موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

مقایسه کارآفرین و کارمند - ویژگی های یک کارآفرین یا کارمند چیست ؟

توضیحات کوتاه :
مقایسه کارآفرین و کارمند از این جهت که تفاوت های شخصیتی و ویژگی های آنها بررسی شود، می تواند مفید و کمک کننده باشد، به خصوص برای کسانی که در ابتدای انتخاب مسیر شغلی و آینده خود هستند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 4

  • 1.9k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
مقایسه کارآفرین و کارمند - ویژگی های یک کارآفرین یا کارمند چیست ؟

 

خلاصه ای از مقاله:

در این مقاله به بررسی خصوصیات افراد کارآفرین و کارمند پرداخته ایم. این دو دسته معمولا با هم متفاوت هستند ولی این دلیل برتری یکی بر دیگری نیست. آنچه مهم است آگاهی داشتن برای انتخاب ها و تصمیم های درست تر است.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 

کارآفرین یا کارمند؟ انتخاب شما کدام است؟

کارآفرین و کارمند، هر کدام اگر به درستی مسیر خود را انتخاب کرده و پیش ببرند، می توانند شاهد دستاوردهای مد نظرشان باشند.

در این مقاله قصد نداریم الزاما نتیجه گیری کنیم که کارآفرین بهتر است یا کارمند. بلکه قصد داریم ویژگی های هر کدام و تفاوت های آنها را بررسی کنیم تا کسانی که قصد دارند بین این دو مسیر متفاوت یکی را انتخاب کنند، با آگاهی بیشتر این کار را انجام دهند.

می توان گفت، کارآفرینی و کارمندی در واقع دو مسیر مجزا و متفاوت است. این دو دسته از نظر شیوه تفکر، علایق، شیوه عملکرد و اهداف به خصوص اهداف شغلی با هم متفاوت هستند.

افراد کارمند اکثرا کسانی هستند که تمایل دارند در یک چهارچوب مشخص زمانی و درآمدی فعالیت کنند. یعنی ساعات کار مشخص و تعریف شده، همراه با حقوق و درآمد ماهیانه مشخص.

این افراد معمولا افراد ریسک پذیری نیستند و به دنبال سرمایه گذاری و بیزینس های پر ریسک نمی روند. البته شاید آنها نیز به کارآفرینی، بیزینس آنلاین و شغل هایی غیر از کارمندی علاقه مند باشند اما به دلیل شرایط خود یا به دلیل ویژگی های شخصیتی و علایق خود، شغل کارمندی را به کارآفرینی ترجیح می دهند.

کارآفرینی حرفه ای پر مسئولیت است چون شما در این حالت مدیریت و اداره چندین نفر دیگر را با توجه به سطح و وسعت کار خود به عهده دارد. مواردی که در این مقاله بررسی و مطرح می شود به صورت کلی است و ممکن است استثنا هم وجود داشته باشد.

 

کارمند یا کارآفرین

 

یک کارمند چه ویژگی هایی دارد؟

کارمند موفق که به شغل خود علاقه مند است، ویژگی های مهم و شخصیتی خاص خود را دارد که او را در کارش موفق کرده است. در ادامه به آنها می پردازیم.

نظم و انضباط از ویژگی های یک کارمند

افراد کارمند اکثرا افرادی بسیار منظم هستند که به برنامه ریزی و انجام کارها در چهارچوب مشخص بسیار معتقد هستند.

در واقع چون آنها برای فرد دیگری کار می کنند و باید گزارش و نتایج کاری خود را ارئه دهند، نظم، انضباط و وظیفه شناسی را به وضوح می توان در ویژگی های شخصیتی آنها مشاهده کرد.

کارمندان شنوندگان خوبی هستند

از آنجایی که آنها باید به امورات افراد مراجعه کننده رسیدگی کنند، به خوبی یاد گرفته اند که شنوندگان دقیقی باشند تا بتوانند کار خود را به بهترین شکل انجام داده و مدیریت کنند.

بنابراین اکثرا به خوبی به حرف های ارباب رجوع گوش می دهند و به سوالات آنها پاسخ می دهند. با اینکه از دید آنها آن سوالات تکراری است و شاید روزانه به چندین نفر پاسخ آن سوالات را می دهند، اما باز هم با دقت و حوصله شنونده دقیقی هستند.

وقت شناسی و دقت از ویژگی کارمند موفق

افرادی که شغل کارمندی را انتخاب کرده اند به واسطه شغل خود افرادی وقت شناس و اکثرا سحر خیز هستند چون همیشه در یک چهارچوب کاری مشخص کار کردند و باید در ساعت مشخص در اداره یا محل کار خود حاضر می شدند.

اکثر آنها از نظر ذهنی نیز بسیار دقیق و مقید در چهارچوب های تعیین شده هستند تا بتوانند وظایف خود که شاید از دید افراد دیگری تکراری باشد را هر روز به بهترین شکل انجام دهند.

 

ویژگی های کارمند

 

یک کارآفرین چه ویژگی هایی دارد؟

حال قصد داریم ویژگی ها و خصوصیات افراد کارآفرین را مورد بررسی قرار دهیم تا تفاوت ها بهتر مشخص شود.

ریسک پذیری از ویژگی های بارز افراد کارآفرین

یکی از مشخصه های یک کارآفرین روحیه ریسک پذیری و قدرت ریسک او می باشد. شاید بتوان این طور گفت که آنها زیاد در ذهن و اندیشه خود در قید چهارچوب های تعیین شده یا حساب و کتاب های مشخص نیستند و بیشتر به دنبال تجربه های جدید و حتی پر ریسک هستند.

البته ویژگی کارآفرین موفق این است که با وجود این روحیه، از پس مدیریت ریسک هم تا حد زیادی به خوبی بر می آید.

خود کنترلی و خلاقیت از خصوصیات کارآفرین ها

افراد کارآفرین معمولا می توانند در موقعیت های مختلف و حتی کاملا جدید که هیچ آمادگی برای روبرو شدن با آن نداشتند هم، با تسلط بر خود، اوضاع را مدیریت کنند.

آنها اکثرا افردی خلاق هستند که این روحیه در آنها به وضوح دیده می شود که دائما به دنبال ابداع راه ها و کسب و کارهای جدید و جذاب هستند که هر روز حرف تازه ای برای گفتن داشته باشند و اکثرا از انجام کارهای تکراری فراری هستند..

اصل مشتری مداری را به خوبی می دانند

چون کارآفرینان، صاحبان کسب و کار و بیزینس هستند و درواقع درآمد مجموعه در دست آنها است، بیش از سایر افراد یک مجموعه به اصل مشتری مداری توجه می کنند.

چون به خوبی می دانند که سایر کارمندان در هر صورت حقوق ماهیانه را طبق روال همیشگی دریافت می کنند اما آنها هستند که با راضی نگه داشتن مشتری می توانند درآمد و سرمایه خود را بیشتر کرده و در واقع بیمه کنند.

قدرت شور و اشتیاق وصف ناپذیری دارند

افراد کارآفرین در بیشتر مواقع افرادی هستند با روحیه خستگی ناپذیر که در هر ساعت از شبانه روز تمایل دارند روی هدف و کار خود تمرکز کرده و آن را به اتمام برسانند.

این شور و اشتیاق  در آنها آنقدر قوی است که در قید زمان و مکان خاصی برای کار کردن نیستند و حتی ممکن است شب های زیادی نخوابند تا آن کار را به سرانجام برسانند و از همه مهمتر این که از این موضوع ناراحت نمی شوند و بدون خستگی از کار خود لذت می برند.

کارآفرینان و ویژگی شخصیتی انعطاف پذیر بودن آنها

افراد کارآفرین اهل تطابق و سازگاری با محیط ها، شرایط و کارهای جدید هستند. یعنی در برابر عادت هایی اخلاقی که چهارچوب دارند، سر سخت نیستند و برای سازگاری با شرایط جدید آماده هستند.

بر خلاف افراد کارمند که شاید حتی عوض شدن محل قرار گرفتن میز کارشان هم برایشان خوشایند نباشد. البته این مور الزاما مزیت یا ضعف نیست ولی یک تفاوت بین این دو دسته است.

 

ویژگی های کارآفرین

 

کارآفرینی بهتر است یا کارمندی؟

در ابتدای مقاله هم بیان کردیم که هدف ما نتیجه گیری برای بهتر یا بدتر بودن این موارد نیست بلکه توضیح مزیت ها، ضعف ها و تفاوت ها است. افراد زیادی در شغل کارمندی مشغول فعالیت هستند که حتی اگر شرایط کارآفرینی هم برای آنها فراهم باشد حاضر به تغییر شغل نیستند چون به آن کار علاقه دارند و بر عکس.

 

کارآفرینی یا کارمندی

 

در واقع آنچه در انتخاب شغل در درجه اول اهمیت دارد، علاقه و شور و اشتیاق شما به آن کار است که در نهایت موفقیت شما را نیز حاصل می کند.

پس مهم این است که شما با بررسی علایق، ویژگی های شخصیتی، شرایط و اهداف خود بهترین انتخاب را برای مسیر شغلی خود داشته باشید تا هم از آن لذت ببرید و هم به کسب درآمد مد نظر و استقلال مالی برسید. فرقی نمی کند کارآفرینی باشد یا کارمندی، مهم علاقه و درست پیش رفتن در آن مسیر است.

 

یادگیری شیوه زندگی و بیزینس آنلاین

 

همیشه مد نظر داشته باشید که انتخاب درست مسیر شغلی بینهایت در موفقیت شما تاثیر گذار است. درست است که قرار نیست همه از ابتدا راه کاملا درست و بدون ضرر را انتخاب کنند ولی با توجه به دنیای اطلاعات امروز، می توان تا حد زیادی این هدف را محقق کرد. دوره موفقیت به سبک پاراسل زندگی راهنمایی در مسیر تعیین اهداف به شیوه درست و رسیدن به زندگی ایده آل است.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/entrepreneur-employee-comparison
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط