موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

سریال The Queen`s Gambit و رشد شدید فروش صفحه ی شطرنج در آمازون

خلاصه اخبار :
آمازون با آماده سازی سریال The Queen`s Gambit زمینه رشد و گسترش رشته شطرنج را فراهم کرده است. این برنامه طبق آمار و ارقام اعلام شده، تاثیر بسیار مهمی در شناخته تر شدن این رشته ورزشی و افزایش فروش صفحه ی شطرنج در آمازون داشته است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 14

  • 1.7k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 14 دقیقه
سریال The Queen`s Gambit و رشد شدید فروش صفحه ی شطرنج در آمازون

بعد از سریال The Queen`s Gambit میزان جستجوی عبارت شطرنج در گوگل دو برابر شد

 

در حال‌حاضر مینی‌ سریال The Queen`s Gambit که درباره‌ی نابغه‌ی شطرنجی به نام بت هارمونی (با بازی آنیا تیلور-جوی) است، یکی از محبوب‌ترین سریال‌های سبک درام است. ولی بینندگان آن تنها در مورد خود سریال صحبت نمی‌کنند.

اگر پس از اتمام این برنامه تصمیم به شطرنج بازی کردن گرفته‌اید، بدانید که تنها نیستید. در واقع، سایت eBay ده روز پس از پخش سریال، رشد 273 درصدی را در جستجوی صفحات شطرنج گزارش کرده و میزان جستجوی عبارت شطرنج در گوگل نیز دو برابر شده است.

علاوه ‌بر کاربران کنجکاوی که به‌ دنبال مقالات آنلاین در مورد شطرنج هستند، عده‌ی کثیری نیز به بستر‌های ویدیویی رجوع کرده‌اند تا طریقه‌ی بازی کردن را فرا بگیرند.

بنا به گزارش Salon، پس از گذشت مدت کوتاهی از پخش این سریال، میانگین بازدید کانال توویچ لوی روزمان، استاد شطرنج با نام Gotham Chess ، از 70000 به 500000 رسیده. محبوب‌ترین ویدیوی وی هم دارای این عنوان است «چگونه Queen`s Gambit بازی کنیم».

 

سریال The Queen`s Gambit

 

نرم افزارهای شطرنج شاهد استقبال بی سابقه ای شدند

 

نرم‌افزار‌های شطرنج نیز شاهد اقبال فراوانی بوده‌اند؛ برای نمونه براساس App Annie.، در آیفون‌های موجود در ایالات متحده در نیمه‌ی ماه نوامبر، بازی Chess.com به رتبه‌ی سوم بازی‌های استراتژیک صعود کرده است.

این نرم‌افزار با صعودی 256 رتبه‌ای، در رتبه‌ی 62 در کل بازی‌های دانلود شده قرار گرفته است.

 

گری کاسپاروف به عنوان مشاور در سریال The Queen`s Gambit شرکت کرد

 

تمام این توجهات به‌دلیل تلاش این برنامه است تا مسابقات شطرنج را به صحیح‌ترین شکل ممکن بازآفرینی کند.

گری کاسپاروف که بعنوان یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان درقید حیات این رشته شناخته می‌شود، در کنار مربی بزرگ شطرنج، بروس پاندولفینی (که بعنوان مشاور در روند نوشته شدن رمان اصلی در سال 1983 حضور داشته) بعنوان مشاور در سریال The Queen`s Gambit شرکت کرده است.

به گزارش نیویورک تایمز، آن‌ها با همکاری با یکدیگر «انجیلی از بازی‌ها و مواضع بوجود آورده‌اند» و با بازیگران نیز، برای حصول اطمینان از این امر که تمام 300 بازی موجود در برنامه از نهایت صحت برخوردار باشند، همکاری نزدیکی داشته‌اند.

 

جستجوی عبارت صفحه‌ ی شطرنج در آمازون 857 درصد رشد کرد!

 

بنابر شرکت تجزیه ‌و تحلیل عملکرد تجارت الکترونیکی Profitero، جستجوی عبارت «صفحه‌ی شطرنج» رشدی 857% را در سایت آمازون بهمراه داشته و صفحات شطرنج، تبدیل به پرفروش‌ترین محصولات در آمریکا و بریتانیا شده‌اند.

علی‌الخصوص صفحه‌ی چوبی 28.99 دلاری ساخته شده توسط Chess Armory که به فهرست 100 اسباب بازی برتر راه پیدا کرده (فروش این محصول تا ششم ژانویه‌ی سال بعد به اتمام رسیده است).

 

بنابر گزارش Profitero، فروش‌ کتاب های مربوط به شطرنج افزایش 5000 درصدی داشت

 

این سریال نتفلیکس همچنین موهبتی برای کتاب‌های مربوط به شطرنج محسوب می‌شود. بویژه کتاب «شروعی به شطرنج مدرن» که مسئول پرورشگاه به بت می‌دهد. همانطور که تمرین‌کنندگان بازی شاهان می‌دانند، این‌ها کتاب‌هایی واقعی هستند که درحال حاضر ویراست 15 خود را پشت سر می‌گذارند.

درهفته‌ای که سریال The Queen`s Gambit در آن به نمایش درآمد، بنابر گزارش Profitero، فروش‌ آن‌ها افزایشی 5000% داشته و با کتاب محبوب «آموزش شطرنج با بابی فیشر» برابری می‌کند (بعدها فیشر به‌صورت ناگهانی گوشه‌گیر شد و بیش از هر چیز برای سخنان ضد آمریکایی و ضد یهودی‌اش شناخته شد، اما هیچکس منکر نبوغ وی در این بازی نبود).

 

افزایش جستجوی صفحه شطرنج در آمازون

 

 

سریال The Queen`s Gambit روندی را که ویروس کرونا آغاز کرده بود، شدت بخشید

 

مهم است که بدانیم فروش صفحات شطرنج پیش از اینکه این سریال شروع به پخش کند نیز، افزایش یافته بود. براساس داده‌های گروه NPD، افزایشی 25% در امسال. ولی این میزان فروش، بدلیل میزان دلزدگی‌ ناشی از دوران قرنطینه جهشی چشمگیر داشته.

بنابراین بنظر می‌رسد سریال The Queen`s Gambit ، روندی را که ویروس کرونا آغاز کرده بود، شدت بخشید؛ که هر دو ریشه در یک علت داشتند: آمریکایی‌هایی که در خانه گرفتار شده‌اند، میزان بیشتری از وقت خود را صرف تماشای نتفلیکس می‌کنند و متعاقبا، بیشتر شطرنج بازی می‌کنند.

رئیس Profitero می‌گوید «من معتقدم که این trend، نتیجه‌ی تلاقی درخانه ماندن، فصل تعطیلات و محبوبیت این سریال است. بدون این اتفاقات، این محصولات چنین فروشی را تجربه نمی‌کردند».

 

نتفلیکس اعلام کرد سریال The Queen`s Gambit عنوان پربیننده ترین مینی‌ سریال را تصاحب کرد

 

همچنین این سریال موجب افزایش میزان بازدید و تماشای نتفلیکس نیز شده است. بنابر گزارش Nielsen، سریال The Queen`s Gambit میانگین بازدید 250 میلیون دقیقه بازدید روزانه را داشته.

طی هفته‌ی اول شروع این برنامه، بینندگان مجموع 1.9 بیلیون دقیقه را صرف تماشای آن کرده‌اند. نتفلیکس اذعان داشته که برخلاف انتظارات، این مجموعه عنوان پربیننده ترین مینی‌سریال را در اختیار دارد.

 

موفقیت برنامه‌ی نتفلیکس آمازون دست ‌اندرکاران این برنامه ‌را غافلگیر کرد

 

موفقیت برنامه‌ی اخیر نتفلیکس آمازون حتی دست‌اندرکاران این برنامه ‌را نیز غافلگیر کرده است. داستان سریال The queen`s gambit در سال 1960، ماجرای زندگی شخصیت خیالی بت هارمون، کودک نابغه‌ای که در دنیای مرد سالار شطرنج، به استاد بزرگ تبدیل می‌شود را دنبال می‌کند.

گری کاسپارف، قهرمان اسبق جهان و شخصی که بعنوان یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ این رشته شناخته می‌شود، بعنوان مشاور در این برنامه حضور دارد.

درسالیان اخیر شطرنج جان تازه‌ای گرفته و احیا شده؛ بخشی بخاطر تاثیر قهرمان حال حاضر جهان، مگنوس کارلسن که یکی از شناخته‌شده ترین اسامی فعال در این رشته است.

کاسپارف می‌گوید که موفقیت سریال The Queen`s Gambit منجر به بیشتر شناخته‌ شدن و افزایش محبوبیت و کشش مردم به این ورزش خواهد شد.

 

رشد شدید فروش صفحه ی شطرنج در آمازون

 

 

سریال The Queen`s Gambit کمک بسیاری به تسریع رشد شطرنج خواهد کرد!

 

کاسپارف به کرستین امانپور از سی‌ان‌ان می‌گوید: «من بر این باورم که شطرنج در آمریکا و اقصی نقاط جهان روند رو به رشدی دارد. ولی فکر می‌کنم این سریال کمک بسیاری به تسریع این روند خواهد کرد.

انتظار دارم که این رشته رونق شدیدی بگیرد، زیرا این سریال این تصور را که شطرنج متعلق به افراد nerd (اصطلاحا خوره‌) است یا شما را دیوانه خواهد کرد، از بین می‌برد. بلکه برعکس، می‌توان مشاهده کرد که شطرنج به بت هارمون کمک می‌کند تا بر ضعف و اعتیاد خود پیروز شود.

بنابراین شطرنج، وی را در رسیدن به نقاط عطف جدیدی یاری می‌کند و معتقدم که همین امر، بسیاری از پدر و مادر ها را تشویق می‌کند تا با دید بهتری به شطرنج بنگرند و فرزندان خود را علی‌الخصوص دختران به سمت این رشته سوق بدهند».

 

سریال The Queen`s Gambit عنوان پربیننده ترین مینی‌سریال

 

از زمان اولین قرنطینه کرونا، موج عظیمی از بازیکنان آنلاین، به رشته شطرنج هجوم آوردند

 

براساس آمار فدراسیون جهانی شطرنج (FIDE)، در 10 روز پس از پخش سریال The Queen`s Gambit ، جستجوی عبارت «صفحه‌ی شطرنج» در سایت eBay افزایش 273 درصدی داشته؛ این یعنی هر 6 ثانیه یک‌ مرتبه جستجو.

FIDE می‌گوید برای رسیدن به این نتیجه که سریال the queen`s gambit - که در 23 اکتبر شروع به پخش شده - تاثیری بر تعداد بازیکنان این رشته داشته، زمان بیشتری مورد نیاز است؛ این در حالیست که از زمان اولین قرنطینه‌ی عمومی کرونا، موج عظیمی از علاقه‌مندان و بازیکنان آنلاین، به این رشته هجوم آورده‌اند.

 

بازی شطرنج به صورت آنلاین 40 درصد افزایش یافت

 

بنابر گفته‌‌ی FIDE، در ابتدای 2020، روزانه 11 میلیون بازی شطرنج بصورت آنلاین برگزار می‌شود. پس از قرنطینه این تعداد به 17 میلیون افزایش یافته و FIDE می‌گوید که این پلتفرم‌ها، افزایش 40% را در ثبت حساب‌ کاربری جدید تجریه کرده‌اند.

 

براساس آمار اعلام شده FIDE ساعات دیدن بازی‌ های شطرنج به 8 میلیون ساعت رسید

 

همچنین پلتفرم‌های استریمینگ توویچ و یوتیوب که توسط گیمر‌های آنلاین برای فیلم برداری از بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌شود نیز شاهد افزایش میزان استفاده بوده‌اند.

به گفته‌ی FIDE، کاربران توویچ تنها در ماه فوریه، نزدیک به 2 میلیون ساعت و در آوریل، 4 میلیون ساعت را صرف دیدن بازی‌های شطرنج کردند. تا ماه مه این عدد به 8 میلیون ساعت رسید.

با وجود بیش از 1 میلیارد تلفن همراه هوشمند در سراسر جهان که گونه‌ای از نرم افزار شطرنج را دارند، FIDE می‌گوید که شطرنج «غولی خفته» بوده.

 

سخنگوی FIDE  می گوید، بازی شطرنج در عین سادگی، شما را به چالش می کشد

 

سخنگوی FIDE به سی‌ان‌ان ورزشی می‌گوید: «جامعه‌‌ی شطرنج، به‌دلیل اینکه سریال The Queen`s Gambit جنبه‌های متفاوت شطرنج را به تصویر می‌کشد، علاقه‌ی شدیدی به آن دارد. شطرنج ورزشی است که همان‌قدر که آسان است تا بتوان از آن لذت برد، از پیچیدگی برخوردار است تا شما را به چالش بکشد».

«شطرنج، nerdy ولی جالب است. به شدت رقابتی، ولی سرشار از شخصیت‌های جذاب، خلاق و متفاوت است. ما بسیار خوشنودیم که به لطف سریال The Queen`s Gambit ، افراد زیادی شطرنج را کشف می‌کنند و یا دوباره به بازی کردن می‌پردازند».

ولی همانگونه که سریال The Queen`s Gambit نشان می‌دهد، شطرنج ورزشی در سلطه‌ی مردان است.

 

جودیت پولگار جوان ترین استاد شطرنج تاریخ درباره سریال The Queen`s Gambit اظهار نظر کرد

 

جودیت پولگار مجارستانی، بعنوان یکی از بزرگترین بازیکنان زن این رشته شناخته شده و زمانی، با شکستن رکورد قبلی که توسط بازیکن افسانه‌ای آمریکایی، بابی فیشر، ثبت شده، با سن 15 سال و 4 ماه، بعنوان جوان‌ترین استاد بزرگ شطرنج تاریخ شناخته شده.

وی که درحال حاضر 44 سال دارد معتقد است که سریال The Queen`s Gambit می‌تواند این روند را تغییر دهد، ولی می‌گوید که تنها این سریال کافی نیست.

«فکر‌می‌کنم این سریال می‌تواند به رشد عظیم شطرنج میان دخترها منجر شود و امیدوارم دختران بیشتری، نه تنها شروع به بازی کنند، بلکه به بازی کردن – نه به صورت اعتیاد آمیز - ادامه داده و مورد حمایت خانواده، معلمان و مربیان‌شان قرار گیرند؛ تا اگر در این زمینه استعدادی دارند، بتوانند به بیشترین پتانسیل خود دست پیدا کنند. معتقدم برای همه بسیار مهم است که دختران مستعد همان میزان تشویق و حمایتی را دریافت کنند که پسران مستعد دریافت می‌کنند»

 

هر هفته بیش از 30 میلیون کودک در برنامه‌‌ شطرنج مدرسه‌ شرکت می کنند

 

پولگار امیدوار است این افزایش محبوبیت که نتیجه‌ی موفقیت سریال The Queen`s Gambit است، گذرا نباشد. وی امید دارد که شطرنج به یکی از بخش‌های آموزشی در مدارس‌ بدل شود و بر این باور است که کودکان از این موضوع بهره‌ی بسیاری خواهند برد.

براساس اعداد و داده‌های FIDE، در حال‌حاضر این رشته در همان سو حرکت می‌کند. فدراسیون می‌گوید که از سال 1990، تعداد کودکان مدرسه‌ای که در این رشته شرکت می‌کنند رشد ثابتی داشته و برآورد می‌کنند که در حال‌ حاضر هر هفته بیش از 30 میلیون کودک در برنامه‌‌های شطرنج مدرسه‌شان شرکت می‌کنند.

 

بازی شطرنج

 

پولگار معتقد است که شطرنج باعث بهبود کیفیت زندگی و فهم صحیح‌ تر کودکان از آن می‌ شود

 

پولگار می‌گوید «فکر‌می‌کنم شطرنج یکی از مهم‌ترین ابزارهای آموزشی ا‌ست و در تمامی کشورها با سیستم‌های آموزشی متفاوت، قابلیت اجرایی دارد.

این ورزش به کودکان مهارت‌هایی می‌آموزد که می‌توانند در زندگی روزمره‌ی خود از آن‌ها استفاده کنند؛ از جمله: تفکر منطقی، تصمیم گیری، مسئولیت پذیری، انعطاف پذیری و سایر مواردی که باید در زندگی روزمره از آن بهره‌مند باشند.

این ورزش آن‌ها را با تصمیم گیری و قبول کردن عواقب آن آشنا می‌کند و به آن‌ها می‌آموزد چگونه با شکست و پیروزی کنار بیایند و قوی باشند. فکر می‌کنم از بسیاری جهات، شطرنج می‌تواند به نسل بعد کمک کند.

من به شخصه در زمینه‌‌ی ارتقا سطح دانش از شطرنج فعالیت زیادی دارم – گری نیز بدین گونه است و گاهی با یکدیگر همکاری می‌کنیم – و از صمیم قلب باور دارم که شطرنج، باعث بهبود کیفیت زندگی و فهم صحیح‌تر کودکان از آن می‌شود.

 

یادگیری شیوه زندگی و بیزینس آنلاین

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/queens-gambit-growth-chessboard-sales
برچسب ها
اخبار آمازون
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
آیدا گفته:
۰ | ۰

سلام. سریال فوق العاده ای . مطالبتون خیلی جدید و به روزه. دمتون گرم

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما آیدا عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

نکته بینی و حسن نظر شما قابل تحسین است و از اینکه با دقت هر چه تمام تر ما را دنبال کرده و نظرات خود را با ما در میان می گذارید، از شما سپاسگزاریم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط