موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه شکرگزاری می تواند زندگی شما را تغییر دهد؟

توضیحات کوتاه :
شکرگزاری نوعی قدردانی از داشته ها می باشد و این عمل مثبت می تواند بر تمام جنبه های زندگی تاثیرگذار باشد. هر چقدر سپاسگزاری را بیشتر در زندگی خود به کار بریم ذهن بیشتر به مثبت اندیشی گرایش پیدا می کند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 3

 • 2.3k
 • 0
 • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
چگونه شکرگزاری می تواند زندگی شما را تغییر دهد؟

 

خلاصه ای از مقاله

شکرگزاری چه تاثیری بر روند زندگی دارد؟ آیا عمل قدردانی و سپاسگزاری جنبه ای مثبت تلقی می شود؟ در این مقاله به تاثیر شکرگزاری در زندگی می پردازیم و بیان می کنیم که چگونه می توانیم با سپاسگزاری زندگی بهتر و شادتری داشته باشیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

تعریف شکرگزاری

شکرگزاری به معنای قدردانی، شمردن نعمت های خود، مشاهده لذت های ساده و تأیید هر آنچه دریافت می کنید، است. این بدان معنی است که یاد بگیرید طوری زندگی کنید که گویی همه چیز یک معجزه است و به طور مداوم از نعمت هایی که در اختیار دارید آگاه باشید.

قدرشناسی، تمرکز و ذهنیت شما را از چیزهایی که در زندگی کم دارید به سمت نعمت هایی که در زندگی دارید تغییر می دهد. علاوه بر این، تحقیقات رفتاری و روانشناختی پیشرفتهای شگفت آوری که حاصل شکرگزاری در زندگی است را نشان می دهد.

 

شکرگزاری

 

فواید شکرگزاری

 • باعث خوشبختی و مقاومت بیشتر افراد می شود
 • روابط را تقویت می کند
 • سلامتی را بهبود می بخشد
 • استرس را کاهش می دهد
 • و کیفیت زندگی را افزایش می دهد

 

چگونه در کار و زندگی موفق شویم؟

 

شکرگزاری و افزایش شادی در زندگی

دکتر ایمونز Robert A. Emmons تقریباً ده سال است در حال مطالعه شکرگزاری است و بسیاری او را مقام برجسته قدردانی در جهان می دانند. او نویسنده کتاب " Thanks! How the New Science of Gratitude Can Make You Happier" می باشد.

اطلاعات این کتاب بر اساس تحقیقاتی است که هزاران نفر در آن شرکت کرده اند و توسط تعدادی از محققان مختلف در سراسر جهان انجام شده است.

یکی از مواردی که این مطالعات نشان می دهد این است که تمرین قدرشناسی می تواند سطح شادی را حدود 25٪ افزایش دهد. این از جمله موارد قابل توجه است، زیرا همانطور که یک وزن مشخص برای بدن شما طبیعی محسوب می شود و بدن شما برای حفظ آن تلاش می کند، سطح شادی نیز در یک نقطه از پیش تعیین شده تنظیم می شود.

 

فواید شکرگزاری

 

اگر در طول روز اتفاق بدی برای شما بیفتد، شادی شما می تواند لحظه ای کاهش یابد، اما بعد از آن به نقطه تنظیم طبیعی خود باز می گردد. به همین ترتیب، اگر اتفاق مثبتی برای شما بیفتد، سطح خوشبختی شما افزایش می یابد و سپس دوباره به "نقطه تنظیم خوشبختی" شما باز می گردد.

یک عمل سپاسگزاری "نقطه تنظیم خوشبختی" شما را بالا می برد، بنابراین می توانید بدون توجه به شرایط بیرونی در سطح بالاتری از خوشبختی باقی بمانید.

تاثیر قدرشناسی بر روابط اجتماعی

علاوه بر این، تحقیقات دکتر ایمونز نشان می دهد کسانی که قدرشناسی می کنند خلاقیت بیشتری دارند، با ناملایمات زندگی سریعتر کنار می آیند، دارای سیستم ایمنی قوی تر و روابط اجتماعی قوی تری نسبت به کسانی هستند که سپاسگزاری را انجام نمی دهند.

وی همچنین اشاره می کند که "اینکه بگوییم احساس قدردانی می کنیم به این معنی نیست که همه چیز در زندگی ما لزومأ عالی است. این فقط بدان معنی است که ما از نعمت های خود آگاه هستیم. "

 

تغییر زندگی با شکرگزاری

 

نعمت های هر روز را مورد توجه و قدردانی قرار دهید

مردم تمایل دارند نعمت هایی که در زندگی آنها وجود دارد را امری بدیهی بدانند. یک تمرین سپاسگزاری وجود دارد که در آن به شما دستور داده می شود که تصور کنید برخی از چیزهایی را که وجود آنها را در زندگی خود مسلم می دانید مانند خانه، توانایی دیدن یا شنیدن، راه رفتن یا هر چیزی که در حال حاضر به شما آرامش می دهد، را از دست بدهید.

سپس تصور کنید که هر یک از این موارد را یکی یکی پس می گیرید و در نظر بگیرید که چقدر از پس گرفتن هرکدام از این نعمت ها شکرگزار خواهید بود.

قدردانی و مقابله با مشکلات

روش دیگر استفاده از شکرگزاری برای قدردانی بهتر از زندگی، توجه به این نکته است که هنگامی که همه چیز به خوبی پیش نمی رود به یاد داشته باشید که هر مشکلی بذر یک سود بیشتر را در خود حمل می کند.

در مقابل مشکلات از خود بپرسید:

 • چه چیزی خوب است؟
 • چه چیزی می توانم از آن یاد بگیرم؟ 
 • چگونه می توانم از آن بهره مند شوم؟

راه های تمرین سپاسگزاری

یک روش معمول برای سپاسگزاری، نگهداری یک مجله سپاسگزاری است. مفهومی که توسط کتاب Sarah Ban Breathnach به نام " Simple Abundance Journal of Gretitude " مشهور شد. این تمرین شامل نوشتن هر روزه لیستی از سه تا ده چیز است که از آنها سپاسگزار هستید.

 

قدردانی

 

شما می توانید این کار را صبح قبل از انجام کارها و یا شب قبل از خواب انجام دهید. تمرین دیگری که می توانید امتحان کنید نوشتن نامه سپاسگزاری به شخصی است که تأثیر مثبتی در زندگی شما داشته است اما از او به درستی تشکر نکرده اید.

برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند جلسه ای با این شخص تنظیم کنید و نامه را برای او چهره به چهره بخوانید.

مقاله پیشنهادی: شکرگزاری و سپاسگزاری بزرگترین راز موفقیت

شکرگزاری یک تشکر همیشگی است

هنگامی که یاد گرفتید به دنبال جستجوی چیزهایی برای شکرگزاری باشید، متوجه خواهید شد که از چیزهایی که قبلاً به عنوان یک امر بدیهی قلمداد می کردید، قدردانی می کنید.

قدردانی نباید فقط واکنشی در برابر بدست آوردن خواسته های شما باشد، بلکه یک تشکر همیشگی است. به نوعی که به چیزهای کوچک توجه می کنید و حتی در موقعیت های ناخوشایند مدام به دنبال چیزهای خوب می گردید.

چرا قدرشناسی خوب است؟

رابرت ایمونز، برجسته ترین متخصص علمی جهان در زمینه قدرشناسی، نشان می دهد که چرا قدرشناسی برای بدن، ذهن و روابط ما مفید است.

چرا ممکن است قدردانی تأثیرات دگرگون کننده بر زندگی افراد بگذارد؟

چندین دلیل مهم وجود دارد که در اینجا به چهار مورد آن اشاره می کنیم:

1. قدرشناسی به ما اجازه می دهد تا زمان حال را جشن بگیریم. این کار احساسات مثبت را بزرگنمایی می کند

تحقیق روی احساسات نشان می دهد که احساسات مثبت به سرعت از بین می روند. سیستم های عاطفی ما جدید بودن را دوست دارند. آنها تازگی را دوست دارند. آنها تغییر را دوست دارند.

ما با شرایط زندگی مثبت سازگار می شویم و خیلی زود، ماشین جدید، همسر جدید، خانه جدید دیگر احساس جدید و هیجان انگیزی برایمان ندارند. اما سپاسگزاری باعث می شود که ارزش چیزهایی را که داریم را بدانیم و وقتی ارزش چیزی را بدانیم، منافع بیشتری از آن می گیریم.

 

راه های تمرین شکرگزاری

 

در واقع، قدرشناسی به ما امکان می دهد نکات مثبت را بیشتر متوجه می شویم و لذتهای زندگی بیشتر شوند. ما به جای سازگاری با خوبی، خوبی را جشن می گیریم.

2. قدرشناسی مانع احساسات سمی و منفی مانند حسادت، کینه، پشیمانی می شود. احساساتی که می توانند خوشبختی ما را از بین ببرند

مطالعه ای در سال 2008 توسط روانشناس الکس وود Alex Wood در مجله تحقیق در شخصیت، نشان می دهد که شکرگزاری می تواند دفعات و مدت زمان افسردگی را کاهش دهد.

این منطقی است زیرا شما نمی توانید همزمان هم حس حسادت را داشته باشید و هم سپاسگزار باشید. آنها احساسات ناسازگار هستند. اگر سپاسگزار باشید، نمی توانید بخاطر نداشتن چیزی که شما ندارید حسادت کنید. اینها روشهای بسیار متفاوتی برای ارتباط با دنیا هستند.

3. افراد قدرشناس مقاومت بیشتری در برابر استرس دارند

تعدادی از مطالعات نشان می دهد که در صورت آسیب جدی، ناملایمات و رنج ها، اگر افراد تمایل به سپاسگزاری داشته باشند، با سرعت بیشتری بهبود می یابند.

قدردانی به مردم دیدگاهی می دهد که از طریق آنها می توانند وقایع منفی زندگی را تفسیر کنند و به آنها کمک می کند تا از استرس پس از سانحه و اضطراب پایدار محافظت کنند.

4. افراد قدرشناس احساس ارزشمندی بالاتری دارند

این به این دلیل است که وقتی شما شکرگزار هستید، این حس را دارید که شخص دیگری در کنار شماست، شخص دیگری برای رفاه شما کاری انجام می دهد. شما متوجه شبکه ای از روابط گذشته و حال افراد مسئولیت پذیر می شوید که به شما در رسیدن به جایی که الان هستید کمک کرده اند.

برای غلبه بر چالش های رندگی یک لیست شکرگزاری داشته باشید

این می تواند به معنای ذکر کردن فقط پنج چیز باشد که هر هفته از آنها سپاسگزار هستید. این عمل آگاهانه، توجه شما را به سمت از بین بردن افکار منفی و گسترش تفکر مثبت معطوف می کند. این به شما کمک می کند تا همه نعمت ها را حق مسلم خود ندانید.

 

تعریف شکرگزاری

 

یک تمرین شکرگزاری دیگر این است که بطور منظم نعمتهای خود بشمارید. امروز بابت چه چیزی شکرگزار هستید؟

شکرگزاری را در زندگی خود جای دهید تا از فواید آن در همه جنبه های زندگی بهره مند گردید. شکر نعمت نعمتت افزون کند   کفر نعمت از کفت بیرون کند

 

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره ساخت نگرش مثبت را از دست ندهید.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/شکرگزاری-و-تغییر-زندگی
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط