موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

موفقیت فردی و مدیریت خود

توضیحات کوتاه :
موفقیت در زندگی، تنها به یک عامل خاص بستگی ندارد، بلکه در واقع قرار گرفتن مجموعه‌ای از عوامل در کنار یکدیگر است که می‌تواند شما را به لحاظ فردی به انسانی موفق تبدیل کند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 1.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
موفقیت فردی و مدیریت خود

 

خلاصه‌ای از مقاله:
در بخش قبلی مشاهده کردید که عوامل موفقیت فردی، مختلف هستند و در واقع می‌توان آن را نتیجه مجموعه اهدافی دانست که برای بخش‌های مختلف زندگی در نظر می‌گیریم. همانطور که در بخش قبلی مقاله ملاحظه کردید، در نظر گرفتن مواردی مثل حفظ آرامش، سفر کردن، یادگیری یک مهارت غیر مرتبط با کار، پذیرفتن زندگی، توجه به زمان حال و اهمیت دادن به تغذیه می‌تواند زمینه ساز موفقیت فردی شود. در این مقاله شما را با اهداف خلاقانه، اجتماعی و مالی نیز آشنا می‌کنیم که زمینه ساز رشد فردی شما خواهند شد.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

عوامل موفقیت فردی کدامند؟
نمونه‌ای از اهداف خلاقانه
به مدت 1 ماه هر روز بنویسید
هر روز 10 ایده بنویسید
از منطقه امن خود خارج شوید
نمونه‌ای از اهداف ارتباطی
روابط دوستانه خود را تقویت کنید
تعادل را در کار و زندگی خود حفظ کنید
نمونه‌ای از اهداف اجتماعی
ایده‌های خود را با دیگران در میان بگذارید
در موسسه‌های خیریه داوطلب شوید
نمونه‌ای از اهداف مالی
زمان را با پول معاوضه نکنید
ولخرجی نکنید

 

عوامل موفقیت فردی کدامند؟

موفقیت در زندگی، تنها به یک عامل خاص بستگی ندارد، بلکه در واقع قرار گرفتن مجموعه‌ای از عوامل در کنار یکدیگر است که می‌تواند شما را به لحاظ فردی به انسانی موفق تبدیل کند. در مقاله قبل به 11 عامل اشاره شد و در ادامه به 9 نمونه دیگر از این عوامل اشاره خواهیم کرد تا با این 20 گام به موفقیت فردی نزدیکتر شویم.

 

کسب و کارتان را بهتر مدیریت کنید

 

نمونه‌ای از اهداف خلاقانه

1. به مدت 1 ماه هر روز بنویسید

این هدف برخلاف آنچه که به نظر می‌رسد، اصلاً سخت و پیچیده نیست. شما می‌توانید هر روز از یک صفحه تا 1000 کلمه در وبلاگ خود مطلب بنویسید. عمل نوشتن به شما کمک می‌کند افکار خود را به شکل شفاف و سازماندهی شده در بیاورید. گاهی اوقات ممکن است روزها در مورد یک مساله با خودتان کلنجار بروید، اما وقتی آن را بر روی کاغذ می‌نویسید، به بی‌اهمیت بودن آن پی خواهید برد. هر جا که می‌روید یک تکه کاغذ و خودکار با خودتان ببرید. روی صندلی بنشینید و شروع به نوشتن یک داستان کنید یا ایده‌هایی که برای راه اندازی کسب و کار بعدی به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید. اگر حتی مدت کوتاهی هدف نوشتن را دنبال کنید، به قدرت خلاقیت خود پی خواهید برد.

 

20 گام تا رسیدن به موفقیت فردی 2

 

2. هر روز 10 ایده بنویسید

جیمز آلتوچر، کارآفرین افسانه‌ای، اولین کسی بود که ایده تبدیل شدن به «ماشین ایده پردازی» و تأثیر نوشتن روزانه 10 ایده را ابداع کرد. از زمانی که این روش معروف شده است، هزاران نفر، آن را به عنوان هدف زندگی خود انتخاب کرده‌اند. روش آلتوچر بسیار ساده است: کافی است هر روز 10 ایده بنویسید و و به این صورت قدرت خلاقیت را در خود تقویت کنید. موضوعاتی که برای یک روز انتخاب می‌کنید می‌توانند متفاوت باشند: مثلاً می‌توانید ایده نوشتن کتاب یا افزایش بهره وری خود را بنویسید یا ایده‌های جدید کارآفرینی خود را یادداشت کنید و حتی در مورد این که با 1 میلیون دلار چه کارهایی خواهید کرد مطلب بنویسید. به خاطر داشته باشید که موضوعات مهم نیستند، بلکه فکر کردن در مورد آنها اهمیت دارد. معمولاً حوالی موضوع پنجم یا ششم است که کم کم فرآیند فکر کردن شروع می‌شود. پس زود تسلیم نشوید. در همین نقطه است که هدف ارزش بیشتری پیدا می‌کند و پس از گذشت مدت کوتاهی شما اصطلاحاً به یک «ماشین ایده پردازی» تبدیل می‌شوید.

مقاله پیشنهادی: ایده پردازی برای رسیدن به موفقیت

 

20 گام تا رسیدن به موفقیت فردی 2

 

3. از منطقه امن خود خارج شوید

هرچه در زندگی خود به جلو می‌روید، از سال‌های نوجوانی و ابتدای جوانی خود فاصله می‌گیرید. در این زمان شناخت بهتری از خودتان و علایق‌تان دارید و می دانید چه شرایطی برای شما لذت بخش است، چه عواملی شما را ناراحت می‌کند و این که چطور با دیگران تعامل داشته باشید. اگرچه این وضعیت در جای خود خوب است، اما کم کم شما را به سمت منطقه امن‌تان سوق می‌دهد. حتماً می دانید که وقتی در منطقه امن قرار می‌گیرید، زندگی شما دیگر هیجان نخواهد داشت. در این شرایط لازم است از خودتان بپرسید: «آخرین باری که کار جدیدی را شروع کردم یا در انجام آن ناشی به نظر رسیدم کی بوده است؟» اگر جواب شما «اغلب» باشد، نشان می‌دهد که شخصیت، ویژگی‌های فردی و شجاعت شما در مواجهه با موقعیت‌های جدید و غیر مطمئن در حال رشد است. پس از ناحیه امن خود خارج شوید و ورزش یا سرگرمی جدیدی را امتحان کنید.

 

20 گام تا رسیدن به موفقیت فردی 2

 

نمونه‌ای از اهداف ارتباطی

4. روابط دوستانه خود را تقویت کنید

هرچه بیشتر درگیر زندگی می‌شویم، کم کم از کسانی که روزی به ما نزدیک بودند، مثلاً صمیمی‌ترین دوست خود یا اعضای خانواده دور می‌شویم. در این صورت شاید در سال بیشتر از یک بار هم آنها را نبینیم. با این حال خوشبختانه در عصری زندگی می‌کنیم که دیگر به واسطه فناوری، فاصله دیگر چندان معنایی ندارد. یعنی می‌توانید با فرستادن پیام یا برقراری تماس از حال دوستان و خانواده خود مطلع شوید و به حفظ روابط دوستانه خود کمک کنید.  برآورده کردن این هدف فوق العاده راحت است. کافی است تلفن را بردارید و با دوست یا یکی از نزدیکان خود که ماه‌ها است صحبت نکرده‌اید حرف بزنید.

5. تعادل را در کار و زندگی خود حفظ کنید

اگر دائماً در حال کار کردن باشید، دیگر وقتی برای فکر کردن به زندگی باقی نمی‌ماند. فراموش نکنید که کار و وزندگی دو مقوله و بُعد جدا از هم هستند. کار یعنی فعالیتی که در ازای انجام آن دستمزد دریافت می¬کنید و اگر واقعاً خوش شانس باشید، از آن لذت هم می‌برید. مفهوم زندگی بسیار عمیق¬تر و گسترده¬تر از زندگی بوده و شامل ابعادی مثل روابط، زندگی، سرگرمی‌ها، سلامتی و غیره نیز است، اما غالباً به خاطر کار آن را نادیده می‌گیریم. یکی از هدف‌های نابی که در زندگی می‌توان برای خود انتخاب کرد این است که کار را محدود کرده و زمانی را برای رسیدن به بخش‌های دیگر زندگی اختصاص دهیم. هیچ کس در روز آخر زندگی خود از این که کم کار کرده باشد پشیمان نخواهد بود.

مقاله پیشنهادی: برقراری تعادل میان کار وزندگی حرفه ای

 

20 گام تا رسیدن به موفقیت فردی 2

 

نمونه‌ای از اهداف اجتماعی

6. ایده‌های خود را با دیگران در میان بگذارید

یکی از ویژگی‌های متداول در انسان‌ این است که خود را دست کم می‌گیرد و احساس می‌کند که ایده‌ها و نظراتش ارزش به اشتراک گذاشتن با دیگران را ندارد. شما چه قبول داشته باشید چه نه، جهان به شما، ایده‌هایتان، اشتیاق و چشم انداز منحصر به فردی که دارید، نیاز دارد. در حالی که عده زیادی تصور می‌کنند مخفی نگه داشتن افکار و عقاید خود، کار درستی است، اما در واقع فایده و مزیتی که برای دیگران دارند را از آنها دریغ می‌کنند. بنابراین برای این که در اهداف ارتباطی و اجتماعی خود موفق باشید، باید بیش از گذشته سعی کنید افکار و عقاید‌تان را با دیگران در میان بگذارید و پذیرای نظرات آنها هم باشید. راه اندازی وبلاگ یا ساخت پادکست شخصی، یکی از بهترین راه‌ها برای برقراری ارتباط با دیگران است، اما اگر برای شروع، عقاید خود را با یکی از دوستانتان در میان بگذارید، شروع شگفت انگیزی خواهید داشت.

7. در موسسه‌های خیریه داوطلب شوید

انجام کارهای داوطلبانه یکی از هدف‌های مشترک بسیاری از افراد است، اما همه آن را عملی نمی‌کنند. دست یابی به این هدف، باعث ایجاد تغییرات زیادی در زندگی شما خواهد شد. با عضو شدن در موسسه‌های خیریه، متوجه خواهید شد که زندگی طبقات ضعیف جامعه به چه صورت است. در واقع با این کار به داشته‌های خود بیشتر پی می‌برید و ناخودآگاه شکرگزاری خواهید کرد. البته همه دلایل برای داوطلب شدن در امور خیریه جنبه شخصی ندارد، بلکه دیگران هم از آن بهره‌مند خواهند شد. در واقع اگر هر کس نقش خود برای کمک به دیگران را به خوبی ایفا کند، دنیا به محل بهتری برای زندگی کردن تبدیل خواهد شد.

 

20 گام تا رسیدن به موفقیت فردی 2

 

نمونه‌ای از اهداف مالی

8. زمان را با پول معاوضه نکنید

در بیشتر مشاغل شاهد چنین معامله‌ای هستیم. یعنی یک کارمند یا کارگر، منبع با ارزشی به نام زمان را که هیچ گاه قابل بازگشت نیست، در قبال دریافت پول می‌بخشد و آن پول را صرف خرید وسایل یا خدماتی می‌کند که دوست دارد، نه این که به آنها احتیاج داشته باشد. وقتی زمان خود را با پول معاوضه نمی‌کنید، در واقع به شکلی از آزادی دست خواهید یافت. در این صورت می‌توانید از با ارزش‌ترین منبع جهان یعنی زمان بهره ببرید و زندگی‌تان را بر اساس قوانین و شرایط خودتان پایه‌ریزی کنید. راه‌های زیادی برای رسیدن به این هدف وجود دارد: از جمله پیدا کردن شغلی که از انجام دادن آن لذت می‌برید و در قبال آن پول دریافت می‌کنید یا راه اندازی کسب و کارهای جانبی که بتوانید زمان سپری شده را دوباره به دست بیاورید.

 

چطور با آمازون درآمد میلیاردی کسب کنیم؟

 

9. ولخرجی نکنید

آشنایی با راه‌های کاهش هزینه‌های زندگی، یکی دیگر از هدف‌های مهمی است که به موفقیت فردی شما کمک خواهد کرد. پس انداز کردن از این جمله است. اگر هر ماه مبلغ مشخصی درآمد دارید، دلیل نمی‌شود که تمام آن را خرج کنید، یعنی اصلاً نباید چنین کاری کنید. برای رسیدن به چنین هدفی، باید به سبک زندگی خود نگاه کنید. آیا به دنبال این هستید که با وسایل و تجملات زندگی خود، دیگران را تحت تأثیر قرار دهید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، پس زمان و پول زیادی از شما به هدر خواهد رفت. اگر هزینه‌های زندگی خود را پایین بیاورید، طبیعتاً پول بیشتری نیز به دست خواهید آورد. از طرفی، زمان آزادی خواهید داشت تا به هدف‌های جذابی که برای خودتان در زندگی در نظر گرفته‌اید دست یابید. مثلاً مهارت جدیدی بیاموزید، نواختن یک ساز را یاد بگیرید، با شیوه‌های جدید کسب درآمد آشنا شوید و غیره.

با اطلاعاتی که در این مقاله در اختیارتان قرار دادیم، اکنون می‌توانید به موفقیت‌های فردی بیشتری در زندگی خود دست یابید. شما از همین امروز می‌توانید یک یا همه این اهداف را با هم در زندگی خود دنبال کنید. پس منتظر چه هستید؟ پیش به سوی موفقیت بیشتر!

 

از اینکه ما را در این مقاله همراهی کردید، سپاسگزاریم. آرزوی ما موفقیت و شادکامی شما در تمام مراحل زندگی است و امیدواریم در گروه افراد موفق قرار بگیرید. به همین خاطر هدیه ما برای شما مجموعه برنامه‌های هیروتایم با محوریت معرفی افراد موفق است. امیدواریم با تماشای ویدئوهای رایگان هیروتایم راه موفقیت را پیدا کنید. 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/personal-success-and-self-management
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط