مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

راه های شگفت انگیز برای این که صبور باشیم

توضیحات کوتاه :
صبور بودن، راهی است برای درک بهتر مشکلات و اینکه بتوانید با تجزیه و تحلیل نمودن درست مسائل، به راه حل های بهتری دست یابید. صبور بودن را می توان با تمرین فرا گرفت.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

4.67

تعداد امتیازها: 3

  • 8.2k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
راه های شگفت انگیز برای این که صبور باشیم

 

خلاصه ای از مقاله

صبور بودن به شما کمک می‌کند که مشکلات زندگی خود را به درستی مدیریت کنید. همچنین باعث آرامش، خوش‌بینی و افزایش امید و اعتماد به نفس در زندگی شما خواهد شد. به گفته جان کوئینزی آدامز، یکی از رئیس جمهورهای آمریکا: « صبر و خویشتن داری از چنان قدرت جادویی برخوردارند که مشکلات و موانع در مقابل آن محو می‌شوند».

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

چگونه صبور و بردبار باشیم؟

تعریف صبور بودن چیست؟ با جست‌و‌جوی کلمه صبر در اینترنت با معانی مختلفی مواجه خواهیم شد، از جمله: «صبر یعنی ظرفیت پذیرش یا تحمل بدقولی‌ها، مشکلات یا رنج‌ها بدون عصبانیت یا دلخور شدن». شاید شما هم جزو کسانی هستید که همیشه برای تمرین صبور بودن در زندگی با خودتان کلنجار می‌روید.

با این حال باید بدانید که وقتی صبور باشید، نتایج بهتری در زندگی خود به دست خواهید آورد. صبور بودن مفهومی کاملاً ساده به نظر می‌رسد، اما بنا به دلایلی در عمل کار دشواری است.

تمرین صبر به شما کمک می‌کند که مشکلات زندگی خود را به درستی مدیریت کنید. همچنین باعث آرامش، خوش‌بینی و افزایش امید و اعتماد به نفس در زندگی شما خواهد شد.

به گفته جان کوئینزی آدامز، یکی از رئیس جمهورهای آمریکا: «صبر و خویشتن داری از چنان قدرت جادویی برخوردارند که مشکلات و موانع در مقابل آن محو می‌شوند».

پیام اصلی این گفته کاملاً واضح است، وقتی صبر کردن را تمرین می‌کنید، زندگی موفق‌تر و شادتری خواهید داشت. در این مقاله قصد داریم به دو موضوع مهم بپردازیم: یکی فواید صبور بودن و دیگری راه‌های افزایش صبر در زندگی. اما قبل از آن به موضوع جالبی در این رابطه اشاره خواهیم کرد.

 

صبر

 

  • ریشه اولیه صبر به کودکی شما باز می‌گردد

برای صبور بودن و یادگیری آن ابتدا باید آنرا ریشه یابی کنید. اصولاً برای برطرف کردن یا حل واقعی یک مساله، باید ابتدا به درک کاملی از علت به وجود آمدن آن دست یابید. به همین خاطر قبل از این که راه‌های صبور بودن را بیاموزید، بهتر است بدانید که میزان صبر کنونی شما از کجا آمده است.

سَبک کنار آمدن که در کودکی می‌آموزید، عموماً در ادامه زندگی شما نیز حفظ می‌شود. اگر در آن زمان با کوبیدن پا به زمین و بلند جیغ زدن به خواسته‌هایتان می‌رسیدید، از همان ابتدا سطح صبر و تحمل شما در سطح پایینی شکل گرفته است.

برعکس، اگر پدر و مادر شما افراد قاطع و در عین حال مشوقی بوده باشند، نگرش متفاوتی در شما شکل گرفته است و از همان ابتدا فرد صبوری تربیت شده‌اید. با افزایش سن و پیشرفت در زندگی، نحوه تعامل شما با دیگران مشخص می‌کند که مقدار بردباری شما چه قدر است.

صبر چه فایده‌ای دارد؟

صبر، یکی از بهترین راه‌ها برای تمرین خویشتنداری است. وقتی صبور باشید، مسئولیت بیشتری در قبال زندگی خود احساس خواهید کرد. صبر و بردباری فواید بی‌شماری دارد، اما در این مقاله قصد داریم به 7 مزیت اصلی آن بپردازیم.

 

کسب و کار میلیاردی

 

1. صبر قدرت تصمیم گیری شما را افزایش می‌دهد

وقتی یاد می‌گیرید که صبور باشید، شرایط بهتری برای تصمیم گیری خواهید داشت. صبر، فرصت فکر کردن بیشتری به شما می‌دهد، در نتیجه شما زمان بیشتری برای ارزیابی موقعیت‌های دشوار و فکر کردن درباره ادامه مسیر خود خواهید داشت.

از طرفی اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد و می دانید اگر عجولانه تصمیم گیری کنید، نتیجه و عاقبت خوبی برایتان به همراه نخواهد داشت. وقتی شتاب زده تصمیم می‌گیرید، احتمال بروز اشتباه‌های بزرگ از سوی شما بیشتر خواهد بود.

2. صبور بودن به زندگی شما تعادل می‌بخشد

هرچه صبورتر باشید، تنش و استرس شما به شکل چشمگیری کاهش خواهد یافت. دلیل این مساله این است که خودآگاهی شما افزایش می‌یابد. یعنی به خوبی می‌دانید چه عواملی باعث خوشحالی شما خواهد شد، در نتیجه تمرکز خودتان را به کارهایی معطوف می‌کنید که لذت و خوشی بیشتری برایتان به همراه می‌آورد. به این ترتیب می دانید که چطور به جای مبارزه با زندگی، تعادل را به آن وارد کنید.

 

صبوری

 

3. صبر به بهبود روابط شما با دیگران کمک می‌کند

هرچه خویشتن دارتر باشید، درک بهتری نسبت به دیگران خواهید داشت و راحت‌تر می‌توانید با اشتباه‌ها و کاستی‌های آنها کنار بیایید. در نتیجه روابط پایدار و مستحکم‌تری می‌توانید با آنها برقرار کنید. از آنجا که امروزه ما در جهانی زندگی می‌کنیم که دائماً در حال تغییر است، در نتیجه صبور بودن به راحتی به دست نمی‌آید.

صبر، در واقع یک نگرش است و یک شبه نمی‌توانید به انسان صبوری تبدیل شوید. اگر واقعاً می‌خواهید انسان بردبارتری باشید، لازم است برای این کار آماده باشید، یعنی حاضر باشید از منطقه امن خود خارج شوید و بدانید که ویژگی صبوری یک شبه در شما ایجاد نخواهد شد.

با این شرایط می‌توانید صبر را به تدریج وارد زندگی خود کنید. حال برای این که قدرت صبر و تحملتان بالاتر برود، چه کاری باید انجام دهید؟ در قسمت بعد به این موضوع می‌پردازیم.

 

صبر داشتن

 

چگونه صبور و با آرامش باشیم؟

در ادامه 3 تکنیک عملی به شما آموزش خواهیم داد که از همین حالا می‌توانید آنها را در زندگی خود پیاده کنید و به این ترتیب قدرت صبر و مسئولیت پذیری خود در زندگی را افزایش دهید.

1. عواملی که صبر و تحمل شما را از بین می‌برند مشخص کنید

متضاد کلمه صبر، ناشکیبایی است. هر کس در طول زندگی خود، بارها این حالت را تجربه می‌کند. واقعیت این است که نمی‌توان از آن گریخت. برای این که میزان صبر خود را بالا ببرید، لازم است ابتدا بدانید چه عواملی باعث ایجاد بی‌قراری و ناشکیبایی در شما می‌شود؟ یعنی قبل از این که تحمل خود را از دست بدهید به چه موضوعی فکر می‌کنید؟

پس از این که به عامل ایجاد ناشکیبایی در خودتان پی بردید، می‌توانید از تمرینات آرامش بخش برای مدیریت بهتر لحظاتی استفاده کنید که صبر و طاقت خود را از دست می‌دهید.

از جمله این که یاد بگیرید که قبل از واکنش نشان دادن کمی تأمل کنید. تنفس عمیق هم از جمله تکنیک‌های خوبی است که به شما در مدیریت احساس ناشکیبایی کمک می‌کند. راه دیگر این است که با صدایی آرام از 1 تا 100 را بشمارید. این کار باعث می‌شود سریع واکنش نشان ندهید.

 

صبور بودن

 

2. از انجام کارهای بی اهمیت بپرهیزید

هرگاه دست به انجام کارهایی می‌زنیم که واقعاً مهم نیستند و صرفاً وقت ما را تلف می‌کنند، خیلی زود دچار آشفتگی و استرس می‌شویم. یک راه از بین بردن استرس، امتناع از انجام دادن کارهایی است که استرس بیشتری به همراه می‌آورد. در انتهای روز، چند دقیقه‌ای را به فکر کردن درباره وظایفی که انجام داده‌اید اختصاص دهید. آن وظایف را روی کاغذ بنویسید و کارهایی که قرار است فردا انجام دهید را هم یادداشت کنید.

صبر به معنی برخورداری از یک چشم انداز مثبت و همراه با تفکر در زندگی است، بنابراین نگاهی به هر کدام از این وظایف بیندازید و مشخص کنید که روز بعد کدام یک از آنها برای شما اولویت دارند و کدام را می‌توانید چند روز بعد هم انجام دهید. بعد از آن به سراغ وظایف مهم بروید. اگر دائماً این تکنیک را تمرین کنید، کم کم می‌توانید کنترل تمام زندگی خود را به دست بگیرید.

3. برای صبور بودن نگرش خود را تغییر دهید

فردی که صبور است می‌تواند موقعیت‌های مختلف را از یک زاویه دید مثبت تر ارزیابی کند. او می‌تواند شرایط دشوار را به همان صورتی که هست بپذیرد و برای مبارزه یا خودداری از آن تقلا نمی‌کنند. وی در عوض سعی می‌کند هنگام مواجهه با یک موقعیت دشوار، راه حلی برای آن پیدا کند تا بتواند مسیر زندگی خود را ادامه بدهد. صبر را می‌توان نگرش و چشم انداز شما نسبت به موقعیت‌های مختلف قلمداد کرد.

وقتی شما به اتوبوس نمی‌رسید، در نتیجه برای رسیدن به جلسه دیرتان می‌شود و در ترافیک گرفتار می‌شوید، قطعاً واکنشی نسبت به آن نشان می‌دهید که البته کاملاً دست خودتان است.

یک فرد صبور سعی می‌کند جنبه‌های مثبت یک اتفاق یا موقعیت را پیدا کند و تنش بالقوه‌ای که در آن وجود دارد را کاهش دهد. اگر در زندگی صبور نباشید، قطعاً به نتایج مورد نظرتان هم دست نخواهید یافت، زیرا نداشتن صبر باعث می‌شود نتوانید کنترل زندگی خود را به دست بگیرید.

 

خویشتن داری

 

4. برای صبور بودن اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

معمولاً افراد وقتی صبر و قرار خود را از دست می‌دهند که احساس ناامیدی می‌کنند یا تصور می‌کنند که کنترل زندگی در دست‌شان نیست. در این شرایط فرد دوست دارد وضعیت موجود تغییر کند، اما ظاهراً هیچ اقدامی برای این موضوع انجام نمی‌دهد.

وقتی شخصی از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است، اوضاع را به همان شکلی که هست می‌پذیرد و با آن مقابله نمی‌کند. برعکس، تلاش می‌کند که با آن کنار بیاید. برای این که به فرد صبورتری تبدیل شود، باید بدانید که صبر و اعتماد به نفس لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

در این رابطه یک مثال می‌زنیم. فرض کنیم می‌خواهید سوار بر قایق در اقیانوس حرکت کنید. اگر بخواهید خلاف جهت امواج پارو بزنید، هم انرژی زیادی را صرف خواهید کرد و هم به شدت خسته خواهید شد و بعد از طی مسافتی دیگر نمی‌توانید به راه خود ادامه دهید.

برعکس، اگر موافق جریان امواج پارو بزنید، نه تنها انرژی مصرفی شما بسیار کاهش می‌یابد، بلکه می‌توانید مسافت بیشتری را هم طی کنید. شما در زندگی نباید وقت و انرژی خود را صرف امور بی اهمیت کنید.

البته مواقعی در زندگی پیش می‌آید که باید از جا بلند شوید و بر خلاف جریان فعلی اقدام کنید، اما در بیشتر مواقع بهترین و راحت‌ترین کار این است که با جریان اتفاقات همراه شوید و اعتماد به نفس لازم برای مواجهه با رویدادهای زندگی را داشته باشید.

 

راههایی برای صبور بودن

 

5. عینک خوش بینی به چشمتان بزنید

اصولاً صبور بودن و نبودن شما بستگی به دیدگاه شما نسبت به اتفاقات مختلف دارد. مثلاً اگر به اتوبوس نرسیدید، نباید تمرکز خود را صرفاً بر جنبه‌های منفی قضیه قرار دهید، بلکه به موارد مثبت هم باید فکر کنید، از جمله این که می‌توانید پیاده روی کنید یا از بودن در هوای آزاد لذت ببرید.

به همین خاطر است که در هر کاری که انجام می‌دهید باید به جنبه مثبت آن فکر کنید. به این ترتیب نه تنها تنش در شما کاهش می‌یابد بلکه به انسان شادتری هم تبدیل خواهید شد.

تکنیک‌هایی برای افزایش خوش بینی

  • تصویرسازی: خودتان را در حالتی تصور کنید که توانسته‌اید با مشکل خود مواجه شده و راه غلبه بر آن و کسب نتایج مثبت را می دانید.
  • حرکات ورزشی انجام دهید: سعی کنید به سمت ورزش‌هایی بروید که به رهایی شما از حالت تنش کمک می‌کنند. در این باره فعالیت‌های متعددی مانند یوگا، پیاده روی، تمرینات تنفسی و مدیتیشن وجود دارد. سعی کنید از این بین فعالیتی را انتخاب کنید که باعث آرامش ذهن شما می‌شود و بعد از آن، این فعالیت را به صورت منظم انجام دهید.

 

بردباری

 

6. بدترین حالت ممکن را تصور کنید

اگر همیشه یک قدم جلوتر را در نظر بگیرید، یعنی مشکل را پیش از وقوع آن تصور کنید، می‌توانید مشخص کنید که وقتی واقعاً با آن موقعیت مواجه شدید چه واکنشی نشان دهید.

فقدان صبر در واقع همان احساس ناامنی است که خودش را به شکل دیگری نشان داده است. وقتی احساس ناشکیبایی می‌کنید، نمی‌توانید فشاری که احساس می‌کنید را مدیریت کنید، در نتیجه کنترل خودتان را از دست می‌دهید. دلیل این مساله این است که فوراً به خواسته‌تان دست نیافته‌اید و به همین خاطر نمی‌توانید با پیامد آن رو به رو شوید.

مثلاً بعد از گذراندن یک روز سخت و طولانی به خانه برگشته‌اید و از همسر یا فرزندتان می‌خواهید یک لیوان آب برای شما بیاورد، اما آنها کمی دیر این کار را انجام می‌دهند و شما خونسردی خودتان را از دست می‌دهید.

در این حالت، آیا این مشکل آنها است یا شما؟ چرا نتوانستید مدت بیشتری صبر کنید؟ بدترین حالت ممکن در این قضیه چیست؟ آیا غیر از این است که تنها نتیجه واقعاً «منفی» این موضوع کمی بیشتر تشنه ماندن شما است؟

اگر در هر موقعیتی شبیه به این قرار گرفتید و احساس کردید که صبرتان دارد تمام می‌شود، مشابه همین سؤال را از خودتان بپرسید. در این صورت متوجه خواهید شد که تنها موارد بسیار کمی در زندگی واقعی شما است که بدنتان توان تحمل و کنار آمدن با آن را ندارد.

 

صبر و بردباری

 

7. تنش و استرس خود را تخلیه کنید تا صبور بمانید

در بیشتر موارد، نداشتن صبر نتیجه رها شدن استرس، اضطراب و تنشی است که قبلاً سرکوب شده است. فرض کنید سرِکار یک روز طولانی را پشت سر گذاشته‌اید و رئیس‌تان تمام روز با گفته‌هایش شما را عذاب داده است.

با این حال، از ترس این که مبادا اخراج شوید، جواب او را ندادید و تمام انرژی و استرس منفی را در خودتان نگه داشتید. شرایطی از این دست، همانند قوانین فیزیک است. یعنی به محض این که کمی انرژی جذب کند یا بهتر بگوییم سطح انرژی آن افزایش می‌یابد «مثل تخته سنگی که از بالای کوه به پایین سقوط می‌کند. این سنگ برای افتادن به انرژی نیاز دارد که نیروی جاذبه آن را تأمین می‌کند.»

طبق قانون پایستگی، انرژی آن از بین نمی‌رود، بلکه از شکلی به شکل دیگر در می‌آید. به همین خاطر گاهی اوقات واقعاً نباید افرادی که صبور نیستند را سرزنش کرد، چون آن‌ها صرفاً نتوانسته‌اند انرژی سرکوب شده درونی خود را به درستی آزاد کنند و در عوض این انرژی در لحظات استرس و تنش رها شده است.

راه‌های زیادی برای آزاد کردن تنش و اضطراب سرکوب شده وجود دارد که در این جا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • انجام منظم ورزش
  • انجام مدیتیشن
  • انجام تمرینات تنفسی
  • اجرای روش «ME Time»: در این روش شما هر روز وضعیت خودتان را از لحاظ نوع احساسی که دارید و دلیل شکل گیری احساسات منفی بررسی می‌کنید. سپس نسبت به خودتان دلسوزی نشان داده و با محبت رفتار می‌کنید. با این روش در واقع شما همانند یک دوست واقعاً عزیر با خودتان رفتار می‌کنید که روز سختی را پشت سر گذاشته است. مهربان بودن و عشق ورزیدن نسبت به خود تأثیر بسیار زیادی به دنبال دارد.

 

کسب درآمد بدون هیچ گونه نگرانی

 

در این مقاله با فواید صبر و راه‌های دست‌یابی به آن آشنا شدیم. تمرین صبر در زندگی، به شما آزادی بیشتری برای انتخاب می‌دهد، در نتیجه شما کنترل بیشتری بر زندگی خود خواهید داشت. اگر خودتان را متعهد به صبور بودن در زندگی بدانید، قطعاً پاداش بسیار بزرگی در انتظارتان خواهد بود.

 

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می‌کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل‌های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کسب و کار بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس و دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت انگیز آربی است.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/wonderful-ways-be-patient
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط