مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

تفاوت میان بازاریابی اینترنتی یا سنتی؟

توضیحات کوتاه :
 با رشد اینترنت، شما دو نوع مختلف بازاریابی دارید که می‌توانید زمان و هزینه خود را صرف آنها کنید: بازاریابی سنتی و اینترنتی. همیشه بحث بر سر این بوده است که کدام روش بهتر است؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 1.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
تفاوت میان بازاریابی اینترنتی یا سنتی؟

 

خلاصه‌ای از مقاله: 
بسیاری از صاحبان کسب‌وکار انرژی زیادی را بر محصولات و خدمات خود متمرکز می‌کنند. اما متوجه نیستند که موفقیت بیزینس آنها تنها به آن چیزی که بیزینس ارائه می‌دهد بستگی ندارد. موفقیت یک کسب‌وکار از توانایی برای جذب مشتریان بیشتر و متقاعد کردن آنها به خرید نشأت می‌گیرد. بازاریابی یک عنصر اساسی برای موفقیت بیزینس‌های کوچک است. قبل از ظهور اینترنت، بازاریابی امری دشوار و پرهزینه بود. اما اینترنت چهره این صنعت را دگرگون کرده است. با این وجود، آیا این بدان معناست که بازاریابی سنتی دیگر جایی در کنار بازاریابی اینترنتی ندارد؟ در این مقاله به مزایا و معایب هر دو روش بازاریابی می‌پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید: 

بازاریابی چیست؟

اساساً بازاریابی به معنای هر کاری است که شما برای معرفی کسب‌وکار خود به مشتریان و متقاعد کردن آنها به خرید انجام می‌دهید. این کارها می‌تواند شامل تبلیغات و آگهی، فروش، شبکه‌های اجتماعی، توزیع و غیره باشد. خوشبختانه، با رشد اینترنت، شما دو نوع مختلف بازاریابی دارید که می‌توانید زمان و هزینه خود را صرف آنها کنید: بازاریابی سنتی و اینترنتی. همیشه بحث بر سر این بوده است که کدام روش بهتر است؟ واقعیت این است که هر دو روش می‌توانند مفید باشند و هیچ دلیلی وجود ندارد که یکی بر دیگری برتری داشته باشد. اما نکته کلیدی در شناسایی روش مناسب این است که بازار هدف خود را به خوبی بشناسید، بدانید که چگونه با آنها ارتباط برقرار کنید و از مزایا و معایب هر دو روش بازاریابی آگاهی داشته باشید.

 

چگونه بیزینس خود را با موفقیت مدیریت کنیم؟

 

بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی سنتی اساساً به استراتژی‌های تبلیغاتی باز می‌گردد که قبل از ظهور اینترنت استفاده می‌شده و با عنوان بازاریابی آفلاین نیز شناخته می‌شود. این روش شامل چندین تاکتیک بازاریابی است مانند فروش مستقیم، رادیو، تلویزیون و بازاریابی پستی. روش‌های سنتی تکیه زیادی روی تبلیغات چاپی و مکتوب مانند مجلات، بیلبوردها و دیگر ابزارهای تبلیغاتی چاپی مانند کاتالوگ و بروشور دارند تا پیام خود را به خریدار برسانند.

مزایای بازاریابی سنتی

حتی در دنیای دیجیتال نیز دلایل خوبی وجود دارد تا از استراتژی‌های قدیمی بازاریابی استفاده کنیم. برای رسیدن به برخی از مشتریان خاص، تنها راه استفاده از روش‌های سنتی است. به عنوان مثال، اگر شما بخواهید مدیرعامل‌های بازنشسته را هدف قرار دهید، بخش اعظم این گروه از اینترنت یا کانال‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند. شما می‌توانید به صورت فرد به فرد بازاریابی کنید که یک شکل بسیار مؤثر بازاریابی سنتی است. این نوع از فروش مستقیم در برخی مواقع و شرایط مؤثرترین راه بازاریابی محصولات و خدمات است. به‌عنوان مثال، با استفاده از بازاریابی فردبه‌فرد، شما می‌توانید نحوه استفاده از محصول را نمایش دهید. بعلاوه، بسیاری از مشتریان علاقه دارند با افرادی معامله کنند که شخصاً با آنها ملاقات داشته‌اند. بازاریابی سنتی دسترسی به موارد تبلیغاتی به صورت فیزیکی را مهیا می‌سازد. مثلاً می‌توانید به مشتری یک بروشور پرینت شده ارائه دهید که می‌تواند در زمان فراغت به آن مراجعه کند. با این راه به راحتی می‌توانید در هر مکانی به مشتری اطلاع‌رسانی کنید.

 

مقاله پیشنهادی: استراتژی های موثر بازاریابی برای افزایش فروش 

بازاریابی اینترنتی

 

معایب بازاریابی سنتی

هرچند بازاریابی سنتی می‌تواند مؤثر باشد، اما محدودیت‌ها و معایبی نیز دارد. بسیاری از روش‌های سنتی پرهزینه هستند. مثلاً تبلیغات در رادیو و تلویزیون، روزنامه‌ها و مجلات می‌تواند برای بسیاری از کسب‌وکارهای سنتی و خانگی پرهزینه باشد. چاپ بروشور و کارت تبلیغات به صورت حرفه‌ای و باکیفیت نیز هزینه‌های خود را دارد. همچنین رصد کردن نتایج و میزان اثرگذاری این روش‌ها نیز دشوار است. بازاریابی سنتی بیشتر مثل این است که چیزی را به سمت دیوار پرت کنیم و امیدوار باشیم که به دیوار بچسبد. نمی‌توان تمامی نتایج را بررسی کرد. بازاریابی سنتی همچنین به مصرف کننده بیشتر فشار می‌آورد و اغلب باعث آزرده شدن آنها می‌شود. بسیاری از مردم دوست ندارند نامه‌ها یا بروشورهای تبلیغاتی دریافت کنند.

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی شامل تبلیغات محصول و خدمات به صورت آنلاین است. بازاریابی اینترنتی محدود به کسب‌وکارهای آنلاین نمی‌شود. حتی فروشگاه‌های فیزیکی هم می‌توانند و باید از اینترنت برای بازاریابی استفاده کنند. در بازاریابی اینترنتی از روش‌هایی مانند سایت، سئو، بنرهای تبلیغاتی در سایتها، رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات پرداخت به ازای کلیک و بازاریابی ایمیلی استفاده می‌شود.

 

مقاله پیشنهادی: استراتژی های بازاریابی و مراحل تدوین آن ها - عزت خواه دات کام

بازاریابی سنتی

 

مزایای بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی باعث شده است که دسترسی به بازار گسترده‌تر، راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تر شود. تعامل مشتری و نتایج قابلیت سنجش بسیار بالاتری دارند. شما می‌توانید مشاهده کنید که کدام روش‌ها بیشتر به جذب مشتری منجر شده‌اند. این داده‌ها به شما امکان می‌دهند تا تلاش‌های خود را بر استراتژی‌های مؤثر متمرکز کنید. همچنین این نوع تبلیغات در دسترس همه کسب‌وکارها چه کوچک و چه بزرگ هستند. شما می‌توانید با استفاده از نتایج، درک بهتری از مشتریان خود پیدا کنید و با استفاده از ویژگی هر دسته از مشتریان، استراتژی‌های تبلیغاتی متفاوتی به کار گیرید. همچنین نتایج و داده‌ها را می‌توانید بلافاصله در اختیار داشته باشید. با این کار شما به سرعت بازخورد می‌گیرید که کدام روش‌ها مؤثر و کدام روش‌ها نیستند تا به سرعت بتوانید استراتژی‌های بازاریابی خود را تغییر دهید. 

شما می‌توانید با بازار هدف خود به طور مستقیم تعامل داشته باشید. شبکه‌های اجتماعی به شما اجازه می‌دهند با مشتریان به صورت گروهی و حتی انفرادی تعامل داشته باشید. استفاده از این شبکه‌ها رایگان است، به شما امکان می‌دهد با بازار هدف خود صحبت کنید و به شما در مورد فعالیت‌ها و استراتژی‌های کسب‌وکارتان بازخورد می‌دهد. روش‌های بازاریابی اینترنتی بسیار متنوع هستند که برخی بسیار پرهزینه و برخی رایگان هستند.

 

مقاله پیشنهادی: استراتژی های موثر فروش

زوش های بازاریابی

 

معایب بازاریابی اینترنتی

با اینکه اینترنت بازاریابی را بسیار ساده‌تر کرده است اما چالش‌های خودش را دارد. این نوع بازاریابی به میزان زیادی به تعامل کاربران اینترنتی وابسته است. اگر بازار شما آنلاین نباشد، این راه زیاد مؤثر نیست. با این وجود، استفاده از اینترنت همچنان در حال گسترش است و در آینده نزدیک در دسترس تمامی مشتریان قرار می‌گیرد. 
بازاریابی اینترنتی نیاز به صرف زمان دارد. شما همیشه باید در حال تولید محتوای خوب باشید. باید به سرعت به کامنت‌های مشتریان جواب دهید و صفحات اینترنتی نیاز به رسیدگی دائم دارند. رسانه‌های اجتماعی نیز نیاز به صرف زمان زیادی دارند. فعالیت شما در شبکه‌های اجتماعی، بلاگ‌ها و تالارهای گفتگو همیشه باید هم‌راستا با هویت برند شما باشد. برای داشتن یک استراتژی بازاریابی اینترنتی موفق، باید در تمامی پلتفرم‌ها به یک شکل رفتار کنید. 

 

چگونه با فروش کالا در آمازون درآمد دائمی داشته باشیم؟

 

کدام نوع بازاریابی بهتر است؟

بسیاری از کسب‌وکارها تنها بر یک نوع از بازاریابی تمرکز می‌کنند. اما بهترین راه این است که تلفیقی از هر دو روش را داشته باشید. پرسش این نیست که کدام روش بهتر است. بلکه باید از خود بپرسید کدام روش امکان بیشتری برای رسیدن به تعداد بیشتری از مشتری فراهم می‌کند؟ هر دو روش بازاریابی استراتژی‌هایی دارند که می‌توانند مؤثر واقع شوند. برای اینکه متوجه شوید کدام روش برای شما بهتر است، باید تحقیقات بازار انجام دهید تا به طور کامل از ویژگی‌های بازار هدف خود آگاه شوید.

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می شود. تماشای ویدیوهای معرفی بیزینس آمازون شاید نقطه عطف زندگی و کسب‌وکار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید. همچنین نتایج شگفت انگیز دوره آربی مسیر را بهتر به شما نشان می‌دهد.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/internet-vs-traditional-marketing
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط