تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

رفتار حرفه ای در محل کار چیست و چرا مهم است؟

توضیحات کوتاه :
رفتار حرفه ای در محیط کار نشان می‌دهند که شما فردی حرفه‌ای در کار خود هستید. اما این تنها بخشی از فرایند حرفه‌ای بودن است. مجموعه‌ای از رفتارهای حرفه ای لازمه موفقیت شغلی هستند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

 • 1.5k
 • 0
 • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
رفتار حرفه ای در محل کار چیست و چرا مهم است؟

 

خلاصه‌ای از مقاله:

اصول حرفه‌ای بودن در محل کار از اهمیت زیادی برخوردار است چون مستقیماً در ذهن مشتریان اثر می‌گذارد. شما با ظاهر و رفتار خود به مشتری نشان می دهید که تا چه اندازه در کار خود جدی هستید. در این مقاله به این اصول پرداخته خواهد شد تا با رعایت آنها در محل کار حرفه‌ای‌تر به نظر برسید.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید: 

 

رفتار حرفه ای در محیط  کار

 داشتن رفتار حرفه ای در محیط کار، نشان می‌دهند که شما فردی حرفه‌ای هستید و بیزینس خود را با جدیت دنبال می‌کنید. اما این تنها بخشی از فرایند حرفه‌ای بودن است. شما باید یاد بگیرید که مجموعه‌ای از رفتارهای حرفه‌ای را داشته باشید که از نحوه لباس پوشیدن تا رفتار و ارتباط با مشتریان را شامل می‌شود. 

حرفه‌ای لباس بپوشید

نحوه لباس پوشیدن در بیزینس بسیار مهم است. لباس‌های شما باید رسمی و پوشیده باشد. تا آنجایی که بودجه شما اجازه می‌دهد از لباسهای با کیفیت مرغوب استفاده کنید. اما پوشش شما بستگی به بیزینس شما نیز دارد چون در برخی موارد شما باید لباس کار یا یونیفرم بپوشید.

اما به طور کلی باید لباسهایی که از لحاظ فرهنگی مناسب هستند بپوشید و جدی به نظر برسید. از پوشیدن لباس‌های مد روز که ربطی به بیزینس شما ندارند خودداری کنید.

 

مقاله پیشنهادی: بهبود عملکرد در محیط کار با 6 گام ساده 

حرفه ای بودن در کسب و کار

 

برای ملاقات‌های حرفه ای آمادگی کامل داشته باشید

یکی از اصول داشتن رفتار حرفه ای در محل کار، وقت شناس بودن است. در قرار ملاقات‌ها سر وقت حاضر شوید. اگر دیر به جلسات و ملاقات‌های کاری برسید، وجهه بسیار بدی از خود به نمایش خواهید گذاشت. به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که همیشه سر وقت به قرار ملاقات‌ها برسید. در صورت دیر کردن، اولین کاری که می‌کنید باید عذرخواهی باشد.

در محل کار نیز با آمادگی حاضر شوید. ممکن است در درون احساس خستگی یا خواب آلودگی داشته باشید اما به ویژه در مقابل مشتری نباید نشانه‌ای از خستگی بروز دهید.

همیشه باید در هنگام کار با مشتری، مشتاق و باانرژی باشید. در صورت نیاز به وسایل خاص، همیشه آنها را با خود به همراه داشته باشید. اگر وسایل مخصوص خود را نداشته باشید، شدیداً غیرحرفه‌ای به نظر خواهید رسید.

 

چگونه بیزینس فروش کالا در آمازون را راه اندازی کنیم؟

 

رفتار حرفه‌ای به چه معناست؟

وقتی می گوییم رفتار شما باید حرفه‌ای باشد شامل موارد زیر می‌شود.

 • بیش از حد صمیمی رفتار نکنید. یک فرد حرفه‌ای مانند یک دوست عمل نمی‌کند. مسلماً به عنوان یک فرد حرفه‌ای، شما باید دوستانه رفتار کنید اما نباید زیاده از حد صمیمی شوید و موارد محرمانه شغل خود را با دیگران در میان بگذارید. 
 • گفتگوی غیررسمی را یاد بگیرید. باید توجه داشته باشید که شما نباید زیاده از حد جدی و رسمی به نظر برسید. به ویژه زمانی که با یک مشتری برای اولین بار ملاقات می‌کنید، کمی گفتگوی غیررسمی می‌تواند نقش مهمی در ایجاد ارتباط و ایجاد حس راحتی در مشتری داشته باشد. 
 • منظم و مرتب باشید. اگر از تبلت، گوشی هوشمند یا لپ تاپ استفاده می‌کنید بسیار عالی است. اما هرچه که به مشتری خود نشان می‌دهید، چه پلن پروژه باشد و یا یک فاکتور خرید، باید منظم، تمیز و قابل فهم باشد. همیشه اعداد و ارقام را چندبار چک کنید. اگر مشتری خطایی را در کار شما مشاهده کند، احتمالاً دیگر مشتری شما نخواهد بود. 
 • تشکر کنید. همیشه پس از پایان هر جلسه یا ملاقات از مشتری به خاطر وقتی که در اختیار شما قرار داده تشکر کنید. اگر هم با شما معامله‌ای انجام داده به خاطر آن از او تشکر کنید. یک راه خوب برای این کار، یک یادداشت دست نویس است و فراموش نکنید که اگر کارها خوب پیش رفت، از او تقاضا کنید بیزینس شما را به دیگران معرفی کند.

 

مقاله پیشنهادی: اهمیت اخلاق مداری در محیط کار 

اصول حرفه ای بودن

 

ارتباط حرفه ای با مشتری

 • زمانی که با مشتری صحبت می‌کنید حتماً با او ارتباط چشمی برقرار کنید. تلفن خود را کنار بگذارید و با او مستقیم صحبت کنید. مشتریان می‌خواهند احساس کنند که شما به آنها توجه کامل می‌دهید و شما هم مسلماً نمی‌خواهید با دادن احساس عدم اهمیت به مشتریان، آنها را از دست بدهید. 
 • به مشتریان خود فعالانه گوش دهید. با استفاده از واکنش‌هایی مانند تکرار کردن جملات آنها، نشان دهید که به آنها توجه کامل دارید. از تکنیک‌های گوش دادن فعال استفاده کنید.
 • عاداتی که برقراری ارتباط را مختل می‌کنند کنار بگذارید. وقتی با یک مشتری ملاقات می‌کنید از خوردن خوراکی یا جویدن آدامس خودداری کنید. اگر در دفتر ملاقات را انجام می‌دهید، موسیقی پخش نکنید چون مانع شنیدن حرف‌ها می‌شود، حتی وقتی با صدای کم پخش شود. 
 • محکم دست بدهید. به عنوان یک فرد حرفه‌ای با رفتاری حرفه ای، شما باید زیاد با مشتری دست بدهید و مردم نیز بر اساس نحوه دست دادن، شما را قضاوت می‌کنند. پس یاد بگیرید که دست دادن درست با توجه به فرهنگ شما چگونه باید باشد.

آداب استفاده از تلفن در فضای حرفه ای

یکی از آداب رفتار حرفه ای در محل کار این است که وقتی با یک مشتری صحبت می‌کنید، تلفن خود را خاموش کنید. وقتی در هنگام صحبت با مشتری، از تلفن خود استفاده می‌کنید و تماس‌ها را جواب می‌دهید، به او این پیام را می‌دهید که او برای شما اهمیتی ندارد.

در مکان‌های اجتماعی که زنگ تلفن برای دیگران ناخوشایند است، تلفن خود را خاموش کنید. در موقعیت‌هایی مانند سینما، تئاتر، کنسرت و دیگر مواقع باید گوشی خود را خاموش کنید. در دیگر مکانها، مانند رستوران، بهتر است که گوشی خود را روی حالت بیصدا قرار دهید.

صحبت کردن با تلفن در رستوران اصلاً رفتاری حرفه‌ای نیست و باعث رنجش دیگران می‌شود. اگر در رستوران تماسی داشتید که حتما باید جواب دهید، عذرخواهی کنید و در بیرون رستوران صحبت کنید. افرادی که اطراف شما هستند نیازی ندارند که به صحبتهای شما گوش دهند.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه بهره وری خود را در محیط کار افزایش دهیم ؟ 

 حرفه ای بودن در محل کار

 

ایمیل های حرفه ای

ایمیل‌های مربوط به بیزینس هم مانند تلفن باید سریع جواب داده شود، در صورت امکان، کمتر از یک روز کاری. یک امضای حرفه‌ای را برای خود طراحی کنید و در تمامی ایمیل‌های بیزینسی خود از آن استفاده کنید.

از متن‌های ایمیل حرفه‌ای و بیزینسی استفاده کنید. در متن ایمیل خود از کلمات و جملات رسمی استفاده کنید و حتماً اشتباهات تایپی را چک و اصلاح کنید. این اشتباهات باعث می‌شوند که غیرحرفه‌ای به نظر برسید.

رسانه‌های اجتماعی

برای داشتن رفتاری حرفه ای در کسب و کار خود، حساب‌های شخصی و حرفه‌ای شبکه‌های اجتماعی را جدا کنید. مثلاً در اینستاگرام باید یک حساب شخصی و یک حساب حرفه‌ای داشته باشید. لینکدین متفاوت است چون در حال حاضر تنها برای مقاصد حرفه‌ای است.

همچنین در مورد پست کردن مطالب و گذاشتن کامنت نیز باید کاملاً حرفه‌ای عمل کنید و اگر از حرفه‌ای بودن آنها مطمئن نیستید از آنها چشم پوشی کنید. یک یا دو پلتفرم را انتخاب کنید، به صورت منظم در آنها پست منتشر کنید و به سؤالات مخاطبان پاسخ دهید. به کامنت های مخاطبان نیز حتی اگر شده با یک لایک، جواب دهید.

اصول حرفه‌ای بودن در محل کار از اهمیت زیادی برخوردار است چون مستقیماً در ذهن مشتریان اثر می‌گذارد. شما با ظاهر و رفتار خود به مشتری نشان می دهید که تا چه اندازه در کار خود جدی هستید. در این مقاله به این اصول پرداخته شد تا با رعایت آنها در محل کار حرفه‌ای‌تر به نظر برسید.

 

اگر انتخاب راه و روش درست زندگی و مدیریت آن جزء اولویت های شما می باشد، باید برای انتخاب بهترین و صحیح ترین راه، ارزش قائل شوید و مسیری را پیش بگیرید تا وقتی، بعد از گذشت زمان به آن نگاه می کنید، با تمام وجود سرشار از حس خوب شوید. پیشنهاد ویژه ما برای یادگیری سبک درست زندگی، آشنایی با دوره پاراسل زندگی می باشد.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/professional-behavior-in-the-workplace
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh