تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

رشد خیره کننده آمازون بعد از شیوع کرونا | عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
امروزه نام وبسایت آمازون تبدیل به یک برند شده است که همه با آن آشنا هستند. وبسایتی که توانسته بحران کرونا را به فرصت طلایی برای رشد و توسعه کسب وکار خود تبدیل نماید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

4.64

تعداد امتیازها: 11

  • 1.5k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
رشد خیره کننده آمازون بعد از شیوع کرونا | عزت خواه دات کام

 

خلاصه ای از مقاله

سایت غول‌آسای آمازون در عرض تنها پنج سال شاهد هفت برابر شدن ارزش بازار خود بود و بدین ترتیب تبدیل به دومین شرکت آمریکایی شد که سرمایه بازار آن به یک تریلیون دلار رسیده است. این رشد همچنان ادامه دارد و کرونا هم نتوانست مانعی برای این رشد سریع و چشمگیر کمپانی آمازون شود.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

آمازون در برابر کرونا

امروزه ما در فضای مجازی شاهد رونق بسیاری از کسب و کارهای آنلاین می باشیم و این موضوع پس از ویروس کرونا به شدت سرعت گرفت. از نگاهی دیگر، اکثر افراد به دنبال خرید محصولات مورد نیاز خود به صورت آنلاین می باشند. همین موضوع باعث شد که فروشگاه های آنلاین همانند آمازون بیش از پیش رونق اقتصادی گیرند. جف بزوس مدیر عامل کمپانی آمازون مجبور به استخدام بیش از یکصد هزار نفر نیرو جدید برای ساماندهی به سفارشات دریافتی روزانه خود شد و ارزش سهام این کمپانی به بالاترین حد خود رسید.

 

کسب درآمد میلیاردی با آمازون

 

ثروت جف بزوس طی 5 ماه اخیر بیش از 24 میلیارد دلار افزایش یافته است. آمازون قصد دارد دستمزد کارکنان خود را نسبت به سال گذشته افزایش دهد. پیش از دوران کرونا دستمزد کارکنان در هر ساعت 15 دلار آمریکا بود که هم اکنون به 17 دلار آمریکا رسیده است. این عدد در قاره اروپا با رشد 2 یورویی همراه بوده است.
 البته سایر کمپانی های بزرگ همانند کمپانی تسلا نیز از این قافله عقب نماندند و رشد بسیاری زیادی را در این دوران تجربه کردند.
اما به نظر می رسد که هر روز تعداد کسب و کارهای فیزیکی کاهش یابد و شاهد رشد چشمگیر کسب و کارهای آنلاین در آینده نزدیک باشیم. 

کسب درآمد بی وقفه شرکت آمازون

امروزه نام وبسایت آمازون تبدیل به یک برند شده است که همه با آن آشنا هستند و با فروش آنلاین همه نوع محصولات مورد نیاز مشتریان، خود را تبدیل به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره مردم نموده است. سایت غول‌آسای آمازون در عرض تنها پنج سال شاهد هفت برابر شدن ارزش بازار خود بود و بدین ترتیب تبدیل به دومین شرکت آمریکایی شد که سرمایه بازار آن به یک تریلیون دلار رسیده است. پیش از آمازون، شرکت اپل به این موقعیت رسیده بود اما سرعت رسیدن آمازون به این جایگاه، دو برابر اپل بود. این رشد همچنان ادامه دارد و کرونا هم نتوانست مانعی برای این رشد سریع و چشمگیر آن شود.

اما پیشرفت آمازون در اینجا متوقف نمی‌شود و تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که در مدت زمان کوتاهی، این ارزش بازار آمازون دو برابر شده و به دو تریلیون دلار برسد که تا حدودی این پیش گوییها در زمان کرونا با رشد آمازون نمایان شد. با اینکه آمازون در ابتدا با خرده فروشی کتاب بیزینس خود را آغاز کرد، اما این بیزینس در طول این سال‌ها پیشرفت کرده و آمازون به طور پیوسته به منابع درآمد خود می‌افزاید. پنج عامل مهم در این زمینه نقش ایفا می‌کنند که بیزینس فضای ابری، فروش تبلیغات، فروشگاه‌های فیزیکی، هوش مصنوعی و بیزینس سلامت و درمان را شامل می‌شوند.

رشد خیره کننده سهام آمازون

هرچند شرکت‌هایی مانند اپل نیز بیزینس‌های خود را با بهبود خدمات اصلی خود رشد داده‌اند، اما سایت آمازون سرعت و میزان رشد خود را با وارد شدن به بازارهای جدید و گسترش خدمات در صنایع سنتی مانند خواروبار و لباس فروشی فیزیکی چند برابر کرده است. برای شرکت اپل 38 سال طول کشید تا بتواند به یک شرکت تریلیون دلاری تبدیل شود، در حالی که این زمان برای آمازون 21 سال بود و حتی در دوران کرونا که بیشتر بیزینس ها آسیب دیدند، سهام آمازون رشد چشمگیری داشت. اما آمازون چگونه توانست در این مدت زمان، به چنین جایگاه چشمگیری دست یابد؟ در این مقاله، قصد داریم به 5 عامل مهم که نقش اساسی در رسیدن آمازون به این جایگاه دارند را بررسی نماییم.

 

سهام آمازون

 

بیزینس رایانش ابری آمازون

بیزینس رایانش ابری آمازون، با نام خدمات وب آمازون، که در حال رشد و شکوفایی پیوسته است، به عنوان عامل اصلی رشد آمازون شناخته شده است. این بخش از بیزینس آمازون، در دوازده ماه گذشته 25 میلیارد دلار درآمد داشته است که پنجاه درصد درآمد آمازون را دربر داشته است. سودآوری این بیزینس، که 65 درصد سود کل کمپانی آمازون را تشکیل می‌دهد، باعث می‌شود که آمازون بتواند در بازارهای جدید که هزینه ورود و سرمایه گذاری اولیه بالایی دارند نیز وارد شود.

ورود آمازون به بخش سلامت و درمان

آمازون به بخش سلامت و درمان و بازار 450 میلیارد دلاری دارو  نیز وارد شده است. همچنین در دوران کرونا هم کمپانی آمازون تلاش های بیشماری برای حل این بحران نمود. آمازون که با نام فروشگاه همه چیز شناخته می‌شود، با شراکت شرکت برکشایر هاتاوی تحت مالکیت وارن بافت و جی پی مورگان یک شرکت سلامتی-درمانی ایجاد کرده‌اند که هدف آن کاهش هزینه‌های درمانی برای کارمندان است. شرکت آمازون اعلام کرده است که استارتاپ دارویی PillPack را به قیمت یک میلیارد دلار خریداری کرده است که به آمازون مجوز دارویی در تمامی ایالت‌های آمریکا را می‌دهد.

تبلیغات و هوش مصنوعی در آمازون

سومین عامل رشد وبسایت آمازون بیزینس تبلیغاتی رو به رشد آن است که اخیراً 2 میلیارد دلار درآمد سه ماهه داشته است. هرچند بخش اعظم درآمد تبلیغاتی آمازون از نتایج جستجوی محصول به دست می‌آید، تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که این بیزینس تبلیغات خود را به تبلیغات صوتی، پرایم ویدیو و دیگر پلتفرم‌ها گسترش دهد چون به داده‌های مشتریان دسترسی دارد و می‌تواند مشتریان مختلف را هدف قرار دهد. آمازون همچنین در عرصه هوش مصنوعی نیز پیشتاز است که در خدمات وب آمازون، الکسا، فروشگاه Amazon Go و دیگر پروژه‌های کلیدی کاربرد گسترده دارد. تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که الکسا تبدیل به یک پلتفرم برنامه نویسی بزرگتر شود و تا سال 2023، درآمد آمازون از بازار فناوری صوتی سه برابر شده و به 18 میلیارد دلار برسد. 

حضور آمازون در عرصه فروش فیزیکی

در نهایت، نوبت به فروشگاه‌های فیزیکی می‌رسد که با خرید 13.7 میلیارد دلاری فروشگاه Whole Foods تقویت شده است. این فروشگاه زنجیره‌ای مواد غذایی ارگانیک، صدها مکان فیزیکی در اختیار آمازون قرار داده است تا در آنها بتواند محصولات برند خود را به فروش برساند. این فروشگاه به عنوان یک مسیر برای آمازون به کار رفته است تا پلتفرم چند کانالی خود را گسترش دهد و بیزینس‌هایی مانند تحویل Fresh و تقویت تجربه مشتریان با ویژگی‌هایی مانند صندوقداران هوش مصنوعی نیز تقویت شوند. فروشگاه‌های بدون صندوقدار آمازون، با نام Amazon Go، فروشگاه‌های Amazon 4-star و کتابفروشی های فیزیکی آمازون نیز از دیگر پروژه‌های این غول اینترنتی برای ورود به دنیای فروش فیزیکی هستند که علاوه بر ایجاد درآمد برای آمازون، به رشد بیزینس آنلاین این شرکت نیز کمک می‌کنند.

 

آمازون در برابر ویروس کرونا

 

اما این پیشرفتهای روزافزون چگونه به وجود آمده‌اند؟ چگونه یک شرکت فروش اینترنتی کتاب در مدت 25 سال به این غول عظیم تبدیل شده است که روز به روز بر دامنه فعالیت‌های خود می‌افزاید، تبدیل به با‌ارزش‌ترین برند جهان شده است و مدیر عامل و مؤسس خود را تبدیل به ثروتمندترین فرد حاضر در جهان نموده است؟

بدون شک توانایی‌هایی مدیریتی جف بیزوس در این زمینه نقش غیرقابل‌انکاری دارند که در تمامی ساختارهای مدیریتی و اجرایی آمازون نیز نمود یافته‌اند. علاوه بر این توانایی‌های مدیریتی، ممکن است برای شرکت‌های دیگر جالب باشد که بدانند شرکت آمازون با هزاران کارمند در سرتاسر جهان چگونه اداره می‌شود که می‌تواند تجربیات خرید یکدست و بدون نقصی را در همه فروشگاههای خود به مشتریان عرضه کند. راز موفقیت آمازون در این زمینه در ساختار سازمانی این شرکت نهفته است که آن را از بقیه بیزینس ها متمایز می‌سازد.

ساختار سازمانی شرکت آمازون

ساختار سازمانی شرکت آمازون باعث می‌شود که این شرکت بتواند کنترل گسترده‌ای بر عملیات تجارت الکترونیک جهانی داشته باشد. ساختار سازمانی یا شرکتی، سیستم و طراحی تعاملات را بین اعضای شرکت تعیین می‌کند. به عنوان مثال، ساختار سازمانی آمازون تعیین می‌کند که مدیران چگونه فعالیت‌های اجرایی را در بخش‌های مختلف تجاری مدیریت کنند. آمازون دات کام به عنوان یک فروشنده آنلاین پیشگام، باید ساختاری داشته باشد که به طور کافی بتواند گستره بازار وسیع خود را پشتیبانی کند. برای اضافه کردن محصولات و خدمات جدید و ایجاد تنوع در بیزینس خود، آمازون باید یک ساختار سازمانی همواره در حال تکامل داشته باشد. سازمانی که در مواجهه با بحران های پیش بینی نشده همچون ویروس کرونا به رشد خود ادامه دهد.

طراحی این ساختار تکمیل کننده پایه فناوری بیزینس است. این مکمل، ساختار سازمانی آمازون را تبدیل به یک عامل تعیین کننده در توانایی شرکت برای رقابت با رقبا کرده است. با توجه به شدت رقابت، لازم است که این ویژگی‌های ساختاری، شرکت را تقویت کنند تا موفقیت شرکت در بازار تجارت الکترونیک تضمین شود. ساختار سازمانی منجر به کنترل مدیریتی می‌شود. 

ویژگی‌های ساختاری آمازون

شرکت آمازون دارای یک ساختار سازمانی کاربرد-محور است. بر اساس این ساختار، کاربردهای تجاری به عنوان اساس تعیین تعاملات بین بخش‌های مختلف سازمان نقش ایفا می‌کنند. ویژگی‌های مهم ساختار سازمانی آمازون این موارد هستند: گروه‌های کارکردی جهانی، سلسله مراتب جهانی و بخش‌های جغرافیایی.

 

کمپانی آمارون

 

گروه‌های کارکردی جهانی در شرکت آمازون

گروه‌های کارکردی قوی‌ترین ویژگی ساختار سازمانی آمازون هستند. هر کارکرد اصلی بیزینسی، یک گروه یا تیم مربوط به خود را دارد که این تیم‌ها یک مدیر ارشد دارند. هدف استراتژیک در داشتن این ویژگی این است که آمازون را قادر سازد تا مدیریت عملیات‌های تجارت الکترونیک را با موفقیت در تمام سازمان تسهیل سازد. با توجه به گستره جهانی آمازون، این شرکت از طریق این ویژگی در بازارهای جدید گسترش می‌یابد. گروه‌های زیر، مهم‌ترین گروههای کارکردی در ساختار سازمانی آمازون هستند: دفتر مدیرعامل، توسعه بیزینس، خدمات وب آمازون، بخش مالی، بیزینس مشتریان بین‌المللی، حسابداری، بیزینس مشتریان و بخش حقوقی و مدیریتی. 

سلسله مراتب جهانی آمازون

سلسله مراتب یک ویژگی ساختاری سازمانی سنتی است. در مورد شرکت آمازون، این ویژگی به شکل سیستم جهانی از خطوط عمودی قدرت و مسئولیت نشان داده می‌شود که این شرکت فروش آنلاین را مدیریت می‌کنند. به عنوان مثال، دستورات مدیران ارشد در کل سازمان باید رعایت شوند که تمامی دفاتر مربوطه در تمامی شعب جهانی شرکت باید از این دستورات پیروی کنند. هدف استراتژیک این ویژگی این است که کنترل مدیران بر کل سازمان آمازون تسهیل شود. 

بخش‌های جغرافیایی فروشگاه آمازون

ساختار سازمانی آمازون شامل بخش‌های جغرافیایی نیز می‌شود. در این ویژگی ساختاری، گروه‌ها بر اساس مناطق جغرافیایی و اهداف تجاری مربوط به آنها شکل می‌گیرند. به عنوان مثال، آمازون از بخش‌های جغرافیایی استفاده می‌کند تا تجارت الکترونیک را بر اساس شرایط اقتصادی مناطق مختلف جغرافیایی مدیریت کند. هدف استراتژیک در این ویژگی این است که شرکت بتواند مسائل و مشکلات مربوط به هر منطقه جغرافیایی را به طور ویژه مورد بررسی قرار دهد و تفاوت‌های میان بازارهای منطقه‌ای را مد نظر قرار دهد. آمازون یک رویکرد ساده نسبت به این ویژگی ساختاری دارد که بخش‌های جغرافیایی را به دو بخش آمریکای شمالی و بین المللی تقسیم می‌کند.

 

موفقیت در فروش آمازون

 

مزایای ساختار سازمانی آمازون

ساختار سازمانی آمازون اثر زیادی در حمایت از رشد جهانی در بازار تجارت الکترونیک دارد. موفقیت روزافزون آن در گسترش بیزینس خود نشان از پایدار بودن این ساختار سازمانی دارد. یک مزیت گروه‌های کاربردی و سلسله مراتب سازمانی این است که آمازون می‌تواند دستورات مدیریتی را به سرعت و با کارآیی زیاد اجرایی نماید. همچنین، مزیت بخش‌های جغرافیایی در این است که تمرکز بر مشکلات مربوط به بازار خرده فروشی آنلاین و شرایط اقتصادی مربوطه در مناطق جغرافیایی خاص مانند آمریکای شمالی امکان‌پذیر می‌شود. بنابراین، تمامی این ویژگی‌ها باعث می شوند که آمازون در عرصه فروش آنلاین و بسیاری دیگر از زمینه‌های تجاری بتواند فاصله خود را با رقبا افزایش داده و همچنان به رشد و پیشرفت خود ادامه دهد.

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی کسب و کار آمازون و مشاهده نتایج شگفت‌انگیز نتایج دوره آربی شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/amazon-vs-corona
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
شهرام
شهرام گفته:
۰ | ۰

واقعا خیلی جالب هست که تو این شرایط که الان حاکم شده بر جامعه ، آمازون فرصت شناسی دقیقی داشته و اینقدر رشد کرده ، این فکر میکنم بک تلنگری به عزیزانی هست که استارت آپ دارن و کسب وکار خودشون رو هنوز تو فضای سنتی مدیریت میکنند و دقیقا کرونا نشون داد که نیاز تبدیل شدن به کسب و کار آنلاین چقدر لازم و ضروری هست . خیلی ممنونم از این مقاله ازرشمند و عالیتون امیدوارم همواره شاد و سلامت باشید .

زهرا رحیمی پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۱

درود به شما شهرام عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

توجه و لطف شما انرژی ما را برای ادامه این مسیر و خدمت رسانی به شما عزیزان مضاعف می کند.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط