مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

استراتژی های موفقیت جینی رومتی مدیر عامل IBM

توضیحات کوتاه :
دنیا نیازمند زنان موفق بیشتری در عرصه مدیریت می باشد. جایگاهی که افرادی همچون جینی رومتی در تلاش هستند زمینه را برای ورود این زنان موفق مهیا نمایند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 9

  • 1.6k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
استراتژی های موفقیت جینی رومتی مدیر عامل IBM

 

خلاصه ای از مقاله

در این مقاله، بخش دوم مصاحبه با جینی رومتی، مدیرعامل سابق کمپانی IBM را می‌خوانید. در قسمت قبل، او به نحوه ورود خود به شرکت IBM اشاره کرد. وی در این قسمت عمدتاً به عواملی که باعث موفقیت او در زمینه کسب و کار شده است، می پردازد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

بزرگ‌ترین درس موفقیت در کار از زبان جینی رومتی

جینی رومتی: گفتم: «باشد.» او همه چیز در مورد آن شغل را به من یاد داد. همزمان داشتم به این فکر می‌کردم که من آماده این شغل نیستم، این شغل بسیار سختی است و وقت بیشتری می‌خواهم که آمادگی پیدا کنم. به او گفتم: «باید به خانه بروم و به آن فکر کنم. امشب را به من وقت بده.» به خانه رفتم و با شوهرم صحبت کردم. مثل همیشه پی در پی حرف زدم. گفتم: «رفتم مصاحبه دادم و گفته‌ام که باید در مورد آن فکر کنم.» شوهرم گفت: «تو فکر می‌کنی، اگر یک مرد بود این طور به این سؤال جواب می‌داد؟» گفتم: «نه.» روز بعد رفتم سرکار و البته زود شغل را قبول کردم. آن آقایی که گفتم، مربی من بود به من گفت: «دیگر این کار را تکرار نکن.»  من هم گفتم: «بله فهمیدم.»  فکر می‌کنم، این مساله اساس کار من را تشکیل داد و یک درس بود که رشد و راحتی هیچ وقت با هم توام نمی‌شوند. باید واقعاً به عدم راحتی عادت کنید، چون در این صورت است که چیزی یاد می‌گیرید.

 

چگونه باورهای افراد میلیونر را بسازیم؟

 

دیوید: آن زمان که شروع کردید، فکر می‌کردید که شانس مدیر شدن را دارید یا فکر می‌کردید شرکتی مثل IBM هیچ‌وقت یک خانم را مدیرعامل نمی‌کند؟ 
+: هیچ‌وقت به ذهنم خطور نمی‌کرد که IBM انتخاب خود را بر اساس جنسیت انجام بدهد. IBM همیشه متنوع‌ترین شرکتی بوده است که تا به امروز دیده‌ام. وقتی با کسی مصاحبه می‌کنید، در مورد جنسیت او که فکر نمی‌کنید. من فقط می‌گویم که حالا که دارم کارم را به شکل عالی انجام می‌دهم، حق دارم که به یک موقعیت بهتر دست پیدا کنم.

معیار موفقیت در کسب و کار از نظر جینی رومتی

-: معیار موفقیت شما به عنوان مدیرعامل چیست؟ آیا معیار شما ، قیمت سهام است یا درآمد و یا درآمد به ازای هر سهم یا رشد درآمد؟
+: تمرکز اصلی من و هیات مدیره، دگرگون کردن IBM و آماده کردن آن برای عصر شناختی جدید است. بنابراین معیارهایی که داریم، شامل ساخت محصولات و خدمات جدید است که 42 درصد کارهای IBM را تشکیل می‌دهد، رشد دو رقمی داشته و معادل 37 میلیارد دلار است. این‌ها محصولات کاملاً جدیدی هستند که تیم ما ساخته است. همزمان کارهای دیگری هم برای مشتریان کردیم. الان می‌دانید که ما در بانک‌های سراسر جهان، جاده‌ها و خطوط هوایی، حضور داریم. نود درصد، صددرصد و این کاری است که من می‌کنم. به آنها کمک می‌کنم وارد آینده بشوند، برای آینده آماده شده و اصلاً خود آینده باشند. این یک وظیفه بسیار جدی است. بعضی از آنها، به سرعت بقیه رشد می‌کنند. جدیدها، بیشتر رشد می‌کنند. کار ما این است که به مردم کمک کنیم از یک دوره به دوره دیگر بروند. معیار موفقیت من این است که بیزینس های جدید ایجاد کنیم و ارزش‌ها را بالا ببریم.

 

موفقسیت در کسب و کار

 

به چالش کشیدن ایده‌ها و دست یابی به موفقیت

-: آیا فکر می‌کنید اگر یک خانم، مدیر IBM باشد، باید بهتر از مردان کار کند یا فکر می‌کنید تفاوتی ندارد؟ 
+: فکر نمی‌کنم در IBM تفاوتی داشته باشد. 

-: اگر کارمندان پیش شما بیایند، نظری بدهند و نظر آنها را دوست نداشته باشید، آیا بر سر آنها داد می‌زنید، جیغ می‌زنید، همان کاری که بیشتر مردان انجام می‌دهند یا ساکت می‌مانید و با لحنی آرام به آنها می‌گویید که ایده‌شان خوب نیست؟ چطور نارضایتی خود را نشان می‌دهید؟
+: من کلاً داد نمی‌زنم. هیچوقت به این شکل نبودم.  

-: چیزی پرت نمی‌کنید؟
+: نه، اصلاً. هیچ‌وقت چیزی پرت نکردم. همیشه عقیده داشتم که باید افراد را از لحاظ فکری وارد چالش کرد و این که افراد باید بدانند دارند راجع به چه حرف می‌زنند. سؤال پرسیدن برای من سخت نیست. این بهترین راه برای به چالش کشیدن ایده‌ها است.

 

زنان موفق

 

نقش الگوها در موفقیت چیست؟

-: آیا به عنوان یک خانم مدیر عامل، احساس مسئولیت می‌کنید که به بقیه خانم‌ها آموزش بدهید و مسائل آنها را مطرح کنید؟
+: به نظر من، سؤال بسیار جالبی است. من اینطور تربیت شدم که با این نقش راحت باشم و الگو باشم. همکاران من همیشه می‌گویند تو همیشه طوری بودی که انتظار داشتی به خاطر کارهایت دیده شوی و تو را تشویق کنند. من همیشه می‌گفتم این هیچ ربطی به جنسیت ندارد. هیچ توجهی به آن نمی‌کنم. در طول زمان به این نتیجه رسیدم که چقدر مهم است که الگو باشم و این که در بعضی مسائل مهم الگو هستم.

+: خاطره‌ای که در ذهنم  به جا مانده، مربوط به ده پانزده سال پیش است. من در استرالیا یک سخنرانی در مورد امور مالی داشتم. بعد از آن، آقایی پیش من آمد. من فکر می‌کردم می‌خواهد بگوید «این عالی بود» یا با من مخالفت کند. او نگاهی به من کرد و گفت: «کاش دخترم اینجا بود.» در چنین لحظاتی است که به این نتیجه می‌رسی هر کدام از ما در جایگاهی که هستیم برای بقیه الگو حساب می‌شویم و هنوز هم به الگو نیاز داریم. ما خانم‌های مدیر عامل، هنوز هم در اقلیت هستیم. ما به الگوهایی نیاز داریم که بگویند بله امکان پذیر است. اگر نبینید که افراد دیگری در حال انجام دادن کاری هستند، تصور کردن آن سخت است. 

-: آیا وقتی به صد یا دویست شرکت اول لیست Fortune نگاه می‌کنید، برایتان ناامید کننده است که تعداد کمی از این شرکت‌ها مدیرعامل خانم دارند؟ 
+: بله. امید داشتم که تا به اکنون بیشتر شده باشند. ما یک تلاش آگاهانه داریم که زنان را در نیروی کار نگه داریم. شکی در این نیست. خانم‌ها وقتی بچه دار می‌شوند یا از والدین خود مراقبت می‌کنند، به دلایل مختلفی وارد نیروی کار شده یا از آن خارج می‌شوند. یکی از کارهای مهمی که باید انجام شود این است که آنها را نگه داریم و به ایشان کمک کنیم تا اگر تمایل دارند به کار خود ادامه بدهند. نگه داشتن خانم‌ها در نیروی کار، یکی از مهم‌ترین موضوعات برای من است تا آنها را برای این مسیر آماده کنم.

 

موفقیت زنان

 

برنامه جینی رومتی برای آینده

-: IBM، سنتی دارد که مدیران عامل آن، زودتر از بقیه شرکت‌ها بازنشسته می‌شوند. آیا قرار است که شما هم زود بازنشسته شوید؟ اگر از IBM بیرون بیایید، چه برنامه‌ای برای آینده دارید؟
+: راستش را بخواهید، من نمی‌خواستم سن خود را آشکار کنم، اما دیدم موردی است که همه می‌دانند. این قانون نیست که زود بازنشسته بشویم. قانون حتمی نیست. یک سنت است، اما من نمی‌خواهم به این زودی بازنشسته شوم. کار من، هنوز تمام نیست و قرار است ادامه بدهم. بعد از IBM می‌خواهم چه کار کنم؟ 

-: آیا می‌خواهید برای دولت کار کنید؟
+: هنوز به آن فکر نکردم. 

-: شما گلف بازی می‌کنید؟
+: همسر من عاشق گلف است. من احترام زیادی برای گلف قائل هستم، چون یک ورزش و سنت قدیمی تاریخی است، اما وقت زیادی برای تمرین ندارم. اما ورزش دیگری که انجام می‌دهم و مردم فکر می‌کنند که خنده دار است، بوکس است. من می‌توانم هر روز، در دوره‌های کوتاه مدت آن را انجام بدهم.

-: مثلاً یکی به عنوان اپل یا مایکروسافت لباس می‌پوشد و با آنها بوکس بازی می‌کنید؟
+: من با او  بوکس بازی می‌کنم، فقط تفاوت آن این است که او نمی‌تواند من را بزند. فقط من او را می‌زنم.

 

کمپانی آی بی ام

 

علت موفقیت و پیشرفت جینی رومتی چیست؟

-: وقتی به مسیر شغلی خود از Northwestern تا به امروز نگاه می‌کنید، دلیل موفقیت و پیشرفت خود را چه می‌دانید؟ 
+: وقتی به گذشته‌ام نگاه می‌کنم، متوجه می‌شوم راز موفقیت این است که همیشه در حال یادگیری باشید و همیشه به خودتان بگوییدکه من هیچ نمی‌دانم و باید از هر کسی که می‌شود یاد بگیرم.

 

چگونه کسب درآمد از آمازون را یاد بگیریم؟

 

-: چندین سال دیگر، وقتی روزی IBM را ترک کنید، دوست دارید چه میراثی از خودتان باقی بگذارید؟
+: به نظرم این در مورد من نیست، بلکه در مورد IBM است. این که باز هم برای عصر جدید، بازسازی بشود و جایگاه منحصر به فردی در این فناوری و تخصص داشته باشد. مثل کارهایی که در پروژه‌مان و سیستم امنیت اجتماعی انجام دادیم و اثر خوبی روی بهداشت و آموزش داشتیم و دنیا را جای بهتری برای زندگی کردیم. این که هر شرکتی همیشه خودش را بازسازی کند و تاثیری روی جامعه داشته باشد.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/ginni-rometty-success
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط