مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

ارز دیجیتال چیست - چگونگی سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

توضیحات کوتاه :
ارز دیجیتال (Cryptocurrency) یا رمزارز نوعی پول دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. ارز های دیجیتال روی بستر بلاکچین پیاده شدند که یک بستر همتا به همتا و غیر متمرکز است .

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 12

 • 1.8k
 • 0
 • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
ارز دیجیتال چیست - چگونگی سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال
خلاصه ای از مقاله

ارز دیجیتال چیست ؟ شاید شما هم این روز ها در کل شبکه های اجتماعی یا بین مردم بار ها اسم ارز های دیجیتال و بیتکوین رو شنیده باشید و از رشد های بزرگی که داشته خبر دار باشید ، ارز دیجیتال نوعی پول دیجیتال برای تبادل مالی میباشد ، نوعی ارز که به صورت همتا به همتا و بدون واسطه توانایی خرید یا فروش را دارد . در این مقاله قصد داریم موضوع اینکه ارز دیجیتال چیست و چطور کار میکند و همچنین نحوه انتخاب و چگونگی نگه داری ارز های دیجیتال بررسی کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

 

ارز دیجیتال چیست و چطور کار می کند؟

ارز دیجیتال بر پایه فناوری بلاک چین بنا شده. به زنجیره ثبت و توزیع اطلاعات که توسط یک موسسه خاص کنترل نمی شود و در عوض، سابقه تراکنش های دیجیتال را مستقل از بانک های مرکزی در خود ذخیره می کند، بلاک چین می گویند.

تکنولوژی بلاک چین جزئیات تکنیکی زیادی دارد که اگر از شدت طولانی بودن آن به کما نروید، ارزش بحث و بررسی دارد.

اما مهم تر از همه، این فناوری واسطه (مثل بانک) را حذف می کند و به خریداران و فروشندگان اجازه می دهد مستقیما به کار تبادل ارز دیجیتال بپردازند. بدین ترتیب، هزینه تبادل کم یا حتی حذف می شود که بخش بزرگی از جذابیت ارز دیجیتال همین نکته بدون واسطه بودن است.

بیت کوین محبوب ترین ارز دیجیتال است که مردم مرتبا قیمت آن را در رسانه های مالی دنبال می کنند. اما درحقیقت صدها ارز دیجیتال وجود دارد که بسیاری از آن ها از دور رقابت خارج شده اند و بسیاری دیگر در حال رشد هستند .

 

ارز دیجیتال چیست

 

اصلی ترین دلیل جذابیت ارز دیجیتال چیست؟

به نظر می رسد در حال حاضر جذابیت ارز دیجیتال دو دلیل اصلی دارد:

 1. برای خرید و فروش آن نیاز به واسطه نیست و کسی روش آن تسلط ندارد  .
 2. در معرض انفجار قیمت قرار دارد و می تواند راه خوبی برای سرمایه گذاری باشد .

و احتمالا برای کسانی که قبل از افزایش قیمت ارز دیجیتال در سال 2017، یا جدیدترین افزایش قیمت آن در سال 2021، آن را خریداری کرده بودند از بسیاری جهات بهترین روش سرمایه گذاری بوده و رشد های بالایی داشتند .

 

اگر بخواهید وارد بازار ارز دیجیتال شوید، باید از کجا شروع کنید؟

راهنمای مرحله به مرحله سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال

همانطور که می دانید، شما نمی توانید با مراجعه به بانک  (البته استثنا وجود دارد) ارز دیجیتال بخرید. این موضوع هنوز هم در دنیای موسسات مالی عجیب و تازه است.

از آن جایی که ارز دیجیتال غیرمتمرکز است و همه درک درستی از آن ندارند، اکثر موسسات مالی خودشان را درگیر ارز دیجیتال نمی کنند. به همین دلیل، ارز دیجیتال در شبکه مخصوص به خود فعالیت می کند. اگر قصد سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال را دارید، به نکاتی که در ادامه آمده توجه کنید.

 

ویدئو پیشنهادی : انواع روش های اسکم در رمزارزها

 

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

 

 1. فقط درصد کوچکی از سرمایه خود را به ارز دیجیتال اختصاص دهید

باید از قبل مشخص کنید که می خواهید چه میزان از سرمایه خود را به ارز دیجیتال اختصاص دهید. با توجه به رشد اخیر ارز دیجیتال، مخصوصا بیت کوین، گرفتن تصمیم منطقی دشوار است.

ما در تمام سرمایه گذاری ها گرفتار ترکیبی از احساس طمع و ترس هستیم و با توجه به رشد قیمت ارزهای دیجیتال طی چند سال اخیر، کنترل طمع سخت تر شده است.

 • به هر حال، شما فقط باید درصد کمی از سرمایه خود را به ارز دیجیتال اختصاص دهید. مقدار دقیق آن کاملا دست شماست اما نسبت به سرمایه گذاری بالای 10 یا حتی 15% هوشیار باشید.
 • حواستان باشد سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال مثل خرید سهام نیست. درست مثل سرمایه گذاری روی طلا و نقره، سودآور نیست. این که آیا سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال خوب است یا نه، کاملا به افزایش قیمت چشمگیر (و ثابت ماندن روی همان قیمت) بستگی دارد.
 • ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری اختراع نشده بلکه واسطه برای تبادل است. اصولا به ارز دیجیتال به چشم جایگزین برای ارزهای مقتدر، مانند دلار، ین و یورو، نگاه می شود. گفته می شود ارز دیجیتال در نهایت ابزار مناسب تری برای تجارت، مخصوصا در فضای وب، خواهد بود. زیرا ارزش آن صرفا توسط بازار تعیین می شود و مثل ارزهای مقتدر وابسته به دستکاری ها نیست.
 • اما حداقل تا به امروز، ارزهای دیجیتال به عنوان واسطه رضایت بخش نبوده اند. فقط تعداد محدودی از کسب و کار ها  ارز دیجیتال را به رسمیت می شناسند به طوری که اکثر مبادلات بین افراد صورت می گیرد.

تا به امروز، کاربرد فعلی و آتی ارزهای دیجیتال نامعلوم است.

 1. انتخاب ارز دیجیتال

یکی از مشکلات جدی ارز دیجیتال همین است که صدها (شاید حتی بیشتر از هزار) نوع مختلف دارد. مشکل اینجاست که همواره تعداد بیشتری ارز دیجیتال روانه فضای مجازی می شود. نباید این واقعیت را نادیده گرفت که تا به حال صدها ارز دیجیتال وارد بازار شده و از دور رقابت خارج شده اند. این درحالی است که فقط یک دهه از شکل گیری مفهوم ارز دیجیتال می گذرد.

تا این لحظه، بیت کوین برترین ارز دیجیتال است

درحال حاضر، بیت کوین بزرگ ترین ارز دیجیتال است. همچنین بیشتر از سایر ارزهای دیجیتال مورد توجه و سرمایه گذاری قرار گرفته است .

رتبه دوم، با اختلاف، به اتریم تعلق دارد و انواع دیگری مثل زی کش، دش و ریپل نیز هستند. با توجه به موقعیت برتر بیت کوین، به نظر می رسد این سکه در میان تمام ارزهای دیجیتال موجود بیشتر از همه قابل اطمینان است.

درواقع، بیت کوین معادل «ارز دیجیتال» است. جالب این که درحالی که رسانه مرتبا وضعیت قیمت بیت کوین را به دقت زیر نظر دارد، عملکرد بعضی از ارزهای دیجیتال بهتر بوده است.

به دلیل برتری بیت کوین، بهتر است اصل سرمایه خود را روی این ارز دیجیتال بگذارید و درصد بسیار کم تری از سرمایه خود را به سایر ارزهای دیجیتال اختصاص دهید. و اگر بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال نگه داری می شود، هر ارز دیجیتال دیگری که صاحب آن هستید در موقعیت بهتری خواهد بود.

نباید این فرض را دست کم گرفت. اکثر ارزهای دیجیتال که طی دهه گذشته وارد بازار شده اند، یا ارزش پایینی داشتند یا کاملا از بین رفتند.

یعنی ممکن است تمام سرمایه گذاری شما صفر شود.

و با توجه به نوسان قیمت که در بین ارزهای دیجیتال شایع است، ممکن است سرمایه شما بدون هشدار قبلی کاملا از بین برود.

 1. انتخاب پلتفرم برای خرید ارز دیجیتال

یکی از معایب خرید ارز دیجیتال این است که نمی توانید آن را از مراکز مالی متداول خریداری کنید. اکثر بانک ها ارز دیجیتال نمی فروشند.

بنابراین، خرید، ذخیره و فروش ارزهای دیجیتال محدود به چند صرافی ارز دیجیتال میتونید اقدام کنید ، که البته روز به روز در حال توسعه و گسترش هست . که با سرچ و جستجو همیشه میتوانید از آخرین اخبار در خصوص صرافی های معتبر با خبر بشید ، امروز اکثرا در صرافی بایننس و کوینکس فعالیت دارند ( توجه داشته باشید عزیزانی که در ایران فعالیت دارند حتما باید با آی پی کشور دیگر وارد شوند و حتما کامل تحقیق و بررسی کنید ) 

 

بیشتر بدانید : کپی تریدینگ چیست ؟

 

نگه داری ارز دیجیتال در کیف پول

 

 1. ذخیره ارز دیجیتال

معمولا ارز دیجیتال در کیف پول داغ یا سرد ذخیره می شود. مسئله کیف پول ارز دیجیتال پیچیده است زیرا انواع مختلفی دارد.

کیف پول های داغ به کیف پول هایی گفته میشود که به اینترنت متصل میشوند و کلید خصوصی آن ها روی بستر اینترنت یا روی موبایل ما ذخیره شده است که امنیت قابل قبولی دارند در شرایطی که به اشتباه کلید خصوصی رو در اختیار کسی قرار ندهیم و خودمون امنیت اکانت رو به خطر نیندازیم . 

کیف پول های داغ نمونه هایی مثل کیف پول تحت وب ، کیف پول موبایل ، کیپ پول نسخه دسکتاپ دارند . 

نمونه های زیادی از کیف پول در حال حاضر فعال هستند که برای انتخاب بهترین آن ابتدا باید ببینید چه ارز دیجیتالی میخواهید خرید کنید و در سایت و شبکه های اجتماعی آن ارز دیجیتال لیست کیف پول هایی که پشتیبانی میکند همیشه درج شده است . 

از جمله کیف پول های قابل قبول دنیای ارزدیجیتال میتوان به trustwallet و exodus اشاره کرد ( عزیزانی که در ایران فعالیت دارند هم میتوانند از آنها استفاده کنند اما به دلیل تحریم های ایران با آی پی ایران استفاده نکنید ) 

کیف پول های سرد ، کیف پول هایی هستند که برای ذخیره سازی بلند مدت تعداد زیادی ارز دیجیتتال استفاده میشود و امنیت خیلی بالایی دارد اما خوب به مراتب هزینه هم دارد در صورتی که کیف پول های تحت وب و موبایل همگی رایگان هستند . 

کیف پول سرد میتوان به نمونه های کیف پول سخت افزاری و کیف پول کاغذی اشاره کرد . 

 

در آخر با وجود تمام فرصت های خوب و هیجانی که الان اکثرا برای ورود به بازار های ارز دیجیتال داریم و احتمالا دارید همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که وارد شدن در هر کار یا بستر جدیدی بدون آموزش لازم همیشه خطرناک و سخت خواهد بود ، پیشنهاد میکنم حتما قبل از وارد شدن به دنیای ارز دیجیتال و سرمایه گذاری روی آنها اول آموزش ببینید و علم سرمایه گذاری و نحوه چگونگی سرمایه گذاری در بازار های ارز دیجیتال را یاد بگیرید و بعد از آن با درصد کمی از کل سرمایه خود شروع کنید . فراموش نکنید اصل اول سرمایه گذاری حفظ سرمایه و بعد رشد آن میباشد . 

 

دوره آموزشی ارز دیجیتال


ما تصمیم گرفتیم مفاهیم پیچیده دنیای کریپتوکارنسی و ارزهای دیجیتال را به ساده ترین شکل که شامل اطلاعات مفید و کارآمد می باشد، به شما آموزش دهیم تا بتوانید برای خود استراتژی بلند مدت داشته باشید و به صورت روزانه ترید کنید. اگر به این بازار علاقه مند هستید، می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر در خصوص دوره آموزش ارز دیجیتال توضیحات صفحه محصول را مطالعه کنید و از این فرصت استفاده کنید.

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/what-is-cryptocurrency
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط