افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چرا کمپانی آمازون معروف شد؟

توضیحات کوتاه :
بر هیچ‌کس پوشیده نیست که کمپانی آمازون بزرگترین فروشنده آنلاین در جهان است. این سایت به مدت یک دهه است که پیشتاز بازارهای آنلاین است و هیچ نشانه‌ای از عقب‌نشینی هم در آن مشاهده نمی‌شود.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 1.8k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
چرا کمپانی آمازون معروف شد؟

 

خلاصه ای از مقاله

برخلاف بسیاری از بازارهای آنلاین، انبارهای آمازون تقریباً تمامی کالاها را در خود انبار می‌کنند و برای اینکه این حجم باورنکردنی از کالا را ذخیره کنند نیاز به مدیریت کلان این انبارها دارند. با نزدیک به 150 میلیون متر مکعب فضای انبار، آمازون یکی از بزرگترین فضاهای انبار را در اختیار دارد. کنترل کردن این حجم از کالا می‌تواند یک کابوس مدیریتی باشد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

موفقیت سایت آمازون

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که آمازون بزرگترین فروشنده آنلاین در جهان است. این سایت به مدت یک دهه است که پیشتاز بازارهای آنلاین می باشد و هیچ نشانه‌ای از عقب‌نشینی هم در آن مشاهده نمی‌شود. در سال 2015، فروش سالانه آمازون از 100 میلیارد دلار فراتر رفت و طبق گزارش سی‌ان‌ان، نزدیک به نیمی از خانواده‌های آمریکایی عضو پرایم هستند (یعنی یک نفر از هر 5 بزرگسال). یکی از بزرگترین دلایل موفقیت پرایم، رضایت مشتریان از روند سفارش و تحویل کالا است. اما راز موفقیت چشمگیر این روند تحویل کالا در نامنظمی عمدی انبارهای آمازون نهفته است.

برخلاف بسیاری از بازارهای آنلاین، انبارهای آمازون تقریباً تمامی کالاها را در خود انبار می‌کنند و برای اینکه این حجم باورنکردنی از کالا را ذخیره کنند نیاز به مدیریت کلان این انبارها دارند. با نزدیک به 150 میلیون متر مکعب فضای انبار، آمازون یکی از بزرگترین فضاهای انبار را در اختیار دارد. کنترل کردن این حجم از کالا می‌تواند یک کابوس مدیریتی باشد. اما به جای خرد شدن زیر این فشار، آمازون توانسته است که از این بی نظمی به نفع خود استفاده کند. در این مقاله ما به این می‌پردازیم که چگونه آمازون از بی نظمی به نظم می‌رسد و می‌تواند این حجم از کالا را مدیریت کند.

 

فروش در آمازون

 

انبارداری نامنظم

وقتی به یک انبار منظم فکر می‌کنیم، اغلب قفسه‌های تر و تمیز با کالاهای یکسان مرتب شده به ترتیب الفبا به ذهن می رسد. اما به دلیل سیستم‌های اتوماتیک مدیریت موجودی و انبار که از بارکد و اسکنر استفاده می‌کنند، انبارهایی مانند انبار آمازون می‌توانند از سیستمی استفاده کنند که به نام "انبارداری نامنظم" شناخته شده است. انبارداری نامنظم سیستمی است که درآن کالاهای ورودی به صورت تصادفی و بدون هیچ نظم و قانون مشخصی در نزدیکترین قفسه‌های خالی گذاشته می‌شوند و هیچ دسته بندی خاصی برای کالاها و مکان آنها وجود ندارد.

هرچند این روش ممکن است غیرعاقلانه به نظر برسد اما در واقعیت به افزایش کارایی انبار منجر شده است. شرکتی که انبارداری آن به صورت دستی انجام می‌شود هرگز به فکر این روش نمی‌افتد چون این نوع انبارداری نیازمند یک سیستم مدیریت قوی است که بدون آن مدیران انبار نمی توانند تشخیص دهند کالاها کجا قرار گرفته‌اند و فرآیند ارسال کالا مانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه خواهد بود.

آمازون و انبارداری نامنظم

آمازون به بیش از 300 میلیون مشتری خدمات ارائه می‌دهد و شهرت خود را مدیون روش‌های نوآورانه ارسال و تحویل کالا است. آمازون همچنان به تغییر استانداردهای تحویل کالا ادامه می‌دهد که یک نمونه اخیر آن Prime Now است. این سرویس که در برخی شهرهای آمریکا فعال است، سفارشات را در عرض دو ساعت تحویل مشتری می‌دهد. تقاضای روزافزون مشتریان برای Prime Now و پرایم نشان می‌دهد که روندی رو به رشد ایجاد شده که شرکتها را ملزم می‌کند فرآیندهای تحویل کالای خود را سرعت بخشند. این رویکرد انقلابی نسبت به مدیریت موجودی و تحویل کالا یک نیاز را در بازار ایجاد کرده که نیازمند یک راه حل انقلابی است.

با ارزیابی انبارهای آمازون درمی‌یابیم که رویکردهای سنتی انبارداری برای این حجم از کالا جوابگو نیست. خطای انسانی می‌تواند منجر به ارزیابی‌های اشتباه شود و سرعت روند تحویل کالا را کاهش دهد، منجر به ثبت نشدن اتمام موجودی شود، کالاها به آدرس‌های اشتباهی فرستاده شود و فضای انبار هم به نحو بهینه مورد استفاده قرار نگیرد. اما به دلیل نرم‌افزارهای مدیریت موجودی، مدیران و کارمندان انبارهای آمازون دقیقاً می‌دانند که هر کالا کجا قرار گرفته (علیرغم تصادفی بودن جایگذاری کالاها در قفسه‌ها) و کارگران می‌توانند کوتاهترین مسیر را انتخاب کنند تا به آن کالای مورد نظر سریعتر دسترسی یابند. مدیریت موجودی راز موفقیت تحویل سریع و دقیق آمازون است. این چیزی است که بقیه شرکت‌ها برای رقابت با آمازون به آن نیاز دارند.

 

مقاله پیشنهادی: نگاهی به درون انبار آمازون

کمپانی آمازون

 

نحوه مدیریت موجودی در انبارهای آمازون

همانگونه که قبلاً هم ذکر شد، انبارداری نامنظم تنها با استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت انبار امکان‌پذیر است. این نرم‌افزار می‌تواند با استفاده از بارکد و اسکنر در مورد کالاها و مکان آنها اطلاعات جمع کند. این سیستم‌ها به کاربر اجازه می‌دهند بارکدهایی را چاپ کنند که برای نظم دادن و رهگیری کالاها در انبارهای مختلف استفاده می‌شوند. بارکدها داده‌هایی را در خود دارند که می‌توانند توسط اسکنرها خوانده شده و برای رهگیری هر کالا در انبارهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

انبارهایی که از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند می‌توانند با استفاده از بارکدگذاری به هر کالا یک مکان اختصاص دهند. کاربران همچنین می‌توانند یک نوع بارکد به نام SKU تولید کنند که کالاها را شناسایی می‌کند. این SKU‌ها در مکان‌های مختلف در انبارهای مختلف اسکن می‌شوند. وقتی بارکدها و SKU‌ها اسکن می‌شوند، سیستم مدیریت موجودی انبار می‌تواند دقیقاً ثبت کند که هر آیتم در کجا قرار گرفته، در هر مکان خاص چند آیتم قرار گرفته و اینکه چه زمانی یک آیتم به موجودی آن مکان افزوده یا از آنجا برداشته می‌شود.

یافتن کالا در انبارهای آمازون

در شرکتی مانند آمازون سفارشات آنقدر زیاد هستند که دانستن مکان هر کالا برای کارگران کافی نیست. برای پاسخگویی به این حجم از سفارشات، کارگران باید بهترین مسیر برای رسیدن به کالای مورد نظر را بدانند. داده‌هایی که در مورد کالاها و مکان آنها در دسترس هستند به انتخاب بهترین و سریعترین مسیر برای رسیدن به آن کالا کمک می‌کنند. کارگران می‌توانند به جای اینکه هر بار یک کالا را از قفسه‌ها بردارند، چندین کالا را همزمان بردارند.

بدین طریق به جای اینکه برای یافتن کالاها دور انبار را بگردند، نرم‌افزار به آنها می‌گوید که در آن مکان خاص چند آیتم باید برداشته شود، کالای مورد نظر دقیقاً کجا قرار گرفته و بهترین مسیر برای رسیدن به آن مکان کدام است. این کار از رفتن چندباره کارگران به یک مکان برای برداشتن کالاهای مختلف جلوگیری کرده و آنها می‌توانند همه کالاها را تنها با یک مراجعه بردارند. این ویژگی به تنهایی یکی از بزرگترین عوامل تسریع روند تحویل است اما این تنها بخش کوچکی از ظرفیتهای سیستم مدیریت انبار و موجودی است.

 

انبارداری آمازون

 

مزایای مدیریت انبار

ترکیب انبارداری نامنظم و نرم‌افزار مدیریت موجودی، آمازون را قادر می‌سازد انبارهای خود را مدیریت کرده و مزایای بی شماری را در اختیار آنها قرار می‌دهد. این مزایا ممکن است مشهود نباشند اما بسیار گسترده هستند. این‌ها نمونه‌هایی از این مزایا هستند:

انعطاف: فضاهای خالی انبار سریعاً پر می شوند و به این معنا است که انبار می‌تواند به تقاضای بازار سریعتر پاسخ دهد و فضای انبارها به نحو بهینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این امر به نوبه خود منجر به صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

فضای بیشتر: استفاده از انبارداری نامنظم باعث می‌شود که  فضاها به صورت کارآمدتر مورد استفاده قرار گیرند و کالاها به شیوه بهتری در انبار ذخیره شوند. آمازون در گزارشی تلویزیونی اعلام کرده است که انبارداری نامنظم باعث شده که آنها بتوانند در مقایسه با 5 سال پیش، دوبرابر کالای بیشتری را در انبارهای خود ذخیره کنند.

دقت: هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد که کالاها را بدون هیچ نظمی در نزدیکترین فضای خالی قرار دهید، اما این کار به جلوگیری از بی‌نظمی و سردرگمی مانند برداشتن کالا با رنگ یا اندازه اشتباه کمک می‌کند. بنابراین، مثلاً انبار کردن کتاب‌ها و لباسها کنار هم باعث جلوگیری از اشتباه می‌شود.

 

فروشندگی در آمازون

 

سادگی: برای کارمندان جدید، یادگرفتن مکان هر کالا ممکن است سخت باشد. مدیریت انبار از روندهای مبتنی بر حدس و گمان جلوگیری کرده و به هر کارگر می‌گوید که دقیقاً هر کالا کجا قرار گرفته است. این کار به استخدام و آموزش کارمندان جدید کمک شایانی می‌کند.

بهینگی: انبارها می‌توانند بیش از حد تصور بزرگ باشند. انبارداری نامنظم می‌تواند رفت و آمدهای بی مورد و زمان‌بر برای رسیدگی به یک سفارش با چند آیتم را کاهش دهد. این سیستم‌های مدیریت موجودی می‌توانند بهترین مسیر رسیدن به آیتم مورد نظر را نیز محاسبه کنند.

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی کسب و کار آمازون و مشاهده نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/why-amazon-company-got-famous
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط