تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

روش های تندخوانی و راه های طلایی افزایش قدرت یادگیری

توضیحات کوتاه :
تندخوانی می تواند به شما کمک نماید که علاوه بر بالا بردن سرعت خود در خواندن، مطالب بیشتری را به حافظه بلندمدت خود انتقال دهید و قدرت یادگیری خود را هم افزایش دهید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

 • 4.4k
 • 0
 • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
روش های تندخوانی و راه های طلایی افزایش قدرت یادگیری

 

خلاصه ای از مقاله

تندخوانی تنها بالا بردن سرعت خواندن نمی باشد بلکه هدف اصلی آن، بالا بردن قدرت یادگیری و یادگیری در سطحی بالاتر می باشد. شما با این روش می توانید فراگیرید که مطالب را بصورت تصویری در حافظه خود ذخیره نمایید تا مدت طولانی تری در حافظه شما حفظ گردد و یادآوری آن هم راحت تر باشد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

مسیر تندخوانی و راهکارهای افزایش سرعت مطالعه

 

روش های طلایی تندخوانی و افزایش قدرت یادگیری کدامند؟ رفع موانع تندخوانی اولین گام برای تندخوان شدن است که در این خصوص در مقاله تندخوانی چیست و چه عواملی مانع سرعت خواندن می شود؟ به آن پرداختیم. اما چطور می توانیم سرعت خواندن خود را بالا ببریم؟

مسیر تندخوان شدن را به‌ طور خلاصه می توان این گونه عنوان کرد:

 • ترک عادت های غلط مطالعه
 • ایجاد عادت های جدید در مطالعه

 

چگونه باورهای افراد میلیونر را بسازیم؟

 

چگونه عادتهای جدیدی در شیوه مطالعه ایجاد کنیم؟

 

با ایجاد عادات جدید در شیوه مطالعه می توانید سرعت مطالعه و درک خود از مطالب را بالا برده و یادگیری خود را افزایش دهید. در ادامه به روش هایی اشاره می کنیم که با تمرین و استفاده از آنها می توانید به این اهداف دست یابید.

روند عادات مفید در مطالعه به این صورت است:

 • آگاهی از روند مطالعه
 • بالا بردن سرعت در خواندن مطالب
 • افزایش وسعت و دقت چشم
 • فراگیری عبارت خوانی
 • یافتن کلمات کلیدی
 • خلاصه نویسی از مطالب
 • داشتن نقشه ذهنی
 • استفاده از تکنیک های به یادسپاری

 

روش های تندخوانی

 

هدف خود را از مطالعه مشخص نمایید

 

در ابتدای امر باید هدف خود را از مطالعه مشخص کنید و میزان دقت مورد نیاز برای یادگیری مطلب مورد نظرتان را تعیین کنید.

قبل از شروع مطالعه سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا تنها می خواهید به یک مفهوم کلی از کتاب دست یابید یا قصد یادگیری جزییات مطالب را دارید؟
 • آیا برای آزمون خاصی مطالعه می کنید یا تنها برای سرگرمی می خواهید کتاب بخوانید؟

با آگاهی از هدفتان از مطالعه بهتر می توانید روش مناسب خود برای مطالعه را انتخاب کنید. سرعت مطالعه شما برای مطالبی که قصد فراگیری جزئیات آن را دارید با زمانی که تنها کلیت موضوع مهم است، متفاوت می باشد.

پس با آگاهی از هدفتان از مطالعه، نوع خواندن خود را مشخص نمایید و در وقت خود صرفه جویی کنید.

 

راه های طلایی افزایش قدرت یادگیری

 

قبل از خواندن کتاب، یک دید کلی نسبت به موضوع کتاب پیدا کنید. عنوان ها، فهرست، مقدمه و ... را مطالعه کنید و به موضوع کتاب پی ببرید. در عین حال بررسی کنید که آیا همه بخش های کتاب به یکدیگر مرتبط می باشند یا خیر؟

این مورد این آگاهی را به شما می دهد که آیا می توانید بدون رعایت نمودن ترتیب فصل های کتاب آن را مطالعه کنید.

 

سطحی‌خوانی و اسکن کردن مطالب برای بالا بردن افزایش سرعت چشم

 

یکی از اواین گام ها در تندخوانی، فراگیری اسکن کردن یا سطحی خوانی مطالب است. برای یادگیری این مهارت باید تلاش نمایید تنها به نکات مهم مطلب توجه کنید و بیشتر مطالب جانبی را نادیده بگیرید. با خواندن مطالب مهم می توانید به کلیت مطلب پی ببرید و سرعت خواندن خود را بالا ببرید.

در ابتدا شاید دچار عذاب وجدان شوید و نگران باشید که چرا کل مطالب را نخوانده اید ولی این نگرانی را کنار بگذارید و با علاقه با همین روش مابقی مطلب را مطالعه نمایید.

 

میدان دید خود را افزایش دهید

 

در گام بعدی باید میدان دید خود را افزایش دهید. ما با چشم هایمان خواندن را انجام نمی دهیم، خواندن توسط مغز انجام می شود و چشم ها تنها وسیله هستند. به همین دلیل باید یاد بگیرید که دامنه دید خود را افزایش دهید و در آن واحد تعداد کلمات بیشتری را به مغز ارسال نمایید.

سرعت مغز از سرعت چشم خیلی بیشتر است. باید با تمرین کردن فرا گیرید که به جای تک به تک خواندن کلمات، مجموعه ای از کلمات را بخوانید  و با سرعت بیشتری از سطرها عبور کنید. توانایی مغز آنقدر زیاد می باشد که تنها با دیدن بخشی از کلمه می تواند آن را کامل نماید و متوجه کل مطلب گردد.

 

تمرکز حواس یکی از عوامل مهم در تندخوانی

 

یکی دیگر از عواملی که به شما در تندخوانی و افزایش سرعت خواندن کمک می نماید داشتن تمرکز در حین مطالعه می باشد. اگر هنگام خواندن مطلب تمرکز نداشته باشید، ذهنتان بجای فراگیری مطالب اصلی معطوف به موارد غیر مهم می گردد.

پس تکنیک های تمرکز حواس را یاد بگیرید و در هنگام مطالعه با حواس جمع مطالعه نمایید. مکان مطالعه هم در این زمینه نقش مهمی را ایفا می کند.

 

با یادداشت برداری سرعت یادگیری خود را افزایش دهید

 

یکی دیگر از راه هایی که سرعت یادگیری و خواندن را بالا می برد، یادداشت برداری است. سعی نمایید کلمات کلیدی متن را که بار معنایی بالا دارند در گوشه ای از متن بنویسید تا با هر بار مراجعه کردن به آن، با خواندن کلمات کلیدی به ماهیت اصلی موضوع دست یابید.

 

عوامل مهم در تندخوانی

 

انواع خواندن و تأثیر آنها بر تندخوانی

 

خواندن مطالب انواع مختلفی دارد که هر کدام بر سرعت خواندن مطلب تاثیر می گذارد. در کل سه نوع خوانش داریم:

 • خواندن در ذهن
 • خواندن صدادار
 • خواندن تصویری

وقتی کلمات را در ذهن خود می خوانید سرعتی معادل 250 کلمه در دقیقه دارید و از کندترین نوع خواندن استفاده می کنید. نوع دیگر خواندن، خواندن صدادار می باشد که در این نوع یا با صدای بلند مطلب را می خوانید و یا زیرلب زمزمه می کنید.

در این حالت هم، شما تنها می توانید 400 کلمه در دقیقه مطالعه کنید که باز هم سرعت خواندن پایین می باشد. بهترین نوع خواندن، خواندن تصویری است. در این حالت فرد معنای کلمات را درک می کند. سرعت خواندن در این روش به 700 کلمه در دقیقه می رسد.

 

روش فوتوریدینگ یا عکس خوانی ذهنی

 

 روش فوتوریدینگ Photo Reading یا عکس خوانی زیر مجموعه خواندن بصری یا تصویری می باشد و یکی از بهترن روش ها برای بالا بردن سرعت در خواندن مطالب است. در این روش، از هر دو نیمکره مغز و ناخودآگاه ذهن استفاده می شود.

 

مسیر تندخوانی

 

بر اساس پژوهش ها، یادگیری ابتدا در ناخودآگاه ذهن صورت می گیرد و بعد به خودآگاه منتقل می گردد. با این روش شما می توانید بیشتر بر روی ناخودآگاه ذهن خود متمرکز شوید و از بخش های نامحدود ذهن برای یادگیری و ذخیره اطلاعات استفاده نمایید.

همچنین تحقیقات نشان داده اند که اطلاعات تصویری در ذهن ماندگارتر هستند و با سرعت بیشتری بازیابی می گردند.

روش عکس خوانی به این معناست که سرعت درک و یادگیری خود را نسبت به قبل بالا ببرید. در این روش اطلاعات مستقیم به قسمت هایی از مغز فرستاده می شود که قابلیت پردازش بیشتری دارند و ارتباط بهتری بین مطالب جدید و قدیمی برقرار می گردد.

به این صورت مطالب طولانی مدت تر در ذهن باقی می مانند و به یادآوردی آنها راحت تر می شود. روش فوتوریدینگ یکی از اصلی ترین مراحل در تندخوانی می باشد و با این روش می توانید حدود 25000 کلمه در دقیقه را پردازش کنید.

 

نقشه ذهنی چگونه به افراد تندخوان کمک می‌کند؟

 

نقشه ذهنی چیست؟ چگونه می تواند به بالا بردن سرعت خواندن کمک نماید؟ در ابتدا فردی به نام تونی بوزان Tony Buzan به این مساله پرداخت که یادگیری خطی نمی باشد و به صورت ساختار شعاعی انجام می گیرد.

 

تمرکز حواس

 

یادگیری در ذهن همانند شاخه های درخت می باشد که همه به هم ارتباط دارند و از شاخه های اصلی و فرعی تشکیل می شوند. نقشه ذهنی نشان می دهد که اطلاعات در مغز ما چگونه پردازش می شوند و با یادگیری بیشتر مطالب زیر شاخه ها بیشتر می گردند.

از جمله مزایای یادگیری به روش نقشه ذهنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش سرعت یادگیری
 • برقراری ارتباط بین دو نیمکره و افزایش عملکرد مغز
 • ایده پردازی بیشتر و خلاقانه تر
 • درک بهتر مفاهیم
 • طبقه بندی اطلاعات و دسترسی راحت تر و بهتر به آنها
 • یادآوری راحت تر مطالب
 • مرور راحت تر مطالب

 

تندخوانی و کمک به تقویت حافظه

 

حافظه دارای دو بخش کوتاه مدت و بلندمدت می باشد و همه در تلاش هستند که اطلاعات مهم را به حافظه بلندمدت انتقال دهند تا برای مدت طولانی تری از آنها استفاده نمایند.

روش های به کار گرفته شده در تندخوانی به شما کمک می نماید که در بازه زمانی کوتاهی، مطالب بیشتری را به حافظه بلندمدت خود انتقال دهید و با دسته بندی آنها در ذهن خود، بازیابی آنها را راحت تر نمایید.

 

راهکارهای افزایش سرعت مطالعه

 

در این مقاله نکات کلیدی و مهم برای یادگیری مهارت تندخوانی را بیان کردیم. امیدواریم این مطالب به شما کمک نماید تا قدرت یادگیری خود را افزایش داده و در زمان کوتاه تری، مطالب بیشتری را فرا گیرید.

 

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی دوره آنلاین فروش در آمازون و مشاهده نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/golden-methods-speedreading
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط