مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

ترفندهای افزایش بهره وری در کار و زندگی - عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
همه ما در زندگی دوست داریم در مدت زمانی که یک روز در اختیار داریم، تا حدی که امکان دارد، کارهای بیشتری را به سرانجام برسانیم. بهره‌وری به معنی تولید نتایج مطلوب در مدت زمان معین است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

  • 1.3k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
ترفندهای افزایش بهره وری در کار و زندگی - عزت خواه دات کام

 

خلاصه ای از مقاله

زمانی که شما کارهای خود را با بهره‌وری بالا انجام می‌دهید، می‌توانید در مدت زمان کمتری به هدف خود برسید و تمرکز خود را بر اهداف دیگر بگذارید. همچنین، وقتی سرعت انجام کارها زیاد و کیفیت کار نیز بالا باشد، انگیزه ما برای انجام کارهای دیگر افزایش می‌یابد. در این مقاله قصد داریم راههایی را معرفی کنیم که بهره‌وری را افزایش می‌دهند و در نتیجه می‌توانید در مدت زمان کمتر به نتایج بیشتری برسید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

اهمیت بهره ‌وری در کارها

همه ما در زندگی دوست داریم در مدت زمانی که یک روز در اختیار داریم، تا حدی که امکان دارد، کارهای بیشتری را به سرانجام برسانیم. بهره‌وری به معنی تولید نتایج مطلوب در مدت زمان معین است. افزایش در بهره‌وری باعث صرفه جویی در زمان می‌شود که با ارزش‌ترین بخش تشکیل دهنده زندگی است. زمانی که شما کارهای خود را با بهره‌وری بالا انجام می‌دهید، می‌توانید در مدت زمان کمتری به هدف خود برسید و تمرکز خود را بر اهداف دیگر بگذارید. همچنین، وقتی سرعت انجام کارها زیاد و کیفیت کار نیز بالا باشد، انگیزه ما برای انجام کارهای دیگر افزایش می‌یابد. در این مقاله قصد داریم راههایی را معرفی کنیم که بهره‌وری را افزایش می‌دهند و در نتیجه می‌توانید در مدت زمان کمتر به نتایج بیشتری برسید.

 

چگونه یک بیزینس موفق بسازیم؟

 

1. نظم و ترتیب به بهره‌وری کمک می‌کند

مرتب بودن به این معناست که چیزهایی که به آنها احتیاج ندارید را دور بریزید. به عنوان مثال در کامپیوتر خود فایلهایی که احتیاج ندارید را حذف یا آرشیو کنید. ایمیل‌هایی که مورد نیازتان نیستند را سریعاً حذف کنید. درست است که بعضی از پیامها زیبا و جذاب هستند و می‌توانید آنها را برای بقیه بفرستید، اما آنها هیچ فایده‌ای برای شما ندارند و تنها فضای در دسترس شما را اشغال می‌کنند.

2. فضای کاری را تنها به کار خود اختصاص دهید

فضای کاری خود را با هیچکس شریک نشوید. افراد باید به ابزارهای کاری خود حس مالکیت داشته باشند. باید بدانند که ابزاری که در این لحظه نیاز دارند در دسترس آنها است و فرد دیگری از آن استفاده نمی‌کند. فرض کنید شما همین لحظه به ماشین حساب نیاز دارید، اما قبلاً آن را در اختیار دوست خود قرار داده‌اید. همین زمانی که صرف باز پس گرفتن ماشین حساب از دوستتان می‌کنید می‌تواند بر بهره‌وری شما تأثیر منفی بگذارد.

 

افزایش بهره وری

 

3. اولین گام مهمترین گام است

سخت‌ترین بخش هر کاری اولین قدمی است که باید در راستای آن کار بردارید. نوشتن اولین جمله کتاب، نوشتن اولین کد، تمیز کردن اولین اتاق. همیشه ساده‌تر این است که کمی کار را به تعویق بیندازیم و «بیشتر در مورد آن فکر کنیم» اما تا وقتی که شروع نکنید نمی‌توانید موفق شوید. پس خود را ملزم کنید که اولین گام را بردارید و خود را وارد فرایند کنید. وقتی اولین مرحله کار را به خوبی انجام دهید، این خود باعث افزایش انگیزه و کارایی شما می‌شود و می‌توانید قدم‌های بعدی را نیز سریعتر بردارید.

 

مقاله پیشنهادیاثر مرکب - نتایج شگفت انگیز آن در زندگی

 

4. لیست کارهای خود را برای خانه، محل کار و غیره جداگانه بنویسید

از خود بپرسید: «اکنون که در این لحظه و در این مکان هستم، با این ابزارهایی که در اختیار دارم چه کاری می‌توانم انجام دهم؟» سپس تنها بر روی آن کارها تمرکز کنید. تنها بر همان موقعیتی که در آن قرار دارید تمرکز کنید و به موقعیت‌های دیگر فکر نکنید. اصولاً بالا بردن تمرکز در کار یک نکته اساسی در بالا بردن بهره‌وری است.

 

 بهره وری

 

5. از خود بپرسید: چرا این کار را انجام می‌دهم؟

گاهی اوقات فکر می‌کنیم کاری که انجام می‌دهیم به دلیل رسیدن به یک هدف والا و جسورانه است اما در حقیقت آن کار را برای راضی کردن یک نفر دیگر انجام می‌دهیم. شما باید در ابتدا به صدای درون خود گوش فرا دهید تا مطمئن شوید که حقیقتاً می‌خواهید به آن هدف دست پیدا کنید.

6. بر روی مهمترین کارها تمرکز کنید

ممکن است در طول یک روز نیاز داشته باشید که بیش از بیست کار را انجام دهید. آیا فکر می‌کنید انجام دادن این همه کار در یک روز امکان پذیر است؟ مسلماً خیر. به ویژه اگر بخواهیم به نتیجه قابل قبولی برسیم. بنابراین تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که مشخص کنیم کدام کارها را باید همان روز انجام دهیم و کدام کارها را می‌توان به روزهای بعد موکول کرد.

 

بالابردن بهره وری

 

7. برای کسب بهره‌وری بیشتر برنامه‌ریزی کنید

استراتژیک‌ترین راه برای فکر کردن در مورد اینکه برای رسیدن به اهدافتان چه کارهایی باید انجام دهید قبل از انجام کار است نه همزمان با انجام کار. وقتی شما از قبل می‌دانید که چه کاری باید انجام دهید، می‌توانید کنش داشته باشید نه واکنش، و اولویت بندی گزینه‌ها بسیار راحت‌تر خواهد بود و در نتیجه کار و بهره وری کار بالا خواهد بود.

8. تمرکز کنید

داشتن تنها یک نقطه تمرکز و پرداختن به آن با تمام وجود به شما شانس بیشتری برای موفقیت می‌دهد. با این وجود اگر بخواهید همزمان روی چند هدف کار کنید ممکن است بتوانید موفق شوید، اما اکثر مردم این توانایی را ندارند. پستنها با تمرکز بر روی یک موضوع کارایی خودرا بالا ببرید.

9. برای بهترین نتیجه تلاش کنید

ما باید این عادت را در خود پرورش دهیم که هر کاری که انجام می‌دهیم به بهترین شکل ممکن آن را انجام دهیم. باید در همه کارها سعی کنیم به بالاترین استاندارد ممکن برسیم. نباید به خودمان اجازه دهیم که به کمترین میزان ممکن قانع باشیم. در این صورت، نتایجی که از کار می‌گیریم زیر حد استاندارد و انتظار خواهد بود. این امر به معنای کمالگرا بودن نیست. یکی از مهمترین وجوه کمالگرایی این است که شما هرگز از نتیجه کار راضی نیستید. اما منظور از درست انجام دادن این است که بهترین تلاش خود را به کار می‌گیرید تا به بهترین نتیجه ممکن برسید. در پایان کار هر نتیجه‌ای که بگیرید شما را راضی می‌کند چون می‌دانید که بالاترین تلاش خود را به کار گرفته‌اید.

 

کارایی

 

10. زمان را صرف چیزهایی کنید که تحت کنترل شما هستند

افکار وسواس‌گونه ما همیشه انرژی ما را هدر می‌دهند چون بر چیزهایی تمرکز دارند که نمی‌توانیم آنها را کنترل کنیم. بیشتر روی کارهایی تمرکز کنید که می‌توانید انجام دهید نه آنها که نمی‌توانید. این شرایط نیستند که ما را وادار به واکنش‌های خاصی می‌کنند بلکه نحوه واکنش ما به شرایط تعیین می‌کنند که موفق می‌شویم یا خیر.

11. برای خود مهلت زمانی مشخص کنید

یکی از ساده‌ترین کارهایی که می‌توان برای افزایش بهره‌وری انجام داد این است که در کل روز از یک زمان سنج استفاده کنید. ممکن است همیشه به این زمان سنج نیاز نداشته باشید، بلکه تنها در روزهایی که باید بهره‌وری خود را افزایش دهید از آن استفاده می‌کنید. می‌توانید در سی دقیقه اول قبل از اینکه زنگ به صدا در آید کارها را بسیار سریع انجام دهید. این کار به شما انرژی و هیجان می‌دهد و در نهایت همه کارهای خود را به اتمام می‌رسانید و دیگر حس بدی نسبت به کارهایی که باید انجام بدهید نخواهید داشت. 

 

بالا بردن کارایی

 

12. از استعدادهای خود بهترین استفاده را ببرید

مهم‌ترین نکته‌ای که در اینجا مطرح است این است که به جای اینکه بر نداشته های خود تمرکز کنید از توانایی‌های خود نهایت استفاده را ببرید. به عنوان مثال، اگر فردی اجتماعی هستید می‌توانید از آن برای گسترش شبکه حرفه‌ای خود استفاده کنید. از استعدادهای خود تا آنجا که می‌توانید استفاده کنید. خیلی خوب است که تلاش کنید مهارتهای جدید یاد بگیرید اما هیچ دلیلی ندارد که از استعدادهای ذاتی خود استفاده نکنید. 

13. به دیگران انگیزه بدهید و انرژی را در اطراف خود تزریق کنید

اکثر مواقع افراد دوست دارند کاری را انجام دهند و شرایط هم برای آنها مهیا است اما نمی‌توانند اولین قدم را بردارند. شما اولین کسی باشید که در آن محیط کاری را شروع می‌کند و دیگران را نیز تشویق کنید که همان کار را انجام دهند. وقتی فردی در انجام کاری پیشقدم شود، بقیه هم به دنبال او آن کار را انجام می‌دهند. بنابراین سعی کنید از این ویژگی استفاده کرده و در محیط اطراف خود انرژی و مثبت گرایی را ایجاد کنید.

 

راهکارهایی برای افزایش کارایی

 

14. وقتی انگیزه دارید بیشتر کار کنید

چرا باید این کار را انجام دهیم؟ چون زمان‌هایی هستند که هیچ انرژی و انگیزه‌ای برای انجام کار نداریم و چیزی هم نمی‌تواند آن را تغییر دهد. این یک حقیقت است که سطح انرژی و انگیزه ما همیشه یکسان نیست. با انجام کارهای اضافی وقتی انگیزه بیشتری دارید، می‌توانید در هنگامی که بی انگیزه هستید به خود استراحت دهید و از این کار احساس گناه نکنید.

15. به سلامت جسمانی خود اهمیت بدهید تا بتوانید کار کنید

این یکی از بدیهی‌ترین نکات است اما وقتی در کار غرق می‌شویم به آن اهمیت چندانی نمی‌دهیم. اما داشتن سلامت جسمانی شرط اول موفقیت در هر کاری است چون بدون داشتن آن، نمی‌توانید کاری انجام دهید. تقویت سیستم ایمنی بدن را می‌توانید با استفاده از عوامل مختلفی مانند کنترل استرس، نحوه غذا خوردن و ورزش انجام دهید.

16. مطالعه کنید و از اشتباهات دیگران درس بگیرید

با مطالعه تجربیات دیگران، نه تنها می‌توانیم با نحوه مبارزه آنها با مشکلات آشنا شویم بلکه می‌توانیم گامهایی که دیگران برداشته‌اند را شناسایی کنیم و برای خودمان به کار گیریم. زمانی که شما قصد جدی برای رسیدن به هدف و بالا بردن بهره‌وری خود دارید، استفاده از تجربیات دیگران بسیار به کار می‌آید. در این صورت شما از تکرار برخی اشتباهات جلوگیری می‌کنید و در زمان خود صرفه جویی می‌کنید.

 

افزایش بهره وری در زندگی

 

17. شفاف و صریح صحبت کنید

نیازی به استفاده از کلمات و جملات پیچیده و طفره رفتن نیست. به عنوان مثال، اگر شما سخنران هستید یا وبلاگ می‌نویسید سریع به اصل مطلب بپردازید و با کلمات بازی نکنید. در غیر این صورت، مخاطب شما خسته خواهد شد و حرفهای شما اثرگذاری خود را از دست می‌دهند.

18. همیشه برای ایده‌های جدید آماده باشید

به عنوان یک کارآفرین، شما همیشه باید پذیرای ایده‌های جدید باشید. هیچ چیز ناامیدکننده‌تر از این نیست که ایده‌ای به سراغ شما بیاید و نتوانید از آن استفاده کنید بنابراین همیشه ابزارهایی در اختیار داشته باشید که آن ایده را جذب کنید و سپس به آن بپردازید و آن را رشد دهید.

19. با کاهش تعهدات استرس را کاهش دهید

با توجه به دنیای پر تنش کنونی که باعث بروز استرس در ما می‌شود، باید به دنبال راههایی باشیم که این استرس را کاهش دهیم. دو گزینه وجود دارد: منبع استرس را از بین ببرید، یا استرس خود را با روش‌هایی مانند مدیتیشین و یوگا از بین ببرید. یکی از راه‌های از بین بردن منبع استرس این است که تعهدات خود را کاهش دهید. نیازی نیست چندین پروژه را همزمان انجام دهید. نیازی نیست به درخواستهای همه پاسخ مثبت بدهید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که سطح امکانات روانی خود را بسنجید و سپس بار تعهد را قبول کنید.

 

نحوه فروش کالا در آمازون و کسب درآمد دلاری

 

20. انرژی فیزیکی خود را بالا نگه دارید

شاید بهترین راه برای افزایش سطح انرژی و جلوگیری از خستگی، ورزش باشد. خستگی فیزیکی می تواند مانع از این شود که شما به بالاترین حد بهره‌وری خود برسید. ممکن است شما انگیزه کافی برای رسیدن به هدف داشته باشید اما بدن شما نتواند شما را همراهی کند. بنابراین، بهترین کار این است که آمادگی بدنی خود را بالا نگه دارید تا بتوانید فشار کار را تحمل کنید.

در این مقاله راهکارهایی را معرفی کردیم که به بالا بردن بهره‌وری کمک می‌کنند. بسیار اهمیت دارد که با انجام تکنیک‌های افزایش بهره‌وری، زمانی که صرف انجام کارها می کنیم را به بهترین نحو استفاده کرده و بیشترین نتایج را از کار خود بگیریم.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/improve-productivity-approaches
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh