وبسایت عزت خواه در حال به روز رسانی میباشد ، در صورت کاهش سرعت لطفا صبور باشید ، با تشکر از همکاری شما صفحه اصلی

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

رتبه بندی فروشنده در آمازون

توضیحات کوتاه :
گرچه فروش محصول در آمازون برای هر شخصی که در هر کجای دنیا به اینترنت دسترسی داشته باشد امکان پذیر است اما فروشنده آمازون برای موفق شدن باید با یک سری اصول و قوانین به خوبی آشنایی داشته باشد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

3

تعداد امتیازها: 2

  • 2.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
رتبه بندی فروشنده در آمازون

 

خلاصه‌ای از مقاله:
یکی از اصول موفقیت شرکت بزرگ آمازون رعایت اصل مشتری‌مداری در همه زمینه‌ها بوده است. از همین جهت، طبق معیارهایی فروشندگان فعال در این سایت را رتبه‌بندی می‌کند تا تصمیم‌گیری برای خریدار آسانتر شود. به علاوه انگیزه فروشندگان برای به دست‌آوردن رتبه‌های بهتر و افزایش فروششان در نهایت منجر به افزایش کیفیت سایت آمازون می‌شود. در این مقاله با الگوریتم‌های رتبه‌بندی‌آمازون آشنا می‌شوید.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

آمازون برترین بازار فروش کالا
الگوریتم‌های آمازون برای رتبه بندی محصول
امتیاز بندی محصولات در آمازون
امتیازهای ستاره‌دار آمازون به چه معنا است؟
الگوهای رتبه بندی محصول در آمازون
رتبه بندی محصولات آمازون تحت تأثیر چه فاکتورهایی قرار دارد؟
کسب ریویوی مثبت بر امتیاز محصول در آمازون اثر می‌گذارد
هدف از برنامه Vine آمازون

آمازون برترین بازار فروش کالا

در عصری که فناوری و تکنولوژی بر همه چیز سایه انداخته، بازار فروش کالا نیز از این عرصه عقب نمانده است. آمازون یکی از بزرگ‌ترین بازارهای فروش آنلاین کالا می‌باشد. بازاری که نه تنها خود آمازون و بنیانگذارش می‌توانند منافع فراوانی از آن داشته باشند بلکه راه را برای فروشندگان ثالث نیز هموار نموده است، فروشندگانی که تمایل دارند فارغ از دردسرهای بازارهای سنتی به خیل عظیم فروشندگان موفق عرصه تجارت الکترونیک بپیوندد. پلتفرم‌های ارائه شده در سایت آمازون موانع را از سر راه فروشندگان بر می‌دارد و مسیر فروش کالا در آمازون را آسان می‌سازد. گرچه فروش محصول در آمازون برای هر شخصی که در هر کجای دنیا به اینترنت دسترسی داشته باشد امکان پذیر است اما فروشنده آمازون برای موفق شدن باید با یک سری اصول و قوانین به خوبی آشنایی داشته باشد. آمازون درمورد برخی رویکردهایش هیچ‌گاه اطلاعات دقیقی را در اختیار فروشندگان قرار نمی‌دهد اما با توجه به برخی بررسی‌های صورت‌گرفته می‌توان با آنها آشنایی پیدا کرد. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهد شد. 

 

با دوره جامع فروش در آمازون میلیاردر شوید

 

الگوریتم‌های آمازون برای رتبه بندی محصول

سایت آمازون همیشه بر اصل اساسی خود یعنی جلب رضایت مشتری استوار است و از این‌رو رتبه‌بندی ستاره‌دار محصولات عرضه شده در آمازون را نیز راهی برای تسهیل انتخاب مشتری می‌داند. در پیچ‌و‌خم خرید آنلاین همه چیز مطابق با تصورات نیست. مگر اینکه شما قصد داشته باشید کالایی را بخرید که نسبت به آن شناخت قبلی دارید. خرید، همیشه با اندکی ریسک همراه است. خریداران هنگان تصمیم‌گیری برای خرید، متکی به افرادی هستند که قبلاً همان کالای مورد نظر آنها را خریده‌اند. خریداران پیش از خرید، ریویوهای سایر مشتریان را مطالعه می‌کنند.

 

رتبه بندی فروشنده در آمازون

 

امتیاز بندی محصولات در آمازون

خریداران سایت آمازون نیز همانند هر سایت خرید الکترونیک دیگر، برای کالاهایی که خریداری می‌کنند امتیاز یک تا پنج ستاره را ثبت می‌کنند. ثبت امتیازهای ستاره‌دار، روشی ساده و مختصر است که به دیگر کاربران در یک نگاه نشان می‌دهد خریداران در مورد این کالای خاص چه نظری داشته‌اند. ثبت این امتیاز، راهی آسان برای فیلترکردن، رتبه‌بندی و مدیریت حجم بالای انتخاب‌های پیش‌روی کاربران است، روشی که لازمه زندگی در قرن 21 می‌باشد. مثلاً یک کاربر چطور می‌تواند در اندک زمانی برای خرید از میان 40000 گزینه موجود برای پرده حمام تصمیم بگیرد؟ به عبارتی، کالاهایی که امتیاز بالاتری دارند مهر تائید بیشتری را از سوی خریداران دریافت کرده‌اند. آمازون، فروشگاه‌های فیزیکی خرده فروشی خود را نیز ملزم به تهیه و عرضه کالاهایی کرده است که امتیاز 4 ستاره یا بالاتر دارند.

 

رتبه بندی فروشنده در آمازون

 

امتیازهای ستاره‌دار آمازون به چه معنا است؟

اما برداشت درک درستی از ستاره‌های زرد نشان آمازون، اندکی پیچیده‌تر از ظاهر ساده آن است. چرا یک کالا، امتیاز 4.7 ستاره می‌گیرد و کالای دیگری امتیاز 4.8؟ شاید با خودتان بگوئید این امتیاز، یک نمره میانگین است و از طریق تقسیم تعداد کل ستاره‌هایی که یک کالا توانسته به دست بیاورد بر تعداد ریویوها به دست می‌آید. یک محاسبه ساده ریاضی! اما باید این نکته را خاطر نشان شد که محاسبه امتیاز از این طریق انجام نمی‌شود. در حالی که آمازون ادعا کرده این ستاره‌ها نشان دهنده «میانگین ریویوهای ثبت شده مشتری» برای یک محصول هستند اما محاسبه این امتیاز بسیار پیچیده و مبهم‌تر از آن است که تصورش را دارید.

آمازون در سال 2015 با استفاده از مدل یادیگری ماشین، شروع به امتیازبندی به شکل ستاره کرد. در ارزیابی ریویوها، برخی از ریویوها بر مبنای فاکتورهایی که آمازون مورد توجه قرار داده است اثر بیشتری در میانگین کل دارند. مثلاً اینکه ثبت ریویو مربوط به چه تاریخی بوده است و آیا از جانب یک خریدار «مورد تائید» به ثبت رسیده است؟ به عبارتی، آمازون این قابلیت را دارد که متوجه شود فردی که برای محصولی ریویو گذاشته و ادعا کرده کالا مورد پسند او بوده است یا از کالای خریداری شده احساس رضایت نداشته آیا واقعاً کالا را خریداری کرده است؟ David Bryant که فروشنده کالا در آمازون است و بلاگی در مورد شرکت خودش دارد، می‌گوید: «احتمال دارد آمازون فاکتورهایی همانند میزان قدمت اکانت شخصی که ریویو ثبت می‌کند و متوسط امتیازی که معمولاً این فرد ثبت می‌کند را نیز در محاسبات خود مورد توجه قرار دهد.» او معتقد است: «برای کاربرانی که غالباً ریویوهای منفی می‌گذارند، آمازون تخفیف‌هایی را در نظر می‌گیرد.» به هر حال این موارد ثابت شده نیستند و تنها نظر شخصی برخی افراد می‌باشد.

مقاله پیشنهادی: افزایش فروش در بیزینس اینترنتی آمازون

 

رتبه بندی فروشنده در آمازون

پیشنهاد دانلود ویدئو : بهترین روش فروش در آمازون در لینک آمازون FBA

 

الگوهای رتبه بندی محصول در آمازون

این سیستم جدید یک نکته مثبت و بسیار قابل توجه است، حداقل از دید و منظر مشتری. شاید کالایی که در طول پنج سالِ گذشته، توانسته امتیاز پنج ستاره به دست بیاورد را نتوان در قیاس با کالایی قرار دارد که تنها یک هفته پس از عرضه توانسته است امتیاز سه ستاره کسب کند. اما همچنان نشان دهنده لایه‌ای از ابهام در الگوریتم‌های آمازون و موجب نگرانی برای فروشندگان ثالث آمازون و سایت‌های تجارت الکترونیک است. انجمن‌های فروشندگان آمازون مملو از فروشندگانی است که تلاش می‌کنند متوجه شوند رتبه‌بندی و امتیازدهی محصولات آنها در آمازون از چه الگویی پیروی می‌کند و به چه شکلی انجام می‌شود.

درصورتی که رتبه‌بندی محصول فروشنده با روند نزولی مواجه شود، فروشنده با مشکلاتی مواجه خواهد شد و مواردی را از دست خواهد داد. ثبت ریویوهای خوب و مثبت می‌تواند موجب شود یک کالای ناشناخته به موفقیت بزرگ و عظیمی در سایت آمازون دست یابد. رئیس شرکت Potoo Solution، Fred Dimyan که مؤسسه‌ای برای ارائه مشاوره به شرکت‌های الکترونیک است می‌گوید: «کسب ریویوی مثبت در آمازون، اهمیتی بیشتر از نام برند دارد. برندهای بزرگی در آمازون وجود دارند که به‌خاطر عدم موفقیت در کسب ریویو در جایگاهی پائین‌تر از برندهای کوچک قرار گرفته‌اند. به‌طور مثال، خمیر دندان زغالی و نارگیلی برند Cali White که خمیردندان پرفروش آمازون بوده توانسته است گوی رقابت را از برند بزرگ و معروفی همانند Crest و Colgate بگیرد.

مقاله پیشنهادی: چطور در آمازون فروشنده شوم؟

 

رتبه بندی فروشنده در آمازون

 

رتبه بندی محصولات آمازون تحت تأثیر چه فاکتورهایی قرار دارد؟

رتبه‌بندی ستاره، تنها تحت تأثیر الگوریتم‌های آمازون قرار ندارد. گاهی اوقات، فروشندگانی از کاربر می‌خواهند در ازای دریافت پول یا تخفیف برای کالاهای آنها ریویوی مثبت ثبت کنند تا بتوانند رتبه محصولاتشان را در نتایج جستجوی آمازون افزایش دهند. اما آمازون، بلافاصله با تشخیص ریویوهای فیک، آن‌ها را حذف می‌کند. سرعت حذف ریویوهای مثبتِ فیک توسط آمازون خیلی بیشتر از سرعت حذف ریویوهای منفی است. البته یک سخنگوی آمازون این ادعا را رد کرده است که آمازون حذف ریویوهای مثبت نامعتبر را در اولویت دستور کار خود قرار داده است. این سخنگو در یک بیانیه اعلام داشته است: «طبق بررسی‌های ما، 90 درصد از ریویوهای نامعتبر از طریق کامپیوتر تولید می‌شوند و ما از تکنولوژی یادگیری ماشین برای آنالیز ریویوهای موجود و ریویوهایی که در طول بیست و چهار ساعت شبانه روز و هفت روز هفته ثبت می‌گردند، استفاده می‌کنیم و سپس ریویوهای نامعتبر را بلاک یا حذف می‌کنیم.»

حتی این امکان نیز وجود دارد که ریویوهای مورد تائید آمازون نشان داده نشوند. یک کارمند سابق آمازون که اکنون یک مؤسسه مشاوره برای فروشندگان آمازون راه‌اندازی کرده در این خصوص گفته است: «حجم زیادی از ریویوهای مورد تائید آمازون وجود دارد که باید حذف شوند. همه آنها مربوط به حساب خریدارانی می‌شوند که به خاطر آنچه خریده‌اند، مزیت یا بهره‌ای شامل حالشان شده است. به طور مثال، شاید فروشنده پس از پروسه خرید، هزینه محصول را از طریق پی‌پال به خریدار برگردانده باشد. آمازون، ثبت ریویو در ازای دریافت غرامت از هر نوع و از جانب هر شخص را ممنوع اعلام کرده است. (از جمله؛ دریافت کالای رایگان یا ارائه تخفیف، بازپرداخت وجه یا دریافت پاداش)

 

رتبه بندی فروشنده در آمازون

 

کسب ریویوی مثبت بر امتیاز محصول در آمازون اثر می‌گذارد

برخورد مناسب با افرادی که برای محصول فروشنده ریویو می‌گذارند به همان اندازه ثبت ریویو برای فروشنده اهمیت دارد. کمپانی آمازون، متکی به همین شبکه پراکنده افراد مشارکت کننده است. افرادی که به میل خود و نه به‌خاطر دریافت چیزی برای محصول خریداری شده ریویو ثبت می‌کنند. اتکا به این مشارکت برای ایجاد حس اعتماد مشتری به محصولاتی است که در آمازون فروخته می‌شوند و مطمئناً با نام خانگی خود به فروش نمی‌رسند. این روش، اکوسیستم پیچیده‌ای را ایجاد کرده است که فراتر از تمایز قائل شدن میان ریویوهای نامعتبر یا فیک و ریویوهای اصلی است. یکی از برنامه‌هایی که آمازون در این راستا ارائه داده است برنامه Vine می‌باشد. در این برنامه، آمازون گروهی از افراد ریویو دهنده را دعوت می‌کند تا در ازای دریافت رایگان کالا، ریویوهای بی‌طرف و غیرمغرضانه برای این محصول ثبت کنند. نکته مهم اینجا است که هر کسی نمی‌تواند با دریافت رایگان کالا نظرش را ثبت کند، تنها افرادی که از جانب آمازون دعوت شده باشند اجازه این کار را دارند.

 

در آمازون فعالیت کنیم

 

هدف از برنامه Vine آمازون

آمازون حتی افراد ریویو دهنده‌ای که به برنامه Vine دعوت شده‌اند را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و 10 هزار مشارکت کننده برتر را در جدولی رتبه‌بندی می‌کند. این جدول نیز دائماً در حال تغییر است. به اعضای این گروه منتخب نیز نشانی داده می‌شود تا در پروفایل‌های خود به نمایش بگذارند. این نشان می‌تواند عبارتی مانند «500 ریویو دهنده برتر» باشد. این رتبه‌بندی تنها بر مبنای تعداد ریویویی نیست که یک فرد به ثبت رسانده بلکه این مسئله که نظرات و بازخورد آنها برای چه تعداد مشتری مفید واقع شده است نیز نکته‌ای مهم و قابل توجه برای آمازون است. 

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می شود. تماشای ویدیوهای معرفی بیزینس آمازون شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/amazon-seller-rating
برچسب ها
بیزینس آمازون
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط