وبسایت عزت خواه در حال به روز رسانی میباشد ، در صورت کاهش سرعت لطفا صبور باشید ، با تشکر از همکاری شما صفحه اصلی

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

تاثیرگذاری به کمک فن بیان

توضیحات کوتاه :
رهبران موفق همگی می‌توانند به شکل معناداری با دیگران ارتباط برقرار کنند. استیو جابز در زمینه تلاش برای ساخت محصولات سخت‌افزاری کامل برای کارکنان خود الهام‌بخش بود.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 1.5k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
تاثیرگذاری به کمک فن بیان

 

خلاصه ای از مقاله

برای اینکه بتوانید به شکل قابل فهم و با اعتمادبه‌نفس بالا با دیگران ارتباط برقرار کنید، سعی کنید حالت ایستادن مناسبی داشته باشید. از قوز کردن، دست به سینه ایستادن یا اینکه خودتان را کوچک‌تر از چیزی که هستید، نشان دهید، اجتناب کنید. در این مقاله به موضوع تاثیرگذاری به کمک فن بیان می‌پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

برقراری ارتباط توسط رهبران موفق

رهبران موفق همگی می‌توانند به شکل معناداری با دیگران ارتباط برقرار کنند. استیو جابز در زمینه تلاش برای ساخت محصولات سخت‌افزاری کامل برای کارکنان خود الهام‌بخش بود. جک ولش، تیم ارشد GE را به سمت پیشرفت‌های جدید راهنمایی کرد. جف بیزوس، به خاطر بیان روشن ویژگی‌های آمازون به کارکنان و جهانیان معروف است. تمامی این رهبران مهارت‌های رهبری برجسته‌ای دارند. در ادامه به 14 راه برای بهتر کردن مهارت‌های ارتباطی موثر اشاره می‌شود، به این امید که به رهبران موفق‌تری تبدیل شوید.

 

تاثیرگذاری به کمک فن بیان و راز و رمزهای یک بیزینس موفق

 

اصول اولیه ارتباطات غیرکلامی را یاد بگیرید

برای اینکه بتوانید به شکل قابل فهم و با اعتمادبه‌نفس بالا با دیگران ارتباط برقرار کنید، سعی کنید حالت ایستادن مناسبی داشته باشید. از قوز کردن، دست به سینه ایستادن یا اینکه خودتان را کوچک‌تر از چیزی که هستید، نشان دهید، اجتناب کنید. در عوض، فضایی که در اختیار دارید را پر کنید، ارتباط چشمی را حفظ کرده و (در صورت امکان) در فضای اطراف حرکت کنید.

برای برقراری ارتباط مؤثر، باید بیش از حد مورد انتظارتان تلاش کنید

در سال 1990، یک دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه استنفورد توانست ثابت کند که سخنرانان درباره اینکه شنوندگان تا چه میزان متوجه گفتار آنها شده‌اند، بیش از اندازه خوشبین هستند. در یک مطالعه با نام «نوازندگان و شنوندگان»، از اعضا خواسته می‌شود تا ملودی 120 آهنگ معروف را از طریق زدن انگشتان خود به روی میز بنوازند. سپس دیگر شرکت کنندگان باید حدس بزنند که ملودی نواخته شده موسیقی کدام آهنگ است. نوازندگان برآورد کرده بودند که شنوندگان 50 درصد از ملودی‌های نواخته شده را می‌توانند حدس بزنند. اما در واقعیت تنها 2.5 درصد از ملودی‌ها را به درستی حدس زدند. این مطالعه ضرورت برقراری ارتباط به شکل روشن و ارتباط بیش از اندازه در هنگام به اشتراک گذاشتن ایده‌های جدید را نشان می‌دهد. همانطور که در این مطالعه نشان داده شده است، احتمال دارد که حضار نتوانند تا آن میزان که شما انتظار دارید، متوجه صحبت‌های شما شوند.

از وابستگی به کمک‌های بصری اجتناب کنید

استیو جابز یک قانون در شرکت اپل گذاشت و استفاده از پاورپوینت در تمامی سخنرانی‌های این شرکت را ممنوع کرد. شریل سندبرگ نیز ممنوعیت استفاده از پاورپوینت در فیسبوک را قرار داد. هر دوی این رهبران بزرگ متوجه شده بودند که سخنرانی به کمک پاورپوینت می‌تواند به جای برقراری ارتباط، مانع از آن شود. شما باید آماده باشید تا از کلمات و داستان‌های جذاب و نشانه‌های غیرکلامی برای برقراری ارتباط با مخاطبین خود استفاده کنید. تا زمانی که نیاز پیدا نکردید، از کمک‌های بصری استفاده نکنید.

از دیگران بخواهید نظرات صادقانه خود را عنوان کنند

برای اینکه بتوانید ارتباط بهتری با دیگران برقرار کنید، دریافت نظرات همکاران، مدیران و اعضای تیم یک امر ضروری به‌شمار می‌رود. اگر شما مرتباً از دیگران تقاضای ارائه نظرات خود را کنید، این نظرات به شما کمک می‌کنند تا نقاطی که نیاز به کار بیشتری دارند و شما ممکن است آن‌ها را نادیده بگیرید را پیدا کنید.

 

مقاله پیشنهادی: روش های برقراری ارتباط موثر با دیگران

تاثیرگذاری به کمک فن بیان

 

با مخاطبین خود بحث و تبادل نظر داشته باشید

صرف نظر از اینکه یک گوینده تا چه میزان می‌تواند مخاطبین را جذب کند، تمامی حضار دارای حیطه توجه محدودی می‌باشند. برای اینکه بهتر با مخاطب ارتباط برقرار کنید، سخنرانی‌ها و گفتگوهای تعاملی داشته باشید. از مخاطبین خود یک سؤال بپرسید و آنها را تشویق کنید تا افکار خود را طی یک جلسه طوفان ذهنی مطرح کنند یا حداقل با مطرح نمودن سؤالات فرضی مخاطبین خود را تحریک کنید.  

نقطه شروع و پایان مناسبی داشته باشید

دوباره به مطالعه «نوازندگان و شنوندگان» که پیش‌تر درباره آن صحبت کرده بودیم، برمی‌گردیم. برقراری یک ارتباط روشن از اهمیت بالایی برخوردار است. برای اطمینان از اینکه مخاطبین در هنگام یک سخنرانی، متوجه نکته کلیدی آن می‌شوند، نکات کلیدی را در ابتدا و انتهای سخنرانی تکرار کنید. این کار می‌تواند با ارائه یک برگه به تمامی شرکت کنندگان در جلسه صورت گیرد که نکات کلیدی سخنرانی درون آن نوشته است.

از رویکرد PIP استفاده کنید

یک چهارچوب معمول که توسط کارشناسان کسب‌وکار استفاده می‌شود، رویکرد هدف، اهمیت و پیش نمایش (PIP) در ارائه سخنرانی‌ها می‌باشد. یک سخنران زمانی که این رویکرد را دنبال می‌کند، در ابتدا هدف سخنرانی خود را بیان می‌کند، سپس عنوان می‌کند که چرا این ارائه از اهمیت برخوردار است و پیامدها و نتایج احتمالی را با دیگران در میان می‌گذارد. در آخر، موضوعاتی را که مورد بحث قرار گرفته‌اند را عنوان می‌کند. این چهارچوب یک راه مناسب برای جذب مخاطبین در طول یک سخنرانی است. این کار کمک می‌کند تا آنها روی پیام شما و نکات کلیدی آن دقت کنند.

سخنرانی‌های مهم را برای استفاده در آینده ضبط و نگهداری کنید

این کار کمک می‌کند تا در زمینه برقراری ارتباط مؤثر در زمان و انرژی صرف‌ جویی کنید. در مواردی که ممکن است نیاز باشد تا ارائه مشابهی را چندبار داشته باشید، می‌توانید آن را ضبط کرده و در آینده به اشتراک بگذارید. نرم‌افزارهایی مثل Wistia و Zoom به سخنرانان اجازه می‌دهد تا در حین ارائه خود، آن را ضبط کنند. این پلتفرم ضبط ویدیو، امکان ویرایش ویدیو را به منظور جذاب‌تر و مفیدتر شدن کار نیز ارائه می‌دهد. همچنین این نرم‌افزارها معیارهایی برای ارزیابی میزان مشارکت شرکت کنندگان را نیز در اختیار مدیران قرار می‌دهند. سخنرانی‌های ضبط شده می‌توانند برای سخنرانانی که نیاز دارند به طور منظم آموزش‌هایی را سریعاً به کارمندان استخدام شده بدهند، بسیار مفید باشند.

هنر زمان بندی را یاد بگیرید

در حالی که ممکن است برخی از شوخی‌های استندآپ کمدین‌ها برای محیط کار مناسب نباشند، اما در حقیقت آنها بهترین افراد در زمینه برقراری ارتباط با دیگران به‌شمار می‌روند. کمدین‌هایی مثل لوئی سی‌کی، کریس راک و دیو چپل می‌توانند 90 دقیقه برنامه کمدی جذاب داشته باشند. دلیل این اتفاق هم این است که آنها هنر زمان‌بندی مناسب را پیدا کرده‌اند. کمدین‌های بزرگ، مثل همه ارتباط‌گرهای بزرگ، می‌توانند تشخیص دهند که حضار چه زمانی برای رفتن به سراغ یک موضوع جدید آماده هستند یا چه وقت باید یک ایده را تکرار کنند.

 

مقاله پیشنهادی: از اصول مدیریت زمان چه می دانید؟

تاثیرگذاری به کمک فن بیان

 

یاد بگیرید که بتوانید فی البداهه صحبت کنید

زمانی که وکلا در برابر دادگاه پرونده‌ای را ارائه می‌دهند، معمولاً مجبور هستند به صورت فی‌البداهه صحبت کنند. بدین ترتیب، موضوعاتی که می‌خواهند درباره آن بحث کنند را یادداشت می‌کنند اما حرف‌هایی که می‌خواهند بزنند را کلمه به کلمه به خاطر نمی‌سپارند. این روش ارتباط برقرار کردن به آنها این اجازه را می‌دهد تا یک پرونده را در حالی ارائه دهند که تمامی موارد مهم آن را پوشش داده‌اند. در حالی که این امکان را هم به آن‌ها می‌دهد که نحوه برقراری ارتباط را بر اساس واکنش حضار یا سؤالات پرسیده شده توسط آنها تغییر دهند. سخنرانان در زمینه کسب‌وکار نیز باید خود را با سبک صحبت به شکل فی‌البداهه وفق دهند. این کار نیاز به تمرین دارد اما سبب می‌شود تا سخنرانی بالقوه بیشتری پدید آمده و مشارکت مخاطبین نیز افزایش پیدا کند.

مخاطبین خود را بشناسید

برای برقراری ارتباط موثرتر، شناخت مخاطبین در ابتدای کار، امری ضروری به‌شمار می‌رود. مخاطبین با یکدیگر تفاوت دارند و به همین دلیل باید از ترجیحات و هنجارهای فرهنگی مناسبی استفاده شود تا ارتباط موثرتری اتفاق بیافتد. یک راه مناسب برای فهمیدن انتظارات آنها این است که از مخاطبین خود بخواهید که نمونه افرادی که در سازمان توانسته‌اند با آنها ارتباط خوبی برقرار کنند را معرفی کنند.

برای حفظ مخاطبین خود، موارد جدید را به سخنرانی‌های خود بیفزایید

یک مطالعه اخیر نشان می‌دهد که افراد در مقایسه با حالت‌ها و شرایط روتین، در زمان ارائه مطالب جدید، اطلاعات بیشتری را در خاطر خود حفظ می‌کنند. برای اینکه اعضا بتوانند اطلاعات را در خاطر خود نگه دارند، سعی کنید یک رویداد جدید را به ارائه خود اضافه نمایید. این رویداد می‌تواند یک اتفاق خنده‌دار یا چیزی باشد که حضار را به راحتی سوپرایز می‌کند.

سعی کنید به جای تمرکز روی گرفتن خنده، روی دریافت احترام تمرکز کنید

برقراری ارتباط شوخ و شاد با دیگران می‌تواند به شدت وسوسه کننده باشد. به علاوه می‌تواند به پیدا کردن دوست در یک محیط حرفه‌ای نیز کمک کند. اما به یاد داشته باشید که اکثر سخنرانان موفق کسانی بودند که به جای خنده، احترام گرفته‌اند. در حالی که داشتن یکی دوتا شوخی در حین ارائه می‌تواند مؤثر باشد اما از اینکه ارائه خود را با خنده و شوخی تمام کنید، شدیداً اجتناب کنید.

شنونده خوبی باشید

«بیشتر از اینکه حرف بزنید، گوش دهید.» این جمله‌ای است که ریچارد برانسون به دارندگان کسب‌وکارهایی که می‌خواهند با دیگران ارتباط موثری برقرار کنند، گفته است. برای داشتن یک ارتباط مؤثر، ابتدا به حرف‌های دیگران گوش دهید. سپس فکر کنید و یک پاسخ با فکر ارائه دهید تا نشان دهید که برای ایده‌های دیگران ارزش قائل بوده‌اید.

 

از استاد حسین عزت خواه نحوه کسب درآمد از وبسایت آمازون را بیاموزید

 

ویژگی های یک رهبر کسب و کار موفق

برقراری یک ارتباط مؤثر یکی از تاثیرگذارترین مهارت‌هایی است که می‌توانید به عنوان یک رهبر کسب‌وکار داشته باشید. به یاد داشته باشید که از نشانه‌های کلامی و غیرکلامی استفاده کنید. با دقت به صحبت‌های دیگران گوش دهید و سعی کنید برای برقراری ارتباط روش‌های جدیدی را امتحان کنید. بدین ترتیب می‌توانید اطمینان حاصل کنید که مخاطبین شما توانسته‌اند محتوای مکالمات خود با شما را به خوبی درک کنند.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/influence-with-the-help-of-the-expression
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط