افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

کتاب شیب اثر ست گادین - خلاصه کتاب و معرفی

توضیحات کوتاه :
شیب در کسب و کار می تواند یکی از دلایل موفقیت افراد باشد. افراد موفق زمانی که در شیب قرار می گیرند، سختی های آن را تحمل می کنند و از این مرحله عبور می کنند اما همیشه درجا نزدن بهترین گزینه نیست!

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 8

  • 2.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
کتاب شیب اثر ست گادین - خلاصه کتاب و معرفی

 

خلاصه ای از مقاله

شیب در کسب و کار چگونه افراد موفق را از افراد معمولی متمایز می نماید؟ در این مقاله، خلاصه ای از کتاب شیب اثر ست گودین را بیان می کنیم. ست گودین در این کتاب معتقد است که افرادی موفق هستند که به موقع درجا بزنند و از کاری که نمی توانند در آن بهترین باشند خارج شوند.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

شیب اثر ست گودین

شیب در کسب و کار می تواند برای هر فردی مسیر متفاوتی را به وجود آورد. برخی افراد این شیب را می پذیرند و به تلاش خود ادامه می دهند و برخی دیگر آن را رها می کنند.

 

خلاصه کتاب شیب

 

رها کردن کار در شیب می تواند بزرگترین اشتباهی باشد که شما را از رسیدن به موفقیت باز می دارد. در این مقاله قصد داریم خلاصه ای از کتاب شیب اثر ست گودین Seth Godin را بیان کنیم که از دیدگاه جدیدی به موفقیت و مسیر آن نگاه کرده و نکات مفیدی را بازگو نموده است.

کتاب The Dip تفاوت بین ترک استراتژیک و ترک اجباری یا واکنشی را توضیح می دهد. درک اینکه چه زمانی یکی را انجام دهیم و دیگری را متوقف کنیم و با این انتخاب ها، می توانیم به چیزهای بسیار بیشتری دست پیدا کنیم.

خیلی از افراد بر این عقیده هستند که برای رسیدن به موفقیت باید پشتکار داشت، تلاش کرد و جا نزد. اما ست گودین در این کتاب بیان می کند که در خیلی مواقع جا زدن و دست کشیدن از کار می تواند بهترین انتخاب باشد و شما را به موفقیت برساند.

 

کتاب شیب

 

بهترین بودن در جهان دست کم گرفته شده است

بهترین بودن در جهان به طور جدی دست کم گرفته شده است. به چیزهای خوب بچسب، چیزهای بد را کنار بگذار و جرات انجام یکی یا دیگری را داشته باش.

ست گودین

مزایای فوق العاده به اقلیت کوچکی تعلق می گیرد که مایل به ادامه کار هستند. مزایای فوق العاده نیز به افرادی تعلق می گیرد که جرات ترک کردن و تلاش مجدد برای چیز جدید را دارند.

در هر دو مورد مهم این است که بهترین در جهان باشید. به چیزهای خوب بچسبید، چیزهای بد را کنار بگذارید و جرات انجام یکی یا دیگری را داشته باشید. ست گودین بیان می کند که تقریباً در تمام موقعیت‌هایی که به هنگام تلاش برای رسیدن به موفقیت با آنها مواجه می‌شوید، سه منحنی وجود دارد.

سه منحنی کسب و کار

1.منحنی شیب

تقریباً همه کارهایی که در زندگی ارزش انجام دادن را دارد، با شیب کنترل می شود. وقتی برای اولین بار کاری را شروع می کنید، برایتان جالب و لذتبخش است. کم کم به شیب وارد می شوید، مرحله ای که همراه با سختی های مسیر می باشد. شیب، یک فاصله طولانی بین شروع و موفقیت است. شیب، فاصله ای بین مبتدی بودن و متخصص بودن است.

نکته مهم: افراد موفق فقط در شیب نمی مانند بلکه آن را تحمل می کنند وکم کم از آن عبور می نمایند.

موفقیت در فروش آمازون

 

2. منحنی بن بست

منحنی بعدی بن بست می باشد. در بن بست اوضاع نه خیلی بدتر می شود و نه خیلی بهتر، فقط ثابت می ماند. وقتی در کاری به بن بست رسیدید باید سریع از آن خارج شوید. ماندن در آن، مانع انجام کار دیگری می شود. وقت گذاشتن و سرمایه گذاری کردن در کاری که نه به سمت بهتر شدن می رود و نه بدتر شدن، هزینه بسیار گزافی است.

3. منحنی صخره

اگر کاری ارزش انجام آن را داشته باشد احتمالاً شیب وجود دارد. شیب کمبود ایجاد می کند و کمبود ارزش ایجاد می کند. منحنی صخره زمانی اتفاق می افتد که در شروع هر کاری همه چیز لذتبخش و هیجان انگیز است.

به مرور زمان این هیجان جای خود را به کسالت می دهد و لذت خود را از دست می دهد. نکته این است که در بن بست همه چیز از ابتدا کسل کننده است ولی در صخره ابتدا یک هیجان و لذتی وجود دارد و بعد از بین می رود.

 

شیب در کسب و کار

 

بزرگترین مانع موفقیت جا نزدن است

بزرگترین مانع موفقیت ما در زندگی، ناتوانی ما در ترک سریع بن بست ها و صخره ها است. چه فایده ای دارد که اگر از مزایای بهترین بودن در جهان لذت نبرید؟ افرادی که وقت، انرژی و پول خود را برای تأمین انرژی از طریق شیب سرمایه گذاری می کنند، افرادی هستند که در جهان به بهترین تبدیل می شوند.

در دو منحنی بن بست و صخره بهتر است جا بزنید !

در میان این سه منحنی، منحنی بن بست و صخره با شکست مواجه می شوند. اگر در موقعیت این دو منحنی قرار گرفتید باید هر چه زودتر جا بزنید و کار خود را ترک نمایید. ماندن در این دو موقعیت اشتباه است. شاید بتوان گفت یکی از موانع موفقیت، این است که به موقع نمی توانید از این دو موقعیت خارج شوید و تصمیم درست را بگیرید.

برنده ها هیچگاه جا نمی زنند؟!

این جمله که برنده ها هیچگاه جا نمی زنند اشتباه است و نباید آن را باور کرد. جمله درست این است که برنده ها به موقع جا می زنند و مسیر خود را تغییر می دهند. آنها به این آگاهی رسیده اند که اگر نمی توانند در کاری بهترین باشند، بهتر است آن کار را رها نمایند. باید به دنبال کاری باشند که بتوانند در آن به بهترین بدل شوند.

 

ست گادین

 

مزایای بهترین بودن

شماره یک بودن در جهان خیلی مهم است. مردم همیشه به دنبال بهترین ها هستند. کارفرمایی که به دنبال استخدام نیرو است، رزومه بهترین ها را بررسی می کند، جهانگردی که قصد دیدن از شهری را دارد به دنبال بهترین مکانهاست و... .

زمان برای امتحان کردن محدود است و به همین دلیل باید به دنبال بهترین ها بود. همه به دنبال بهترین ها هستند و در نتیجه پاداش برای بهترین ها، هنگفت می باشد. این پاداش ها بصورت خطی نیستند که با کمی تلاش بتوان پاداش بیشتری کسب کرد. این پاداش ها بصورت یک منحنی هستند که باید تلاش فراوان نمود تا بتوان به پاداش های خوب هم رسید.

مزیت دوم مهم بودن این است که زمانی که شما بر روی قله قرار بگیرید که افراد کمی آنجا قرار گرفته اند، همیشه اولین اولویت و اولین انتخاب خواهید بود. اولین بودن مزایا و پاداش های زیادی به همراه دارد.

انتخاب های بی نهایت و هراس مردم

ست گودین در کتاب شیب بیان می کند که وقتی انتخاب های بی نهایتی وجود داشته باشد، یک هراس با خود به همراه می آورد. مردم در مقابل انتخاب های بی نهایت یا خرید انجام نمی دهند. گاهی ترجیح می دهند ارزانترین ها را انتخاب نمایند و برخی اوقات تنها از معروفترین برندها خرید نمایند.

برای همین همیشه کتاب های پر فروش به فروش بیشتر می رسند، وبسایت های معروف، ترافیک بیشتری نسبت به سایت های معمولی جذب می کنند و شرکت های بیمه بخاطر مطرح بودنشان مشتری های بیشتری دارند. پس بهترین بودن در اولویت است.

جا زدن قبل از احساس پشیمانی

اگر جا زدن، یک تصمیم راهبردی برای انتخابی هوشمندانه در بازار است پس باید این تصمیم را قبل از احساس ناراحتی بگیرید. قبل از این که وارد بازار کار شوید و در وسط راه با احساسات ناخوشایند خود دست و پنجه نرم کنید.

همانگونه که یک سرمایه گذار باهوش، برای مواقعی که ممکن است با کمبود سرمایه مواجه شود، هیات مدیره را برای داشتن برنامه ای کاربردی برای تامین بودجه تحت فشار قرار می دهد، هر فردی در هر جایگاهی که قرار دارد و قصد دارد جا بزند باید برای جا زدن برنامه ای داشته باشد.

جا زدن در بن بست ها بهترین ایده هستند. بخش دشوار کار زمانی است که با رنج مواجه شده یا دلسر شده و دید درستی نسبت به موقعیت خود ندارید. به همین دلیل داشتن یک برنامه قبل از قرار گرفتن در موقعیت جا زدن و تعیین محدودیت ها پیش از شروع کار بسیار مهم است.

 

کتاب شیب در کسب و کار

 

عصر، عصر متخصص بودن است ؟!

گودین در بخشی از کتاب شیب عنوان می کند که یکی از بزرگترین اشتباهات در مدارس این است که به بچه ها می قبولانند که همه فن حریف باشند. اینکه در هر زمینه ای مقداری مهارت کسب نمایند. چند بار برای شما پیش آمده است که به دنبال دکتر خوبی باشید که راننده ماهری هم باشد؟ یا در عین مهارت در پزشکی ورزشکار مطرحی هم باشد؟

در این دنیای مدرن و دنیای بازار آزاد، بیشترین پاداش ها به افرادی تعلق می گیرد که بهترین باشند و در زمینه ای تخصص داشته باشند. پس برای بهترین بودن تلاش نمایید و اگر احساس کردید در کار خود نمی توانید بهترین باشید، ترس ها را کنار بگذارید و جا بزنید. این مسیر، مسیر شما نیست!

 

در نهایت می توان گفت کسانی که به دنبال خرید از یک عمده فروشی مانند وبسایت بزرگ علی بابا هستند، به دنبال آن در جستجوی یک پلتفرم بزرگ و شناخته شده برای ارائه محصولات خود نیز هستند. یکی از بهترین پلتفرم ها وبسایت فروشگاهی آمازون است. با دوره خرید از علی بابا و فروش در آمازون می توانید این امر را محقق کنید و بیزینس آنلاین خود را شروع کنید.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/the-dip
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط