موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

آینده و جف بزوس

توضیحات کوتاه :
سال 1999، جف بیزوس به همراه دوستش استفانسون برای تماشای فیلم "آسمان اکتبر" به سینما رفته بودند. این فیلم درباره پسری بود که علاقه زیادی به موشک و موضوعات مرتبط با آن داشت.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.5k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
آینده و جف بزوس

 

خلاصه ای از مقاله

پروژه بلو اوریجین، برگرفته از رویای کودکی جف بزوس برای سفر به فضا می باشد که جف بزوس در حال محقق نمودن این رویای خود است. کار شرکت بلو اوریجین با این سؤال شروع شد: آیا همانطور که اینترنت حوزه تجارت الکترونیک را دگرگون کرد، روشی هست که بتوان مسافرت به فضا را متحول کرد؟

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

چگونه ایده تاسیس بلو اوریجین به ذهن جف بیزوس خطور کرد؟

سال 1999، جف بیزوس به همراه دوستش استفانسون برای تماشای فیلم "آسمان اکتبر" به سینما رفته بودند. این فیلم درباره پسری بود که علاقه زیادی به موشک و موضوعات مرتبط با آن داشت. بیزوس بعد از تماشای فیلم به دوستش گفت که سالهاست به فکر ایجاد یک شرکت هوا فضا است. استفانسون در جواب گفت : "چرا همین امروز این کار را شروع نکنیم؟" سال بعد بیزوس شرکتی به نام Blue Operations LLC تأسیس کرد. استفانسون هم مکانی در یک منطقه صنعتی در جنوب سیاتل پیدا کرد که قبلاً کارخانه تولید پاکت بود. اعضای اولیه این تیم پابلوس هولمن و دنی هیلز بودند که اولی هکر کامپیوتر و دومی مخترع بود و پیشنهاد ساخت ساعت مکانیکی غول پیکری را به جف بیزوس داده بود.

جف مدعی است که این ساعت 10000 سال کار خواهد کرد. جف بیزوس همچنین آلن کپلان را به سمت مشاور عمومی شرکت انتخاب کرد. کپلان یکی از افراد تاثیرگذار در حوزه هوا فضا بود. جف بیزوس به او گفت بود که هر دو باید جشن بازنشستگی‌شان را در مریخ برگزار کنند. این افراد بیشتر از آن که در حوزه موشک‌ها فعالیت کنند، به جف بیزوس مشاوره فکری می‌دادند. کار شرکت بلو اوریجین نیز با این سؤال شروع شد: آیا همانطور که اینترنت حوزه تجارت الکترونیک را دگرگون کرد، روشی هست که بتوان مسافرت به فضا را متحول کرد؟

 

کسب درآمد بدون وقفه در آینده‌ای بسیار نزدیک


یکی دیگر از افرادی که در زمینه تأسیس بلو اوریجین با جف بیزوس مشورت کرد، جورج دایسون. مورخ علوم و پسر فریمن دایسون، فیزیکدان مشهور بود. سال 1999 استر، خواهر دایسون، انجمنی مهم با موضوع کامپیوترهای شخصی برگزار کرد. به دنبال این رویداد، بیزوس، بلافاصله به سراغ جورج دایسون رفت که در آن زمان درحال کار بر روی پروژه Orion بود.

هدف این پروژه، راه اندازی فضاپیماها از طریق انفجار بمب اتمی بود. بیزوس نیز می‌خواست اطلاعات کاملی در این باره به دست آورد. طبق گفته‌های دایسون، بیزوس به دنبال الگوبرداری از پروژه Orion بوده است. بیزوس بعدها به بررسی کتاب دایسون درباره آمازون پرداخت. چند ماه بعد، استفانسون از دایسون درخواست کرد که به عنوان مشاور در شرکت بلو اوریجین فعالیت کند. دایسون نیز با این پیشنهاد موافقت کرد و به تیم بلو اوریجین پیوست. 

شروع فعالیت بلو اوریجین

با تأسیس شرکت بلو اوریجین، اعضای آن به دنبال یافتن جایگزینی برای احتراق شیمیایی بودند، زیرا این روش کارایی چندانی برای به پیش راندن موشک در سفرهای بین سیاره‌ای ندارد. دایسون به خاطر می‌آورد که در ابتدای کار، فهرست بلندی از کارهایی که می‌توانستند انجام دهند را تهیه کردند. آن‌ها یکی از شنبه‌های هر ماه جلسه برگزار می‌کردند و مسائل مربوط به شرکت را به بحث می‌گذاشتند. این جلسه‌ها، از ساعت 9 شروع می‌شد و تا پایان روز ادامه داشت.

بیزوس تقریباً در تمام این جلسات شرکت می‌کرد. دایسون درباره این جلسات می‌گوید: "باور کردنی نبود که جف تقریباً در تمام جلسات و بحث‌های مربوط به مسائل فنی شرکت می‌کرد. موضوعات هرچه که بود، بیزوس در آن زمینه دانش فنی لازم را داشت". سال 2003، بیزوس، شروع به استخدام مهندسان هوافضا کرد. برخی از این افراد قبلاً در پروژه دولتی DC-X فعالیت کرده بودند. DC-X نمونه اولیه یک موشک قابل بازیافت بود که قابلیت فرود عمودی داشت. بر اساس گفته‌های جف بیزوس، وی همراه با گروه کوچکی از نخبگان هوافضا به مدت سه سال مشغول بررسی روش‌های جدیدی بودند تا از آنها برای به جلو راندن موشک‌ها استفاده کنند. آن‌ها سرانجام به این نتیجه رسیدند که موشک‌ها به شرط بازیافت پذیربودنشان،  بهترین وسیله برای برخاستن از سطح زمین هستند.

 

جف بزوس

 

چرا موشک‌های قابل بازیافت؟

جف بیزوس معتقد بود که اگر موشکی قابل بازیافت نباشد و تنها پس از یک بار پرواز کنار گذاشته شود، برای این کار مناسب نخواهد بود. او در این بین روش‌های مختلفی را برای فرود سالم موشک امتحان کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به چتر، ایر بگ، بال‌های قابل جمع شدن اشاره کرد. بیزوس سرانجام روش فرود عمودی با استفاده از پایه را امتحان کرد. این روش در حال حاضر در موشک‌های بلو اوریجین استفاده می‌شود.

ایلان ماسک، رئیس شرکت SpaceX نیز به همین نتیجه رسیده بود. یکی از کارمندان بلو اوریجین به نام توماس اسویتک، با مشاهده شباهت دو شرکت، جف بیزوس را به همکاری با SpaceX تشویق کرد. بیزوس و ماسک در پائیز 2003، برای صرف شام با هم ملاقات کردند، اما در پایان به نتیجه‌ای نرسیدند. بیزوس پس از آن درباره ماسک به کارمندش اسویتک گفت: " او مرد خوبی بود و من با او احساس نزدیکی می‌کردم، با این حال ما هر کدام راه حل خودمان را دنبال می‌کنیم".

بیزوس این جلسه را نقطه عطفی در رابطه خود و ماسک توصیف می‌کند. با گسترش فعالیت بلو اوریجین، بیزوس این شرکت را به عنوان زیرساختی برای کسب و کار آینده هوافضا معرفی کرد که حتی به کمک آن می‌توان کارهای جالبی انجام داد. جف بیزوس تاکید می‌کند که این زیرساخت امکان استفاده مجدد از موشک را می‌دهد. این کار در صورتی امکان پذیر است که موشک به صورت عمودی فرود بیاید. از آنجا که بلو اوریجین موشک اختصاصی نداشت، بنابراین سال 2003، سکویی به ارتفاع 20 فوت ایجاد کرد که نیروی آن از طریق موتور جت Rolls Royce Viper تأمین می‌شد.

Charon نام این موتور، برگرفته از مردی در یک افسانه یونانی است که روح افراد متوفی را به سرزمین مردگان منتقل می‌کند. این موتور شبیه یک لباس کوتاه ساحلی است که دارای سیم‌هایی است که دور نردبان فشرده‌ای می‌پیچد و در هر گوشه یک موتور جت قرار دارد. پایه‌های موشک به صورتی طراحی شده است که به محض تماس با زمین همانند کمک فنر خم می‌شود. مهندسان برای بررسی میزان استقامت سکو، با استفاده از یک جرثقیل، چندین بار آن را بلند کرده و روی زمین پرت کرده‌اند.

 

مقاله پیشنهادی: جف بزوس و رویای فرود بر کره ماه - آینده شرکت آمازون

بلواوریجین

 

افتتاح بلو اوریجین

5 مارس 2005 در منطقه Moses Lake و در فاصله 180 مایلی سیاتل، شرکت رسماً افتتاح شد. کارمندان شرکت به همراه همسر و فرزندان خود برای صرف غذا و تماشای پرواز Charon شرکت کرده بودند. Charon همانند پهپادهای چهار ملخه به پرواز درآمد و توانست تا ارتفاع 316 پا اوج بگیرد. پس از آن نرم افزارهای خودکاری که تراستر (موتور کنترل کننده) آن را هدایت می‌کردند، Charon را به جای اول بازگرداند. این عملیات شادی تیم بلو اوریجین را به همراه داشت. در سال‌های بعد، بلواوریجین موفق به ساخت و پرتاب چند موشک واقعی شد.

همچنین در آوریل سال 2015، توانست New Shepard را به فضا پرتاب کند. در این عملیات، کپسول با موفقیت از بوستر جدا و سپس بازگردانده شد. بوستر بخش مربوط به نیروی محرکه موشک را در خود نگه می‌دارد. اواخر همان سال، New Shepard، برای اولین بار، یک بوستر را به زمین نشاند. از آن پس، بلو اوریجین بیشتر به دنبال ساخت یک شرکت هوافضا به سبک متداول است. این شرکت از محل قبلی که شرکت تولید پاکت بود به محل جدیدی در کنت نقل مکان کرد که حدود 20 مایلی جنوب سیاتل قرار دارد. بلو اوریجین با استفاده از موشک‌های معمولی که در کنت ساخته می‌شود، امکان 9 مورد پرواز به منطقه‌ای پایین تر از مدار زمین فراهم کرد.

دستاوردهای جدید جف بیزوس در شرکت بلو اوریجین

جف بیزوس، چهارشنبه‌ها را در کارخانه می‌گذراند. او دائماً در فکر ساخت ایده‌های جدید برای شرکت خود است. در این میان او همیشه به ورنر فون براون، دانشمند آلمانی و از پیشگامان علم موشک سازی فکر می‌کند. جف بیزوس، تصور می‌کند اگر این دانشمند زنده بود حتماً از دیدن بلبرینگ‌های هیدرواستاتیک جدید ساخت بلو اوریجین شگفت زده می‌شد. در موشک‌ها و فضاپیماهای امروزی، بلبرینگ‌های معمول، فشار زیادی را تحمل می‌کنند. بلبرینگ، وظیفه کاهش اصطکاک بین دو قسمت در حال حرکت را به عهده دارد. بلبرینگ جدید ساخت بلو اوریجین، روی لایه نازکی از ماده سیال پرفشار می‌چرخد. بلوارجین، دستاورد دیگری نیز داشته است و آن ساخت آلیاژ و پوشش جدیدی است که شرکت به ترتیب نام کاسکادیوم و رِینِریوم را بر آنها گذاشته است.

 

بهترین روش کسب درآمد از وبسایت جف بزوس

 

با این حال از نظر بسیاری از افراد، بلو اوریجین فاصله زیادی تا رسیدن به جایگاه  SpaceX دارد. زیرا این شرکت تاکنون ده‌ها ماهواره به مدار زمین فرستاده و محموله‌هایی نیز برای ایستگاه بین المللی فضا فرستاده است. بیزوس در مقابل به شعار و استراتژی که خود در این سال‌ها در پیش گرفته اشاره می‌کند و می‌گوید: "ما قدم به قدم اما مصمم برای رسیدن به هدفمان گام برمی داریم."

هدف ما از ارائه این مطالب کمک به شما دوست عزیز است تا با استفاده از موارد مطرح شده، در زندگی شخصی یا حرفه‌ای خود یک گام جلوتر بروید. اگر مشتاق هستید در کنار یک زندگی آرام، شغلی فارغ از مکان و زمان را هم تجربه کنید، برای کسب اطلاعات لازم درمورد فروشندگی در وبسایت آمازون با ما در آموزش فروش در آمازون همراه باشید. همچنین با دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی از تجربیات دانشجویان این دوره بهره ببرید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/the-future-and-jeff-bezos
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط