مثلث موفقیت

  • 1291
  • 0

تعریف موفقیت

موفقیت همواره یک حس درونی است که هر کدام از ما انسان‌ها به گونه‌ای شخصی آن را تجربه می‌کنیم و تعاریف و اصول خود را برای سنجش آن مبنا قرار می‌دهیم. اما اگر بخواهیم به یک برداشت کلی رسیده باشیم، باید آن را "رسیدن به آرزوها و خواسته‌هایمان" بدانیم. همه شما در طول زندگی به نقاط و مراحل حساسی رسیده‌اید که با خود گفته‌اید که کاش زمان در همینجا متوقف می‌شد و من مابقی عمر خود را در همین مرحله می‌گذراندم. اما زمان اندکی به پیش رفته و شما از آن قله پیروزی و اوج برآورده شدن امیال فاصله گرفته‌اید و مجدداً خود را در فاصله بسیاری با موفقیت بعدی احساس کرده‌اید. به این خاطر است که روانشناسان عقیده دارند که شما راهی جز تلاش و پشتکار ندارید. اگر قرار موفقیت را با خودتان گذاشته‌اید پس، چاره‌ای ندارید جز اینکه تا انتهای زندگیتان پیروزی های بی شماری کسب کنید. به دنبال کامیابی بودن، مشابه وضعیتی است که گویا شما دنبال پروانه‌ای در حال دویدن هستید. در مراحلی به پروانه می‌رسید و از نزدیک به آن خیره می‌شوید، اما پروانه باز به پرواز درمی آید و شما چاره‌ای ندارید جز اینکه باز شروع به تلاش کنید و این تعقیب و گریز ادامه خواهد داشت.

 

تعریف موفقیت

 

راه های رسیدن به موفقیت چیست؟

رسیدن به کامیابی همواره در گروی تلاش شما به همراه فعالیت مداوم و برنامه ریزی شده می باشد. تلاش برنامه ریزی نشده و برآورده نکردن برخی ملزومات در این مسیر می‌تواند شما  را از ادامه کار بازدارد. ناامیدی عامل مخربی است که انگیزه شما را تهی کرده و شما را با اولین مواجه و برخورد با یک عامل بازدارنده، به ناامیدی می‌کشاند و تکرار موفقیت را کاری محال برای شما جلوه می‌دهد. پس قبل از شروع هرکار و هدفی لازم است که شما مراحل نیل به هدفتان را فارغ از ایده آل نگری کاذب مشخص کنید و برای رسیدن به آن از تلاش فروگذار نکنید.

 

مثلث موفقیت در زندگی

 

مثلث موفقیت چیست؟

بسیاری از روانشناسان دنیا که در پی ارائه روشی کارا برای موفقیت بودند، آن را در یک دسته بندی کلی جای داده‌اند. این دسته بندی را باید کلی‌ترین دسته بندی موجود دانست و شما باید مراحل خود را در این سه مرحله قرار دهید. مثلث موفقیت ایجاد مسیری هموار و پرشور است که شما را با انگیزه به پیش می راند بدون آنکه توقفی در هیچ مرحله‌ای برای شما ایجاد کند. اگر ضوابط و دستورالعمل‌های این مثلث را بکار بندید، هیچ عاملی نمی‌تواند منجر به توقف شما گردد. اضلاع این مثلث جادویی آرزو، باور و پذیرش می‌باشد.

آرزو را بشناسیم

شاید بتوان آرزو را عاملی دانست که حاصل "نداشتن چیزی" است و با این "حس نداشتن چیزی" است که هر چیز خواستنی به وجود می‌آید. آدمی همواره خواستار پیروزی است. تمایل دارد که از موقعیت فعلی خویش به درجات متعالی‌تری از پیشرفت برسد و علاوه بر شکوفایی، تمامی توان و استعداد خویش را به حس خودباوری و مفیدالفایده بودن برای خود و جامعه تبدیل نماید. آرزو موتور محرکه برای شماست تا به حرکت درآیید. آرزو، درواقع بالقوگی یک حرکت رو به پیشرفت است. در ابتدای هر کاری بایستی شما از پیش این حس را در خود بپرورانید و امر مطلوب خودتان را در پیش چشمانتان مبدل به رویایی دست یافتنی کنید. شما به عنوان کسی که آرزو کرده‌اید باید همواره از خواسته شخصی خودتان مراقبت کنید و اجازه ندهید در مصاف‌هایی مثل مقایسه‌های اشتباه و یا چشم و هم چشمی این آرزو رو به تحلیل برود و برایتان آرام آرام دست نیافتنی‌تر بشود. شما باید از ابتدا، راه درست خواستن و راه صحیح  آرزو داشتن را بدانید. بسیاری از افراد تصور صحیحی از چیزی که تمنای رسیدن به آن را دارند، در سر ندارند.

باور را درک کنیم

باور را باید میزان قابل دسترس بودن این آرزو دانست. درواقع در ابتدا فرد باید میان "رویا و خیالگونگی" و نیز "آرزو" تفاوت قائل شود. آرزو برداشتی مثبت و عملگرایانه از "خواست" است، درحالیکه رویا اساساً دسترسی ناپذیر است. نباید زمان خود را با رویا بافی‌های مهمل تلف کنیم. نباید اجازه دهیم رویا بافی و خودشیفتگی توان حتی یک حرکت رو به جلو را از ما بگیرد. خیال بافی چون هیچ پایه‌ای در واقعیت ندارد و تنها فانتزی‌های روانی شما را پاسخ می‌دهد، عامل مخربی برای پیشرفت شما به حساب می‌آید.
در صورتی که درست آرزو کنید، می‌توانید به باور مطلوب و متناسب با خواسته خود نیز برسید. به قابل دسترس بودن و فعلیت این آرزو. اگر آرزوهای صحیحی داشته باشید، می‌توانید آنها را برآورده کنید. شما باید هر عامل ناامید کننده را از دسترس خود خارج کنید. اجازه ندهید تا باور و یقین شما را بستانند. آرزوهای هر فرد تنها و اصلی‌ترین دارایی هر فرد می‌باشد، نباید اجازه این سرقت بزرگ را به افراد بدهید. آرزوهای خود را ابتدا باید خودتان باور کنید، سپس می‌بینید که چگونه مسیر رسیدن به آن آهسته آهسته برایتان هموار می‌شود.

پذیرش داشته باشیم

آدمی باید از پیش، وجود خود را آماده میزبانی از کاری که در تلاش برای رسیدن به آن است کند.  فرد باید سراپا خواهش، جسارت و میل به پیشرفت باشد و به گفته ناپلئون "کشتی‌های خود را در آب‌های ممنوعه شناور سازد". درآبراهه ها و راه‌هایی که تا کنون در آن مسیرها حرکت نکرده و تازه و بی بدیل بنظر می‌رسند. زیرا پیشرفت با روش‌های قبلی و سبک زندگی قبلی حاصل نمی‌شود. باید هر بار شهامت تغییر خود را داشته باشید و از تغییر مثبت در شخصیت خود نترسید. فروغ فرخزاد شاعر بنام معاصر می‌گوید "هیچ صیادی در جوی حقیری که به گودالی می‌ریزد مرواریدی صید نخواهد کرد". شما چاره‌ای جز ترک کردن ساحل امنی که در آن به سر می‌برید را نخواهید داشت.

 

موفقیت و پیروزی

 

من موفق می شوم!

اما قبل از هرکاری باید بدانید که قرار نیست، اطرافیان را لزوماً از این آرزوی شخصی و هدف خود آگاه سازید. اجازه دهید تا اطرافیانتان تنها نتایج ملموس و واقعی آن را مشاهده کنند. عنوان کردن آرزوها و اهداف خود، موجب نگاه‌های سنگین و انتظاراتی از شما می‌شود که شاید به دور از برنامه ریزی‌های شخصی شما باشد. پس مراحل انجام کارهای خود و حتی خود آرزوهایتان را تا جایی که ممکن است از دیگران بپوشانید. اطرافیانتان با دیدن تغیرات مثبتی که به مرور در زندگی شما مشاهده می‌کنند خود پی به این مورد می‌برند. از طرفی عنوان کردن مدام اهدافتان منجر می‌شود تا خواسته‌هایتان تنها به یک امر نمایشی تقلیل یابد. امری که تنها برای ارائه به دیگران است. گویا شما در زمین خالی ایستاده‌اید و به همگان درمورد کاخ مجللی که قرار است در آنجا احداث شود، مدام خطابه می‌خوانید.

موفقیت نزدیک است!

پس با درنظر گرفتن این سه ضلع مهم موفقیت و تلاش و پشتکار آهنین، خود را برای چشیدن طعم شیرین پیروزی و کامیابی آماده سازید، همیشه برای تلاش ها و هدف گذاری های خود ارزش قائل شوید و بابت دستاوردهایتان از خودتان قدردانی کنید.

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/triangle-of-success
مثلث موفقیت

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط