مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

نظر جف بزوس در رابطه با فروش در آمازون (بخش چهارم)

توضیحات کوتاه :
امروزه تعداد علاقه مندان به کسب وکارهای آنلاین، روز به روز در حال افزایش می‌باشد و آمازون بهترین فروشگاه آنلاین جهان در عصر حاضر است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 9

  • 1.3k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
نظر جف بزوس در رابطه با فروش در آمازون (بخش چهارم)

 

 

جهت مشاهده کامل ویدئو و کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید

 

خلاصه ای از مقاله

دیوید روبنشتاین، مجری برنامه peer to peer conversations و بیزوس مصاحبه‌ای را در خصوص آمازون برگزار کرده‌اند که در ادامه بخش چهارم این مصاحبه را مشاهده خواهید کرد. جف بیزوس در خصوص سرویس پرایم و سهام شرکت آمازون نکاتی را بیان می نماید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

بیزینس پر سود آمازون

امروزه تعداد علاقه مندان به کسب و کارهای آنلاین، روز به روز در حال افزایش می‌باشد و آمازون بهترین فروشگاه آنلاین جهان در عصر حاضر است. جف بیزوس، مؤسس و مالک آمازون در ابتدا کار خود را با فروش کتاب آغاز کرد. اما رفته رفته محصولات دیگر را هم اضافه نموده و دامنه فروش خود را گسترش داد. در کنار محصولاتی که در کیفیت و تنوع بالا توسط این شرکت به فروش می‌رسند، آمازون سرویس‌های بی نظیری را نیز معرفی نموده است. یکی از معروف‌ترین آنها، سرویس پرایم است.

زمانی که فروشنده‌ای از سرویس FBA یا همان بسته بندی و ارسال توسط آمازون استفاده می‌کند، خریداری که سرویس پرایم را برای خود فعال کرده است می‌تواند در عرض 2 روز محصول خود را دریافت کند. دیوید روبنشتاین، مجری برنامه peer to peer conversations و بیزوس مصاحبه‌ای را در خصوص آمازون برگزار کرده‌اند که در ادامه می‌توانید متن آن را مطالعه نمایید.

 

بیزینس آمازون و جف بزوس

 

آمازون، از فروش کتاب تا تبدیل شدن به بزرگ‌ترین خرده فروشی آنلاین

دیوید: «چه چیزی باعث شد که علاوه بر کتاب، چیزهای دیگری را نیز به فروش برسانید؟»
جف: «همراه با کتاب، ما شروع به فروش موسیقی و بعد از آن شروع به فروش ویدئو نمودیم. بعد از آن ایده‌ای به ذهن من خطور کرد. به همین منظور با هزار نفر از مشتریان به صورت تصادفی تماس گرفتم و از آنها پرسیدم علاوه بر محصولاتی که ما در حال حاضر به فروش می‌رسانیم، شما دوست دارید چه محصولات دیگری نیز برای فروش داشته باشیم؟ پاسخ‌ها بسیار گسترده بودند. جواب‌ها در حقیقت نیازهایی بود که این افراد در همان لحظه داشتند. برای مثال یکی از آنها گفت: « لطفاً تیغه برف پاک کن را هم بیاورید. چرا که الآن واقعاً به آن احتیاج دارم. پس من با خودم گفتم که با این شرایط ما می‌توانیم همه چیز را در سایت خود به فروش برسانیم. بعد از آن بود که ما فروش محصولات الکترونیک، اسباب بازی و خیلی چیزهای دیگر را نیز آغاز کردیم. علیرغم اینکه طرح اولیه ما فقط فروش کتاب بود، کار خود را گسترش دادیم.»

دیوید: «ارزش سهام شما در ابتدا 100 دلار بود اما کمی بعد به 6 دلار سقوط کردید؟»
جف: «در اوج حباب اینترنت، سهام ما در بالاترین نقطه، 113 دلار بود و زمانی که حباب اینترنت از بین رفت ارزش سهام ما به 6 دلار رسید. در طول ده سال، ارزش سهام ما از 113 به 6 دلار رسید. سرمایه گذاران سالانه ما در این شرایط تنها یک جمله تک کلمه‌ای را به زبان می‌آوردند و آن جمله «وای» بود.»

 

کمپانی آمازون

 

آمازون، برندی بی رقیب در دنیا

+: «بیشتر شرکت‌های اینترنتی مربوط به آن زمان، الآن بسته شده‌اند اما شما همچنان حاضر هستید. چرا شما دوام آوردید اما دیگران ناپدید شدند؟»
-: «نکته جالب این است که سهام به معنی کل شرکت نیست و شرکت نیز به معنی سهام نیست. بنابراین زمانی که سهام از 113 به 6 سقوط می‌کرد، من می‌دیدم که شاخص‌های اقتصادی درون شرکت مثل تعداد مشتریان، سود به ازای هر واحد یا هر چیز دیگری که فکر کنید، همگی در حال افزایش و نقایص در حال برطرف شدن بودند. بنابراین، با وجود اینکه ارزش سهام روند نزولی داشت اما شاخص‌های داخل شرکت در حال بالا رفتن بودند. ما اصلاً نیازی نداشتیم که به بازارهای سرمایه برگردیم و دیگر به سرمایه و سرمایه گذار هم نیازی نبود. چرا که مهم‌ترین مشکلی که در مسیر از بین رفتن حباب اینترنت وجود داشت این بود که پیدا کردن سرمایه گذار سخت شده بود. اما مسئله مهم این بود که ما سرمایه داشتیم، پس فقط لازم بود به رشد خود ادامه دهیم.»

 

مقاله پیشنهادی: کسب درآمد از آمازون چگونه است ؟

نظر مالک آمازون درباره آن چیست


+: «همه در وال استریت این اعتقاد را داشتند که آمازون از طریق جذب مشتری پولی به دست نمی‌آورد و مسئله مهم سود است. سود شما کجا است؟ آن‌ها به طور مداوم به شما انتقاد می‌کردند و پاسخ شما به انتقادها این بود که من اهمیتی نمی‌دهم. نظر شما در این باره چیست؟»
-: «آمازون به این دلیل که دلار را به قیمت 90 سنت به فروش می‌رساند مورد انتقاد همیشگی قرار گرفته بود و این کار را همه می‌توانند انجام دهند. اما به هیچ عنوان به این شکل نبوده است. ما همیشه رشد مثبت داشتیم و هزینه‌های ما همیشه ثابت بود. من با توجه به شاخص‌های درون شرکت، همواره مطمئن بودم که می‌توانیم  هزینه‌ها را پوشش داده و به سود دست پیدا کنیم.»

سرویس پرایم آمازون، جهشی رو به جلو

+: «ایده پرایم متعلق به چه کسی می‌باشد؟ به نظر می‌رسد که پرایم یک روش خوب برای رسیدن به پول، قبل از ارائه خدمات به مردم است.»
-: «ماجرای سرویس پرایم بسیار جالب است. پرایم نیز مثل دیگر نوآوری‌های ما یک کار تیمی بود. من بیشتر از هر چیز دیگری عاشق نوآوری‌های تیمی می‌باشم. من هر روز با علاقه وارد شرکت می‌شوم. من عاشق آمازون هستم. در شرکت شرایط خیلی خوب است و من احساس رضایت می‌کنم. البته Blue Origin و واشنگتن پست را هم دوست دارم اما آمازون شغل تمام وقت من است. به کمک این نوآوری‌ها من همیشه دو یا سه سال از زمان جلوتر هستم. بیشتر نوآوری‌ها به این شکل هستند که شخصی یک ایده به ذهنش می‌رسد، سپس دیگران روی آن ایده کار کرده و آن را بهتر از قبل می‌کنند. بعضی از افراد به این ایده‌ها اعتراض می کنند و می گویند که ایده خوبی نیستند و ما روی این اعتراض‌ها کار می‌کنیم. این فرآیند بسیار لذت بخش است.

 

با نظر موسس آمازون آشنا شویم

 

-:همیشه دنبال یک برنامه افزایش وفاداری بودیم. این ایده، به منظور ایجاد یک امکان جدید برای مردم به ذهن یک مهندس نرم افزار در حال کارآموزی رسید. انگار که یک بوفه وجود دارد و در آن همه چیز با امکان ارسال رایگان و سریع سرو می‌شود. زمانی که تیم مالی این ایده را مدل سازی کرد، نتایج به دست آمده وحشتناک بود. ارسال کالا به خودی خود گران است و ما می‌خواستیم این کار را به صورت رایگان انجام دهیم. البته مشخصاً مشتریان عاشق ارسال رایگان هستند. مسئله‌ای که باید دوباره روی آن تأکید کنم این است که شما باید به دنبال قلب و شهود بروید. شما باید ریسک پذیر باشید و به صدای غریزه خود گوش دهید. تمامی تصمیمات باید به صورت گروهی و با فروتنی گرفته شوند. نکته‌ای که باید بدانید این است که اشتباه کردن همیشه بد نیست. ما تا کنون اشتباهات زیادی داشته‌ایم. برای مثال Fire Phone یکی از پروژه‌هایی بود که با شکست رو به رو شد. در حال حاضر فرصت کافی برای اینکه تمامی پروژه‌های شکست خورده‌ای که داشته‌ایم را نام ببرم را نداریم. اما برندگان بزرگ، هزینه هزاران شکست را پرداخت می‌کنند. بنابراین ما پرایم را امتحان کردیم. در ابتدا بسیار هزینه بر بود و هزینه‌های زیادی را متقبل شدیم. واقعاً چگونه می‌شود که یک بوفه رایگان ارائه داد؟ به نظر شما چه کسانی در ابتدا به سراغ بوفه می‌روند؟ کاملاً مشخص است: افراد شکمو. این اتفاق حقیقتاً ترسناک است. شما از خودتان می‌پرسید که آیا میگو به اندازه کافی دارم؟ این دقیقاً اتفاقی است که به وقوع خواهد پیوست. بنابراین ما می‌توانیم تمامی روندها را مشاهده نماییم. ما می‌توانیم مشتریانی که به این بوفه آمده‌اند و از این سرویس استقبال کردند را ببینیم.»

 

جف بیزوس

 

تأثیر خواب مناسب روی کیفیت کار جف بیزوس

+: «بسیار خب. شما هیچ وقت قبل از ساعت 10 صبح با اعضای تیم خود جلسه نمی‌گذارید. چرا که باید 8 ساعت کامل بخوابید. به پاورپوینت نیز علاقه‌ای ندارید. برای ما کمی در این باره توضیح دهید. چرا چنین است؟»
-: «من همیشه صبح‌ها، زود از خواب بیدار می‌شوم. شب‌ها نیز زود می‌خوابم. دوست دارم صبح‌ها وقت خود را بدون هیچ برنامه‌ای بگذرانم. دوست دارم قهوه بنوشم، روزنامه بخوانم و با فرزندانم قبل از اینکه به مدرسه بروند، صبحانه بخورم. این زمان برای من از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است. به همین دلیل اولین جلسه خود را برای ساعت 10 صبح می‌گذارم. جلسه‌هایی که به IQ بالا نیاز دارند یا هر موضوع دیگری که از لحاظ فکری چالش برانگیز می‌باشد را قبل از ساعت ناهار برگزار می‌کنم. چرا که زمانی که ساعت 5 عصر شود دیگر کسی حوصله فکر کردن به موضوع را ندارد. به همین دلیل، می‌گویم که فردا ساعت 10 صبح به این موضوع فکر می‌کنم. اما در خصوص بحث خواب، من روزی هشت ساعت می‌خوابم. گاهی اوقات به مکان‌هایی سفر می‌کنم که با توجه به منطقه زمانی متفاوتی که دارند هشت ساعت خوابیدن، در حقیقت غیرممکن است. اما این مسئله واقعاً برای من مهم است. من حقیقتاً به هشت ساعت خواب نیاز دارم. چرا که زمانی که خواب خوبی داشته باشم می‌توانم بهتر فکر می‌کنم، انرژی بیشتری دارم، اخلاقم بهتر می‌شود و مواردی این چنین.

 

جف بزوس مؤسس آمازون چه اهدافی دارد

 

-: یک لحظه به این فکر کنید که شما به عنوان یک مدیر ارشد برای چه چیزی حقوق می‌گیرید؟ به عنوان یک مدیر ارشد، شما حقوق می‌گیرید که تعداد کمی تصمیم اما با کیفیتِ بالا اتخاذ نمایید. کار شما این نیست که هر روز، هزاران تصمیم مهم بگیرید. آیا واقعاً ارزش دارد که تصمیمات شما به خاطر خستگی، بدخلقی یا موارد مشابه، بی کیفیت باشند؟ مثلاً اول کار شرکت معمولاً با همه چیز متفاوت است. در حال حاضر در شرکت آمازون، صدها نفر تصمیم گیری می‌کنند. آمازون دیگر در ابتدای مسیر خود نیست و تمام مدیران ارشد مثل من در حال کار کردن هستند. آن‌ها در آینده کار می‌کنند و در آینده زندگی می‌کنند. هیچ یک از افرادی که با من کار می‌کنند نباید نگران فصل جاری باشند. ما جلسات فصلی داریم و نتایج فصلی را گزارش می‌دهیم. افراد در مورد نتایج فصلی به من تبریک می‌گویند. اما من در جواب به آنها می‌گویم که این نتایج به سه سال پیش برمی گردند و باید روی فصلی کار کنیم که متعلق به سال 2021 می‌باشد. کاری که باید انجام شود دقیقاً همین است. شما باید دو تا سه سال جلوتر از زمان فکر کنید و دلیلی ندارد که بخواهم در روز صدها تصمیم بگیرم. اگر من بتوانم هر روز سه تصمیم گیری خوب داشته باشم، همین برای من کافی است. تصمیماتی که گرفته می‌شوند باید تا آنجا که ممکن است از کیفیت بالایی برخوردار باشند.»

افتتاح شرکت خدمات اینترنتی آمازون

+: «یکی از شرکت‌هایی که داخل شرکت خودتان افتتاح کرده‌اید، خدمات اینترنتی آمازون بوده است.»
-: «یک معجزه اتفاق افتاده است. چنین اتفاقاتی معمولاً به وقوع نمی‌پیوندند. تا آنجایی که من اطلاع دارم این مورد بزرگ‌ترین اتفاق در حوزه کسب و کار است. ما به مدت 7 سال با هیچ رقیبی یا هیچ رقابت مشابه ای رو به رو نبوده‌ایم.»

 

بیزوس و کمپانی آمازون

 

در صورتی که با علم و منطق وارد بیزینس آمازون شوید، می‌توانید به موفقیت در این کسب و کار امیدوار باشید. آمازون حدود 2 میلیون فروشنده دارد که از طریق فروش محصولات خود در این سایت کسب درآمد می‌کنند. استاد حسین عزت خواه یکی از فروشندگان برتر آمازون می‌باشند. ایشان دوره‌ای به نام دوره آربی را تهیه و تدوین نموده‌اند که به زبان فارسی کسب و کار آمازون را به تمامی علاقمندان به این بیزینس آموزش می‌دهند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه مربوط به دوره آربی در سایت عزت خواه دات کام مراجعه نمایید.

هدف ما از ارائه این مطالب کمک به شما دوست عزیز است تا با استفاده از موارد مطرح شده، در زندگی شخصی یا حرفه‌ای خود یک گام جلوتر بروید. اگر مشتاق هستید در کنار یک زندگی آرام، شغلی فارغ از مکان و زمان را هم تجربه کنید، برای کسب اطلاعات لازم درمورد فروشندگی در وبسایت آمازون با ما در آموزش فروش در آمازون همراه باشید. همچنین با دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی از تجربیات دانشجویان این دوره بهره ببرید.

 

 

بخش پنجم مصاحبه را در مقاله نظر جف بزوس در رابطه با فروش در آمازون (بخش پنجم) بخوانید.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/jeff-bezos-and-selling-on-amazon-part4
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط