فرصت درآمدزایی از سایت airbnb با اجاره خانه دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

بنیانگذار amazon

توضیحات کوتاه :
بر اساس گفته‌های بیزوس، یک کارآفرین خوب باید لجوج و انعطاف‌پذیر باشد. او در مورد آمازون می‌گوید: ما در هدف خود لجوج و در جزئیات انعطاف پذیر هستیم.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
بنیانگذار amazon

 

خلاصه ای از مقاله

جف بیزوس، موسس کمپانی آمازون و کارآفرین خوش‌خنده با ذهن تحلیل‌گر و هوشیارش تا به حال توجهی که شایسته آن بوده است را دریافت نکرده است. او کاریزمای استیو جابز را ندارد، شرکت اتومبیل سازی معروفی ندارد، از شهرت تبلیغاتی مارک زاکربرگ برخوردار نیست اما او شایسته این است که در زمره تمامی این افراد و بالاتر از همه آنها قرار گیرد. کار بیزوس چیزی فراتر از مدیریت یک شرکت خرده فروشی است.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

جف بیزوس، مالک آمازون

وقتی از کارآفرینان در حوزه تکنولوژی سؤال می‌شود که الگوی آنها چی کسی است، آنها اغلب نامهایی مانند استیو جابز، ایلان ماسک، مارک زاکربرگ و شاید بیل گیتس را ذکر می‌کنند. اما متأسفانه، افراد کمی هستند که جف بیزوس، مؤسس آمازون، را ذکر کنند. این کارآفرین خوش‌خنده با ذهن تحلیل‌گر و هوشیارش تا به حال توجهی که شایسته آن بوده است را دریافت نکرده است. او کاریزمای استیو جابز را ندارد، شرکت اتومبیل سازی معروفی ندارد، از شهرت تبلیغاتی مارک زاکربرگ برخوردار نیست (که یک فیلم در موردش ساخته شده است).

اما او شایسته این است که در زمره تمامی این افراد و بالاتر از همه آنها قرار گیرد. کار بیزوس چیزی فراتر از مدیریت یک شرکت خرده فروشی است. او همچنین مدیریت یک شرکت فضایی به نام Blue Origin را نیز بر عهده دارد. درس‌های زیادی می‌توانیم از این دانشجوی ممتاز پرینستون فرا بگیریم. در این مقاله سعی داریم بخشی از فلسفه تجاری او را بیان کنیم.

 

به چه روشی از وبسایت آمازون کسب درآمد کنیم؟

 

لجوج و در عین حال انعطاف‌پذیر باشید

بر اساس گفته‌های بیزوس، یک کارآفرین خوب باید لجوج و انعطاف‌پذیر باشد. او در مورد آمازون می‌گوید: ما در هدف خود لجوج و در جزئیات انعطاف پذیر هستیم. وفادار بودن به هدف مهم است اما بعد از آن انعطاف داشتن در مورد جزئیات نیز اهمیت دارد. بیزوس اضافه می‌کند: "اگر لجوج نباشید، سریع ناامید می‌شوید و از هدف خود دست خواهید کشید. اگر انعطاف پذیر نباشید، سر خود را با ناامیدی به دیوار می‌کوبید و راه حل‌های جدید را برای مشکل خود نمی‌بینید."

اما بیزوس هشدار می‌دهد که لجوج بودن و انعطاف پذیری همزمان ممکن است مشکل ساز باشد: "برای نوآوری باید همزمان لجوج و انعطاف پذیر باشید. مشکل اینجاست که باید بدانید چه زمانی کدامیک از اینها باشید. "یکی از چیزهایی که در مورد کارآفرینان شنیده‌ایم این است که آنها ذاتاً افرادی لجوج هستند. آنها رهبرانی بالفطره هستند که می‌خواهند مسئول همه چیز باشند و کارها را به شیوه خودشان به پیش ببرند.

اما ممکن است تصور کنیم که آنها افرادی با فکر بسته هستند که در هدف کلی و جزئیات تاکتیک‌های خود تغییری ایجاد نمی‌کنند. بنابراین، هرچند داشتن مهارت‌های طبیعی رهبری خوب است، اما یکی از ویژگی‌های معرّف یک کارآفرین خوب انعطاف‌پذیری در قبال جزییات است. این سؤال را از کسی بپرسید که یک شرکت را از هیچ به شرکتی با 117 هزار کارمند تبدیل کرده است. او احتمالاً چیزهایی در مورد رهبری می‌داند!

تیم های کاری در آمازون کوچک هستند

به نظر می‌رسد که بیزوس به گروههای کوچک و مستقل اعتقاد دارد. شاید این امر ریشه در روزهای ابتدایی کار او به عنوان مدیر عامل دارد. او در مورد بزرگی تیم‌ها به قانون "دو پیتزا" اعتقاد دارد. این قانون به این معنی است که گروههای کاری باید آنقدر کوچک باشند که برای تغذیه آنها دو پیتزا کافی باشد. این یعنی در هر تیم تعداد 5 تا 7 نفر کافی است. وقتی تیم‌ها بزرگتر از این تعداد شوند، کارایی آنها اغلب کاهش می‌یابد. این عدم کارایی خروجی تیم را کاهش داده و منجر به هدر رفتن سرمایه می‌شود. بنابراین، اندازه تیم‌ها را کوچک کنید و به آنها اجازه آزمون و خطا بدهید.

 

بنیانگذار آمازون

 

هرگز از آزمودن دست نکشید

مدیرعامل کمپانی آمازون می‌گوید: "اگر تعداد آزمایشات سالانه خود را دوبرابر کنید، نوآوری شما دوبرابر می‌شود." اکثر مدیرعاملان شرکتها عقیده دارند که آزمایش برای شرکت آنها اهمیتی حیاتی دارد. به این طریق نوآوری در آنها خلق می‌شود و در بازار رقابتی باقی می‌مانند. کارخانه‌های اتومبیل سازی، خودروهای مفهومی تولید می‌کنند؛ شرکت‌های مواد غذایی طعم‌ها و غذاهای جدید را امتحان می‌کنند؛ شرکت‌های خرده فروشی مکان‌های مختلف برای محصولات و فضاهای جدید برای فروشگاههای خود را امتحان می‌کنند؛ شرکت‌های فناوری "آزمایشگاه‌هایی" دارند مثل "آزمایشگاه گوگل"؛ و بسیاری از شرکتهای سطح بالا مانند گوگل به کارمندان خود اجازه می‌دهند تا آزمایش کنند.

حتی تیم‌های ورزشی تاکتیک‌ها و بازیکنان جدید را آزمایش می‌کنند. آزمایش همه جا و به صورت پیوسته در حال انجام است. در شرکت آمازون، آزمایش و تمایل برای سرمایه گذاری همواره بخشی از فرهنگ شرکت بوده است. این موضوعی فرعی نیست یا چیزی که باید انجام شود چون بقیه هم آن را انجام می‌دهند.

تبلیغات در تلویزیون را آزمایش کنید

در روزهای اولیه شروع به کار شرکت آمازون، مدیران اجرایی می‌خواستند بدانند که آیا صرف هزینه برای تبلیغات تلویزیونی به صرفه است یا خیر. بنابراین، آنها به دنبال دو بازار گشتند که ترکیب خوبی از مردم شناسی مشتری هدف آنها را در اختیار داشت که در نهایت به پورتلند و مینیاپولیس رسیدند. آنها به مدت 16 ماه آزمونی انجام دادند که بیشتر از مدت زمانی است که بقیه شرکتها صرف این کار می‌کنند.

اما جف بیزوس اعتقاد داشت که آمازون "تمرکز خارق‌العاده‌ای روی این آزمون دارد و این آزمون طولانی و هزینه‌بر است اما ما مصمم هستیم که این موضوع را یک بار برای همیشه حل کنیم." هرچند تبلیغات تلویزیونی منجر به افزایش جزئی فروش آمازون شدند اما بیزوس به این نتیجه رسید که این افزایش فروش در حدی نیست که بتواند هزینه‌های آن را توجیه کند. بنابراین، هر چند این آزمایش طولانی بود اما برای استراتژی آمازون سودمند واقع شد.

 

جف بیزوس

 

برای سفارشات بالای 25 دلار، ارسال رایگان ارائه دهید

هزینه ارسال سفارشات باعث می‌شود که بسیاری از مردم به فکر خرید آنلاین نباشند (همچنین دریافت نکردن سفارش در همان روز ثبت سفارش). در حال حاضر، آمازون برای سفارشات بالای 25 دلار تحویل رایگان ارائه می‌دهد. آنها این برنامه را Super Saver Shipping نامیده‌اند. می‌توانید حساب کنید و ببینید شرکتی مانند آمازون که روی حاشیه سود پایین عمل می‌کند، نمی‌تواند سودآور باشد. آنها باید کف 25 دلار را بالاتر ببرند. حساب و کتاب ها به شما می گویند که این کار را انجام ندهید. اما مشتریان به شما می گویند که این کار را انجام بدهید.

شما فکر می‌کنید جف بیزوس طرف چه کسی را گرفت؟ طرف مشتری را. این تصمیم از سمت یک فارغ‌التحصیل مهندسی دور از انتظار است اما نه از سمت مدیرعاملی که توجه وسواس گونه بر مشتری دارد. بنابراین بیزوس آزمایش Super Saver Shipping بیست و پنج دلاری را آغاز کرد و در نهایت دریافت که هرچند این کار در کوتاه مدت به نفع شرکت نیست، اما در بلند مدت به سود شرکت است چون وفاداری و تکرار سفارشات مشتریان، اینگونه افزایش می‌یابد.

برنامه ارسال و تحویل ماهانه ارائه دهید

اگر یک مشتری نخواهد برای هر سفارشی که ثبت می‌کند، چک کند که آیا به 25 دلار می‌رسد یا خیر، چه باید کرد؟ جواب، آمازون پرایم است. در برنامه پرایم، مشتری به صورت سالیانه 119 دلار می‌پردازد و در عوض ارسال دو روزه رایگان برای هر سفارش مشمول پرایم با هر اندازه را دریافت خواهد نمود. همچنین مشتری می‌تواند به صورت نامحدود برنامه‌های تلویزیونی و فیلمهای در دسترس روی سرویس ویدیویی پرایم را مشاهده نماید. در این مدل، حتی اگر مشتری سفارشات محدودی در طول سال داشته باشد، باز هم به نفع اوست که عضو پرایم باشد.

اما آمازون و بیزوس امیدوارند که مشتریان پرایم سفارشات زیادی در طول سال داشته باشند. متاسفانه، تعداد بیشتر سفارشات به معنای هزینه ارسال بالاتر برای آمازون است. اما نکته مثبتی که برای آمازون وجود دارد این است که آنها سفارشات زیادی را از سرتاسر جهان دریافت می‌کنند و می‌توانند از میان طیف وسیعی از شرکت‌های پستی انتخاب کنند و سر قیمت با آنها مذاکره نمایند. وقتی آمازون دست بالا را داشته باشد، می‌تواند هزینه ارسال را کاهش دهد.

 

به دست آوردن درآمد بدون وقفه

 

موسس وبسایت آمازون در پاسخ به سؤال در مورد بزرگترین تصمیم غریزی او، یعنی پرایم، گفت: "پرایم مانند یک بوفه غذایی است که همه نوع غذایی ارائه می‌دهد. تنها با 119 دلار در سال، تحویل دو روزه رایگان برای هر چیزی که سفارش دهید دریافت می‌کنید. وقتی به عنوان مدیرعامل شرکت، در این باره حساب و کتاب کنید، غریزه به شما می‌گوید که هرگز این کار را انجام ندهید." تاکنون پرایم در حدود صد میلیون عضو دارد. در ذهن بیزوس، وقتی منافع مشتری و شرکت هم راستا باشند، موفقیت رخ می‌دهد.

وبسایت آمازون هزینه‌های مربوط به پرایم را بخشی از هزینه تبلیغات می‌داند: "هرچند هزینه‌های مربوط به عضویت پرایم و دیگر برنامه‌های ارسال در هزینه‌های بازاریابی لحاظ نشده‌اند اما از نظر ما این برنامه‌ها به عنوان ابزارهای جهانی و مؤثر بازاریابی به کار می‌روند و قصد داریم همچنان به ارائه آنها ادامه دهیم."

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می‌کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل‌های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کسب و کار بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس و دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت انگیز دوره آربی است.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/amazon-founder
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط