مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

دلایل جالب برای این که از شکست استقبال کنید

توضیحات کوتاه :
اگرچه شکست دارای تبعات منفی است و ترس از عدم موفقیت درون همه ما وجود دارد، اما واقعیت این است که شکست به اندازه فرآیند موفقیت، طبیعی است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

  • 1.1k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
 دلایل جالب برای این که از شکست استقبال کنید

 

خلاصه ای از مقاله

آیا شکست در زندگی مفید است؟ چگونه می توان از شکست استقبال نمود؟ در این مقاله با 12 دلیلی آشنا می شوید که نشان می‌دهد نباید از شکست فرار کنید. اگرچه نرسیدن به موفقیت موردنظر، آزاردهنده است اما کمترین مزیت آن این است که سطح تجربه شما را نسبت به آن موضوع افزایش می‌دهد، به این خاطر که شما به دنبال یافتن علت شکست خود برآمده و سعی می‌کنید در مراحل بعدی مانع از تکرار مجدد آن شوید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

از شکست خوردن نترسید!

اگرچه طبیعتاً شکست تبعات منفی بر زندگی انسان دارد و ترس از عدم موفقیت درون همه وجود دارد، اما واقعیت این است که شکست به اندازه فرآیند موفقیت، طبیعی است. در هر حرفه‌ای، شکست به معنی دادن فرصت رشد و پیشرفت بیشتر به خود و یاد گرفتن موضوعی واقعاً جدید است.

یکی از بهترین نقل قول‌هایی که در این باره می‌توان به آن اشاره کرد این است که «رشد و راحتی با هم جمع نمی‌شوند». برای رشد کردن باید میل به خطر کردن و متحول شدن را داشته باشید.

 

شکست

 

تنها راه برای تغییر کردن نیز پذیرفتن شکست است. شاید در این لحظه با خودتان بگویید: «من تا همین حالا تصور می‌کردم که موفقیت به پیشرفت من کمک خواهد کرد». البته این نگرش درست است و موفقیت باعث ایجاد تحول و تغییر در شما خواهد شد.

با این حال، برای رسیدن به این نقطه، باید شکست‌های متعددی را تجربه کنید تا به پتانسیل‌های خود بیشتر پی ببرید. اگر کمی به شکست‌های قبلی خودتان فکر کنید، متوجه موضوع مهمی می‌شوید: شکست باعث تخریب یا توقف شما نخواهد شد، بلکه در حقیقت فرصت دوباره‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر باز هم دقیق‌تر درباره این موضوع فکر کنید، متوجه می‌شوید که شکست هم به رشد جسمی و هم روحی روانی شما کمک می‌کند. ما انسان‌ها معمولاً از این موضوع غافل می‌شویم که در هر موقعیتی، فرصت یا موقعیت دیگری وجود دارد که می‌توانید در آینده از آن استفاده کنید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که چرا اصولاً شکست، خوب، مثبت و سازنده است. همچنین می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا دیدگاه خود را درباره این موضوع تغییر دهید. در اینجا 13 دلیل برای شما ذکر کرده‌ایم که به کمک آنها متوجه مزایای شکست خواهید شد.

 

برای همیشه ثروتمند شوید

 

1. شکست مسیر جدیدی را پیش روی شما قرار می‌دهد

شما باید به شکست به عنوان فرصتی برای خلق مسیری جدید نگاه کنید. اگر احساس کردید که در مورد موضوعی با شکست مواجه شده‌اید، درباره آن شروع به نوشتن یا فکر کردن کنید. به جای این که بعد از هر شکستی تسلیم شوید، مسیر یا جاده دیگری برای خودتان ایجاد و دوباره تلاش کنید.

در این صورت، چشم انداز و مسیر متفاوتی پیش رویتان قرار خواهد گرفت که شما را از مخمصه‌ای که در آن گرفتار شده‌اید، رها خواهد کرد.

2. شکست شما را با چالش‌های پیش رویتان آشنا می‌کند

شما در هر حوزه یا صنعتی که وارد می‌شوید یا هستید، شکست به شما در شناسایی چالش‌ها و نقاط قوت کمک می‌کند. زمانی که پی ببرید چرا شرایط به صورتی که می‌خواهید پیش نمی‌رود، فرصت دیگری در اختیارتان قرار خواهد گرفت تا کار خود را به شیوه‌ای متفاوت پیش ببرید.

همین تکرار پی در پی یک موضوع و پی بردن به دلایلی که قبلاً باعث شکست شما شده است، در جای خود زیبا است. در همین نقطه است که کم‌کم تحول به سراغ شما می‌آید.

 

عدم موفقیت

 

3. شکست به افزایش سطح دانش و اطلاعات شما کمک می‌کند

شکست را نباید معادل زیان بدانید. برعکس، باید آن را دستاورد محسوب کنید. برای این که در کسب و کار خود به نقطه مورد نظرتان دست یابید، باید شکست بخورید تا دانش یا چشم انداز جدیدی به دست آورید. شکست اعم از نوع خلاقانه یا غیر خلاقانه آن، سطح شناخت شما را از دنیای اطرافتان بالاتر برده و به رشد شما کمک می‌کند.

4. شکست فرصت دوباره‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد

فراموش نکنید که شکست خوردن صرفاً شما را برای استفاده از فرصت‌های مجدد آماده می‌کند، بنابراین تسلیم شدن نادرست‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید، چون به رشد شما کمکی نخواهد کرد. در عوض باعث از بین رفتن انگیزه، پشتکار و نظم شما می‌شود.

وقتی با شکستی مواجه شدید، به خودتان یادآوری کنید که فرصت‌ها و شانس‌های دیگری پیش رویتان قرار دارد. اگرچه شکست، زمینه را برای موفقیت ما در آینده فراهم می‌کند، اما شاید لازم باشد که بارها این موضوع را به خودتان یادآوری کنید.

 

موفق نشدن

 

5. شکست مقاومت شما را افزایش می‌دهد

فایده دیگر عدم موفقیت این است که استقامت شما را افزایش می‌دهد. در این صورت شما هم به لحاظ هیجانی و هم عاطفی فردی خنثی و متعادل خواهید بود و بنابراین آمادگی مواجه شدن با هر چالشی را خواهید داشت که در مسیرتان قرار می‌گیرد.

در هر موقعیت شکست، نگرش و طرز فکر شما نسبت به آن مشخص می‌کند که در ادامه به چه شکل با آن مواجه خواهید شد. اگر به شکست به چشم یک فرصت نگاه کنید، می‌توانید انعطاف پذیری خود را در مواجهه با آن حفظ کنید. برعکس، وقتی که شکست را پایان راه بدانید دیگر تلاشی برای ادامه راه نخواهید کرد.

6. شکست انعطاف پذیری عاطفی شما را افزایش می‌دهد

انعطاف پذیری عاطفی به معنی این است که به محض مواجه شدن با موقعیتی خلاف میلتان دست به کارهای غیرمنطقی نزنید. نوع واکنش شما به موقعیت‌ها، اتفاقات و شکست‌ها، رویکرد شما را نسبت به آینده مشخص می‌کند.

اصولاً افراد واکنش‌های شما را خیلی خوب به ذهن می‌سپارند، بنابراین وقتی عکس العملی غیرمنطقی از خودتان نشان می‌دهید، به ضرر خودتان خواهد بود. اگرچه غلبه بر هیجانات و حفظ انعطاف پذیری عاطفی کار دشواری است، اما هر چه زمان کمتری فکر خود را مشغول موضوعات منفی کنید و دائماً از خودتان نپرسید چرا این اتفاق برای من افتاده است، سریع‌تر می‌توانید به خواسته‌های خود در زندگی دست یابید.

 

شکست در زندگی

 

7. شکست شما الهام بخش دیگران خواهد بود

اگر به زندگی صاحبان کسب و کار یا کارآفرینان نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید که این افراد ده‌ها بار در زندگی خود با شکست مواجه می‌شوند. برخی از نویسندگان مانند جِی کِی رولینگ، تا پیش از این که به چنین شهرتی در زمینه نویسندگی دست یابند، بارها و بارها طرد شده‌اند. هیچ کس بدون شکست خوردن نمی‌تواند به جایگاهی که دوست دارد دست یابد. این نکته را اصلاً فراموش نکنید.

8. شکست شکل جدیدی از نظم را به زندگی شما می‌آورد

آمادگی و نظم، دو فاکتور بسیار مهم برای دست یابی به موفقیت هستند. خوشبختانه عدم موفقیت ما را وادار می‌کند که زندگی کاری خود را دوباره ساماندهی کنیم و به آن نظم ببخشیم. نظم و سازماندهی جدید، نسخه جدیدی از شما را به وجود خواهد آورد.

در این شرایط باید فضای کاری خود و هر حوزه‌ای که به زندگی حرفه‌ای شما مربوط می‌شود را مجدداً به کار بیندازید. این تغییرات جدید کنجکاوی شما را بیشتر کرده و عنصر موثری در به جلو بردن شما خواهد بود.

9. شکست تمرکز شما را بازیابی می کند

شکست از این قدرت برخوردار است که ذهن، افکار و کنش‌های شما را به شکلی دیگر تنظیم کند. منظور از ریست کردن این است که شما به شکلی دیگر با موقعیت جدیدی که در زندگی کاریتان پیش آمده است و قبلاً آن را نادیده گرفته بودید، مواجه می‌شوید.

10. شکست نگرش شما را تقویت می‌کند

داشتن نگرش قوی، ثبات و تعادل هیجانی شما را افزایش می‌دهد. در زندگی هر انسانی، شکست بخشی از طبیعت و رشد انسان است. لئوناردو داوینچی که تقریباً 500 سال جلوتر از زمان خود زندگی می‌کرد، بیشتر به خاطر شکست‌هایی که در زندگی خورده است مشهور است تا موفقیت‌هایی که به دست آورده است.

به عبارت دیگر شهرت او به خاطر کارهایی است که جرات تصور کردن و عملی کردن آنها را داشته است. حال چه با موفقیت همراه بوده‌اند یا عدم موفقیت. شما هیچ وقت به خاطر کاری که انجام می‌دهید مشهور نخواهید بود، بلکه به خاطر شخصیتی که خواهید داشت اعم از کنجکاوی، ریسک پذیری، سخت کوشی و استقامت در برابر عوامل ناامید کننده، ماندگار خواهید شد. یک ذهن کنجکاو، ذهنی است که بدون ترس از شکست، همیشه به دنبال کشف کردن، ساختن و انجام دادن است.

 

درس گرفتن ازشکست

 

11. شکست باعث تسلط شما بر کارها می‌شود

شما در هر شاخه یا حوزه‌ای که مشغول فعالیت باشید، اصولاً آزمون و خطا یک تجربه علمی برایتان به حساب می‌آید. این تجربه، خود را در قالب تلاش و شکست نشان می‌دهد. تمایل به حفظ تلاش و کوشش، باعث تسلط شما بر زمینه کاری مورد نظرتان می‌شود. افرادی که شغل‌های فنی دارند یا کارشان نیاز به خلاقیت دارد، باید هر روز این فرآیند را طی کنند.

12. شکست به رشد ذهنی و هیجانی شما کمک می‌کند

شکست مزیت دیگری نیز دارد و آن کمک به رشد عقلی و هیجانی شما است. کنجکاوی ما را به کشف دنیای پیرامونمان، تلاش بیشتر، حل مشکلات و یافتن راه حل برای زندگی کاری وا می‌دارد.

عدم موفقیت باعث می‌شود که نیروی ذهنی ما افزایش یابد. اگر شکست را پایان کار تلقی کنیم، در واقع خودمان باعث شده‌ایم که نتوانیم تحول مورد نظر را به شکلی که می‌خواهیم در خود ایجاد کنیم.

بنابراین به جای این که برای به دست آوردن موفقیت بزرگ بعدی عجله کنید، تلاش کنید به مزایایی که شکست ممکن است برایتان داشته باشد فکر کنید. یکی از ویژگی‌های جالب انسان‌ها که اصولاً نادیده گرفته می‌شود این است که افراد به همان اندازه که از شکست می‌ترسند، از موفق شدن هم هراس دارند.

واقعیت این است که نباید از شکست بترسید، بلکه باید آن را به منزله نمودار یادگیری تلقی کنید. اگر زمانی را صرف فکر کردن درباره هر موضوعی کنید که از نظر شما یک شکست فاجعه آمیز تلقی می‌شود، بعداً متوجه خواهید شد که اصلاً هم بحرانی نبوده است و از این کشف خود شگفت زده هم خواهید شد.

عدم موفقیت  شما را در معرض تجربه‌هایی قرار خواهد داد که به تغییر و تحول زندگی شما کمک خواهند کرد. به همین خاطر نباید از مواجه شدن با آن خودداری کنید، زیرا در نهایت شما را به آنچه می‌خواهید خواهد رساند.

ترس از شکست، همانند هر نوع ترس دیگری باعث کاهش سطح اعتماد به نفس شما می‌شود، شما را به شکلی اسیر کرده و مانع از دست یابی به خواسته‌هایتان در زندگی می‌شود. راه‌های زیادی برای غلبه بر ترس از شکست وجود دارد که اولین مورد این است که منشأ ترس را پیدا کنید و نوع احساس و طرز فکری که نسبت به آن دارید را تغییر دهید.

 

پذیرفتن شکست

 

وقتی شکست فرصتی برای رشد شما فراهم می‌کند و شما تمام نتایج احتمالی آن را در نظر بگیرید، غلبه بر این ترس راحت‌تر خواهد بود. پس مثبت اندیش باشید و تلاش کنید نکات مهم اتفاقات پیرامونی خود را درک کنید.

نباید به شکست به چشم عامل تحقیر کننده نگاه کنید بلکه باید آن را منبعی برای افزایش اطلاعات خود و الهام گرفتن تلقی کنید. اگر داستان زندگی افراد مشهور و بزرگ را مطالعه کنید، متوجه می‌شوید که آنها برای رسیدن به جایگاه کنونی خود شکست‌های تلخی را تجربه کرده‌اند. مثلاً شرکت اپل کار خود را با دو کارمند و در یک پارکینگ شروع کرد. چند سال بعد بود که ارزش این شرکت به 2 میلیارد دلار و تعداد کارمندان به 4000 تن رسید.

اما نکته جالب و در عین حال تعجب برانگیز این بود که استیو جابز از شرکتی که خودش تأسیس کرده بود اخراج شد. این اتفاق باعث شد او پی ببرد اشتیاقی که برای کار دارد به مراتب بیشتر از ناامیدی وی از شکست است. موفقیت‌های بعدی وی از جمله تأسیس شرکت کامپیوتر و نرم افزار NeXT و Pixar، باعث شد او دوباره به سمت قبلی خود یعنی مدیرعاملی شرکت اپل باز گردد. 

در این مقاله با 12 دلیلی آشنا شدید که نشان می‌دهد نباید از شکست فرار کنید. اگرچه نرسیدن به موفقیت مورد نظر، آزاردهنده است اما کمترین مزیت آن این است که سطح تجربه شما را نسبت به آن موضوع افزایش می‌دهد، به این خاطر که شما به دنبال یافتن علت شکست خود برآمده و سعی می‌کنید در مراحل بعدی مانع از تکرار مجدد آن شوید.

 

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی کسب و کار آمازون و مشاهده نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/embrace-failure
برچسب ها
ترس از شکست
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط