مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

رسیدن به موفقیت بدون وسواس

توضیحات کوتاه :
برای رسیدن هدف تنها یک مسیر وجود ندارد. شاید صدها راه برای رسیدن به هدف وجود داشته باشد و زمانی که وسواس و تعصبی نسبت به یک مسیر نداشته باشید، به ذهن خود اجازه می‌دهید راه‌های دیگر را ببیند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
رسیدن به موفقیت بدون وسواس

 

خلاصه ای از مقاله

در قانون جذب، برنامه‌ریزی، هدف‌گذاری و... باید به صورت شفاف بدانید که قصد دارید به کجا برسید و آنها را تعریف کنید. حتی می‌توانید آنها را روی یک کاغذ یادداشت نمایید و در واقع مقصد خود را تعریف کنید. اما نکته این است که بعضی مواقع شما در رسیدن به اهداف خود دچار وسواس می‌شوید. در ذهن، خود را کاملاً وابسته به مقصد می‌کنید. با ایجاد وسواس، قدرت و توانایی شما کاهش می‌یابد زیرا ذهن شما فقط همین یک راه را می‌بیند و دائم به دیواری که جلویتان می‌باشد، ضربه می‌زنید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

آیا باید در رسیدن به موفقیت وسواس داشته باشیم؟

به‌طور کلی وسواس در هیچ زمینه‌ای در زندگی خوب نمی‌باشد. ولی اکنون قرار است درباره وسواس در موفقیت صحبت کنیم. بعضی اوقات زمانی که شما هدفی را در زندگی خود مشخص می‌کنید، در مورد آن دچار وسواس می‌شوید و دائم برای خود شرط می‌گذارید و می‌گویید باید در تاریخ مشخصی به آن برسید، در اولین بار باید به آن دست یابید، در ماه اول باید نتیجه را به‌طور کامل ببینید و... با این کار در ذهن خود وسواس ایجاد می‌کنید.
در قانون جذب، برنامه‌ریزی، هدف‌گذاری و... باید به صورت شفاف بدانید که قصد دارید به کجا برسید و آنها را تعریف کنید. حتی می‌توانید آنها را روی یک کاغذ یادداشت نمایید و در واقع مقصد خود را تعریف کنید. اما نکته این است که بعضی مواقع شما در رسیدن به اهداف خود دچار وسواس می‌شوید. در ذهن، خود را کاملاً وابسته به مقصد می‌کنید. با ایجاد وسواس، قدرت و توانایی شما کاهش می‌یابد زیرا ذهن شما فقط همین یک راه را می‌بیند و دائم به دیواری که جلویتان می‌باشد، ضربه می‌زنید. اگر وسواس نداشته باشید ذهنتان پرورش خواهد یافت، چند قدم به عقب بر می‌گردید، به اطراف خود دقت می‌کنید و متوجه می‌شوید که در نزدیکی شما یک در وجود دارد و می‌توانید به جای اینکه دیوار را تخریب کنید از در وارد شوید.

 

کسب موفقیت

 

خصوصیات افرادی که دچار وسواس در موفقیت هستند

خیلی از افرادی که مطالعه زیادی دارند و در زمینه موفقیت فعالیت می‌کنند، متاسفانه به مرور زمان آنقدر دید خود را محدود می‌کنند که از صبح تا شب تلاش می‌کنند ولی هیچ‌وقت به خود اجازه امتحان راه‌های دیگر را نمی‌دهند. برای رسیدن به یک هدف تنها یک مسیر وجود ندارد. شاید صدها راه وجود داشته باشد تا شما به هدف خود برسید و زمانی که وسواس و تعصبی نسبت به یک مسیر نداشته باشید، به ذهن خود اجازه می‌دهید راه‌های دیگر را ببیند. خیلی از افراد به مشاوره مراجعه می‌کنند و فقط می‌پرسند که چگونه می‌توانند کاری که اکنون انجام می‌دهند را بهتر سازند در حالی که صدها راه آسان‌تر برای آنها وجود دارد ولی اصلاً آنها را نمی‌بینند. زیرا در حال پرسیدن سؤال اشتباهی از مشاور هستند و نمی‌پرسند که بهترین راه چیست؟ پس اینکه ذهن و دیدگاه شما نسبت به تمام مسیرهایی که وجود دارد باز باشد، خیلی حائز اهمیت می‌باشد. همیشه اجازه دیدن راه‌های جدید را به خود بدهید.

 

3 میلیارد کسب درآمد کنید


فرض کنید می‌خواهید وزن خود را کم کنید. خیلی از افراد نسبت به این موضوع بسیار حساس می‌شوند، آنقدر حساس که به تنها موضوعی که فکر می‌کنند این می‌باشد که مثلاً 7 کیلوگرم وزن کم کنند تا بتوانند لباس‌های بهتری بپوشند. تمام توجه آنها به کم کردن 7 کیلوگرم وزن است. زمانی که هدف خود را اینگونه تعیین می‌کنند اصلاً به پروسه کاهش وزن فکر نمی‌کنند. این باعث می‌شود، دقیقاً همان روزی که این تصمیم را می‌گیرند، به یک مهمانی دعوت شوند که غذاهای فوق‌العاده خوشمزه وجود دارد. در این زمان اولین جمله‌ای که در ذهن آنها نقش می‌بندد این است که با خود می‌گویند دوباره این بار که تصمیم گرفتند، رژیم بگیرند به چنین مهمانی دعوت شدند و اتفاقات دیگری از این قبیل. وسواسی که چنین افراد برای کاهش وزن خود به کار می‌برند، باعث می‌شود از توجه و تمرکز به پروسه‌ای که باید برای کاهش وزن خود طی کنند، غافل شوند. باید برای چنین هدفی روی پروسه متمرکز شوید. برای مثال روزانه ساعتی را به دویدن و پیاده‌روی اختصاص دهید. لازم نیست تمام طول روز را به کاهش 7 کلیوگرم وزن فکر کنید چون این کار باعث می‌شود این هدف در ذهن شما تبدیل به یک غول بزرگ شود. زمانی که به این موضوع فکر می‌کنید که یک اتومبیل را خریداری کنید و روزانه به دفعات بسیاری به آن فکر می‌کنید باعث می‌شود تمام توان و تمرکز خود را صرف فکر کردن به آن کنید و از پروسه دستیابی به آن غافل شوید. شما می‌دانید که خواستار یک اتومبیل هستید ولی اکنون وقت آن رسیده که تمام توان و انرژی خود را صرف پروسه‌ای کنید که شما را به آن می‌رساند.

نتیجه محور بودن، یکی از علائم وسواس در موفقیت

هر فرد، رویای خود را به خوبی در ذهن معماری می‌کند و بعد به سراغ راه‌هایی می‌رود که او را به هدف و مقصد می‌رساند. موفقیت همین است. خیلی از مواقع افراد خود را وابسته به نتیجه می‌کنند. برای مثال تا زمانی که 7 کیلوگرم وزن کم نکردند، احساس خوشحالی نمی‌کنند، در حالی که در حال تلاش برای این کار هستند. این نگرش اشتباه است. شما اگر در این مسیر حتی مقدار کمی هم وزن کم کردید باید خوشحال باشید چون در مسیر تلاش و اقدام هستید. اگر الزاماً نتیجه محور باشید، محال است که به آرزوی خود برسید زیرا دست از ادامه مسیر بر می‌دارید و دیگر انرژی و انگیزه‌ای برای شما نمی‌ماند. شما با این کار ذهن خود را شرطی کردید و برای خود این باور را ساختید که فقط در صورتی که 7 کیلوگرم وزن کم کردید باید خوشحال شوید. 
شاید این داستان را شنیده باشید که فردی برای خود هدف رسیدن به 100 میلیون در یک سال را تعیین کرده بود. بعد از گذشت یک سال نزد مشاور خود رفت و به او گفت نتوانسته موفق شود. مشاور تعجب می‌کند و از او می‌پرسد که چه میزان از آن پول را به دست آورده است و او جواب می‌دهد 97.5 میلیون! این فرد حدود 97 درصد این پروسه را طی کرده است و این خیلی ایده‌آل است ولی آن فرد اصلاً این موفقیت را نمی‌بیند و از آن لذت نمی‌برد. دلیل اصلی اینکه ما آدم‌هایی نیستیم که از زندگی لذت ببریم دقیقاً همین موضوع است. چون می‌گوییم اگر به 100 میلیون رسیدیم باید خوشحال شویم نه 97 میلیون! سعی کنید انسان‌های پروسه محوری باشید نه اینکه فقط نتیجه را ببینید. یکی از مشکلات سیستم آموزشی این می‌باشد که افراد فقط بر اساس نمره امتحان ارزیابی می‌شوند که البته این سیستم تا حد زیادی تغییر کرده است که این تغییر کاملاً درست می‌باشد. زیرا زمانی که ارزیابی فقط بر اساس نتیجه باشد، ممکن است برای مثال برای امتحان کنکور فردی یک هفته قبل از زمان آزمون دچار بیماری شود و نتواند به خوبی متمرکز شود و از امتحان نتیجه خوبی حاصل نشود. مطمئناً این بدان معنا نیست که آن فرد هیچ دانش و اطلاعاتی نداشته است.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

رسیدن به موفقیت

 

راه‌های درمان وسواس در موفقیت و رسیدن به هر هدف و رویایی که داریم 

1. تعیین اهداف در ابتدای مسیر موفقیت

هدف‌گذاری دقیق و یادداشت نمودن اهداف یکی از گام‌های مهم در مسیر موفقیت است که توجه به آن می‌تواند شما را در مسیر موفقیت یاری نماید.

2. از خود بپرسید که به چه شکل می‌توانید به هدف تعیین شده برسید؟

راه‌هایی که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت نمایید و دائم به دنبال راه‌هایی باشید که این مسیر را برای شما آسان‌تر می‌کند. برای مثال از چند نفری که در یک زمینه متخصص هستند، بپرسید که بهترین راه برای رسیدن به این مقصد چیست؟ هیچ‌وقت از آنها نپرسید راهی که الان خودتان در حال استفاده از آن هستید را چگونه بهتر کنید، زیرا ممکن است شما در مسیری اشتباه در حال حرکت باشید. همیشه بپرسید بهترین راه چیست تا بتوانید با دید بهتری پیش روید.

تکنیکی برای برطرف نمودن وسواس در موفقیت

زمانی که هدف را کاملاً مشخص نمودید دیگر هر روز و دائم به آن فکر نکنید و هر روز ذهن خود را درگیر حساب و کتاب این هدف نکنید. حال باید با تکنیک‌هایی وارد عمل شوید. می‌توانید تعدادی کاغذ در سایز کوچک تهیه کنید و تک‌تک مراحلی که لازم است تا شما به هدفتان برسید را روی این کاغذها بنویسید و هر زمان هم که راه جدیدی به ذهنتان رسید به آن اضافه کنید. برای مثال شما می‌خواهید یک کسب‌وکار را راه‌اندازی کنید. ابتدا باید حوزه موردنظر خود را انتخاب کنید و آن را روی یکی از کاغذها یادداشت کنید. بعد از آن موضوع برندینگ، طراحی لوگو، روش‌های مارکتینگ و سایر مراحل را نیز باید یادداشت نمایید. 
همچنین این تکنیک را برای کاهش وزن هم می‌توانید اجرا کنید. مثلاً می‌توانید حداقل یک برنامه 30 روزه درنظر بگیرید و روی کاغذ اول بنویسید 15 دقیقه پیاده‌روی، کاغذ دوم 16 دقیقه پیاده‌روی و به همین ترتیب ادامه دهید. سپس این کاغذها را روی تابلویی در سمت چپ نصب کنید و هر روزی که می‌گذرد و یکی از آنها را انجام می‌دهید، یادداشت مربوط به آن را بر‌دارید و به تابلو دیگری که در سمت راست است، نصب کنید، بدون اینکه وسواسی به کار ببرید. حتماً این تکنیک را اجرا نمایید. این فرمول در کمپانی‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این روش، ذهن شما آرام می‌شود و صبح که از خواب بیدار می‌شوید برنامه‌ی رسیدن به هدف خود را روی تابلو دارید و آن را اجرا می‌کنید.

 

مقاله پیشنهادی: روش‌های تغییر نگرش برای دست‌یابی به موفقیت (بخش اول)

رسیدن به موفقیت بدون وسواس


فرض کنید فردی 5 میلیون بدهی دارد و به دنبال این است که این بدهی را تسویه کند و بعد از آن بتواند به پیشرفت و استقلال مالی برسد. این فرد زمانی که به محل‌هایی برای کار مراجعه می‌کند در همان صحبت‌های اولیه می‌گوید که مقداری بدهی دارد و خیلی دوست دارد آن را تسویه کند. در حالی که خود آن فرد می‌داند که 5 میلیون بدهی دارد و همین کافی است و باید از دیگران در آن محیط‌ها بپرسد که به چه شکل می‌تواند 5 میلیون پول به دست آورد. نسبت به هدف یا مشکلی که دارید وسواس نشان ندهید و ذهن خود را رها کنید. خودتان مطلع هستید که بدهکار هستید و الان بهترین سؤال این است که بگویید به چه شکل می‌توانید این بدهی را تسویه کنید؟ به چه شکل می‌توانید کسب درآمد کنید؟ و... ولی اگر در همان ابتدا مبلغ بدهی را بیان کنید، ذهن شما ناخودآگاه روی بدهی تمرکز می‌کند. این اصلاً درست نیست که فقط روی مشکلات خود تمرکز کنید و شاید یکی از دلایلی که باعث می‌شود جواب درستی دریافت نکنید این باشد که فقط آن را مطرح می‌کنید و فقط روی مشکل تمرکز می‌کنید. در حالی که همیشه باید سؤال درستی بپرسید تا پاسخ درستی هم دریافت کنید. پس همیشه توجه داشته باشید که وسواس در هر زمینه‌ای جز اینکه از انرژی و توان شما برای با قدرت ادامه دادن مسیر می‌کاهد، نتیجه و دستاوردی نخواهد داشت. راهکارهای درست را بشناسید، اصولی و با ذهنی آرام و دور از استرس برای هدف‌های خود برنامه‌ریزی و اقدام کنید.

دوست خوبم تلاش ما بر این است نقشی در موفقیت تو داشته باشیم. اگر شما دوست عزیز مشتاق یادگیری فروشندگی آنلاین در سایت آمازون هستید می‌توانید با مطالعه مطالبی که در صفحه دوره آربی ارائه شده است، مسیر درستی را انتخاب کنید. آموزش‌های دوره آربی شما را از صفر تا صد با نحوه فروش در آمازون آشنا می‌کند.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/achieve-success-without-obsession
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
دنیا گفته:
۰ | ۰

من به شخصه برای رسیدن به موفقیت خیلی کمالگرا هستم و به خودم سخت میگیرم که به تازگی فهمیدم باید این سختگیری رو کمتر کنم و از مسیرم لذت ببرم.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما دنیا عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

سپاسگزار شما هستیم که در راه موفقیت تلاش می کنید و با ابراز لطف و محبت خود، به ما نیز در رسیدن به موفقیت یاری می رسانید.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط