افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

اوراکل oracle چیست ؟ چه کاربردی در بلاکچین دارد ؟

توضیحات کوتاه :
اوراکل Oracle چیست ؟ یک اوراکل Oracle داده هایی را از دنیای خارج به بلاکچین ارسال می کند تا این داده های خاص ، بتوانند پرداخت پول را انجام دهند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 9

  • 1.7k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
اوراکل oracle چیست ؟ چه کاربردی در بلاکچین دارد ؟

 

خلاصه ای از مقاله :

یک «اوراکل» داده های جهان خارج، مانند دمای روزانه یا تعداد آراء یک نامزد انتخاباتی، را به یک بلاکچین مانند اتریوم ارسال می کند. یک قرارداد هوشمند در بلاکچین می تواند از داده ها برای تصمیم گیری در مورد چگونگی توزیع پول و افرادی که باید پول بین آنها توزیع شود، استفاده کند. در این مقاله به بیان دقیق تر این مفهوم می پردازیم.

 

آتچه در این مقاله می خوانید :


اوراکل Oracle چیست ؟


یک مثال ملموس تر وجود دارد: کشاورزان گاهی مشتقات کشاورزی را خریداری می کنند که در صورتی که خشکسالی محصولاتشان را نابود کرد، برایشان حکم بیمه را داشته باشد. اگر یک فصل آب و هوا مطلوب کشاورز نباشد، این مشتقات کل مبلغ خسارت او را جبران می کنند.

 

اوراکل oracle چیست ؟

 

یک اوراکل به قرارداد هوشمند اتریوم کمک می کند تا این دنباله وظایف را به صورت خودکار انجام دهد. قراردادهای هوشمند ابزارهایی هستند که توسط بلاکچین هایی مانند اتریوم امکان پذیر شده اند و یک ارتباط را تنها در صورت برقرار بودن شرایط صحیح اجرا می کنند. اتریوم همچنین از نظر ارزش بازار، دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ جهان به شمار می آید.

به عنوان مثال، در پایان یک فصل، یک اوراکل آب و هوایی که در بالا توضیح داده شد ممکن است قرارداد هوشمند را مطلع کند که در این فصل فقط 10 روز یا کمتر باران باریده است. این اطلاعات را مستقیماً به قرارداد هوشمندی که می داند باید پرداخت کشاورز را انجام دهد، ارسال می کند. برعکس، اگر بارش بیش از حد باشد، اوراکل آب و هوا قرارداد هوشمند را مطلع می کند و پرداختی به کشاورز انجام نمی شود.

اوراکل بلاکچین، هر دستگاه یا موجودیتی است که یک بلاکچین معین را به داده های برون زنجیره، متصل می کند. در این یک جمله نکات زیادی برای توضیح دادن وجود دارد. برای درک این که اوراکل های بلاکچین چیست و چرا به آنها نیاز داریم، بیایید به یکی از ویژگی های اصلی بلاکچین، یعنی غیرمتمرکز بودن برگردیم.

 

ویدئو پیشنهادی : وب 3 چیست ؟

اوراکل و قرارداد هوشمند

 


مشکل بلاکچین ها


از آنجا که بلاکچین ماهیت توزیع شده و غیرمتمرکزی را دارد، هر گره در شبکه باید بتواند با توجه به ورودی یکسان، نتیجه نهایی یکسانی را بیابد. در غیر این صورت، هنگامی که یک گره به دنبال اعتبارسنجی معامله ای است که یک گره دیگر انجام می دهد، به نتیجه متفاوتی می رسد. این ساختار به طور عمدی، قطعی طراحی شده است.

 

مشکل بلاکچین و اوراکل

 

وقتی می بینیم که برای مثال 5 دلار از باب به آلیس می فرستیم، می توانیم به راحتی 5 دلار به موجودی آلیس اضافه کنیم و 5 دلار را از باب کم کنیم. هر گره در شبکه می تواند به راحتی این کار را دوباره انجام دهد، نتایج یکسانی را به دست آورد و در حالت یکسان به پایان برسد.

اما اگر اینطور نبود چه؟
بیایید یک بلاکچین تخیلی را تصور کنیم که در آن از API ها برای تأیید تراکنش های یکدیگر استفاده می کنند. فرض کنید می خواهیم مبلغ متغیری بر اساس قیمت اتریوم ETH از حساب باب به آلیس ارسال کنیم. قصد ما این است که قرارداد ما API را برای دریافت قیمت اتریوم ETH و سپس ارسال آن مبلغ به باب، فرابخواند. هر گره دیگری نیز که برای تأیید این فرآیند اقدام کند، باید این API را فراخوانی کند.

اکنون چه اتفاقی می افتد؟
اگر API حتی یک لحظه دیرتر فراخوانی شود، می تواند تغییر کند – مثلا می تواند کم ارزش شده یا هک شود و نیز دلایل دیگر- و همه گره ها نتیجه متفاوتی خواهند داشت. این بدان معناست که هیچ یک از گره ها نمی توانند در مورد وضعیت واقعی بلاکچین با هم سازگار باشند.

به همین دلیل است که بلاکچین اتریوم و اکثر بلاکچین ها به گونه ای طراحی شده اند که کاملاً قطعی هستند. این بدان معناست که اگر بخواهیم هر تراکنش را دوباره انجام دهیم، در نهایت به حالت درست خواهیم رسید. اگر فراخوانی های API یا سایر منابع غیر قطعی را در زیرساخت بلاکچین قرار دهید، احتمال زیادی وجود دارد که منبع کم ارزش شده، هک شود یا حتی فقط خراب شود و ما نتوانیم تراکنش ها را تأیید کنیم.

در بلاکچین، ساز و کار توافق بر سر مقدار داده را اجماع می گویند و برای اینکه گره ها بتوانند به اجماع برسند، جبرگرایی مهم است. ممکن است برخی از آنها را شنیده باشید، مانند اثبات کار (PoW) با توافق ناکاموتو یا اثبات سهام (PoS) با اجماع بیزانس. می توان گفت که اجماع، یکی از عناصر کلیدی است که در وهله اول، باعث به کار افتادن بلاکچین می شود.

اما برای ارتباط با دنیای واقعی به دنیای بلاکچین نیاز داریم. باید قیمت را از اتریوم ETH و سایر ارزهای دیجیتال گرفته و آنها را به قرارداد تبدیل کنیم تا بتوانیم DeFi را داشته باشیم. ما باید اطلاعات آب و هوا را به دست آوریم تا بتوانیم تضمین غیرمتمرکز غیرقابل اعتماد داشته باشیم. برای استفاده از بلاکچین برای یکی از مهمترین اهداف آن، یعنی قراردادهای هوشمند، به داده نیاز داریم. بنابراین چگونه می توان جهان را با وجود این محدودیت به هم متصل کرد؟

 

ویدئو ویژه : اسکم در ارز دیجیتال

 

اوراکل و بلاکچین


اوراکل چگونه باعث حل این مشکل می شود ؟


اوراکل بلاکچین هر دستگاه یا موجودیتی است که یک بلاکچین معین را به داده های برون زنجیره، متصل می کند. این اوراکل ها هرگونه داده ورودی را از طریق یک تراکنش خارجی وارد می کنند. به این ترتیب، می توانیم مطمئن باشیم که بلاکچین خود شامل تمام اطلاعات مورد نیاز برای تأیید خود است.

به همین دلیل است که اوراکل ها به عنوان میان افزار بلاکچین شناخته می شوند و پل ارتباطی بین دو جهان هستند. خب این که بسیار خوب است، اما این همان چیزی است که در مورد مشکلات اوراکل می شنویم؟

 

مشکلات اوراکل چیست ؟


خصوصیت بلاکچین، به عنوان مثال اتریوم، این است که قادر به اجرای قراردادهای هوشمند است. پس از برنامه ریزی، قرارداد هوشمند به طور کامل توسط بلاکچین کنترل می شود. برای اجرای قوانین نیازی به اعتماد به هیچ نهادی (موجودیتی) نیست و با فرض برآورده شدن شرایط قرارداد هوشمند، هیچ واسطه ای نمی تواند مانع از انجام معامله شود. قرارداد به سادگی، آنچه برنامه ریزی شده است را انجام می دهد.

با این حال، اوراکل یک خوراک اطلاعات و داده است (data feed) که توسط یک نهاد اداره می شود که در مثال بالا، اوراکل آب و هوایی مدنظر است. بلاکچین هایی مانند اتریوم برای بی نیاز شدن از اشخاص ثالث ایجاد شده اند، اما یک اوراکل هم به نوعی شخص ثالث به شمار می آید.

اعتماد به منبع داده می تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال، مالک داده های اوراکل می تواند داده های نادرستی را ارسال کند تا قراردادهای هوشمند را به نفع مالک خوراک داده تحت تأثیر قرار دهد. از طرف دیگر، ممکن است شخصی منبع داده ها را هک کند تا آنها را به نفع خود تغییر دهد. قراردادهای هوشمندی که به اوراکل ها وابسته نیستند این مشکلات را ندارند. با این اوصاف، محققان در حال بررسی روشهای مختلفی برای کاهش این مشکلات و ایجاد اوراکل هایی هستند که تمرکز زدایی بیشتری داشته یا در مقابل هکرها محافظت می شوند.

یکی از راهکارها این است که رایانه های اوراکل از محیط های اجرایی قابل اعتماد (TEEs) ، که مناطق ویژه ای از سخت افزار با امنیت بیشتر هستند، استفاده کنند که دستکاری کردن آنها را دشوار می سازد.

بیایید یک قدم به عقب برداریم و به یاد داشته باشیم که چرا در وهله اول، تحلیل درون زنجیره ای می سازیم. هر کاری را بصورت زنجیره ای انجام می دهیم، به منظور عدم تمرکز است. با این حال، داده ها باید از جایی تهیه شوند.

اگر داده ها را از یک API ، گره یا منبع واحد وارد کنیم، اساساً کل هدف استفاده از بلاکچین را در وهله اول از بین برده ایم. یک اوراکل متمرکز به این معنی است که یک نهاد (موجودیت) بر قرارداد هوشمند شما قدرت دارد و اکنون قرارداد هوشمند شما، مزیتی بیشتر از یک قرارداد معمولی ندارد و حتی اگر اوراکل متمرکز بهترین برنامه را داشته باشد، باز هم قبلاً شاهد حملاتی بوده ایم که در آن یک اوراکل متمرکز هک شده، مورد حمله قرار گرفته، قدیمی شده یا حفظ نشده و فاجعه ای رخ داده است.

 

مشکل اوراکل و اصلاح آن

 

تعریف مشکل اوراکل


مشکل اوراکل این دو بخش است که با هم ترکیب شده اند:

  • بلاکچین ها به تنهایی نمی توانند به داده های خارج دسترسی داشته باشند.

  • استفاده از اوراکل های متمرکز، مزیت قراردادهای هوشمند را باطل می کند و احتمال خطرات را بالا می برد.

چین لینک هر دوی این مشکلات را حل می کند و استانداردی برای اوراکل های غیر متمرکز است.

 

اوراکل غیر متمرکز چیست ؟


اوراکل غیر متمرکز یا شبکه اوراکل غیر متمرکز، گروهی از اوراکل های مستقل بلاکچین هستند که داده ها را در اختیار یک بلاکچین قرار می دهند. هر گره یا اوراکل مستقل در شبکه اوراکل غیر متمرکز به طور مستقل داده ها را از یک منبع برون زنجیره ای، بازیابی کرده و به درون زنجیره می آورد. سپس داده ها گردآوری می شوند تا سیستم بتواند برای آن نقطه داده به مقدار قطعی حقیقی برسد. به این گونه، اوراکل های غیر متمرکز مشکلات مربوط به اوراکل را حل می کنند.

چین لینک، چارچوبی برای انتخاب شبکه مستقل گره ها برای اتصال داده های دنیای واقعی به بلاکچین است تا قراردادهای هوشمند بتوانند به پتانسیل واقعی خود برسند. به این صورت، ما از همان مفهوم زیرساختی غیرمتمرکز قابل اعتماد که بلاکچین دارد استفاده می کنیم، اما در واقع از آن برای اوراکل های بلاک چین بهره می گیریم. اگر گره ها/منابع هک شده، کاهش یابند یا حذف شوند، شبکه چین لینک از شبکه غیر متمرکز استفاده می کند و به پیش می رود.

بسترهای فروش بزرگی وجود دارد که از فناوری چین لینک استفاده می کنند تا به شما کمک کند شبکه گره های مستقل خود را برای بازیابی داده های خود انتخاب کنید. به این ترتیب، قراردادهای هوشمند شما به راحتی در یک نقطه با شکست مواجه نخواهند شد.

این فناوری، blockchain agnostic است و دائما در تلاش است تا با بلاکچین های بیشتری ادغام شود تا همه بلاکچین ها بتوانند به داده های برون زنجیره ای امن و قابل اعتماد، دسترسی داشته باشند. و از همه مهمتر، این مستندسازی هم برای مهندسان مبتدی و هم با تجربه، بسیار عالی است.

استفاده از یک اوراکل بلاکچین بسیار خطرناک است در حالیکه چین لینک، یک ماهیت جدید فوق العاده در مورد داده ها ارائه می دهد. اوراکل های بلاکچین، دری به سوی آینده ای هستند که قراردادهای هوشمند برای ما به ارمغان می آورند. همچنین اوراکل ها راهی را برای بلاکچین ها فراهم می کند تا یکدیگر را ببینند. این یعنی اینکه قابلیت تعامل پذیری دارند که یک ویژگی مهم به شمار می آید.

در نهایت، برای اینکه قراردادهای هوشمند بهترین شکل توافق را ارائه دهند، نیاز به دسترسی به داده های متنوع و قابل اعتماد داریم. به همین دلیل ما به اوراکل نیاز داریم.


در چه برنامه هایی از اوراکل استفاده می شود؟


بسیاری از برنامه های اتریوم از اوراکل استفاده می کنند. به عنوان مثال، بازار پیش بینی Augur ، به شرکت کنندگان اجازه می دهد در مورد اتفاقات آینده، پیش بینی کنند. به عنوان مثال، شرکت کنندگان می توانستند در مورد این سوال که «آیا جو بایدن در انتخابات 2024 پیروز می شود؟»به صورت «بله» یا «خیر» پاسخ دهند . Augur از داده های اوراکل برای تعیین پیروزی یا عدم پیروزی بایدن استفاده می کند، و پس از آن وجه را تسویه می کند.

 

چین لینک

 

پلتفرم های دیگر، مانند Chainlink ، اوراکل را به بخش مرکزی پلتفرم های خود تبدیل کرده و راه های مختلفی را برای مقاوم سازی اوراکل در برابر اطلاعات غلط مورد بررسی قرار داده است.

 

اگر مفاهیم دنیای کریپتوکارنسی برای شما پیچیده است و علاقه مند هستید زبان دنیای ارزهای دیجیتال را به ساده ترین و قابل فهم ترین شکل یاد بگیرید، آموزشی که این مفاهیم را آن هم در حد نیاز به زبان ساده بیان کند و شیوه تعریف استراتژی بلند مدت را به شما یاد بدهد تا به صورت روزانه ترید کنید، سرعت و کیفیت عملکردهای شما را چندین برابر خواهد کرد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در خصوص دوره آموزش ارز دیجیتال توضیحات صفحه محصول را مطالعه کنید و از این فرصت استفاده کنید.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/what-is-an-oracle
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط