موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

عوامل بازدارنده موفقیت

توضیحات کوتاه :
در زندگی همه شما فرصت‌هایی پیش آمده است که ممکن است نتوانسته باشید از آنها استفاده نمایید. فرصت‌هایی که می‌توانستند زندگی شما را تغییر دهند اما حتی نتوانستید به آنها فکر کنید و اقدام نمایید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 3.2k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
عوامل بازدارنده موفقیت

 

خلاصه ای از مقاله

درون هر انسانی 3 ترس وجود دارد که اگر آنها را شناسایی کند و با استفاده از فرمولی آنها را برطرف نماید می‌تواند در زندگی خود موفق‌تر گردد. یکی از فرمول‌های موفقیت این می‌باشد که شما از فرصت‌هایی که در زندگیتان پیش می‌آید بهترین استفاده را نمایید. اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که فرصت‌هایی برایتان فراهم شده ولی به خاطر وجود ترس نتوانستید از آنها استفاده کنید یا فردی هستید که ایمان دارید در آینده فرصت‌های خوبی در مسیر زندگی شما قرار می‌گیرد و قصد دارید از همین الان برای استفاده از آنها آماده شوید این مقاله می‌تواند برای شما مفید واقع گردد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

مفهوم ترس چیست؟

در زندگی همه شما فرصت‌هایی پیش آمده است که ممکن است نتوانسته باشید از آنها استفاده نمایید. فرصت‌هایی که می‌توانستند زندگی شما را تغییر دهند اما حتی نتوانستید به آنها فکر کنید، اقدام نمایید و یا آن فرصت را امتحان کنید. درون هر انسانی 3 ترس وجود دارد که اگر آنها را شناسایی کند و با استفاده از فرمولی آنها را برطرف نماید می‌تواند در زندگی خود موفق‌تر گردد. یکی از فرمول‌های موفقیت این می‌باشد که شما از فرصت‌هایی که در زندگیتان پیش می‌آید بهترین استفاده را نمایید. اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که فرصت‌هایی برایتان فراهم شده ولی به خاطر وجود ترس نتوانستید از آنها استفاده کنید یا فردی هستید که ایمان دارید در آینده فرصت‌های خوبی در مسیر زندگی شما قرار می‌گیرد و قصد دارید از همین الان برای استفاده از آنها آماده شوید این مقاله می‌تواند برای شما مفید واقع گردد.

 

مقاله پیشنهادی: رهایی از ترس های زندگی

موانع موفقیت

 

انواع ترس در زندگی

همانطور که بیان شد در زندگی همه افراد 3 ترس وجود دارد. ولی مهم این است که آنها را بشناسید و با استفاده از تکنیک‌ها و تغییر بعضی از باورها آنها را برطرف سازید و به انسان موفق‌تری تبدیل گردید. معنی واقعی موفقیت این است که هر فردی به هر چیزی که خواستار آن است دست یابد. هدف و موفقیت برای هر فردی تعریف خاص خودش را دارد. شما می‌توانید موفق شوید ولی باید ابتدا خود را بشناسید و سپس مرحله به مرحله شخصیت خود را بهتر نمایید.

 

با کنار زدن موانع موفقیت ثروتمند شوید

 

1. ترس از شکست در انجام کارها

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد، زمانی که می‌خواهید کاری را انجام دهید یا کاری به شما پیشنهاد می‌شود، یک ترسی در وجود شما قدرت می‌گیرد که شما نمی‌توانید در انتها آن کار را به خوبی انجام دهید و به نتیجه برسانید. ممکن است دائم با خود بگویید اگر وارد یک بیزینس شوید ممکن است ورشکست شوید، اگر ازدواج کنید ممکن است طلاق بگیرید و... و در انتهای مسیر خود، شکست و ناکامی را تصور می‌کنید و از آن می‌ترسید. تصور کنید روی یک صخره بزرگ با ارتفاع خیلی زیاد ایستاده‌اید، چه کاری انجام می‌دهید؟ به پایین نگاه می‌کنید؟ به صخره‌ای که روی آن ایستاده‌اید نگاه می‌کنید؟ 
به خوبی به این موضوع فکر کنید و اولین تصویری که در ذهنتان ایجاد می‌شود را پیدا کنید. ارتفاع، درختان زیر صخره یا چشمان خود را می‌بندید و به آسمان نگاه می‌کنید؟ در این زمان شما می‌توانید به آسمان که یک سطح از شما بالاتر است نگاه کنید و در این هنگام مفهومی که برای شما تداعی می‌شود این است که الان حتی سطح شما پایین نیز می‌باشد و می‌توانید بالاتر روید زیرا بالاتر را می‌بینید. ولی زمانی که به سطحی که ایستادید یا حتی پایین این ارتفاع نگاه می‌کنید، شاید به خود بگویید که کار اشتباهی کردید که به بالای این صخره مرتفع آمده‌اید. 

ترس از شکست دوباره

پس خیلی مهم است که شما به صورت ناخودآگاه به کجا نگاه می‌کنید؟ ابتدا باید خود را بشناسید و با خود صادق باشید. به موقعیت‌های مختلفی که در زندگی برای شما فراهم می‌شود، چگونه نگاه می‌کنید؟ آیا از ابتدا با دید شکست در انتهای مسیر به آن نگاه می‌کنید؟ این دیدگاه باعث می‌شود قبل از اینکه اولین قدم را بردارید، یک دیوار محکم و بلند در مسیر شما قرار گیرد. اینجاست که تفاوت بین یک انسان معمولی و نابغه میلیونر مشخص می‌گردد. تا الان چندین بار خودتان دیوار محکمی در مقابل فرصت‌هایی که برایتان فراهم شده است، ساخته‌اید؟ این اقدام ناشی از ترس از شکست و از دست دادن می‌باشد. 
ما در زندگی همیشه یا روبه پیشرفت هستیم یا سقوط. ما هیچ‌وقت روی یک خط صاف حرکت نمی‌کنیم مانند ضربان قلب. پس بدانید اگر در حال درجا زدن هستید، به زودی سقوط می‌کنید. زمانی که تصمیم می‌گیرید دیگر کاری انجام ندهید در واقع تصمیم گرفته‌اید که شکست بخورید. خیلی از مواقع زمانی که شما کارهایی را قبول نمی‌کنید یا ریسک‌هایی را نمی‌پذیرید و به اصطلاح می‌ترسید از اینکه در انتها اتفاق بدی بیفتد، چند سال آینده متوجه خواهید شد که خیلی از فرصت‌ها را از دست داده اید. زمانی که در محلی کار می‌کنید که امکان پیشرفت ندارد و در خود نیاز به پیشرفت یا بروز شدن را احساس نمی‌کنید، باعث می‌شود حتی چند سال دیگر همان شرکت یا کمپانی که در آن مشغول به کار هستید نیز به شما نیاز نداشته باشد.

 

مقاله پیشنهادی: ترس از شکست

عدم موفقیت

 

2. تردید در تصمیم گیری و ترس از پشیمانی

 زمانی که کاری را انجام می‌دهید، ممکن است ترس از پشیمانی داشته باشید. این طرز فکر که شما همه چیز را به‌طور کامل در ذهن خود آنالیز می‌کنید و برای هر کاری در ذهن خود کدها و اعدادی را درنظر می‌گیرید، برای مثال در ذهن خود ثبت می‌کنید که یا به موفقیت دست می‌یابید یا با شکست مواجه می‌شوید و به همه چیز خیلی جدا و تفکیک شده نگاه می‌کنید، طرز فکر نادرستی می‌باشد. باید طرز فکر و نگرش خود را به سیستمی که شما را به سمت یادگیری هدایت می‌کند، تغییر دهید. 
به فردی تبدیل شوید که به دنبال یادگیری می‌باشد و مطمئن باشید این‌گونه شاهد پیشرفت‌های بیشتری در زندگی خود خواهید بود. زیرا شما در این مسیر خیلی از موارد را امتحان می‌کنید و زمانی که فرصت‌هایی برای شما فراهم می‌شود، شما نمی‌توانید کاملاً تعیین کنید که چقدر موفق می‌شوید و باید در مواجه با این فرصت‌ها از آنها استفاده نمایید و بدانید که باید اقدام نمایید. اگر نتیجه خوبی دریافت نکردید، به‌دنبال نتیجه نباشید. زیرا زمانی که تمام تمرکز خود را روی نتیجه بگذارید، خیلی چیزها را از دست می‌دهید. چون با این کار به مسیر توجه نکردید و اینگونه مقصد را هم گم می‌کنید. بنابراین باید ابتدا مواردی را در شخصیت و ذهن خود به باور تبدیل نمایید. همیشه به دنبال یادگیری باشید و اولین هدف و اولویت خود را یادگیری قرار دهید. برای راه‌اندازی یک بیزینس ابتدا آن را به خوبی یاد بگیرید تا بتوانید از آن به کسب درآمد برسید. زمانی که چیزی را به خوبی یاد نمی‌گیرید احتمال اینکه آن را از دست بدهید، افزایش می‌یابد.

3. ترس از پذیرش مسئولیت و تعهد

 آیا تاکنون به این موضوع فکر کردید که چرا یک کارآفرین با یک کارمند فرق دارد؟ تفاوت اصلی این دو فرد در قبول مسئولیت می‌باشد. یک کارآفرین برای مثال باید به حدود 50 نفر حقوق بدهد و این کار آسانی نیست. هر کدام از آن 50 نفر به‌طور جداگانه خانواده‌ای دارند که باید از طریق این حقوق آنها را اداره کنند و تمام این مسئولیت‌ها در زیر مجموعه مسئولیت‌های یک کارآفرین قرار می‌گیرد. این بزرگترین تفاوت بین یک کارمند و کارآفرین می‌باشد. ممکن است، خیلی از افرادی که در یک کمپانی یا شرکت کار می‌کنند ایده‌ها و استعدادهای بیشتری در مقایسه با مدیر آن کمپانی داشته باشند ولی در جایگاه کارمند فعالیت می‌کنند. به نظر شما دلیل آن چیست؟ مسلماً قبول مسئولیت.
خیلی از مواقع در زندگی، شما می‌ترسید مسئولیتی را قبول کنید، می‌ترسید ازدواج کنید، از تأسیس یک کمپانی جدید و هزینه‌های آن ترس دارید و... در این حالت‌ها شما مسئولیتی را قبول نمی‌کنید و این باعث می‌گردد که هیچ‌وقت به یک کارآفرین تبدیل نشوید. قرار نیست که بیان شود کارمند بودن بهتر است یا کارآفرین بودن ولی برای فردی که علاقه دارد به یک کارآفرین تبدیل گردد ولی در جایگاه کارمند فعالیت می‌کند، تحمل این موضوع سخت و دردناک است. اگر شما جز این افراد هستید الان وقتشه که به این موضوع خوب فکر کنید و با ترس‌های خود روبه‌رو شوید.

مقصر دانستن دیگران، یکی از عوامل شکست در زندگی

اگر در موقعیتی هستید که دیگران را مقصر نرسیدن به اهداف خود می‌دانید، در مسیر اشتباهی هستید و نادرست فکر می‌کنید. تنها کسی که مقصر است خود شما هستید و تنها شما مسئول زندگی خود هستید. این خود شما هستید که باید تلاش کنید تا بتوانید روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید، مهارت خود را افزایش دهید، زبان انگلیسی یاد بگیرید و... این خود شما هستید که باید هزینه‌های یادگیری مهارت‌های مختلف، سفر به کشورهای دیگر و... را فراهم کنید. باید این موارد را ابتدا قبول کنید. به محض اینکه قبول کنید، اقدام خواهید کرد.

 

عوامل بازدارنده موفقیت

 

باور اشتباه مقصر دانستن افراد و شرایط در عدم موفقیت

خیلی از افرادی که به مشاور مراجعه می‌کنند این باور اشتباه را در ذهن خود ثبت کرده اند که شرایط، زندگی آنها را کنترل می‌کند در صورتی که این باور کاملاً اشتباه می‌باشد. اگر اتفاق ناخوشایندی در زندگی شما پیش آمد، ابتدا  قبول کنید که این اتفاق رخ داده است و سپس تصمیم شما برای انتخاب عملکرد در دستان خود شما می‌باشد. اگر به دکتر مراجعه کردید و متوجه شدید که دچار بیماری هستید، این انتخاب شما می‌باشد که به چه شکل با آن بیماری روبه‌رو گردید. با مطالعه مقاله ساخت امپراطوری زندگی من متوجه می‌شوید که استاد عزت خواه نیز با این موضوع در زندگی خود روبه‌رو شدند. اینکه بگویید شرایط و محیط این زندگی را برای شما ساخته است اصلاً درست و منطقی نمی‌باشد. شما باید بخواهید و انتخاب کنید. آنچه مهم می‌باشد عکس العمل شما است، اینکه به چه شکل با مشکلات خود روبه‌رو می‌شوید. ممکن است شما در یک خانواده فقیر متولد شده باشید، این انتخاب شما نبوده است ولی الان اینکه می‌خواهید فقیر باقی بمانید یا ثروتمند شوید انتخاب شما می‌باشد. اگر جایی زندگی می‌کنید که نرخ بیکاری بالا است، کار را خودتان بسازید و خلق کنید. 

راه مقابله با ترس

سعی کنید زندگی کردن را یاد بگیرید و لایف استایلی به سبک یک انسان موفق بسازید. زیرا در این حالت اگر شرایط تغییر کند، شما می‌دانید باید چه کاری انجام دهید و نقشه‌خوانی را به خوبی بلد هستید. شما زمانی که به یک انسان شجاع تبدیل شوید، می‌توانید شخصیت خود را ارتقا داده و خود را کشف کنید. بعضی مواقع در زندگی لازم است شما از منطقه امن ذهنی خود خارج شوید. اگر تشنه این هستید که هر روز موفق‌تر شوید پس این قدم‌های کوچک  را باید بردارید. اگر فردا هم دقیقاً مانند شیوه امروزتان زندگی و رفتار کنید، نباید منتظر هیچ اتفاق خاص و جدیدی در زندگی خود باشید. زمانی شاهد اتفاقات و پیشرفت‌های جدید خواهید بود که اقدام نمایید.
 برای مثال اگر تاکنون در جمعی صحبت نکردید، حتماً این کار را امتحان کنید و دیدگاه خود را به سمت یادگیری سوق دهید. شاید تبدیل شدن به یک سخنران هدف شما نباشد ولی با این کار برای مقابله با ترس خود اقدام می‌نمایید. زیرا قصد دارید یک شخصیت بی‌پروا بسازید که قدرت این را داشته باشید که فکر کنید، در مقابل فرصت‌ها و ایده‌ها دیواری نسازید و به خود اجازه دهید که بیشتر تفکر و تخیل کنید. با همین روش، شما مرحله به مرحله به انسان موفق‌تری تبدیل خواهید شد. در این مقاله 3 ترس مهم در زندگی مورد ارزیابی قرار گرفت. در اولین گام بهتر است وجود یا عدم وجود این ترس را در شخصیت خود جستجو کنید و سپس با راهکارهای درست جهت رفع آنها اقدام نمایید. زیرا زندگی با ترس، زندگی شاد و ایده‌آلی برای شما نخواهد بود و شما را از فرصت‌ها و دستاوردهایی که حق شما می‌باشد دور می‌سازد.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/factors-that-hinder-success
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
صادق گفته:
۰ | ۰

سلام مانع اصلی موفقیت های ما خودمان هستیم. ابتدا باید بر روی باورهای خودمان کار کنیم.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما صادق عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

نکته بینی و حسن نظر شما قابل تحسین است و از اینکه با دقت هر چه تمام تر ما را دنبال کرده و نظرات خود را با ما در میان می گذارید، از شما سپاسگزاریم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط