موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

علی بابا و سازندگان چینی

توضیحات کوتاه :
علی بابا یکی از بزرگترین سایت های فروش کالا است. امسال آخرین سالی است که جک ما، ریاست آن را به عهده دارد. او 10 سپتامبر 2019، دنیل ژانگ 46 ساله را به سمت مدیرعاملی علی بابا انتخاب خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 1.6k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
علی بابا و سازندگان چینی

 

خلاصه ای از مقاله

جک ما بعد از 19 سال ایستادن بر قله موفقیت، تصمیم گرفت از سمت خود کناره گیری کند. البته این تصمیم ناگهانی نبود. با این حال کسانی که از بیرون به این قضیه نگاه می‌کنند، نظری خلاف این دارند. به گفته Matthew Wong، تحلیلگر هوش مدیریتی در موسسه CB Insights، " بازنشستگی جک ما نباید باعث بروز تغییرات غیرمنتظره در شرکت شود". از آن گذشته، جک ما، به ژانگ اعتماد دارد و در حالی شرکت بزرگ و موفق علی بابا را به او می‌سپارد که سال‌ها شخصاً وقت خود را صرف آموزش وی کرده است.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

آشنایی با دنیل ژانگ مدیر عامل آینده علی بابا

در این مقاله قصد داریم با دنیل ژانگ مدیرعامل آتی علی بابا آشنا شویم. امسال آخرین سالی است که جک ما، ریاست علی بابا را به عهده دارد. او 10 سپتامبر 2019، دنیل ژانگ 46 ساله را به سمت مدیرعاملی علی بابا انتخاب خواهد کرد. جک ما سالها تلاش کرده است تا او را برای گرفتن این سمت مهم آماده کند. ژانگ از سابقه کاری درخشانی برخوردار است. او مغز متفکر بزرگترین رویداد فروش کالا در جهان است. این رویداد که Singles’ Day (روز مجردها) نام دارد هر ساله در تاریخ 11 نوامبر یا 11.11 برگزار می‌شود.

چهار عدد 1، معرف 4 فرد مجرد است. این رویداد اولین بار در سال 2009 برگزار شد و در حال حاضر بزرگترین رخداد خرده فروشی در جهان است. درآمد علی بابا در این روز بیش از 25 میلیارد دلار است که 4 برابر بیشتر از مجموع درآمد جمعه سیاه و دوشنبه اینترنتی است. در مورد علی بابا، 140000 برند در این رویداد شرکت می‌کنند و کالاهای خود را در پلتفرم‌های Taobao و Tmall که ساخت آقای ژانگ است به فروش می‌رسانند.

 

درآمد میلیاردی با آمازون

 

اولویت های شرکت علی بابا

به گفته دیوید مدن، از تحلیلگران بازار، گسترش دسترسی شرکت به بازارهای جهانی، اولویت مدیران علی بابا است. آن‌ها به دنبال آن هستند که نیمی از درآمد خود را از بازارهای بین المللی به دست آورند. جک ما می‌خواهد علی بابا را به پنجمین شرکت بزرگ جهان تبدیل کند به همین خاطر، از چهار طریق در پی تحقق این هدف است: ایجاد ارتباط میان بازرگانان خارجی با مصرف کنندگان چینی، پیگیری مصرف کنندگان چینی که به خارج از کشور می‌روند، گسترش استراتژیک پلتفرم در آسیا و داشتن رویکرد هوشمندانه و استفاده از فرصت‌های پیش رو. همه این موارد هم راستا با استراتژی شماره یک علی بابا است، یعنی استفاده بهینه از امکانات و شرایطی که پیش روی ما قرار دارد.

امروزه فعالیت‌های ژانگ با کنجکاوی و دقت زیر نظر گرفته شده است. اگر چه ژانگ فعال‌تر و محتاط‌تر از جک ما است، اما بیشتر نخبه‌های کسب و کار چین و جهان محتاط تر از جک ما هستند. بنابراین سبک منحصر به فرد جک ما او را متمایز ساخته است. اگر چه ژانگ در این مسیر قدم‌های کوچکی برداشته است، اما در شرایطی دشوار هدایت علی بابا را به عهده گرفته است. رقابت تجاری چین با آمریکا، علی بابا را از هدف خود دور ساخته است.

علی بابا به دنبال ایجاد ارتباط میان بازرگانان آمریکایی با مشتریانی است که به چین باز می‌گردند. به همین خاطر علی بابا، رقابت خود را به داخل چین و با غول تجارت الکترونیک این کشور یعنی Tencent کشانده است. علی بابا برای این که بتواند با این شرکت رقابت کند و مشتریان و برندها را برای فعالیت در این سایت تشویق کند، باید هزینه زیادی را صرف نوآوری و تبلیغات کند. یکی دیگر از چالش‌های پیش روی این شرکت، عملی ساختن مفهوم خرده فروشی جدیدی است که علی بابا برای خود تعریف کرده است و آن ترکیب فروشگاه‌های آنلاین با سوپرمارکت‌های فیزیکی است. به این خاطر علی بابا باید مبلغ زیادی را صرف آن کند.

 

مقاله پیشنهادی: سایت علی بابا چگونه کار می کند؟

 

تسهیل شرایط خرید توسط علی بابا

درحال حاضر، انگلستان، سومین بازار بزرگ علی بابا است و تیم این شرکت در لندن سرسختانه به دنبال تسهیل شرایط خرید برای مشتریان چینی در خارج از این کشور است که این بخشی از استراتژی گسترش شرکت است. به گفته دیوید لیود، مدیرعامل شرکت علی بابا در انگلیس، پیگیری مشتریان غربی نیز یکی از برنامه‌ها برای دو سال آینده است. در حال حاضر، مشتریان چینی وسایر کشورهای آسیایی اولویت علی بابا هستند، چون جمعیت زیادی از افراد را تشکیل می‌دهند. درست دو سال پیش، تعداد خریداران 250 میلیون نفر بود، که امروزه این رقم به 550 میلیون نفر رسیده است. به تازگی جک ما به دنبال این است که تا سال 2036 تعداد آنها را به دو میلیارد نفر برساند. البته تحقق این چشم انداز جاه‌طلبانه، بر عهده ژانگ خواهد بود.

آقای ژانگ، نه تنها در سطح علی بابا، بلکه در دنیای تجارت جهانی هم فرد شناخته شده‌ای است. او 11 سال است که با شرکت همکاری می‌کند. از این مدت، وی سه سال سمت مدیرعاملی شرکت را داشته است. ژانگ عملکرد موفقیت آمیزی در مدیریت شرکت داشته است و جک ما بیشتر مقام تشریفاتی شرکت را داشته است. در مدتی که ژانگ سمت مدیرعاملی داشته است تراکنش‌های شرکت علی بابا از کامپیوتر به موبایل تغییر کرده است به نحوی که در حال حاضر حدود 80 درصد حجم کل معاملات ناخالص کالا با موبایل صورت می‌گیرد.

آقای ژانگ نیز همانند بیشتر کارکنان علی بابا، در داخل شرکت دارای نام مستعار است. او با نام Xiaoyaozi, خوانده می‌شود که نام شخصیتی در رمان هنرهای نظامی است که معنی تحت اللفظی آن " آزاد و بی قید و بند است". احتمالاً این نام اشاره به شخصیتی دارد که بیرون از میدان مبارزه ایستاده است، اما مهارت زیادی در آموزش دیگران دارد. او حتی این نام مستعار را بر روی کارت‌های تبلیغاتی خود هم درج کرده است.

 

سایت علی بابا

 

نگاهی مختصر به زندگی آقای ژانگ

ژانگ پس از دریافت دیپلم حسابداری از دانشکده دارایی و اقتصاد دانشگاه شانگهای، ابتدا در سمت مدیر ارشد در شرکت حسابرسی PriceWaterhouseCoopers مشغول به کار شد و بعد به سمت مدیر ارشد مالی در مرکز سرگرمی‌های تعاملی Shanda مشغول به کار شد. این مرکز، بزرگ‌ترین مرکز برنامه نویس بازی‌های آنلاین بود. او سال 2007 به Taobao پیوست که یک سایت تجارت الکترونیک و متعلق به علی بابا بود. او در این شرکت، به تدریج پله‌های موفقیت را بالا رفت و به سمت مدیرعامل ارشد انتخاب شد. او پس از آن در سال 2015، مدیرعامل شرکت Jonathan Lu شد. آقای ژانگ همچنین چندین بار به کشورهای غربی مسافرت کرد و در رویدادهای مهمی از جمله مجمع جهانی اقتصاد در داووس شرکت کرد.

جیسون یو، مدیر کل شرکت Kantar Worldpanel China که در زمینه تحلیل رفتار مشتریان فعالیت می‌کند، درباره ژانگ می‌گوید" او با داشتن پشتوانه قوی مالی، توانسته است اعتماد سرمایه گذاران را به خود جلب کند". آقای ژانگ طی مصاحبه‌ای که اوایل امسال انجام داد گفت:" در جهان کسب و کار، هیجان هیچگاه پایان نمی‌گیرد. همیشه باید هشیار بود و اتفاقات اطراف را با دقت زیر نظر گرفت. همچنین همیشه باید در حال یادگیری و نوآوری باشیم".

چرا جک ما می‌خواهد از سمت خود کناره گیری کند؟

جک ما بعد از 19 سال ایستادن بر قله موفقیت، تصمیم گرفت از سمت خود کناره گیری کند. البته این تصمیم ناگهانی نبود. با این حال کسانی که از بیرون به این قضیه نگاه می‌کنند، نظری خلاف این دارند. به گفته Matthew Wong، تحلیلگر هوش مدیریتی در موسسه CB Insights، " بازنشستگی جک ما نباید باعث بروز تغییرات غیرمنتظره در شرکت شود". از آن گذشته، جک ما، به ژانگ اعتماد دارد و در حالی شرکت بزرگ و موفق علی بابا را به او می‌سپارد که سال‌ها شخصاً وقت خود را صرف آموزش وی کرده است. از طرفی ژانگ نیز از سال 2015، پیوسته امور مدیریتی علی بابا را انجام داده است".

به گفته مدن " مدیران و کارفرمایانی که مدتی طولانی در یک سمت باقی می‌مانند، در واقع به شرکت خود آسیب می‌زنند.  چون این پیام را القا می‌کند که مدیر دیگر توانایی کنترل امور را ندارد و صرفاً به دنبال حفظ وجهه خود است". البته جک ما قصد ندارد به طور کامل از این شرکت برود، زیرا او رئیس هیات مدیره علی بابا و عضو دائمی شراکت علی بابا است و همچنان با ژانگ همکاری می‌کند. با رهبری جک ما و با مدیریت مؤثر ژانگ، علی بابا دست به اقدامات ابتکاری زیادی زد، از جمله این که خرده فروشی آنلاین و غیر آنلاین را با یکدیگر ترکیب کرد و سرمایه زیادی را صرف هوش مصنوعی و رایانش ابری کرد.

همچنین Tmall، بزرگ‌ترین پلتفرم خرده فروشی فروشنده به مشتری در آسیا است. Tmall، یک بازار مجازی است و برای مصرف کنندگان غربی بیگانه به نظر می‌رسد، ولی در چین رونق زیادی دارد. با این حال، این بازار در غرب فعال است و در حال حاضر عمدتاً به دنبال ایجاد اتصال میان بیزینس های اروپا و نقاط دیگر با مشتریان چینی است.

 

چگونه درآمدمان را افزایش دهیم

 

نحوه کار Tmall

در اینجا نحوه کار Tmall را برایتان شرح می‌دهیم.در این بازار به جای رفتن به وب سایت خرده فروش یا برند مورد نظرتان، مستقیماً وارد سایت Tmall.com می‌شوید. اگر چه اینجا یک بازار است، اما شباهتی به مرکز خریدهایی که می‌روید ندارد. در این جا دیگر خبری از پله برقی و بوفه‌های غذاخوری نیست، اما ایده مشابه آن پیاده شده است. وقتی خریدار به دنبال کالایی مثل هدفون است به جای این که به سایت Apple.com برود، به صفحه Apple. Tmall. com وارد می‌شود، محصولات ساخت Apple را بررسی می‌کند و هر زمان خواست روی آیکون" home" کلیک می‌کند تا از آن صفحه خارج شده و محصولات 140000 برند دیگر موجود در سایت را بررسی کند.

همه این مراحل یک جا اتفاق می افتد. برای خرید، مشتریان از سیستم Alipay استفاده می‌کنند که پلتفرم پرداخت آنلاین و سیار است. توریست‌های چینی که به انگلیس می‌آیند می‌توانند به سایت Tmall مراجعه و لیست فروشگاه‌های نزدیکی که با سیستم Alipay کار می‌کنند را مشاهده کنند.

شغل هر فرد، بخش مهمی از زندگی روزانه او را شامل می شود. بنابراین انتخاب شغلی که در کنار درآمدزایی 24 ساعته، شما را از انجام کارهای مورد علاقه تان مانند سفر کردن و... محروم نکند زندگی پربارتر و جذاب تری را برای شما می‌سازد. پیشنهاد ما به شما برای آشنایی بیشتر با چنین شغلی و راهنمایی که در مسیر کسب و کار آنلاین آمازون شما را از همه نکات مطلع سازد، تماشای ویدیوهای معرفی این بیزینس غول آسا و جهانی است. همچنین نتایج شگفت انگیز دوره آربی مسیر را بهتر به شما نشان می‌دهد.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/alibaba-and-chinese-manufacturers
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط