افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

کد های SKU و ASIN در آمازون به چه معناست ؟

توضیحات کوتاه :
SKUها برای مدیریت موجودی انبارها، ایجاده شده اند. هر SKU، یک شناسه ی الفبایی-عددی است که به هر یک از محصولات و گونه های مختلف آن ها، اختصاص داده می شود.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 17

 • 3.4k
 • 1
 • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
کد های SKU و ASIN در آمازون به چه معناست ؟

 

خلاصه ای از مقاله

این مقاله به تشریح SKUهای آمازون می پردازد. در این مقاله شرح داده می شود که این SKUها به چه منظور مورد استفاده قرار می گیرند و هنگام ایجاد آنها، چه مواردی را باید در نظر داشت.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

همه ی آنچه باید در رابطه با SKUهای آمازون بدانید

بسیاری از کسب و کارهای کوچک، کار خود را با فروش در آمازون سلر سنترال  آغاز می کنند زیرا یک راه حل بی نظیر برای تجارت الکترونیک و مدیریت زنجیره ی تأمین فراهم می آورد. این مقاله به تشریح SKUهای آمازون می پردازد. در این مقاله شرح داده می شود که این SKUها به چه منظور مورد استفاده قرار می گیرند و هنگام ایجاد آنها، چه مواردی را باید در نظر داشت.

 

موفقیت در فروش آمازون

 

درست است که آمازون، خدمات جامعی را از صفر تا صد در اختیار فروشندگان قرار می دهد اما ممکن است کسب و کارهای تازه کار، به یکباره خود را در دریایی از لغات و اصطلاحات تخصصی گیج کننده بیایند. برای مثال، می توان به این موارد اشاره کرد:

 • واحد نگه داری موجودی (SKU)  
 • شماره ی شناسایی موجودی در آمازون (ASIN) 
 • شماره ی اروپایی کالا (EAN)  

به عنوان یک فروشنده در آمازون، باید معنای این سه عبارت را بدانید:

SKU که مخفف واحد نگهداری موجودی است، یک عبارت متداول صنعتی است که برای شناسایی یک محصول منحصر به فرد در انبار، از آن استفاده می شود. همه ی محصولات آمازون باید یک SKU داشته باشند که ممکن است شما یا خود آمازون آن را انتخاب کرده باشید. SKUها ابزاری هستند که به فروشندگان کمک می کنند تا کالاهای خود را ردیابی کنند. 

ASIN که مخفف شماره ی شناسایی موجودی در آمازون است، یک شناسه ی منحصر به فرد برای هر محصولی است که شما به انبار آمازون ارسال می کنید. می توانید خودتان، ASIN محصولتان را انتخاب کنید. اما اگر این کار را نکنید، آمازون یک شناسه ی دلخواه تعیین می کند. ASIN در واقع، SKU آمازون است و به آمازون کمک می کند تا کالاهای خود را ردیابی کند. 

EAN که مخفف شماره ی اروپایی کالا است، معمولاً از 12 تا 13 رقم تشکیل می شود که در واقع همان بارکدی است که تولیدکننده و سایر مشخصات کالا را تعیین می کند. معمولاً تولیدکنندگان این شناسه را بر روی بسته بندی کالا می چسبانند.

 

کدهای sku

 

SKU آمازون چیست؟

SKUها برای مدیریت موجودی انبارها، ایجاده شده اند. هر SKU، یک شناسه ی الفبایی-عددی است که به هر یک از محصولات و گونه های مختلف آن ها، اختصاص داده می شود. یک SKU می تواند شامل هر ترکیب دلخواهی از اعداد و حروف که شما انتخاب می کنید، باشد؛ به شرطی که یکپارچگی سیستم حفظ شود و برای همه ی محصولات داخل انبار به کار رود. 

SKU یک اصطلاح متداول در صنعت است که مخفف واحد نگهداری موجودی است. این عبارت برای مدیریت موجودی در انبارها ابداع شد. با استفاده از SKU می توان یک کالای فروشی را شناسایی کرد (برای مثال یک محصول).

SKU آمازون، یک شناسه ی منحصر به فرد است که به یک کالای معین که قرار است در فروشگاه اینترنتی خود به فروش برسانید، نسبت داده می شود. 

SKU آمازون سلر نیز از همین اصل پیروی می کند. با این تفاوت که محدود به 40 حرف یا عدد است. همه ی محصولاتی که در آمازون فروخته می شوند، باید SKU داشته باشند. فرقی نمی کند که شما آن را انتخاب کرده باشید، یا آمازون آن را برای شما تعیین کرده باشد. SKUهای آمازون، ابزاری هستند که به فروشنده ها کمک می کنند تا کالای تجاری خود را دنبال کنند.

 

کدهای asin

 

SKU آمازون شامل چه چیزهایی است؟

بر اساس یک قاعده ی سرانگشتی، همه ی SKUها باید حاوی اطلاعاتی باشند که در رابطه با موارد زیر به شما کمک کنند:

 • باید محصولات را به طور کارآمد و بر اساس رنگ، اندازه و نوع آنها تقسیم بندی کنند. 
 • باید به کارمند انبار کمک کنند تا محصول مورد نیاز را به سرعت پیدا، بسته بندی و ارسال کند. 
 • باید در مدیریت کالاهایی که از طریق مسیرهای مختلف، به فروش می رسد، مفید باشند. 

فرض کنید که کالای شما یک گردنبند است. در این صورت SKU آمازون می تواند به این ترتیب باشد:

 • گردنبند حلقه ای  طلایی با شماره ی مدل 1 = LN01-G
 • گردنبند حلقه ای نقره ای با شماره ی مدل 1 = LN01-S
 • گردنبند حلقه ای برنزی با شماره ی مدل 1 = LN01-G

این یک مثال ساده در رابطه با استفاده از SKU برای تشخیص رنگ های مختلف یک کالا است. همانگونه که مشاهده می شود، حرف آخر SKU کالا، نشان دهنده ی رنگ آن است. با این کار، کالاهایی که رنگ های مختلف دارند را از هم تمیز می دهیم و در عین حال، با توجه به LN ابتدای شناسه، می دانیم که همه ی آن ها گردنبند حلقه ای هستند و در یک گروه کالا قرار دارند. 

SKUهایی که توسط آمازون ایجاد می شوند

 • اگر محصولی را در دو فروشگاه مختلف آمازون به فروش برسانید، آمازون SKUهای مختلفی را به آن محصول اختصاص می دهد. به عنوان مثال، SKU مربوط به یک تیشرت آبی سایز اسمال، می تواند در یک فروشگاه ST-21-GRO-5 و در فروشگاه دیگر XY-52-ZTW-06 باشد. این موضوع، دنبال کردن موجودی یک کالا که از طریق مسیرهای مختلف به فروش می رسد را دشوار می کند. 
 • شناسه هایی که توسط آمازون تعیین می شوند، برای شما و گروهتان بی معنا هستند و از این رو، به یاد آوردن آنها دشوار خواهد بود، به ویژه اگر تنوع کالاهایتان بالا باشد. همان طور که گفتیم، یکی از مزایای استفاده از SKUها، فراهم آوردن راهی ساده برای شناسایی محصول مورد نظر است. در نتیجه یک شناسه ی طولانی و بدون معنا نمی تواند شما را در راستای این هدف یاری کند.

اولین قدم برای مدیریت موجودی انبار در آمازون، استفاده از شناسه های واضح و قابل شناسایی برای محصولاتی است که در آمازون سلر سنترال ارائه می دهید. با توسعه ی کسب و کارتان در آمازون و فروش محصولاتتان از طریق مسیرهای جدید تجارت الکترونیک، پیگیری سفارشات و بررسی موجودی محصول، کاری دشوار و پیچیده خواهد شد که می تواند نیاز به اختصاص ساعت ها وقت در روز داشته باشد.

 

کدهای sku-and-asin در آمازون

 

ASIN آمازون چیست؟

ASIN مخفف شماره ی شناسایی موجودی استاندارد آمازون است. این شناسه، یک عدد منحصر به فرد است که آمازون برای شناسایی همه ی محصولات بازار استفاده می کند. ASIN یکی از مؤلفه های اساسی عملکرد جست و جو در آمازون است. هرگاه مشتریان محصولی را بر اساس دسته بندی و یا نام آن جست و جو کنند، آمازون می تواند به کمک این شناسه، دقیقاً محصول مورد نظر را در اختیار آنان قرار دهد. 

آسان ترین راه برای یافتن ASIN یک محصول در آمازون، بررسی نوار آدرس است. ASIN را می توان دقیقاً بعد از نام محصول یافت. باید اطمینان یابید که ASIN درستی به محصول شما اختصاص داده شده باشد تا در همه ی جست و جوهای مربوطه ظاهر شود. بازارهای مختلف آمازون، ASINهای مختلفی برای محصولات یکسان دارند. از این رو، اگر در چندین بازار فعالیت می کنید، باید به این نکته توجه کنید که ممکن است چند ASIN مختلف به محصولتان اختصاص داده شود.

 

کسب درآمد میلیاردی با آمازون

 

همچنین می توانید ASIN محصول خود را در پایین صفحه، در قسمت «اطلاعات بیشتر» بیابید. با این حال، اگر چند محصول مختلف برای فروش دارید، نرم افزارهای یابنده ی ASIN می توانند مفید باشند. برای مثال، ابزاری مانند سینک سنتریک می تواند به شما کمک کند تا شناسه های محصول خود را وارد کنید. پس از آن شروع به بازیابی آن ASINها برای شما می کند.

 

دوره آموزشی آربی اولین بار توسط استاد حسین عزت خواه به زبان فارسی با محوریت خرید کالای فیزیکی از علی بابا و ارسال به انبار آمازون تهیه شد تا علاقمندان به بیزینس آمازون با ریسک کمتری این بیزینس را دنبال نمایند. ویژگی مهم این دوره، آپدیت های آن متناسب با تغییرات آمازون و وجود پشتیبانی می باشد تا با کمک تجربیات آنها بتوانید با اطمینان خاطر و با قدرت در این مسیر گام بردارید و محصول خود را در آمازون بفروشید و درآمد دلاری داشته باشید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/sku-and-asin-codes-on-amazon
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
شهاب گفته:
۰ | ۱

مقاله جالب و جدیدی بود

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما شهاب  عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

تشکر و تقدیر برای شما که همواره لطفتان را به ما ارزانی دارید. از ابراز لطف و رضایت شما بی نهایت تشکر می‌نماییم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ