بهترین استراتژی ترید ارز دیجیتال - نتیجه تست یکساله دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

آشنایی با شرکت اوبر و نحوه مدیریت دارا خسروشاهی | عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
اوبر یکی از شرکت‌های موفقی است که در سال‌های اخیر نامش در کنار شرکت‌های موفق جهان مطرح می‌شود. مدیریت این شرکت بزرگ بر عهده یک ایرانی به نام دارا خسروشاهی است. در این مصاحبه با او آشنا می‌شوید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 1.3k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
آشنایی با شرکت اوبر و نحوه مدیریت دارا خسروشاهی | عزت خواه دات کام

 

خلاصه ای از مقاله

در این مقاله مصاحبه با دارا خسروشاهی را می خوانید. او از فراز و نشیب های راه اندازی شرکت اوبر تا موفقیت های این شرکت سخن می گوید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

موفقیت شرکت اوبر با مدیریت دارا خسرو شاهی

شرکت اوبر یکی از شرکت‌های موفقی است که در سال‌های اخیر نامش در کنار شرکت‌های موفق جهان مطرح می‌شود. اوبر نیز همانند بسیاری از موفقیت‌های بزرگ دیگر، به دنبال مواجهه با یک مشکل و تولد یک ایده به وجود آمده است.

آقای گرت کمپ که در شب سال نوی میلادی مجبور به هزینه‌ای 800 دلاری برای استخدام یک راننده شخصی می‌شود تصمیم می‌گیرد تا این هزینه حمل و نقل را بین مسافران تقسیم کند و ایده او منجر به راه اندازی اوبر می‌شود.

از سال 2017 مدیر عاملی شرکت اوبر به دست دارا خسروشاهی سپرده می‌شود. او که قبل از این زمان به عنوان رئیس شرکت اکسپدیا توانسته این شرکت را به پردرآمدترین آژانس مسافرتی آنلاین آمریکا تبدیل کند با ورود به اوبر تغییراتی اساسی در ساختار این شرکت ایجاد می‌کند.

در ادامه می‌توانید متن مصاحبه‌ای که با او انجام شده است را مطالعه کنید و با این ایرانی موفق بیشتر آشنا شوید. 

 

کسب درآمد از آمازون با فروش محصول

 

یک دهه فعالیت دارا خسروشاهی در شرکت اکسپدیا

مجری: صبح همگی بخیر. دارا به شما خوش آمد می‌گویم، ممنونم که آمدید.
دارا: ممنون که من را دعوت کردید.

+: خیلی خوشحالیم که اینجا هستید. خب با این سوال شروع می‌کنم: شما به مدت یک دهه مدیر Expedia بودید و بسیار موفق بودید.
_:  بیشتر از یک دهه.

+: بله، بیشتر از یک دهه در اکسپدیا. و خیلی خیلی موفق بودید. چرا بیرون آمدید؟
_:  این کار را کردم چون حسادت می‌کردم که اوبر از لحاظ گرامری فعل محسوب می‌شود. پدرم به من می‌گفت که اگر بتوانی یک فعل را اداره کنی خیلی خوب است. من هم گفتم: «باشه». فرصت خوبی بود.

ولی از شوخی گذشته، من خیلی از کار و فعالیت در اکسپدیا راضی بودم. شرکت خیلی خوبی بود. یک تیم عالی داشتم و یک رابطه خیلی خوب با رئیس شرکت داشتم. اصلا قصد نداشتم بیرون بیایم اما خب زندگی به این شکل است. همیشه نمی‌شود زندگی را برنامه‌ریزی کرد. وقتی در مورد اوبر با من صحبت شد با خودم گفتم چرا یک نفر باید چنین مسئولیتی را قبول کند.

شرکت خیلی به هم ریخته بود اما همیشه وقتی با کارمندان و افراد جوان درمورد شغلشان حرف می‌زدم، به آنها می‌گفتم که باید سه نکته را در نظر بگیرید. اول اینکه با افرادی کار کنید که دوستشان دارید. دوم اینکه در جایی کار کنید که بتوانید به عنوان یک فرد اثرگذار باشید و سوم اینکه به جایی بروید که در دنیا تغییر ایجاد می‌کند.
اولین مورد را به خاطر محرمانه بودن کار نمی‌توانستم چک کنم. اوبر شرکتی بود که در بحران قرار داشت و من فکر کردم که می‌توانم یک تغییر واقعی ایجاد کنم. اوبر شرکتی است که میلیونها میلیون نفر در سراسر دنیا با آن سر و کار دارند. سه میلیون راننده دارد که از این طریق کسب درآمد می‌کنند.

به عنوان فعل استفاده می‌شود و اگر مقایسه کنید، می‌بینید که ما بیشتر از کل صنعت هواپیمایی، مردم را جابجا می‌کنیم. بنابراین این شانسی بود که بتوانم وارد شرکتی شوم که بتواند حمل و نقل را در کل جهان تغییر دهد. گاهی اوقات در زندگی به جایی می‌رسید که به خودتان می‌گویید بگذار امتحان کنم.

 

 اوبر و دارا خسرو شاهی

 

آغاز تغییر ساختار شرکت اوبر توسط دارا خسروشاهی

 +: خیلی خوب است. خب، شما تصمیم گرفتید که در شرکت تغییر ایجاد کنید. بگذار در مورد شرکت صحبت کنیم. همه می‌دانند که اوبر شرکتی است که مردم را از نقطه A به نقطه B می‌برد. کارها با اپ انجام می‌شود اما کارهای خیلی زیادی داخل اوبر انجام می‌شود. مثلا Uber Eats که روز به روز پیشرفت می‌کند. رابطه اینها با هم چه طور است؟
_: در کل ما می‌خواهیم بزرگترین شرکت حمل و نقل در این صنعت باشیم و کار ما این است که مردم را از نقطه A به نقطه B ببریم و مسلماً یک بیزینس خیلی بزرگ در صنعت رانندگی داریم.

دید من نسبت به قضیه این است که برای ما اتومبیل همان نقشی را دارد که کتاب برای آمازون داشته است و مثل آمازون که وارد حوزه‌های دیگر بیزینس شده، ما هم قصد داریم وارد حوزه های دیگر مربوط به حمل و نقل شویم. Uber Eats یکی از این نمونه‌ها است و می‌خواهیم  Eats را از نقطه صفر به یک سرویس دلیوری که از نظر ما در دنیا بزرگترین است، گسترش دهیم.

امسال قرار است قدرت پلتفرم بالا برود، مثل آمازون که وارد حوزه های دیگر شد. ما هم فکر می‌کنیم که بتوانیم وارد حوزه‌های دیگر در بخش حمل و نقل شویم. حمل و نقل، یک بیزینس بیش از 5 تریلیون دلاری است که خیلی جای کار در آن وجوددارد.

اگر یک درصد خیلی کوچک در اختیار داشته باشیم، چون کمتر از یک درصد از حوزه حمل و نقل جهانی در اختیار ما است و می‌توانیم این مقدار را به ده یا بیست درصد برسانیم.
یک موضوع دیگر که ما از آمازون به عنوان شرکتی منحصربه‌فرد الگو گرفتیم، همانطور که آمازون فقط کالاهای برند را تبلیغ می‌کرد و بعد وارد بیزینس مارکت پلیس شد، ما هم می‌خواهیم وارد بازارهای دیگری در حوزه حمل و نقل شویم.

الان یک نشانه خیلی خیلی کوچک از این کار را در سانفرانسیسکو می‌بینیم. الان می‌شود دوچرخه‌های برقی را با اپ اوبر، کرایه کرد. خب ما با بیزینس حمل و نقل شروع کردیم و داریم با سرعت بالایی رشد می‌کنیم، می‌خواهیم جهانی شویم.

باور داریم که سودآور است و نشانه‌هایش هم مشهود است اما توسعه ما، هم از لحاظ نوع حمل و نقل و هم گسترش پلتفرم به سمت افراد طرف سوم است تا سود بیشتری برای مشتریان در سطح جهانی داشته باشیم.

 

آشنایی با دارا خسرو شاهی

 

دارا خسروشاهی برای موفقیت چه چالش هایی را پشت سر گذاشت؟

+: شش ماه پیش که وارد این شرکت شدید چه دید و چه انتظاری داشتید؟
_: اولین چیزی که فکر می‌کردم آمادگی روبرو شدن با آن را دارم اما انگار نداشتم، تمرکز رسانه‌ها روی شرکت بود. تمرکز رسانه‌ها روی شرکت، موردی بود که فکر می‌کردم روی آن کنترل دارم اما انگار تا تجربه‌ نکنید درکی از آن ندارید و برایم خیلی غیرمنتظره بود چون واقعا برای آن آمادگی نداشتم.

اما خب، این یک واقعیت زندگی است و الان تصویر کلی ما در رسانه‌ها بهتر شده است. تیم ما خوب از پس آن برآمده و تیم ارتباطات اوبر در این دوره پر هیاهو، کارش را به خوبی انجام داده است.

به هر حال، می‌دانم که نباید غافلگیر می‌شدم اما شدم. بزرگترین سورپرایز برای من خیلی خوب بود، تصویر بیرونی اوبر و عملکردش به عنوان یک شرکت، بسیار منفی بود.

 

شرکت اوبر

 

وقتی وارد شرکت شدم و با افراد آن آشنا شدم، دیدم که آنها ایمان راسخ دارند به اینکه سرویس‌های حمل و نقل‌مان را در همه جای دنیا و برای همه قابل دسترس کنند، به اینکه حمل و نقل بتواند در سرتاسر جهان به قدرت بخشیدن به مسافران کمک کند و اعتقاد داشتند به کمک کردن به راننده ها و بهبود سرویس‌ها برای آنها.

کارمندان شرکت ایمان داشتند که اوبر می‌تواند نقش مثبتی در جهان داشته باشد. این یک سورپرایز بسیار مثبت برای من بود. این افراد واقعا می‌خواستند که کارهای خوبشان را مردم بدانند نه گام‌های اشتباهی که قبلا برداشته شده بود.

ما شروع کردیم به این سمت حرکت کنیم. مسائل مدیریتی و هیأت مدیره چیزهایی بود که من برای آنها آمادگی داشتم و غافلگیرم نکرد. تغییرات زیادی داشتیم اما الان بعد از 5 ماه، فکر کنم در جای خوبی هستیم.

 

مقاله پیشنهادی: موفقیت به سبک علی و هادی پرتوی

 دارا خسرو شاهی

 

اولویت‌های اصلی دارا خسروشاهی برای مدیریت اوبر

+: مسلما اوبر نسبت به 5،6 ماه پیش که وارد آن شدید پیشرفت‌های زیادی داشته است. الان برای سال 2018، اولویت‌های اصلی شما چه چیزهای هستند؟
_: اولویت اول این است که دوباره برگردم به بخش اجرایی چون یک تیم فوق‌العاده داریم، متخصصان فناوری عالی. بنابراین دوباره می‌خواهیم به کارمان برگردیم.

داریم مشکلات جانبی را حل می‌کنیم و به نظرم تمامی تسویه حساب‌هایی که انجام دادیم بخشی از کارمان بوده و باید پشت سر بگذاریم و کارمان را از سر بگیریم. چون فکر می‌کنم به عنوان موتور اجرایی، ما افراد خوبی را در اختیار داریم. دومین اولویت من این است که برند را احیا کنم.

در سال 2017، احساس مسافران و راننده ها نسبت به برند خیلی افت کرد. مدتی است که این روند ثابت شده و الان اوضاع تثبیت شده است اما ما برندی هستیم که لیاقت این را دارد به اندازه شرکتی مثل آمازون یا گوگل و غیره محبوبیت داشته باشد. ما راه طولانی را در پیش داریم.

باید اعتماد مشتری و راننده‌ها را دوباره به دست بیاوریم با ترکیبی از اعمال، محصولات، بازاریابی، ارتباطات، و غیره. احیای آن علاقه قبلی، یک اولویت بسیار بسیار مهم برای ما است. برایم مهم است که تیم من قدرتمند باشد.

مشاور حقوقی جدید آوردیم، مدیر عامل جدیدمان را معرفی کردیم و داریم دنبال یک مدیر مالی جدید می گردیم. بنابراین دارم تیمم را تقویت می‌کنم چون بدون یک تیم قوی نمی‌شود شرکت را به جلو برد.

 

 نحوه مدیریت دارا خسرو شاهی

 

عوامل پیشرفت اوبر

+: می‌خواهم کمی در مورد معامله‌هایی که تا الان انجام شده صحبت کنیم. از وقتی که شما به اوبر پیوستید یک معامله با Soft Bank انجام دادی. این رابطه را چطور می‌بینید؟ کمی در مورد توافقی که انجام شد صحبت کنید. چرا برای شرکت شما مهم بود، تصمیمات چطوری گرفته شد و نتیجه کار چه شد؟ چه پیامدهایی برای شرکت دارد؟
_: در مورد معامله با سافت بنک، خوب، آن معامله وقتی که من وارد شرکت شدم در حال انجام بود و وقتی آمدم گفتم خب شاید رهایش کنیم. اما به نظرم سافت بنک برای ما سرمایه‌گذار مناسبی بود، آنها اطلاعات و دانش بسیار خوبی در مورد حوزه سرمایه گذاری‌شان و بسیاری از بازیگران این حوزه دارند.

بنابراین ما به دنبال سرمایه‌گذاری هوشمندانه بودیم و به نظرم سافت‌بنک خیلی منابع مالی گسترده‌ای دارند. به جای اینکه این منابع مالی برای رقبای من صرف شود، ترجیح می‌دهم برای شرکت من صرف شود.

بنابراین اینکه آنها دانش کافی و منابع مالی در اختیار دارند از لحاظ استراتژیک برای ما مهم بود و روی استقلال هم سرمایه‌گذاری کرده بودیم. آنها هم دنبال یک سری نکات مرتبط به هم در این حوزه هستند مثل الکترونیک سازی، حمل و نقل، باتری و غیره.

 

آشنایی با شرکت اوبر

 

سرمایه گذاری های هوشمندانه و موفقیت شرکت اوبر

_: یک سرمایه‌گذار هوشمند که به دنبال این حوزه‌ها باشد و به طور فعال در آنها سرمایه‌گذاری کند، اگر بخواهد در شرکت شما سرمایه‌گذاری کند خیلی مناسب است. ماسا، ریئس سافت بنک خیلی آینده‌نگر است و اگر چنین فردی بخواهد روی شرکت شما سرمایه‌گذاری کند حتما باید قبول کنید.

سرمایه‌گذاری سافت بانک باعث شد بعضی از افراد که سالها در شرکت بودند کمی نقدینگی بگیرند که خیلی خوب بود. با تمام فراز و نشیبهایی که شرکت تجربه کرده بود، باید به فکر سرمایه‌گذاران هم می‌بودیم و گرفتن نقدینگی اتفاق خوبی بود.

از همه مهمتر اینکه سرمایه‌گذاری سافت بنک به ما کمک کرد یک سری تغییرات مدیریتی اعمال کنیم و آن هم کمک کرد که وارد بورس شویم. یک مثال بارز رای اکثریت در مقابل یک سهم، یک رای بود که به نظرم خیلی مناسب‌تر بود، به ویژه با سابقه‌ای که شرکت داشت.

و بالاخره توانستیم صلح را به قلمرومان برگردانیم. می‌دانم که بیل اینجا بوده و به نظرم اختلاف نظر و تفاوتی که بین بیل و تراویس بوده به نفع شرکت و به نفع هیچکس نبود.

بنابراین با ترکیب سرمایه‌گذاری و سیستم مدیریتی جدید، توانستیم راهی پیدا کنیم که به نفع شرکت باشد و دنبال این باشیم که شرکت برنده شود نه فقط یکی از دو طرف دعوا و به نظرم به این هدف رسیدیم.

+: درست است. اختلاف نظرات مهم نبودند. مهم این بود که شرکت به یک جای بهتر برسد. این خیلی نکته مثبتی است.
_: درست است که ما این کار را کردیم و برد بزرگی برای ما بود و در داخل شرکت هم، همه خیالشان راحت شد.

 

آشنایی با شرکت اوبر و نحوه مدیریت دارا خسرو شاهی

 

پیش بینی دارا خسروشاهی از آینده اوبر

+: به عنوان آخرین سوال و با تشکر از صحبت‌های شما، تصویر شما از آینده شرکت و بیزینس در پنج سال آینده چیست؟ درست است که شما روی چیزهای مختلفی سرمایه‌گذاری کردید. قرار است اتفاقات زیادی بیفتد.

قرار است تغییرات زیادی در خط سیر شرکت رخ بدهد، خیلی چیزها قرار است دگرگون شود. از لحاظ عملی شما پنج سال دیگر کجا ایستاده‌اید؟ شرکت شما چطور شرکتی خواهد بود؟
_: من حتی نمی‌توانم پیش‌بینی کنم که یک هفته دیگر چه اتفاقی برای شرکت می‌افتد چه برسد به پنج سال دیگر.

 

چگونه از آمازون درآمد دلاری کسب کنیم؟


+: خب تصور و حس شما چیست؟
_: خب، چیزی که برای پنج سال آینده خیلی برای آن هیجان دارم، گسترش پلتفرم‌مان است. الان کار اوبر در مورد کرایه ماشین است اما می‌خواهم در آینده کار اوبر در مورد انتقال از نقطه A به B باشد و فرقی نمی‌کند به چه طریقی.

من می‌خواهم سیستم اتوبوسرانی شهر را در دست بگیرم، به اتوبوس و سایر روش‌ها فکر می‌کنم. می‌خواهم در آینده مردم بتوانند با استفاده از اوبر به سریعترین وسیله حمل و نقل عمومی دسترسی داشته باشند. مثلا با استفاده از اوبر به مترو برسند،

در صورتی‌که قطارها سر وقت حرکت کنند، سوار قطار بشوند، وقتی از قطار بیرون می‌آیند ماشین اوبر منتظرشان باشد یا مثلا دوچرخه برای آنها مهیا باشد تا بتوانند به سریعترین شکل ممکن به مقصدشان برسند، به گونه‌ای که مناسب‌شان باشد بدون هیچگونه اتلاف وقت.

+: خیلی ممنون هستم از اینکه وقت خودتان را به ما دادید. شروع کار تو عالی بوده است. ما واقعا از شما ممنون هستیم و برای شما آرزوی موفقیت داریم.
_: ممنون از دعوت شما.

 

شغل هر فرد، بخش مهمی از زندگی روزانه او را شامل می شود. بنابراین انتخاب شغلی که در کنار درآمدزایی 24 ساعته، شما را از انجام کارهای مورد علاقه تان مانند سفر کردن و... محروم نکند زندگی پربارتر و جذاب تری را برای شما می‌سازد. پیشنهاد ما به شما برای آشنایی بیشتر با چنین شغلی و راهنمایی که در مسیر فروش تخصصی در آمازون شما را از همه نکات مطلع سازد، تماشای ویدیوهای معرفی این بیزینس غول آسا و جهانی است. همچنین نتایج شگفت انگیز دوره آربی مسیر را بهتر به شما نشان می‌دهد.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/uber-introduction-dara-khosrwoshahi-management
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط