنید. انتقادات آنها را به طور کامل مطالعه کنید و در جهت رفع آن بکوشید.

 

چگونه درآمد دلاری کسب کنیم؟

 

از مشتریان وفادار خود صادقانه تشکر کنید

طبق قانون 80/20، بیست درصد مشتریان شما هشتاد درصد خرید در سایت شما را انجام می‌دهند. این یعنی مشتریان وفادار مهمترین بخش بیزینس شما هستند. اگر بخش اعظم فروش شما از سوی مشتریان وفادار انجام می‌شود، آیا نباید به آنها نشان دهید که از این بابت از آنها سپاسگزار هستید؟ به همین دلیل، به دنبال راههایی برای تشکر و ارائه پاداش به این مشتریان باشید. با آنها مانند یک مشتری ویژه عمل کنید تا آنها هم دوباره به سمت شما بازگردند.

در این مقاله، انواع مختلف مشتری و نحوه برخورد با آنها را ذکر کردیم. اگر شما بدانید که چه نوع مشتریانی به سایت شما سر می‌زنند و کاری کنید که تجربه خوشایندی از سایت شما به همراه داشته باشند، مطمئناً می‌توانید آنها را تبدیل به مشتری وفادار خود نمایید.

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بیزینس بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس است.

 

 
نویسنده:
https://ezzatkhah.com/identify-customer-types
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
pari گفته:
۰ | ۰

به نکات خیلی خوبی اشاره کردین

زهرا رحیمی پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما پری عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

به رسم ادب و احترام، از حضور پررنگ و پر مهر شما تشکر و قدرانی می نماییم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط