موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

از هوش مصنوعی تا کاهش جمعیت در مناظره ایلان ماسک با جک ما

توضیحات کوتاه :
با پیشرفت هوش مصنوعی تنها با هوش بیشتر نمی‌توان به موفقیت رسید. در این بازه زمانی افرادی می‌توانند موفق بشوند و زندگی صلح‌آمیزی با هوش مصنوعی داشته باشند که خلاقیت بیشتری داشته باشند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 1.7k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
از هوش مصنوعی تا کاهش جمعیت در مناظره ایلان ماسک با جک ما

 

خلاصه‌ای از مقاله:

در این مقاله، بخش سوم و آخر گفت‌وگوی ایلان ماسک و جک ما را پیرامون آینده هوش مصنوعی و اثر آن بر زندگی انسان می‌خوانید. یکی از موضوعات مهم مطرح شده در این مقاله، فروپاشی جمعیت و چالش‌های ناشی از آن است.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

آیا انسان از کامپیوتر باهوش‌تر است؟

+: به نظر من اگرچه ممکن است کامپیوتر هوشمند باشد، اما انسان از کامپیوتر عاقل‌تر است.

-: مسلماً نه.

 

کسب درامد دلاری با فروشندگی در آمازون

 

+: هوشمندی در نتیجه دانش و تحصیل است، ولی عاقل بودن درنتیجه تجربه است. کامپیوتر هوشمند است، اما انسان آن را اختراع کرده است. تا به حال دیده‌اید که یک کامپیوتر یک انسان را به وجود بیاورد؟ این اولین نکته است. نکته دوم در مورد شطرنج‌بازی کردن با کامپیوتر است. به نظر من، بازی کردن با کامپیوتر خیلی احمقانه است. صد سال پیش، انسان اتومبیل را اختراع کرد. مثل این است که بگویید من می‌توانم سریع‌تر از اتومبیل بدوم. این غیرممکن است. فقط یک احمق می‌خواهد که با اتومبیل مسابقه بدهد تا ببیند چه کسی برنده می‌شود. آلفاگو با این هدف طراحی شده است که یک آدم با یک آدم دیگر مسابقه بدهد. چرا یک انسان باید با کامپیوتر مسابقه بدهد؟ راستش را بخواهید، من هرگز با کامپیوتر، مسابقه شطرنج نمی‌دهم. خوشحال می‌شوم که مسابقه دو کامپیوتر را با هم تماشا کنم، اما علاقه‌ای ندارم که با کامپیوتر مسابقه بدهم. به آن کسانی که می‌گویند کامپیوتر از انسان باهوش‌تر است، چون بهتر شطرنج بازی می‌کند، می‌گویم که این موضوع غیرمنطقی است. اگر می‌خواهید با کامپیوتر مسابقه بدهید احمق هستید. این کار را نکنید، فقط باید کارهایی را انجام بدهیم که از پس انجام آن‌ها برمی‌آییم.

-: مثلاً یک کاری که آدم‌ها می‌توانند بهتر از کامپیوتر انجام بدهند، چه می‌تواند باشد؟

+: کامپیوتر، فقط یکی از ابزارهای هوشمندی است که انسان اختراع کرده است. اگرچه کامپیوتر هوشمند است، اما در آینده ابزارهای بیشتری اختراع می‌شوند که بسیار باهوش‌تر از کامپیوتر هستند. این نظر من است.

 

مقاله پیشنهادی: راز افزایش هوش برای بیزینس و زندگی شخصی

از هوش مصنوعی تا کاهش جمعیت در مناظره جک ما و ایلان ماسک

 

پیشرفت هوش مصنوعی چه تاثیری بر زندگی انسان دارد؟

-: نظر من در مورد هوش مصنوعی این است که پیشرفت هوش مصنوعی می‌تواند کارها را با درجه آزادی بسیار بیشتری انجام بدهد. بالاترین درجه آزادی، واقعیت است. اما هوش مصنوعی به گونه‌ای در حال پیشرفت است که کارها را با درجات آزادی بیشتری انجام بدهد. مسلماً یک بازی مثل چکرز خیلی ساده بود و می‌شد با نرم‌افزارهای کلاسیک و کامپیوترهای کلاسیک آن را انجام بدهیم و زیاد چالش‌برانگیز نبود. به همین دلیل، امروزه چکرز به‌طور کامل انجام شده است. این یعنی پیشرفت چکرز دیگر غیرممکن شده است، چون در حال حاضر، دیگر همه ورژن‌های چکرز شناخته شده هستند. شطرنج درجه آزادی بسیار بالاتری نسبت به چکرز دارد. با اینکه خیلی بالاتر از چکرز است، اما به نظر من، یک بازی است که درجه آزادی آن پایین می‌باشد. بازی Go درجه آزادی بسیار بیشتری نسبت به شطرنج دارد. بنابراین به نظر من، پیشرفت هوش مصنوعی یعنی درجه آزادی را مدام بالاتر ببریم. یعنی اینکه بتوانیم چندین انسان را همزمان و از همه جهات و جوانب شبیه‌سازی کنیم. البته همانطور که می‌دانید در حال حاضر، بسیاری از افراد عقیده دارند که ما در یک جهان شبیه‌سازی شده زندگی می‌کنیم. یاد یک لطیفه افتادم که می‌گوید اگر زندگی یک بازی ویدیویی بود، نظرات در مورد آن چه بود؟ مثلاً می‌گفتند گرافیک آن عالی است، داستانش گیج‌کننده است، زنده شدن دوباره شخصیت‌ها خیلی طول می‌کشد. این زندگی است. اگر زندگی یک بازی ویدیویی بود، اینطور بود. زنده شدن دوباره آدم‌ها 20 سال طول می‌کشد. 20 سال لازم است تا به آگاهی کامل برسند.

 

از هوش مصنوعی تا کاهش جمعیت در مناظره جک ما و ایلان ماسک

 

بزرگ‌ترین مشکل جهان در 20 سال آینده چیست؟

-: این را هم بگویم که من درباره نرخ افزایش جمعیت نگران هستم که تو هم قبلاً به آن اشاره کردی. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که جمعیت دنیا بیش از حد زیاد است، اما این نظر دیگر قدیمی شده است. با فرض این که هوش مصنوعی فناوری خوبی است و آینده خوبی هم با آن در انتظارمان است، به نظر من، بزرگ‌ترین مشکلی که در بیست سال آینده با آن مواجه می‌شویم، فروپاشی جمعیت است. تأکید می‌کنم که بزرگترین مشکل در 20 سال آینده فروپاشی جمعیت است. مشکل انفجار جمعیت نیست، بلکه فروپاشی جمعیت است. خیلی راحت می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که بیست سال دیگر، دنیا به چه شکلی است. چون انسان‌ها یک boot sequence 20 ساله دارند. به راحتی می‌توانیم با بررسی افرادی که پارسال متولد شدند، ببینیم که دنیا بیست سال دیگر به چه شکل خواهد بود.

+: کاملاً با تو موافق هستم. در آینده، مشکل جمعیت، بسیار چالش‌برانگیز می‌شود. جمعیت 1.4 میلیارد نفری چین شاید خیلی زیاد به نظر برسد، اما بیست سال دیگر، چین با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد  و سرعت کاهش جمعیت خیلی بالا می‌رود که شما اسم آن را فروپاشی گذاشتید.

 

مقاله پیشنهادی: رویاهای جف بزوس برای سفر به فضا

از هوش مصنوعی تا کاهش جمعیت در مناظره جک ما و ایلان ماسک

 

-: بله فروپاشی سریع. بعد می‌گویند چاره‌ آن مهاجرت است. مهاجرت از کجا؟

+: بله شما به مریخ بروید. مریخی‌ها به اینجا بیایند.

-: آخر مریخ نیاز به انسان‌ها دارد، چون یک سیاره ماشینی است. ‌آنجا فقط ربات وجود دارد.

+: این چیزی است که باید توجه ویژه به آن بشود. این 8/1 میلیون کودکی که هر سال در چین متولد شده‌اند که کمتر از یک درصد کل جمعیت است، باید بیشتر بشوند و به آنها برسیم.

راز دوام انسان در دوره هوش مصنوعی

+: همچنین در مورد هوش مصنوعی، یک چیز دیگر که می‌خواهم به شمابگویم این است که در شرکت ما، AI مخفف Alibaba Intelligence هست. وقتی همه چیز با نظم و منطق باشد، مسلماً هوش مصنوعی همیشه می‌تواند بهتر از ما عمل کند، اما وقتی با نظم و منطق نباشد، انسان‌ها می‌توانند بهتر عمل کنند. مثلاً وقتی شما عاشق یک نفر هستید، هیچ دلیلی برای آن ندارید، فقط عاشق او هستید. اما وقتی از یک نفر متنفر هستید، وقتی از او خوشتان نمی‌آید، یک منطقی برای آن هست. وقتی منطق باشد، AI بهتر عمل می‌کند. ما هم به کامپیوتر نشان می‌دهیم که آدم‌های بد، می‌خواهند چه کارهای بدی انجام بدهند. ماشین می‌تواند همه چیز را سریع یاد بگیرد و آدم‌های بد را بگیرد. اما با کارهای خوب، نیازی به هوش مصنوعی نیست.

 

از هوش مصنوعی تا کاهش جمعیت در مناظره جک ما و ایلان ماسک

 

-: AI یعنی عشق.

+: کاملاً درست است. به همین دلیل است که من می‌گویم هوش مصنوعی می‌تواند عشق را به بار بیاورد. در گذشته، اگر می‌خواستید موفق بشوید باید هوش هیجانی و IQ ‌داشتید، اما در آینده اگر بخواهید در این دنیا دوام بیاورید، باید LQ یا همان هوش عشقی داشته باشید. این هم مهم است، وگرنه نمی‌توانید در دوره هوش مصنوعی دوام بیاورید.

-: درست است. پاسخ همه مشکلات عشق است. آهنگ‌های زیادی هم در مورد آن نوشته شده است.

نقش هوش مصنوعی در ایجاد محیط زیست پایدار

+: به نظر شما، انسان‌ها با کمک هوش مصنوعی چقدر می‌توانند بیشتر عمر کنند؟ آیا هوش مصنوعی می‌تواند به محیط زیست پایدار کمک کند؟

-: اول از همه بگویم که به نظر من، انسان می‌تواند به محیط زیست پایدار برسد. نمی‌خواهم کاری کنم که به خودمان مغرور بشویم یا بگویم که کار ساده‌ای است. این کار چیزی نیست که خود به خود محقق بشود. نیاز به اقدام سریع و به جا داریم. باید حرکت را به سمت محیط زیست پایدار ادامه بدهیم. خیلی جالب است که چین در این زمینه پیشتاز است. نمی‌دانم خارج از چین چقدر کسی از این موضوع باخبر است که این کشور در حوزه محیط زیست پایدار پیشگام است؟ خیلی عالی است. سال گذشته، نصف اتومبیل‌های برقی در چین تولید شدند. حرف من، حمل بر غرور نشود، اما من فکر می‌کنم که انسان‌ها می‌توانند به محیط زیست پایدار برسند. اگر بتوانیم Neural link را به اجرا در بیاوریم، دیگر سن و سال اهمیتی نخواهد داشت. می‌توانید به راحتی در همان حالتی که هستید بمانید، مثل یک بازی که ذخیره می‌کنید، چیزی شبیه به این. به نظر من، اگر بخواهیم می‌توانیم مشکل پیری را حل کنیم، شاید لازم باشه تغییراتی در DNA بدهیم. همه موجودات، بالاخره یک عمر مشخصی دارند. مثلاً یک مگس را در نظر بگیرید. مثلاً فرض کنید که هر روز یوگا انجام بدهد و رژیم غذایی سالمی هم داشته باشد، باز هم بیشتر از سه هفته عمر نمی‌کند، شاید هم چهار هفته. به همین دلیل، عوامل محیطی نقش زیادی در افزایش طول عمر ندارند. حتماً باید DNA را تغییر بدهیم. تازه باز هم نمی‌دانیم که آیا مردم راضی هستند که DNA آن‌ها، تغییر داده شود یا نه. این هم مشکلی است. احتمالاً مردم در این مورد نظری ندارند، اما اساس افزایش عمر تغییر DNA است. چون باید به نحوی ساعت DNA را متوقف کنیم. نمی‌دانم این کار درستی است یا نه. چون خوب است که در نهایت می‌میریم . یک ضرب‌المثل در فیزیک هست که می‌گوید: «فیزیکدان‌های پیر، هیچ‌وقت نظرشان را تغییر نمی‌دهند، فقط می‌میرند. پس شاید خوب باشد که این چرخه حیات را داریم.»

 

از هوش مصنوعی تا کاهش جمعیت در مناظره جک ما و ایلان ماسک

 

چگونه هوش مصنوعی به حل مشکلات زیست محیطی کمک می‌کند

+: به نظر من، هوش مصنوعی مسلماً به محیط زیست پایدار کمک می‌کند. وقتی انسان خودش را بهتر بشناسد، باهوش‌تر و خردمندتر می‌شود. تفاوت آدم‌های باهوش و خردمند این است که آدم باهوش می‌داند چه می‌خواهد و چطور به آن برسد، اما آدم خردمند می‌داند که چه چیزی را نمی‌خواهد. بنابراین وقتی انسان از هوش مصنوعی استفاده می‌کند، خودش را بهتر می‌شناسد. در نتیجه زمین سالم‌تر می‌شود و مردم هم از آن محافظت می‌کنند. من می‌خواهم روی زمین بمانم، روی زمین کار کنم، می‌خواهم هرکاری از دستم برمی‌آید انجام بدهم تا اوضاع را بهبود ببخشم. اگر چه رفتن به فضا خیلی خوب است، اما اگر بتوانیم منابع خود را فقط در جایی مثل پاکسازی دریاها از زباله متمرکز کنیم، این کار سخت‌تر از رفتن به مریخ است. هوش مصنوعی می‌تواند به ما کمک کند تا به این هدف برسیم و مشکلات خود را حل کنیم.

 

از هوش مصنوعی تا کاهش جمعیت در مناظره جک ما و ایلان ماسک

 

چه زمان هوش مصنوعی زندگی ما را تغییر خواهد داد؟

نکته دیگر این که انسان‌ها می‌توانند عمر طولانی‌تری داشته باشند، اما عمر طولانی کافی نیست. ما می‌خواهیم انسانها سالم زندگی کنند. چطور می‌توانیم سالم زندگی کنیم؟ با درک بهتر خودمان. بیشتر بیماری‌ها ناشی از رفتارهای خودمان هستند. من صددرصد مطمئن هستم که طول عمر انسان بیشتر می‌شود و انسان‌ها سالم‌تر خواهند بود، اما لزوماً احساس خوشبختی بیشتری نخواهند کرد. اگر می‌خواهید شاد باشید، باید بر روی ارزش‌ها، اهداف و رسالت خود تمرکز کنید و این که همیشه رؤیایی داشته باشید. این خوب نیست که مردم آنقدر عاشق تکنولوژی هستند و رویای خود را به تکنولوژی گره می‌زنند. به نظر من، تکنولوژی باید همراه با هدف باشد. تکنولوژی به تنهایی دنیا را تغییر نمی‌دهد، بلکه رویای پشت آن است که دنیا را تغییر می‌دهد. من امیدوارم هر کاری از دستمان برمی‌آید را انجام بدهیم تا این دنیا را بهتر کنیم. به این 7.4 میلیارد آدم روی زمین کمک کنیم زندگی بهتر و سالم‌تری داشته باشند. همه این‌ها برای دنیای ما خواهد بود. ایلان! فکر می‌کنم بتوانیم همکاری خیلی خوبی با هم داشته باشیم. من عاشق محصول شما، یعنی اتومبیل تسلا هستم. چون آلودگی و سر و صدا ندارد و از فناوری بسیار بالایی برخوردار است. خیلی خوشحال هستم که اینجا در چین کارخانه دارید. فکر می‌کنم باید کارهای بیشتری انجام بدهیم تا این دنیا و این زمین را جای بهتری برای زندگی کنیم، مردم را شادتر کنیم تا آنها بیشتر به خانواده و سلامتی خود اهمیت بدهند. تنهاکاری است که باید انجام بدهیم. ما باید به زمین، انسان‌ها و جوان‌ها ایمان داشته باشیم. بیایید مسئولیت امروز را بپذیریم و همه راه حل‌های فردا را خراب نکنیم. خیلی عالی است که انسان‌ها اشتباه کنند. خیلی عالی است که انسان‌ها از اشتباه‌های خود درس بگیرند. مردن هم خیلی عالی است.

 

چگونه در کار و زندگی موفق شویم؟

 

-:احتمالاً درست است

+: بله، نمی‌توانیم تا ابد زنده بمانیم.

-: به خاطر نور آگاهی بجنگیم.

دوست خوبم تلاش ما بر این است نقشی در موفقیت تو داشته باشیم. اگر شما دوست عزیز مشتاق یادگیری فروشندگی آنلاین در سایت آمازون هستید می‌توانید با مطالعه مطالبی که در صفحه دوره آربی ارائه شده است، مسیر درستی را انتخاب کنید. آموزش های دوره آربی شما را از صفر تا صد با نحوه فروش در آمازون آشنا می‌کند.

 

 
نویسنده:
https://ezzatkhah.com/ai-population-decrease-jack-ma-elon-musk-debate
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط