شبکه های اجتماعی

aparat

سریعترین و بهترین روش مطالعه چیست؟

  • 18 دی 1396
  • 9164
  • 1

سریعترین و بهترین روش مطالعه چیست؟

روش تندخوانی دروس | مطالعه سریع در جدول | بهترین روش مطالعه برای امتحان | بهترین روش مطالعه برای کنکور | بهترین روش مطالعه درسی | روش صحیح مطالعه | سریعترین و بهترین روش مطالعه چیست | سریعترین روش خواندن یک کتاب

بهترین و سریعترین روش مطالعه

اغلب افراد سوالات بسیاری در زمینه روش مطالعه خود بنده می پرسند؟ اینکه که به چه شکل کتابهای زیادی را مطالعه کنند؟ در این بخش از کتاب شما خواهید آموخت که در کمتر از ده دقیقه حداقل %200 سرعت مطالعه خود را افزایش دهید. همانطور که شما اطلاع دارید. من همیشه به دنبال روشهایی هستم که در کوتاهترین زمان ممکن به بالاترین بازدهی هر کاری برسیم و مطالعه هم یکی از مواردی است که شما با آن مواجه هستید، زیرا در هر موضوعی که نیاز به افزایش علم باشد مسلماً نیاز به مطالعه هم وجود دارد. با یک جستجوی ساده در گوگل یا آمازون می توانید کتابهای مفیدی را برای مطالعه کردن بیابید و اما مشکل اصلی ارزش زمان است. اگر شما برای مطالعه هر کتاب یک ماه زمان صرف کنید. در طول یکسال فقط 12 کتاب را خواهید خواند. این سرعت در یادگیری برای موفقیت در هر زمینه ای مناسب نمی باشد. شما باید به حالتی برسید که روزانه یک کتاب را مطالعه نمایید. اما روش مورد نظر چیست؟ بسیاری از افراد فکر می کنند اگر خیلی سریع کتاب را مطالعه کنند. چیزی از آن در ذهن آن ها باقی نمی ماند و یا کمتر متوجه می شوند. ولی امروز شما بهترین روش مطالعه را یاد خواهید گرفت که بتوانید از همین امروز کار خود را شروع کنید و در سریع ترین زمان مطالب یک کتاب را یاد بگیرید. روش مورد نظر به روش ده دقیقه ای معروف است و شامل چهار قسمت می باشد. این قسمتها  شامل دو دقیقه، سه دقیقه، دو دقیقه و سه دقیقه است، این فرمول چهار مرحله ای را به خاطر بسپارید.

 

 

گام اول: سریع بخوانید

متنی را که برای تست آماده کرده اید یا می خواهید تکنیک را روی آن یاد بگیرید، جلوی خود قرار دهید و این مراحل را اجرا کنید. مرحله اول، مرحله 2 دقیقه ای است، با استفاده از مداد یا انگشت شصت خود زیر تک تک خطوط بکشید و سریعتر آنها را  بخوانید. به حالتی توجه کنید که دارید از روی متن عکس می گیرید. به این معنا که لازم نیست شما صدرصد موضوع را متوجه شوید یا اگر به انگلیسی مطالعه می کنید شاید معانی تعدادی از کلمات را ندانید یا حتی در فارسی شاید معانی تعدادی از کلمات را متوجه نشوید. این کار را به سرعت ادامه دهید و با مداد یا انگشتتان کلمات را دنبال کنید تا به انتهای متن برسید. این مورد را می توانید. روی یک صفحه از کتاب امتحان نمایید تا زمانی که برای شما عادی شود و بعد بتوانید کل کتاب را با همین روش مطالعه کنید.

گام دوم: زیر کلمات خط بکشد

اکنون دو دقیقه اول تمام شد حال به سه دقیقه دوم مطالعه خود می رسید. شما باید در سه دقیقه دوم کلمات سوم، ششم، نهم و دوازدهم را بخوانید. یعنی زمانی که با مداد زیر آن کلمات خط می کشید و با چشم آن جمله را دنبال می کنید. شما کلمات سوم، ششم، نهم و دوازدهم را هم می خوانید و این کار بعداً به شما کمک می کند دوکلمه قبلی را بیاد آورید. این کار به عنوان گام دوم به مدت سه دقیقه انجام می دهیم.

 

سریع‌ترین روش مطالعه چیست؟

 

گام سوم: چندین کلمه را انتخاب نمایید

این گام دو دقیقه زمان می برد، در هر خط از ابتدا و انتهای آن خط با چشم خود یک عکس می گیرید و گروهی از کلمات را باهم نگاه می کنید، حالا چه تعداد کلمه را باید انتخاب نمایید؟ سه یا چهار کلمه را انتخاب می کنید. پس در هر خط شما 3 یا 4 کلمه اول خط و3 یا 4 کلمه را از آخر خط با چشم خود عکس می گیرید و می خوانید. این کار به اندازه دو دقیقه زمان می برد.

گام چهارم: مرور کنید

الآن وقت آن است که همه مطالب را با چشم خود مرور کنید و بخوانید. خوشبختانه در این گام شما می توانید استاد شوید و با تمرین بیشتر همین قسمت را با سرعت دوبرابر بیشتر ادامه دهید. فقط سه دقیقه فرصت دارید کل آن مطلبی را که در نظر گرفتید یا همان صفحه را مطالعه نمایید. پس بخاطر داشته باشید این گام ها شامل چهار مرحله دو دقیقه ، سه دقیقه ، دو دقیقه و سه دقیقه بودند. اکنون شما باید این فرمول را یادداشت کرده و درتعداد صفحات کم اجرا کنید. درابتدا یک صفحه یا دو سه صفحه را کم کم امتحان نمایید و زمانی که کاملاً یاد گرفتید مثلاً کلمات سوم، ششم، نهم و دوازدهم را بخوانید بعد به سراغ مطالعه یک کتاب بروید.

اندازه گیری سرعت مطالعه

در این مرحله باید سرعت مطالعه خود را اندازه گیری کنید و بدانید که در هفته اول به مطالعه چه تعدادی از لغات پرداختید و در هفته دوم چه تعدادی را مطالعه نمودید؟ همان اندازه گیری را در این فرمول اجرا کنید. برای این کار تعداد لغاتی را که در یک صفحه وجود دارد را بر تعداد خطوط آن صفحه تقسیم می کنید و میانگین مورد نظر را بدست آورید. اگر فرض کنید یک تا یک و نیم صفحه را در یک دقیقه خوانده اید. حدودا توانسته اید 330 لغت را در یک دقیقه بخوانید و متوجه شوید. زمانی که سرعت شما بیشتر شود. می توانید در یک دقیقه، سه ونیم صفحه را مطالعه نمایید و در نتیجه 1155 کلمه را شما در یک دقیقه خوانده اید. اکنون شما جزو یک درصد سریعترین خوانندگان کتاب در دنیا قرار گرفته اید. پس سعی کنید خود را به این آمار و ارقامی که بیان شد، نزدیک نمایید و مطالعه خود را بیشتر کنید. زمانی که سرعت شما بالاتر رفت، علاقه مندی شما به مطالعه کردن خیلی افزایش می یابد و تبدیل به عادت روزانه می شود. همین الآن این روش را اجرا کنید و کتابهای مورد علاقه خود را از سایتهای گوگل، آمازون و یا فارسی دانلود کرده و شروع به خواندن کنید.

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشتری بهره را از مطالب مقاله سریعترین و بهترین روش مطالعه چیست؟ در افراد برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمانبندی خود بوده و آن ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه ، مدرس موفقیت و کارآفرین

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
mozaffar در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۳ گفته:
۰ ۱ | ۰

ممنون استفاده کردم.

مطالب مرتبط