افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

9 عادتی که موجب سلب شادی می شوند

توضیحات کوتاه :
هر رفتار یا عملی که از ما سر می‌زند به خاطر ایجاد یا حفظ شادی در زندگی است. شادی، حالت یا شرایطی است که ما در آن احساس رضایت، خرسندی و سعادت داریم. شاید به سختی بتوان تعریفی از شادی ارائه داد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 1.3k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
9 عادتی که موجب سلب شادی می شوند

 

خلاصه ای از مقاله

شادی، حس رضایت و سعادت را در زندگی ما جاری می کند. در بیشتر مواقع کارهایی که انجام می دهیم برای رسیدن به حس شادی  و شادمانی است اما گاهی در زندگی عادت هایی را دنبال می کنیم که باعث سلب شادی می شود. در این مقاله به 9 عادتی که موجب سلب شادی می شوند می پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

چگونه می‌توانیم شادی ایجاد کنیم؟

هر رفتار یا عملی که از ما سر می زند به خاطر ایجاد یا حفظ شادی در زندگی است. شادی، حالت یا شرایطی است که ما در آن احساس رضایت، خرسندی و سعادت داریم. شاید به سختی بتوان تعریفی از شادی ارائه داد. به عبارت دیگر ناراحتی را آسان‌تر می‌توان تعریف کرد و هنگام مواجهه به راحتی می‌توانید آن را تشخیص دهید.

گرچه شرایط زندگی بر نسبت شادی افراد تأثیر گذار است اما به هر حال این ویژگی تحت کنترل شما است و به اصطلاح محصول عادات و نگرش‌تان نسبت به زندگی است. روانشناسان دانشگاه کالیفرنیا در مورد شادی تحقیقاتی داشته‌اند و متوجه شده‌اند که ژنتیک و شرایط زندگی، تنها 50 درصد بر شادی افراد اثر دارند. پنجاه درصد باقی‌مانده کاملاً وابسته به فرد و نوع نگرش او می‌باشد.

قسمت عمده‌ای از حس شادی توسط عادات شما چه عادات فکری یا رفتاری تعیین می‌شوند. بنابراین باید کنترل بالایی نسبت به آنها داشته باشید تا به طور حتم از بروز عادات بد و ایجاد ناراحتی جلوگیری نمایید. برخی از این عادات بیش از سایر موارد منجر به ناراحتی می‌شوند. در صورتی که از این عادات اطلاع داشته باشید به راحتی می‌توانید آنها را حذف کنید.

 

راه اندازی کسب و کار پرسود

 

1. بروز ندادن احساسات منجر به ناراحتی می‌شود

یکی از تصورات اشتباه در مورد هوش احساسی این است که عموماً افراد احساساتشان را پنهان می‌کنند و از بروز دادن آنها خودداری می‌ورزند. گرچه درست است افرادی که دارای هوش احساسی بالا هستند اجازه نمی‌دهند احساساتشان فوران کند اما به این معنا نیست که آنها را بروز نمی‌دهند.

هوش احساسی به این معنا است که برای احساسات خود ارزش قائل شوید و به خودتان اجازه تخلیه روانی بدهید. در این صورت است که احساسات شما در رسیدن به اهدافتان مثمر ثمر واقع خواهند شد و به شما کمک خواهند کرد.

2. استفاده بیش از حد از نرم افزارها و تکنولوژی

هر کسی این حق را دارد که زمانی را به تماشای نمایش تلویزیونی اختصاص دهد، سپس به سراغ کیندل برود و غرق در مطالعه یک کتاب الکترونیکی شود. سؤال اصلی این جا است؛ شما اجازه دارید چه مدت زمانی را غرق در این تکنولوژی‌های رایج شوید؟

بازی‌های ویدئویی، تلویزیون، تبلت، کامپیوتر، تلفن همراه و ... . آیا این ابزارها و وسایل در نهایت حس و حال خوبی برای شما ایجاد خواهند کرد یا تنها موجب کرخت شدن و سستی بیشتر شما خواهند شد؟

 

شادی در زندگی

 

3. زمان زیادی را صرف به دست آوردن خواسته هایتان می‌کنید

افرادی که در فقر یا کمبود زندگی می‌کنند با بهبود شرایط مالی‌شان شادی فزاینده‌ای را تجربه خواهند کرد اما در صورتی که این اوضاع مالی به درآمدی بالای 20000 دلار در سال برسد، این حس شادی روند نزولی پیدا خواهد کرد. حجم زیادی از تحقیقات وجود دارد که نشان می‌دهد مادیات نمی‌تواند موجب شادی پایدار گردد. در صورتی که عادت داشته باشید همواره به دنبال به دست آوردن مادیات باشید احتمال عدم شادی و ناراحتی شما افزایش می‌یابد.

زیرا گاهی مواقع این مادیات را به قیمت از دست دادن چیزهایی که موجب شادی شما خواهند شد از قبیل دوستان، خانواده و سرگرمی به دست آورده‌اید! یاد بگیرید چگونه انسان شادی باشید!

4. چشم انتظار آینده بودن

یکی از ناخوشایندترین عادت‌هایی که ممکن است درگیر آن شوید این است که به خودتان بگویید «من زمانی خوشحال می‌شوم که ... »  به پایان رساندن و تکمیل این عبارت مهم نیست، شاید می‌خواهید ارتقاء شغلی داشته باشید، حقوقتان افزایش پیدا کند یا وارد یک رابطه جدید شوید.

به هر حال با بیان این عبارت، تأکید بیشتری بر شرایط خواهید داشت و البته احتمال دارد بهبود شرایط منجر به شادی شما نشود. زمانتان را در انتظار چیزی که سودی برای شما نخواهد داشت، هدر ندهید. در عوض همین حالا و همین لحظه شادی را تجربه کنید، زیرا تضمینی برای آینده وجود ندارد.

 

مقاله پیشنهادی: کلیدهای شادی در زندگی

سلب شادی

 

5. مقاومت کردن در مواجهه با تغییرات

تغییر، بخش اجتناب ناپذیر زندگی است و افرادی که در برابر آن مقاومت می‌ورزند، می‌خواهند همیشه در کنترل باشند. مشکلی که در این رویکرد وجود دارد این است که در حقیقت هنگام مقابله با تغییرات به واسطه ایجاد مانع میان خودتان و اقداماتی که باید برای بهبود شرایط انجام دهید، کنترل شرایط را برای خودتان محدود کرده‌اید. ایده‌ای که می‌توان در این خصوص ارائه کرد این است که برای تغییرات آماده شوید و با آغوش باز به استقبال آنها بروید.

این یک بازی حدسی نیست که شما بخواهید حدس بزنید در مرحله بعد چه اتفاقی می‌افتد بلکه باید به عواقب تغییرات بالقوه فکر کنید تا در صورت مواجهه با آنها دچار سردرگمی نشوید. در نخستین مرحله باید بپذیرید که حتی چهره ثابت و قابل اطمینان زندگی شما نیز به طور کامل تحت کنترلتان نیست. افراد دچار تغییر می‌شوند، بیزینس و کسب و کار همواره در یک شرایط ثابت به جلو نمی ورد و با نشیب و فراز همراه است.

به طور کلی همه چیز در طولانی مدت ثابت نخواهد ماند. گرچه باید این احساسات منفی را بپذیرید و با آنها کنار بیایید، پذیرشِ اجتناب ناپذیر بودن تغییر به عنوان بخشی از زندگی، شما را قادر می‌سازد تفکر منطقی داشته باشید. همین تفکر منطقی شما را برای تصمیم گیری در مورد شرایط ناخواسته یا پیش بینی نشده آماده می‌سازد.

 

9 عادتی که موجب سلب شادی می شوند

 

6. بدبینی انرژی شما را از بین می برد

هیچ چیزی نمی‌تواند بیش از حس بدبینی انرژی شما را بکاهد و موجب ناراحتی شود. مشکل عمده‌ای که در مورد بدبینی وجود دارد این است که شما همیشه انتظار موارد بد را دارید و حس می‌کنید همواره موارد بد و ناگوار اتفاق خواهند افتاد.

خودتان را مجبور کنید واقعیت‌های زندگی را ببینید و سپس متوجه خواهید شد که آنقدرها که شما فکر می‌کنید اوضاع و شرایط بد نیستند. نه تنها باید این ویژگی را در خودتان از بین ببرید بلکه باید نحوه برخورد با افراد بدبین را یاد بگیرید.

7. داشتن احساس حسادت

حسد نقطه مقابل شادی است و با همدیگر سازگاری ندارند. در صورتی که همیشه خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید زمان آن رسیده است که متوقف شوید. در یک مطالعه، همه شرکت کننده‌ها اعلام کردند که به دست آوردن درآمد کم برای آنها اهمیتی ندارد اما تنها در صورتی که همه افراد همین درآمد پایئن را داشته باشند. این طرز تفکر نه تنها موجب شادی نخواهد شد بلکه نتیجه‌ای کاملاً برعکس خواهد داشت.

8. فکر کردن مداوم به عدم پیشرفت خود

از آنجایی که افراد ناراحت و ناراضی افرادی بدبین هستند و احساس می‌کنند بر زندگیشان کنترلی ندارند، همیشه تمایل دارند عقب بایستند و منتظر اتفاق افتادن زندگی باشند. این افراد به جای آنکه اهدافشان را تعیین کنند و درصدد یادگیری و پیشرفت بیشتر باشند، در منطقه‌ای امن متوقف می‌شوند و با خودشان می گویند چرا هیچ چیز در زندگی‌شان تغییر نمی‌کند. اجازه ندهید شما یکی از این افراد باشید.

 

فروشندگی در آمازون

 

9. برخوردار نبودن از دایره ارتباطی قوی

هر گاه احساس ناراحتی دارید، حس دوری و اجتناب از دیگران نیز در شما قوت می‌گیرد. این یک اشتباه بزرگ است و حتی زمانی که حس خوبی ندارید باید با دیگران ارتباط برقرار کنید تا شرایط شما بهتر شود. همه ما زمان‌هایی را تجربه کرده‌ایم که به شدت تمایل داشته‌ایم صورتمان را بپوشانیم و با هیچ کس حرف نزنیم اما با این کار نه تنها حال شما خوب نمی‌شود بلکه بی حوصله تر خواهید شد.

هر زمان احساس کرید ناراحتی شما موجب شده است در برابر اجتماعی بودن و برقراری رابطه با دیگران گارد بگیرید، خودتان را مجبور به برقراری ارتباط با دیگران کنید. مهارت برقراری ارتباط مؤثر با دیگران را تمرین و اجرا کنید. به شما قول می دهیم در همان لحظه تفاوت و تغییر شگرفی را شاهد خواهید بود.

تغییر عادات به خاطر ایجاد شادی بیشتر یکی از بهترین کارهایی است که هر فرد می‌تواند در حق خودش انجام دهد. اما دلیل مهم‌تری نیز وجود دارد، با ایجاد شادی برای خودتان، افرادی که در اطراف شما هستند نیز زندگی شادتری خواهند داشت.

 

شغل هر فرد، بخش مهمی از زندگی روزانه او را شامل می شود. بنابراین انتخاب شغلی که در کنار درآمدزایی 24 ساعته، شما را از انجام کارهای مورد علاقه تان مانند سفر کردن و... محروم نکند زندگی پربارتر و جذاب تری را برای شما می‌سازد. پیشنهاد ما به شما برای آشنایی بیشتر با چنین شغلی و راهنمایی که در مسیر فروش تخصصی در آمازون شما را از همه نکات مطلع سازد، تماشای ویدیوهای معرفی این بیزینس غول آسا و جهانی است. همچنین نتایج شگفت انگیز دوره آربی مسیر را بهتر به شما نشان می‌دهد.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/nine-habits-that-steal-happines
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط