تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

فن بیان مناسب چگونه زندگی ما را دگرگون خواهد کرد؟

توضیحات کوتاه :
فن بیان مناسب در بیشتر جنبه های زندگی تاثیرگذار می باشد. شما با فراگیری این مهارت می توانید تاثیر شگرفی بر کسب وکار خود و ارتباطات خود بگذارید و موفقیت های بیشتری کسب نمایید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 3

  • 3k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
فن بیان مناسب چگونه زندگی ما را دگرگون خواهد کرد؟

 

خلاصه ای از مقاله

فن بیان مناسب می تواند در عین اینکه اعتماد به نفس افراد را بالا ببرد به آنها کمک نماید که منظور خود را به درستی به دیگران انتقال دهند و از برخی سوء تفاهمات جلوگیری نمایند. در این مقاله تکنیک هایی را بیان می کنیم که به داشتن فن بیان بهتر به شما کمک می نماید.


آنچه در این مقاله می خوانید:

 

تعریف فن بیان

فن بیان را می توان توانایی در سخن گفتن با قدرت، واضح و به نحوی موثر تعریف نمود. سخن گفتن به تنهایی کارساز نمی باشد و باید در کنار آن از اصولی استفاده نمود تا تاثیر کلام را بیشتر کرد. با این اوصاف اهمیت داشتن فن بیان مناسب برای همه آشکار است.

برخی به اشتباه گمان می کنند که داشتن فن بیان مناسب تنها نیاز سخنرانان می باشد در صورتی که همه ما، افراد را بر اساس کلماتی که به کار می برند و نحوه بیان آنها قضاوت می کنیم.

در واقع با فراگیری فنون بیان مناسب، مهارتهایی را فرا می گیرید که از طریق آنها می توانید منظور خود را بصورت واضح و کامل بیان نموده و نیازهای اساسی خود را در این زمینه رفع نمایید.

ما از طریق کلام با دیگران ارتباط برقرار می کنیم. کلمات آنقدر قدرتمند هستند که با استفاده از آنها می توانید بر دیگران تاثیر بسزایی بگذارید.

 

فن بیان چیست ؟

 

چرا داشتن فن بیان مناسب و خوب صحبت کردن اهمیت دارد؟

صحبت کردن اولین گام در برقراری ارتباط می باشد و می توانید بیشترین تاثیر را بر مخاطب بگذارد. یادگیری اصول فن بیان مناسب، کمک می کند تا منظور و خواسته های خود را بهتر و راحت تر بیان نمایید و روابط بهتر و موثرتری داشته و با زیبایی هر چه تمام تر با دیگران ارتباط برقرار کنید.

تاثیر جادویی فن بیان در زندگی و کسب و کار

اصول فن بیان مناسب تنها برای برقراری ارتباط نمی باشد و بر دیگر جنبه های زندگی هم تاثیرگذار است. جنبه هایی که شاید تا کنون به آنها توجه ننموده اید. در اینجا چند اثر جادویی فن بیان قوی و مناسب را که تاثیر بسزایی بر زندگی افراد دارد را بیان می کنیم.

 

چگونه با فروش کالا در آمازون درامد دلاری داشته باشیم؟

 

1. با یادگیری فن بیان مناسب بر اضطراب اجتماعی خود غلبه کنید

یکی از گام های موثر داشتن مهارت سخنوری و فن بیان مناسب این است که شما می توانید با کمک این مهارت، از خجالت رهایی یابید و ترس خود را برای برقرار نمودن ارتباط با دیگران کاهش دهید.

2. داشتن فن بیان و سخنوری، عزت نفس شما را افزایش می دهد

زمانی که شما از مهارت فن بیان درست و مناسب برخوردار باشید مسلما اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و قدرت اقناع کنندگی هم در شما افزایش می یابد که می تواند در رشد کسب و کار و ارتباطات شما کمک شایانی نماید.

گاهی با بیان نصفه و نیمه و نادرست، سوء تفاهماتی به وجود می آید که می تواند بر کسب وکار شما تاثیر منفی بگذارد و شما با فراگیری فنون بیان درست، می توانید منظور خود را به درستی بیان نموده واز ایجاد سوء تفاهمات جلوگیری کنید.

افرادی که شیوه سخنوری را به خوبی بلدند می توانند با استفاده از این فنون و داشتن جسارت از حق خود و دیگران به خوبی دفاع نمایند و در برخی زمینه های شغلی همچون وکالت به موفقیت های بیشتری دست یابند.

از سویی دیگر با داشتن فن بیان مناسب می توانید بر احساسات و هیجانات مخاطب خود تسلط یابید و کنترل اوضاع را در دست گیرید.

 

یادگیری فن بیان

 

3. موفقیت در مصاحبه های شغلی و موقعیت های اجتماعی

زمانی که با اصول فن بیان مناسب آشنا باشید و در ارتباطات خود به کار ببرید می توانید به صورت ملموس تری ارتباطات خود را بهتر نمایید، از واژگان درست تری استفاده کنید، صدای رساتری داشته باشید و در جلسات مهمی همچون مصاحبه های شغلی بیشترین تاثیر مثبت را بگذارید.

4. ارتباط بهتر و موثرتر با رقبا و منتقدین در زندگی و کسب و کار

ارتباط بهتر و موثرتر در ارتباطات غیرحضوری (تلفنی، آنلاین و …) هم مشهود است؛ به ویژه ویزیتورها، منشی ها، مسئول دفترها و … . در سطوح بالاتر، آشنایی با اصول فن بیان مناسب، از شما یک گوینده ی حرفه ای و موفق خواهد ساخت و تاثیرات بی شمار دیگر که با شرکت در کلاس های فن بیان و گویندگی می توانید در زندگی تان ایجاد کنید.

 

ارتباط فن بیان و زندگی

 

بنابراین از این به بعد در نظر داشته باشید، در بین ابزارهای لازم برای موفقیت، حتما بخشی را هم برای فن بیان مناسب اختصاص دهید. برای داشتن فن بیان مناسب موارد زیر را در نظر بگیرید:

1. شمرده صحبت کردن در کلام

با هر صدا و سرعتی که صحبت می کنید، واضح بیان نمودن کلمات، رمز موفقیت شماست. شنونده باید قادر باشد تمام کلمات را بصورت واضح و کامل بشنود، بنابراین هر عبارت مبهمی می تواند این وضوح را از بین ببرد. با تمرین تلفظ و ادای درست کلمات، وضوح کلام خود را بیشتر نمایید.

با شمرده صحبت کردن نه تنها فهم کلام شما بیشتر می شود بلکه مطمئن و آرام به نظر می رسید.

2. داشتن اعتماد به نفس در سخن

اگر با اعتماد به نفس صحبت نکنید، کلام شما تاثیر لازم را بر روی مخاطب نخواهد گذاشت. سعی نمایید با باورداشتن به خود، یادگیری فنون بیان و سخنوری و بالا بردن اطلاعات خود در زمینه فعالیت کاری، اعتماد به نفس خود را افزایش داده و بیشترین تاثیر را بر روی دیگران بگذارید.

3.  اعتقاد داشتن به چیزی که بیان می کنید

زمانی که شما موضوعی را بیان می کنید که به آن باور ندارید با شک و تردید در مورد آن صحبت می کنید و مخاطب به خوبی این تردید را حس خواهد نمود. در مورد موضوعاتی صحبت نمایید که به آنها باور دارید و با اطمینان کامل در مورد آنها صحبت نمایید.

صحبت نمودن در خصوص مواردی که به آنها باور دارید شور و اشتیاق را در صحبت های شما بیشتر می نماید و این شور و اشتیاق به مخاطبان هم منتقل می گردد. شما با این روش می توانید قدرت بیان خود را تقویت نمایید.

 

شمرده شمرده صحبت کنید

 

4. کنار گذاشتن خودپرستی

باید در زندگی فروتن باشید، اگر فروتن نباشید، زندگی شما را فروتن می کند.  مایک تایسون 

برای تقویت فروتنی و غلبه بر خودپرستی می توانید خود را با افرادی موفق تر و بهتر از خود احاطه نمایید. در کلاس ها و کارگاههایی شرکت کنید که از افرادی بهتر از شما تشکیل شده است. به تجربه آنها گوش فرا دهید و با معاشرت با آنها درس های فراوانی از آنها فرا گیرید و مهارت های خود را ارتقاء دهید.

5. مراقبت کردن از صدا و حنجره

همانطور که یک نوازنده از ابزار موسیقی خود به خوبی مراقبت می کند و همیشه آنها را کوک نگه می دارد، شما هم باید از صدای خود به خوبی مراقبت نمایید. برای اینکار می توانید فنون زیر را به کار ببرید:

  1. نفس عمیق بکشید: الگوی تنفسی مناسب می تواند بر روی صدای شما تاثیر بگذارد. تنفس های آرام شکمی می تواند به بهبود صدای شما کمک نموده و صدای شما مطمئن تر بنظر برسد.
  2. زیاد آب بنوشید: سیراب نگه داشتن بدن می تواند به کیفیت صدا کمک نماید. شما با نوشیدن آب کافی، رطوبت تارهای خود را حفظ نموده و به انعطاف پذیری بیشتر آنها کمک می نمایید.
  3. فریاد نزنید: فریاد زدن باعث کشیده شدن تارهای صوتی می گردد و صحبت کردن را مشکل می سازد.
  4. خواب کافی داشته باشید: زمانی که خواب کافی نداشته باشید، صدای شما خسته است و یک صدای خسته بد به نظر می رسد.
  5. زمزمه نکنید: زمزمه کردن برای صدای شما مشکل ایجاد می کند و باعث کشیدگی تارهای صوتی می گردد.
6. تاثیر وضع نشستن یا ایستادن در رسایی صدا

با درست نشستن و ایستادن می توانید علاوه بر انتقال اعتماد به نفس به مخاطب خود، قدرت نفوذ صدای خود را هم بالا ببرید. با درست ایستادن و یا نشستن شما می توانید تنفس عمیق تری داشته ودر نتیجه صدای رساتری هم داشته باشید.

7.  توجه به زیر و بمی صدا

صحبت نمودن با صدایی با زیر یا بم زیاد می تواند نشان دهنده اضطراب یا عدم اطیمنان باشد. زیر و بم صدای خود را به درستی بشناسید و از آن به درستی استفاده نمایید تا صدای شما بیشترین تاثیر را داشته باشد.

 

مقاله پیشنهادی: 9 نکته طلایی برای غلبه بر استرس و اضطراب در سخنرانی - عزت خواه

فن صحبت کردن

8.  خودتان را آماده کنید

داشتن آمادگی در بیان مناسب، یک ضرورت است. برای تقویت قدرت بیان خود می توانید صبح خود را با گرم کردن صدای تان شروع کنید. عضلات صورت خود را بکشید، ماهیچه های گردن خود را شل کنید و تمرین های تنفسی را انجام دهید. 

9.  بداهه خواندن را تمرین کنید

ممکن است برای سخنرانی های طولانی و برخی پروژه های صداگذاری ساعت ها وقت خود را برای روخوانی متن هدر دهید. به جای این کار می توانید هنگامی که برای اولین بار متنی را می خوانید، آن را به درستی بیان کنید و با تمرین و مرور زمان هماهنگی لازم برای این کار را کسب نمایید.

10. تمرین زیاد داشته باشید

برای داشتن قدرت بیان باید تمرین کرد. با تمرین کردن می توانید کلمات زیادی را بدون ارتکاب اشتباه بیان نمایید. البته این کار نیاز به زمان دارد ولی زمانی که روی غلطک افتادید، خواندن و گفتار بدون اشتباهی را خواهید داشت. با یادگیری این مهارت ها هم در وقتتان صرفه جویی می شود و هم قدرت کلامتان بیشتر می گردد.

11. آرام باشید

این نکته می تواند یکی از مهم ترین نکات برای داشتن فن بیان مناسب و یک سخنرانی خوب باشد. اگر تازه کار هستید و اولین سخنرانی خود را می خواهید انجام دهید همه چیز به این چند ثانیه و چند دقیقه بستگی دارد. نفس عمیق بکشید و لبخند بزنید. به خود اعتماد داشته باشید و بهترین تلاش خود را داشته باشید بدون در نظر گرفتن نتیجه کار.

مهارت مدیریت استرس

یکی از مهمترین مهارت هایی که هر سخنرانی باید بر آن مسلط باشد، مدیریت استرس است. خیلی از افرادی که توانی خوبی در فن بیان مناسب ندارند به دلیل ضعف در مدیریت استرس می باشد.

توجه داشته باشید که بخش قابل توجهی از استرس های سخنرانی ناشی از فشار روانی می باشد نه استرس. یعنی یک تنش مقطعی است که بر عملکرد یک سخنران تاثیر می گذارد و عملکرد او را کاهش می دهد نه استرس های حاکم بر زندگی روزمره.

با به کار بردن فنون بالا و مهارت یافتن در فن بیان، تاثیر کلام خود را بیشتر نمایید وبا قدرت بیشتر مسیر موفقیت را طی نمایید. فراگیری مهارت ها مهم ترین عامل موفقیت انسان ها هستند.

 

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/proper-articulation
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط