مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

مناظره جالب جک ما و ایلان ماسک درباره هوش مصنوعی

توضیحات کوتاه :
جهان در حال تغییرات بزرگ می‌باشد. تغییراتی که روزی به ذهن انسان خطور نمی‌کرد و تنها خیالی بیش نبود ولی با تلاش و پشتکار انسان‌های خلاق، رنگ واقعیت به خود گرفتند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.1k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
مناظره جالب جک ما و ایلان ماسک درباره هوش مصنوعی

 

خلاصه ای از مقاله

در این مقاله، بخش اول مناظره جک ما و ایلان ماسک را می‌خوانید که در حاشیه کنفرانس هوش مصنوعی سال 2019 و در رابطه با موضوعات مختلف از آینده هوش مصنوعی گرفته تا کاهش جمعیت انجام شده است.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

هوش مصنوعی تا چه اندازه باهوش است؟

ایلان ماسک: درباره چه صحبت کنیم؟ هوش مصنوعی خوب است؟

جک ما: هوش مصنوعی؟ بله، پس با هوش مصنوعی شروع می‌کنیم.

ایلان ماسک:  پس AI باشد. من شنیدم که می‌گویند AI یعنی عشق. آیا این یک اسم است؟

جک ما: من خوشم نمی‌آید که می‌گویند AI یعنی Artificial Intelligence، به نظر من، معنی آن Alibaba Intelligence است.

 

چگونه کسب و کار موفقی راه اندازی کنیم؟

 

ایلان ماسک: بله. ممکن است یک روز همین بشود که می‌گویی. چه کسی می‌داند؟

جک ما: به نظر من، مردم کلاً توانایی‌های هوش مصنوعی را دست‌کم می‌گیرند. فکر می‌کنند یک نوع آدم باهوش است، اما خیلی از این بالاتر است. خیلی باهوش‌تر از باهوش‌ترین انسان‌هاست. مثل این است که بگوییم، آیا شامپانزه‌ها می‌توانند انسان‌ها رابفهمند؟ البته که نه. ما برای آنها، مثل آدم فضایی‌های عجیب و غریب هستیم. آنها هم بیشتر حواسشان به شامپانزه‌های دیگر است. تازه اگر تفاوت‌ها، همین‌قدر ناچیز بود که خیلی عالی بود، اما خیلی خیلی بیشتر است. اشتباهی که می‌بینم بیشتر محققان هوش مصنوعی مرتکب می‌شوند این است که فکر می‌کنند باهوش هستند، درصورتی که در مقابل هوش مصنوعی، اصلاً باهوش نیستند. خیلی از آنها حتی فکر نمی‌کنند که چیزی باهوش‌تر از آنها وجود داشته باشد، در صورتی که هست. خیلی خیلی باهوش‌تر هم هست. پس در چنین موقعیتی، چه کار باید کرد؟ مطمئن نیستم. امیدوارم مهربان باشند. شنیدی که می‌گویند «اگر نمی‌توانی شکستشان بدهی، عضوی از خودشان بشو؟»

 

مقاله پیشنهادی: آمازون و هوش مصنوعی

مناظره جک ما و ایلان ماسک

 

آیا انسان قابلیت همراه شدن با هوش مصنوعی را دارد؟

می‌دانید شرکت Neuralink چه کار می‌کند؟ در مورد این است که آیا می‌توانیم با هوش مصنوعی همراه بشویم؟ من فکر می‌کنم شرکت‌های بیشتری مثل Neuralink داشته باشیم تا یک رابط با پهنای باند بالا به مغز ایجاد کنیم. به نظر من، ما الان سایبورگ هستیم. چون خیلی با موبایل و کامپیوترهای خود عجین شدیم. انگار که تلفن بخشی از وجود ما است. اگر گوشی‌تان را جا بگذارید، گویی دست‌وپای خود را جا گذاشته‌اید. اما پهنای باندِ ارتباطی با تلفن، خیلی پایین است، به ویژه ورودی. در واقع، پهنای باند ورودی به کامپیوتر کم شده است، چون تایپ کردن با دو تا انگشت شَست، به جای ده انگشت، پهنای باند را خیلی کم می‌کند. پهنای باند خروجی به خاطر ویدیو و عکس زیاد شده است، بنابراین پهنای باند خروجی بسیار بزرگتر از پهنای باند ورودی است. یک سناریوی دوستانه با هوش مصنوعی تصور کنید. سرعت ما خیلی کم است. برای یک کامپیوتر با ظرفیت چندین اگزافلاپ «exaflop»، یک هزارم ثانیه مثل ابدیت می‌ماند و برای ما هیچ است. گفتار انسان برای کامپیوتر، مثل خس‌خس خیلی آرام است، چیزی شبیه به صدای نهنگ‌ها.

آیا انسان باید از هوش مصنوعی بترسد؟

+: آینده تکنولوژی، اما من علاقه‌ای به فناوری ندارم. فکر کنم بیشتر به زندگی علاقه دارم. به نظرم هوش مصنوعی یک فصل جدید برای جامعه و دنیا باز می‌کند تا به جای فکر کردن در مورد جهان بیرون، سعی کنیم خودمان را بهتر بشناسیم. پیش‌بینی آینده خیلی سخت است. 99/99 درصد پیش‌بینی‌هایی که در مورد آینده انجام شده، اشتباه از آب در آمده است.

-: حتی پیش‌بینی من؟

 

مقاله پیشنهادی: رازهای موفقیت ایلان ماسک

مناظره جک ما و ایلان ماسک

 

+: بله. یک صدم درصد هم که درست بودند، تصادفاً درست از آب در آمدند.

-: بله، ولی می‌دانید که 80 درصد آمارها هم غلط هستند. شوخی کردم ناراحت نشوید.

+: منظور من این است که خوشحال می‌شوم هوش مصنوعی یا هوش علی‌بابا بتواند درون انسان را بهتر درک کند. مردم درباره هوش مصنوعی خیلی نگران هستند، اما باید اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند. چون به نظر من، ما خیلی از راه‌حل‌ها را امروز نداریم، اما درآینده پیدا می‌کنیم. ما راه‌حل نداریم، اما جوان‌ها آن را پیدا می‌کنند. من خیلی خوشبین هستم و فکر نمی‌کنم که هوش مصنوعی تهدید یا یک چیز وحشتناک باشد. انسان هم آنقدر باهوش است که این را بفهمد. افرادی که بیش از اندازه در این مورد نگرانی دارند، من اسم زرنگ درس خوان را روی آنها می‌گذارم. افرادی مثل ما که زرنگ خیابان‌ها بودیم، هیچ‌وقت نمی‌ترسند. فکر می‌کنیم که خیلی مفرح باشد و خودمان را آماده می‌کنیم تا از آن استقبال کنیم.

 

مناظره جک ما و ایلان ماسک

 

سرعت تغییرات دنیای فناوری از زبان ایلان ماسک

-: سرعت پیشرفت کامپیوترها بسیار دیوانه‌کننده است. یک مثال خوبش بازی‌های ویدیویی است. 40، 50 سال پیش بازی pong را داشتیم که فقط دوتا مستطیل و یک مربع بودند، اما الان شبیه سازی‌هایی با کیفیت واقعی و بازی همزمان داریم که میلیون‌ها نفر می‌توانند همزمان با هم بازی کنند. با این سرعتی که فناوری در حال پیشرفت است، این بازی‌ها در آینده هیچ فرقی با واقعیت ندارند و نمی‌توانیم تفاوتشان را پیدا کنیم. در غیر این صورت، تمدن به پایان می‌رسد. این دو، تنها گزینه‌های موجود هستند. حتی اگر پیشرفت فناوری هزار برابر هم کم بشود و هزار یا ده هزار سال به جلو برویم، باز هم ناچیز است. تمدن به مدت تقریبا هفت هزار سال است که وجود داشته است. یعنی از زمان وجود اولین نوشته یا نشانه ثبت شده ایجاد شده در کنار اولین غار نگاره‌ها. اگر همه این‌ها را با عمر 13 ممیز هشت میلیارد ساله جهان مقایسه کنیم، اصلا به حساب نمی‌آید. اگر تمدن، یک میلیون سال عمر کند، فقط دو رقم اعشار به این 13 ممیز هشت میلیارد سال اضافه خواهد شد. یک میلیون سال، زمان بسیار زیادی است. ما تازه هفت هزار سال است که تمدن داریم که البته خیلی بالا و پایین داشته است. البته این را بگویم که من کلاً آدم خوشبینی هستم. نمی‌خواهم بگویم: «ای وای! حالا قرار است چه بشود، بلکه می‌خواهم بگویم این الگوی ظاهری اوضاع است. سرعت تغییر فناوری خیلی بالا و بسیار بیشتر از توانایی ما برای درک آن است. نمی‌دانم این خوب است یا بد. اما انگار ما آدم‌ها، بوت لودرهای «boot loader» بیولوژیکی برای ابَر هوشمندهای دیجیتال هستیم. شاید ندانید بوت لودر چیست. بوت لودر، یک کد کامپیوتری بسیار کوچک است که بدون آن کامپیوتر روشن نمی‌شود. در واقع کوچکترین کدی است که برای شروع به کار یک کامپیوتر نیاز است. مدارهای سیلیکونی را نمی‌شود درست کرد، برای این کار باید از بیولوژی کمک گرفت.

 

مناظره جک ما و ایلان ماسک

 

چگونه هوش مصنوعی به درک بهتر دنیا کمک می‌کند؟

+: بیا در مورد یک موضوع جالب دیگر صحبت کنیم. گفته می‌شود که تو می‌خواهی به مریخ بروی.

-: بله، مریخ

 

مقاله پیشنهادی: راز موفقیت جک ما

مناظره جک ما و ایلان ماسک

 

+: این جا سوال پرسیده‌اند که زندگی در مریخ چطور است؟ هر دوی شما می‌خواهید به مریخ بروید؟ من علاقه‌ای به مریخ ندارم. تازه از مریخ برگشته‌ام. بیشتر به زمین علاقه دارم و اتفاق‌هایی که همین جا روی زمین در حال افتادن است. چرا دوست دارید به مریخ بروید؟

-: نکته مهم در مورد مریخ این است که باید یک سری کارهایی انجام بدهیم که در نتیجه آن، حیات هوشمند را به آینده بکشانیم. این که چه عاملی، احتمال این کار را بالا می‌برد. به نظر من، اصلاً موضوع بی‌اهمیتی نیست. چون تا به حال، هیچ آدم فضایی ندیده‌ایم. این پارادوکس Fermi است که یکی از مهم‌ترین پرسش‌های پیش‌رو می‌باشد. چگونه است که تا به حال، هیچ آدم فضایی‌ ندیدیم. مردم فکر می‌کنند که ما آدم فضایی پیدا کردیم. باور کنید اگر پیدا کرده بودیم، من خبردار می‌شدم. هیچ خبری نیست. از من می‌پرسند تا به حال در منطقه 51 رفته‌اید؟ باید بگویم که شرکت SpaceX خود منطقه‌ای به اسم منطقه 59 دارد که بسیار بهتر از منطقه 51 است. کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانیم برای افزایش مقیاس و میزان هوشیاری انجام بدهیم تا بتوانیم دنیا را بهتر درک کنیم. یکی از این کارها این است که تبدیل به یک موجود چند سیاره‌ای بشویم یا اینکه حیات را در چندین سیاره امکان‌پذیر کنیم. نه فقط به عنوان یک راه فرار با این که فکرمی‌کنم زمین محکوم به فنا است. اما با این حال، همیشه این احتمال وجود دارد که یک اتفاق بد برای زمین بیفتد یا یک نیروی عمدی خارجی یا یک خطای سهوی داخلی، باعث نابودی تمدن بشود. یا این که آنقدر تخریب بشود که دیگر نتوان آن را به یک سیاره دیگر منتقل کرد. اجازه بدهید اینطور بگویم که در طول تاریخ 4 و نیم میلیارد ساله عمر زمین، این اولین بار است که گسترش حیات به خارج از مرزهای زمین ممکن شده است. تا قبل از این، ممکن نبود. این دریچه تا کی باز می‌ماند؟ ممکن است مدت زیادی باز باشد یا مدت‌کوتاهی. عقل و منطق حکم می‌کند که فکر کنیم این زمان کوتاه است که به ما اجازه می‌دهد آینده را، آینده حیات هوشمند را تأمین کنیم تا چراغ هوشیاری خاموش نشود و سعی کنیم این کار را با بیشترین سرعت ممکن انجام بدهیم. این دیدگاه من است.

 

مناظره جک ما و ایلان ماسک

 

چگونه با هوش مصنوعی می توان دنیا را به جای بهتری تبدیل کرد؟

+: تأمین آینده زمین خیلی سخت است اما می‌توان صد سال دیگر را تأمین کرد. من شجاعت تو را برای اکتشاف مریخ ستایش می‌کنم، اما در عین حال تلاش مردم برای بهبود وضعیت زمین را هم ستایش می‌کنم. خیلی خوب است که بتوانیم مردم را به مریخ بفرستیم، اما باید به فکر این هفت میلیارد و نیم نفر روی زمین هم باشیم و دنیا را قابل زندگی‌تر کنیم. من خیلی از مریخ خوشم نمی‌آید، چون رفتن به مریخ که خیلی راحت است. مثل این است که بروید بالای تپه‌ها یا بالای یک ساختمان بلند، به همین راحتی می‌شود به مریخ رفت، اما دیگر نمی‌شود برگشت.

 

مناظره جک ما و ایلان ماسک

 

-: البته روند کار این طور نیست. تازه من خوشم نمی‌آید که حتی به هیمالیا بروم. شاید اگر یک زمانی آنجا آسانسور بگذارند، بالا بروم و نگاهی بیندازم. اما آدم‌هایی که بیشتر وقت خود را روی زمین می‌گذرانند، فرقی نمی‌کند که تمدن بشری چقدر قدمت دارد، یک میلیون سال، دو میلیون سال، یا نیم میلیون سال، ما خودمان فقط صد سال زمان داریم. بنابراین نمی‌توانیم همه مشکلات مربوط به آینده را حل کنیم. اما باید در قبال آینده مسئول باشیم و باید به این فکر کنیم که چطور می‌توانیم از زندگی بیشتر لذت ببریم. نظر من این است که وقتی ما انسان‌ها بتوانیم با هوش مصنوعی یا AI، خودمان را بهتر درک کنیم، می‌توانیم دنیا را جای بهتری کنیم. در دویست سال گذشته، انسان‌ها سعی کردند انسان‌های دیگر را بهتر درک کنند. موضوعی که من در مورد AI دوست دارم این است که هوش مصنوعی برای درک بهتر انسان‌ها استفاده بشود، درک دنیای درون انسان‌ها، درک زمین. شنیده‌ام که شما می‌خواهید زمین را حفر کنید و به عمق آن بروید، این خیلی عالی است. این را هم بگویم هربار خبری در مورد کارهای تو در مورد فضا می‌خوانم، احترام زیادی برایت حس می‌کنم. ما به قهرمان‌هایی مثل تو نیاز داریم، اما به قهرمان‌هایی مثل قهرمان‌های خودمان هم نیاز است. آنهایی که روی زمین کار می‌کنند تا زمین را جای بهتری برای زندگی کنند. این چیزی است که من می‌خواهم.

 

چگونه با فروش در آمازون ثروتمند شویم؟

 

نظر ایلان ماسک درباره امکان زندگی در سیاره ای دیگر

+: مطمئناً همینطور است. خود من هم بسیار طرفدار زمین هستم. وقتی از یک موجود چند سیاره‌ای حرف می‌زنم، یا می‌گویم دنبال حیات خارج از زمین باشیم یا مقیاس و گستره هوشیاری را افزایش بدهیم، منظورم این است که باید کمتر از یک درصد منابع زمین را برای رسیدن به این هدف اختصاص بدهیم. بودجه‌اش یک چیزی بین بودجه‌ای است که برای خرید یک رژلب اختصاص می‌دهیم تا بودجه سلامت. بودجه‌ای که برای حفظ هوشیاری خرج می‌شود، کمتر از بودجه لوازم آرایشی است. نیم درصد درآمد سرانه کل زمین برای زندگی در سیاره‌های مختلف، شاید هم یک درصد. این مقدار می‌تواند خوب باشد. چندین برابر این منابع را می‌توانیم روی خود زمین خرج کنیم و قرار نیست زمین را تخریب کنیم. یک درصد منابع زمین، برای بردن حیات به سیاره‌های دیگر کافی است. به نظر می‌آید که سرمایه‌گذاری خوبی برای آینده باشد. من بیشتر وقتم را صرف موضوع انرژی پایدار و شرکت تسلا، ماشین‌های برقی، باتری و مواردی از این قبیل می‌کنم.

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می‌کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل‌های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کسب و کار بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس است.

 

 

ادامه مناظره را در مقاله مناظره جک ما با ایلان ماسک، هوش مصنوعی و آینده بخوانید.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/jack-ma-elon-musk-debate-ai
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط