تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

سریعترین و بهترین روش مطالعه چیست؟

توضیحات کوتاه :
 آیا همیشه استرس این را دارید که کتاب‌های بسیاری را باید مطالعه کنید ولی فرصت ندارید؟ با استفاده از تکنیک‌هایی می‌توانید سرعت مطالعه و یادگیری خود را بالا برده و بازدهی خود را افزایش دهید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

4.95

تعداد امتیازها: 122

  • 75.3k
  • 6
  • مدت زمان مطالعه 6 دقیقه
سریعترین و بهترین روش مطالعه چیست؟

 

خلاصه ای از مقاله

همیشه به دنبال روش‌هایی هستیم که در کوتاهترین زمان ممکن به بالاترین بازدهی در هر کاری برسیم. مطالعه هم یکی از مواردی است که با آن مواجه هستیم، زیرا در هر موضوعی که نیاز به افزایش علم باشد مسلماً نیاز به مطالعه هم وجود دارد. اگر شما برای مطالعه هر کتاب یک ماه زمان صرف کنید، در طول یکسال فقط 12 کتاب را خواهید خواند. این سرعت در یادگیری برای موفقیت در هر زمینه‌ای مناسب نمی‌باشد. در مقاله زیر روشی عنوان می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید بازدهی خود را بالا ببرید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

روش صحیح مطالعه

اغلب افراد سوالات بسیاری در زمینه روش مطالعه می‌پرسند؟ اینکه به چه شکل کتاب‌های زیادی را مطالعه کنند؟ در این بخش شما خواهید آموخت که در کمتر از ده دقیقه حداقل %200 سرعت مطالعه خود را افزایش دهید. همانطور که شما اطلاع دارید همیشه به دنبال روش‌هایی هستیم که در کوتاهترین زمان ممکن به بالاترین بازدهی در هر کاری برسیم. مطالعه هم یکی از مواردی است که با آن مواجه هستید، زیرا در هر موضوعی که نیاز به افزایش علم باشد مسلماً نیاز به مطالعه هم وجود دارد. با یک جستجوی ساده در گوگل یا آمازون می‌توانید کتاب‌های مفیدی را برای مطالعه کردن بیابید و اما مشکل اصلی ارزش زمان است. اگر شما برای مطالعه هر کتاب یک ماه زمان صرف کنید، در طول یکسال فقط 12 کتاب را خواهید خواند. این سرعت در یادگیری برای موفقیت در هر زمینه‌ای مناسب نمی‌باشد. شما باید به حالتی برسید که روزانه یک کتاب را مطالعه نمایید. اما روش مورد نظر چیست؟ بسیاری از افراد فکر می‌کنند اگر خیلی سریع کتاب را مطالعه کنند چیزی از آن در ذهنشان باقی نمی‌ماند و یا کمتر متوجه می‌شوند. ولی امروز شما بهترین روش مطالعه را یاد خواهید گرفت که بتوانید از همین امروز کار خود را شروع کنید و در سریع‌ترین زمان مطالب یک کتاب را یاد بگیرید. روش مورد نظر به روش ده دقیقه‌ای معروف است و شامل چهار قسمت می‌باشد. این قسمت‌ها  شامل دو دقیقه، سه دقیقه، دو دقیقه و سه دقیقه است، این فرمول چهار مرحله‌ای را به خاطر بسپارید.

 

 

گام اول: سریع بخوانید

متنی را که برای تست آماده کرده‌اید یا می‌خواهید تکنیک را روی آن یاد بگیرید، جلوی خود قرار دهید و این مراحل را اجرا کنید. مرحله اول، مرحله 2 دقیقه‌ای است، با استفاده از مداد یا انگشت شصت خود زیر تک‌تک خطوط بکشید و سریع‌تر آنها را بخوانید. به حالتی توجه کنید که دارید از روی متن عکس می‌گیرید. به این معنا که لازم نیست شما صدرصد موضوع را متوجه شوید یا اگر به انگلیسی مطالعه می‌کنید شاید معانی تعدادی از کلمات را ندانید یا حتی در فارسی شاید معانی تعدادی از کلمات را متوجه نشوید. این کار را به سرعت ادامه دهید و با مداد یا انگشتتان کلمات را دنبال کنید تا به انتهای متن برسید. این مورد را می‌توانید. روی یک صفحه از کتاب امتحان نمایید تا زمانی که برای شما عادی شود و بعد بتوانید کل کتاب را با همین روش مطالعه کنید.

 

مقاله پیشنهادی: مطالعه و موفقیت

بهترین و سریعترین روش مطالعه چیست؟

 

گام دوم: زیر کلمات خط بکشد

اکنون دو دقیقه اول تمام شد حال به سه دقیقه دوم مطالعه خود می‌رسید. شما باید در سه دقیقه دوم کلمات سوم، ششم، نهم و دوازدهم را بخوانید. یعنی زمانی که با مداد زیر آن کلمات خط می‌کشید و با چشم آن جمله را دنبال می‌کنید. شما کلمات سوم، ششم، نهم و دوازدهم را هم می‌خوانید و این کار بعداً به شما کمک می‌کند دو کلمه قبلی را بیاد آورید. این کار به عنوان گام دوم به مدت سه دقیقه انجام می‌دهیم.

 

بهترین و سریعترین روش مطالعه چیست؟

 

گام سوم: چندین کلمه را انتخاب نمایید

این گام دو دقیقه زمان می‌برد، در هر خط از ابتدا و انتهای آن خط با چشم خود یک عکس می‌گیرید و گروهی از کلمات را با هم نگاه می‌کنید، حالا چه تعداد کلمه را باید انتخاب نمایید؟ سه یا چهار کلمه را انتخاب می‌کنید. پس در هر خط شما 3 یا 4 کلمه اول خط و 3 یا 4 کلمه را از آخر خط با چشم خود عکس می‌گیرید و می‌خوانید. این کار به اندازه دو دقیقه زمان می‌برد.

 

پیشنهاد ویژه : بهترین روش مطالعه

گام چهارم: مرور کنید

الآن وقت آن است که همه مطالب را با چشم خود مرور کنید و بخوانید. خوشبختانه در این گام شما می توانید استاد شوید و با تمرین بیشتر همین قسمت را با سرعت دو برابر بیشتر ادامه دهید. فقط سه دقیقه فرصت دارید کل آن مطلبی را که در نظر گرفتید یا همان صفحه را مطالعه نمایید. پس به خاطر داشته باشید این گام‌ها شامل چهار مرحله دو دقیقه، سه دقیقه، دو دقیقه و سه دقیقه بودند. اکنون شما باید این فرمول را یادداشت کرده و در تعداد صفحات کم اجرا کنید. در ابتدا یک صفحه یا دو سه صفحه را کم‌کم امتحان نمایید و زمانی که کاملاً یاد گرفتید مثلاً کلمات سوم، ششم، نهم و دوازدهم را بخوانید بعد به سراغ مطالعه یک کتاب بروید.

 

مقاله پیشنهادی: تا می توانید کتاب بخوانید

بهترین و سریعترین روش مطالعه چیست؟

 

اندازه گیری سرعت مطالعه

در این مرحله باید سرعت مطالعه خود را اندازه‌گیری کنید و بدانید که در هفته اول به مطالعه چه تعدادی از لغات پرداختید و در هفته دوم چه تعدادی را مطالعه نمودید؟ همان اندازه‌گیری را در این فرمول اجرا کنید. برای این کار تعداد لغاتی که در یک صفحه وجود دارد را بر تعداد خطوط آن صفحه تقسیم می‌کنید و میانگین مورد نظر را بدست آورید. اگر فرض کنید یک تا یک و نیم صفحه را در یک دقیقه خوانده‌اید، حدوداً توانسته‌اید 330 لغت را در یک دقیقه بخوانید و متوجه شوید. زمانی که سرعت شما بیشتر شود، می‌توانید در یک دقیقه، سه‌ونیم صفحه را مطالعه نمایید و در نتیجه 1155 کلمه را در یک دقیقه خوانده‌اید. اکنون شما جزء یک درصد سریع‌ترین خوانندگان کتاب در دنیا قرار گرفته‌اید. پس سعی کنید خود را به این آمار و ارقامی که بیان شد، نزدیک نمایید و مطالعه خود را بیشتر کنید. زمانی که سرعت شما بالاتر رفت، علاقه‌مندی شما به مطالعه کردن افزایش می‌یابد و تبدیل به عادت روزانه می‌شود. همین الآن این روش را اجرا کنید و کتاب‌های مورد علاقه خود را از سایت‌های گوگل، آمازون و یا فارسی دانلود کرده و شروع به خواندن کنید.

 

ویدئوی پیشنهادی : بهترین روش یادگیری

بهترین و سریعترین روش مطالعه چیست؟

 

افزایش تمرکز هنگام مطالعه

شاید اکثر افراد تصور کنند تمرکز حواس در حین مطالعه ذاتی است اما بر خلاف تصور عام، تمرکز اکتسابی است و می‌توان با روش‌هایی تمرکز در هنگام مطالعه را تقویت کرد. تمرکز ذهن بر مطالبی که در حال یادگیری آنها هستیم، نه تنها بر سرعت درک مطلب می‌افزاید بلکه به ثبات و ماندگاری مطلب در ذهن نیز کمک می‌کند. روش‌های تند‌خوانی که در بالا به آنها اشاره شد اثرات مثبتی بر حفظ تمرکز در حین مطالعه کرد. با اجرای این تکنیک تند‌خوانی که یکی از بهترین روش‌های مطالعه سریع به‌شمار می‌رود، ذهن در هر مرحله نسبت به مرحله قبل متمرکزتر عمل می‌کند. این نکته نیز قابل‌توجه است که عوامل حواس‌پرتی حین مطالعه باید به حداقل کاهش یابد. این عوامل ممکن است بیرونی یا درونی باشند. عوامل درونی با اجرای 4 مرحله بالا تا حد زیادی از بین می‌روند اما برای رفع عوامل حواس‌پرتی بیرونی اشاره به نکاتی ضروری به نظر می‌رسد.

 

بیشتر بخوانید : تند خوانی چیست

سریعترین و بهترین روش مطالعه چیست؟

 

راه‌های افزایش تمرکز و یادگیری

  1. انتخاب مکانی منحصر برای مطالعه
  2. انتخاب زمان مناسب برای یادگیری چرا که ممکن است درصد یادگیری هر شخص در ساعاتی از روز بهتر باشد. برخی ترجیح می‌دهند در ابتدای صبح مطالعه کنند و افرادی احساس می‌کنند قدرت یادگیری و حفظ تمرکزشان شب هنگام بیشتر است.
  3. استراحت کوتاه مدت در حین مطالعه، البته فارغ از رسانه‌های اجتماعی تا ذهن بر موضوع دیگری متمرکز نشود.
  4. حفظ انرژی ذهن و بدن در حین مطالعه. در‌صورتی‌که با خستگی یا گرسنگی مشغول مطالعه شوید قدرت لازم برای تمرکز در حین مطالعه را نخواهید داشت.
  5. مطالعه پویا و فعال. خلاصه‌نویسی و نکته‌برداری در حین مطالعه یکی از بهترین روشهای حفظ تمرکز برای مطالعه است.

اهمیت مطالعه برای موفقیت

با نگاهی ساده به اطرافیان و افراد جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم متوجه می‌شویم که حدود نود درصد از افراد پس از فراغت از تحصیل مطالعه را کنار می‌گذارند. به ندرت با افرادی مواجه می‌شویم که عادت مطالعه را روندی عادی در زندگی خود کرده باشند. تنها افراد موفق به اهمیت این مسئله پی‌برده‌اند و همین توجه‌شان موجب می‌شود در هر جمعی که قرار بگیرند به آسانی شاهد تفاوت بارزشان با دیگران باشیم. دوست خوبم اگر شما نیز تمایل دارید در هر جمعی متمایز باشید باید ذهنی ایده آل را پرورش دهید. ساخت یک ذهن ایده‌آل با آگاهی از مجموعه‌ای افکار و تجربیات ممکن خواهد شد. مطمئناً شما نمی‌توانید ‌همه این موارد را خودتان را تجربه کنید و باید از اطلاعات دیگران استفاده کنید. این امر محقق نخواهد شد مگر با کمک کتابخوانی و از آنجا که امروزه کمبود زمان مسئله‌ای جدی به‌شمار می‌رود بهتر است از روش‌های سریع خوانی استفاده کنید.

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشترین بهره را از مطالب مقاله سریعترین و بهترین روش مطالعه چیست؟ برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمانبندی خود باشید و آن‌ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه، مدرس موفقیت و کارآفرین

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی بیزینس آمازون شاید نقطه‌عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

 

شرکت در دوره ی آربی - آموزش فروش در آمازون

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/سریعترین-روش-مطالعه-چیست
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 6 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
ندا گفته:
۰ | ۱

درود. من این روش ها روبه کار بردم ونتیجه گرفتم. خدا قوت.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۱

درود به شما ندا عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

با اهداف مشترک و سازنده می توان سطح زندگی و کسب و کار را بهبود بخشید و ما در مجموعه عزت خواه دات کام برای تحقق این هدف در کنار شما هستیم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ
نوید گفته:
۰ | ۱

درود من علاقه زیادی به کتاب خوندن دارم . حتما باید این روش مطالعه را امتحان کنم

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۱

درود به شما نوید عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

ممنون بابت حضور آکنده از لطف و مهربانیتان در مجموعه عزت خواه دات کام.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط